Víte, jaká pravidla platí na silnicích pro motorová vozidla? Jaká je nejvyšší povolená rychlost a musíte zde platit nějaké poplatky? V článku jsme se podívali na to, o co se jedná a také si tyto úseky porovnali s dálnicemi.
O co se jedná?
V zákoně se o silnicích pro motorová vozidla hovoří jako o silnicích 1. třídy. Jedná se o úseky, na kterých kromě běžných pravidel silničního provozu platí také určitá zvláštní pravidla. Konkrétně pravidla pro provoz na silnici pro motorová vozidla. Jedná se hlavně o vyšší povolenou rychlost.
V mnohém jsou podobné dálnicím, ale v některých bodech se rozchází. Proč stát v některých případech raději přistupoval právě k tomuto typu silnic místo dálnic?
Jedním z hlavních důvodů je nedostatek prostoru pozemků, které byly k mání. Budování silnice 1. třídy navíc vyšlo v mnoha případech levněji. Ale nebylo to pravidlem. S rozpočtem totiž dovede nepěkně zamíchat například členitost povrchu území, výskyt vodotečí a další položky.
Ač se jeví jako sňatek z rozumu, nejsou dokonalé. Silnice pro motorová vozidla mají podle odborníků i dvě nepěkná mínus.
- Tak jednak jsou vzhledem k provedení a stavu méně bezpečné. V případě nehod nebo odstavení poskytují menší ochranu. Po technické stránce by navíc současnými normami nejspíš spousta z nich vůbec neprošla – jedná se dědictví minulého režimu a méně přísných bezpečnostních regulí.
- A za druhé, větší podélný sklon, který ale není přítomný všude, znamená větší spotřebu pohonných hmot ve srovnání s dálnicí.
Jak se silnice pro motorová vozidla označuje
Tyto úseky se označují značkami:
- IZ 2a pro začátek silnice
- IZ 2b pro konec silnice
Pokud na tuto značku narazíte na dálnici, znamená to jediné – konec dálnice.
Vztahují se na silnice pro motorová vozidla poplatky?
Na pozemní komunikaci se nic neplatí, nepotřebujete dálniční známku. Jedinou výjimku představuje situace, kdy by bylo na dodatkové tabulce pod značkou napsáno jinak – tedy že se na úsek nějaký poplatek vztahuje.
Rychlostní limity
Na silnicích pro motorová vozidla platí vyšší rychlostní limity.
- Pokud je silnice směrově rozdělená, dodržujte nejvyšší povolenou rychlost 110 km/h. Další značení však může rychlost upravit, ať už směrem nahoru, nebo dolů. Někde se setkáte s rychlostí až 130 km/h.
- V případě, že úsek není nijak směrově rozdělený, platí nejvyšší povolená rychlost 90 km/h.
Jaká jsou pravidla pro cyklisty a chodce
V zákoně č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích se dočtete, že:
Silnice I. třídy vystavěná jako rychlostní silnice je určena pro rychlou dopravu a je přístupná pouze silničním motorovým vozidlům.
Jen pro upřesnění – pojmy „silnice pro motorová vozidla“ a „rychlostní silnice“ jsou dva výrazy pro jednu kategorii pozemní komunikace (viz. LEITNER, M., LUKÁŠEK, V., KOPECKÝ, Z.: Praha 2001, s. 110).
Z citátu vyplývá, že cyklista na silnici pro motorová vozidla jezdit nesmí. Pravidla jsou tu v tomto ohledu stejná jako na dálnici. To samé logicky platí i pro chodce. Auta tu jezdí rychle a snadno by mohlo dojít k nejhoršímu.