Domů » Vozidlo » Cena za km pro elektromobil. Kolik zaplatíte?

Cena za km pro elektromobil. Kolik zaplatíte?

0

Jedním z hlavních lákadel pro zakoupení elektromobilu jsou nižší náklady na provoz. Tedy za jízdu v elektromobilu byste měli teoreticky zaplatit méně než za jízdu v konvenčním automobilu se spalovacím motorem. Opravdu to tak je? A jaké další faktory vstupují do hry? Spočítejte si s námi, jaká je cena za km pro elektromobil.

Cena za km pro elektromobil. Kolik zaplatíte?

Cena za km pro elektromobil by měla být výhodnější než u klasického vozu. Jednak existují stanice, kde se dá nabíjet zadarmo. A za druhé, elektřina po dlouhá léta vycházela levněji než benzín. Jenže, je v tom malý háček.

Pár slov k nabíjení elektromobilů zdarma. Ano, existují stanice, kde vás nechají nabít bez toho, abyste museli platit. Vyskytují se hlavně u obchodů, restaurací, sportovišť atd. Jedná se o takový malý marketingový trik pro získání zákazníků.

Jenže do budoucna bude těchto míst spíš ubývat než přibývat. Infrastruktura se buduje, trh nějakým způsobem funguje a ruku na srdce, je to služba jako každá jiná. Málokterý obchodník vás nechá dobíjet bez vidiny zisku. Často bývá podmínkou alespoň to, abyste v místě nakoupili. Zároveň sledujeme, že spousta dobíjecích stanic zdarma začíná být za poplatek.

A potom je tu problém se zdražováním energií. To se promítlo i do cen nabíjení ve veřejných nabíječkách. Pojďme se teď podívat na to, jaká je cena za km pro elektromobil a kolik tedy za provoz zaplatíte. Třeba i v porovnání s klasickým autem.

Co všechno ovlivňuje cenu za km

Ještě, než se pustíme do počtů, musíme vás upozornit na to, že je to celé trochu ošemetné. Hlavně protože narazíte na různě drahé dobíjecí stanice. Navíc, spotřeba roste při vyšších rychlostech, když se topí, je zapnutá klimatizace atd. A potom tu máme dobíjení doma – i to je různé, jelikož každý máme trochu jinou cenu za kW.

jaká je cena za km u elektromobilu

Jaká je cena za km pro elektromobil při nabíjení doma

  1. Nejprve musíte zjistit, jaká je spotřeba elektromobilu. Výrobci většinou uvádí údaj za 100 km. Průměrná spotřeba je někde mezi 18 a 25 kWh na 100 km.
  2. Potom zjistěte, jaká je cena za kWh. Dnes už spousta z nás platí okolo 6 Kč za kWh.
  3. Tedy 6 × 25 = 150 Kč na 100 km.
  4. Potom už jen údaj na 100 km vydělte 100 a dostanete cenu 1 km. 150/100 = 1,5 Kč.

Za 1 km tedy při domácím dobíjení, kdy elektřina stojí 6 Kč za kWh zaplatíte nějakých 1,5 Kč. Když si to srovnáte s autem se spalovacím motorem, teoreticky by vás to mělo vyjít levněji (pokud tedy elektřina opět nevyletí nahoru).

Při ceně benzínu 40 Kč a spotřebou 6 litrů na 100 km spočítáme, že 6 × 40 = 240. Což je 240 Kč na 100 km. Tedy nějakých 2,4 Kč na km. Ano, elektromobil vychází levněji.

A to i v případě, že byste za elektřinu platili např. 8 Kč za kWh. Pojďme si to vypočítat.

8 (cena elektřiny, tedy Kč za kWh) × 25 (kWh spotřeba na 100 km) = 200 Kč na 100 Km. Tedy za 1 km zaplatíte 2 Kč.

Spotřeba elektromobilů bývá v reálu nižší, počítali jsme s nejvyšší uváděnou průměrnou spotřebou. I tak si ale můžeme naše výpočty zobecnit. Dokud za elektřinu platíte okolo 8 Kč a benzín stojí 40 Kč, vyjde vás to levněji. Faktem je, že i cena benzínu poslední dobou lítá nahoru a dolů. Tedy spíš nahoru. Takže jízda elektromobilem by měla být levnější. 

Velkým mínusem je degenerace baterie a také to, že je opravdu drahá. Zároveň mají elektromobily vyšší spotřebu pneumatik. V neprospěch hraje samozřejmě i vysoká pořizovací cena. I ten nejlevnější elektromobil je pro většinu lidí nedostupný.

A navíc – ne vždy je možné dobíjet doma. Na kolik nás vyjde dobíjení na veřejném místě? A vyplatí se cena za km i tehdy?

Cena za km při nabíjení elektromobilu na veřejných místech

U veřejných nabíjecích místech se setkáte s různými cenami i různými typy ceníků. Například ČEZ dříve nabízel několik tarifů odstupňovaných podle frekvence dobíjení. Jenže nyní se platí podle typu nabíječky. U AC zaplatí registrovaní zákazníci 8 Kč za kWh, na rychlonabíječkách 13 Kč za kWh.

Jak vidíte, cena za km může být stejná jako u vás doma, ale také vyšší. Takže záleží na tom, kde se rozhodnete dobíjet, jestli jste registrovaní atd. Více jsme se cenami zabývali v článku Kolik stojí nabíjení elektromobilu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články