Domů » Cestování » Itálie » Tolerance alkoholu v Itálii

Tolerance alkoholu v Itálii

Chystáte se autem do Itálie? Než usednete za volant, zjistěte si, jaká pravidla v Itálii platí ohledně alkoholu. Italská legislativa je v tomto ohledu velmi přísná a důsledně trestá každé porušení. Překročení limitů může vést nejen k tučným pokutám, ale i ke ztrátě řidičského průkazu, hrozbě odnětí svobody a v krajních případech až k zabavení vozidla.

Zobrazit

    Tolerance alkoholu v Itálii

    V Itálii je pro běžné řidiče osobních vozidel povolená hladina alkoholu v krvi do 0,5 promile. Stejný limit platí i pro cyklisty a řidiče motocyklů.

    Pravidla pro řízení pod vlivem alkoholu se liší podle kategorie řidiče:

    • Běžní řidiči osobních vozidel mohou mít maximálně 0,5 promile alkoholu v krvi.
    • Profesionální řidiči (například řidiči autobusů, kamionů nebo taxi), začínající řidiči s praxí kratší než 3 roky a také řidiči mladší 21 let musí dodržovat nulovou toleranci – tedy nesmí mít v krvi žádný alkohol.

    ​V Itálii je konzumace alkoholu na veřejnosti obecně povolena, avšak v mnoha městech platí specifická místní nařízení, která tuto činnost omezují nebo zakazují v určitých časech a lokalitách. Například v Benátkách je zakázáno pít alkohol na veřejných místech v době od 20:00 do 08:00. V Římě platí zákaz na ulicích a na veřejných místech od 22:00. Také ve městě Sorrento se nesmí po půlnoci pít alkohol na veřejných prostranstvích. Výše pokut za porušení tohoto nařízení se liší podle města a závažnosti přestupku, pokuta může dosáhnout až 500 EUR.

    Vzhledem k častým silničním kontrolám, zejména v letních měsících a během svátků, je nejlepší se alkoholu za volantem zcela vyhnout a respektovat místní dopravní předpisy.

    Pokuty za alkohol za volantem v Itálii

    Itálie v minulých letech výrazně zpřísnila pokuty napříč různými dopravními přestupky. Výše pokuty za alkohol a délka zákazu řízení závisí na konkrétní hladině alkoholu a dalších okolnostech, jako je závažnost přestupku nebo recidiva. I když je v Itálii povolený limit, řízení pod vlivem alkoholu zůstává významným bezpečnostním rizikem, které může mít vážné právní následky.

    Hladina alkoholuPokuty
    od 0,5 do 0,8 promileod 570 do 2 170 EUR, 10 trestných bodů, zákaz řízení na 3 až 6 měsíců
    od 0,8 do 1,5 promileod 800 do 3 200 EUR, 10 trestných bodů, zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok, případně odnětí svobody až na 6 měsíců
    od 1,5 promile a víceod 1 500 do 6 000 EUR, 10 trestných bodů, zákaz řízení na 1 až 2 roky, včetně odnětí svobody na 6 měsíců až 1 rok, možné zabavení vozidla
    odmítnutí dechové zkouškyod 1 500 do 6 000 EUR, 10 trestných bodů, zákaz řízení na 1 až 2 roky, včetně odnětí svobody na 6 měsíců až 1 rok, možné zabavení vozidla
    jízda pod vlivem drog a jiných návykových látekod 532 do 6 000 EUR, 10 trestných bodů, zákaz řízení až na 3 roky, včetně odnětí svobody na 6 měsíců až 1 rok, možné zabavení vozidla
    od 0,1 do 0,5 promile (profesionální řidiči, začínající řidiči s praxí kratší než 3 roky a také řidiči mladší 21 let)od 163 do 658 EUR, 5 trestných bodů, zákaz řízení na 3 až 6 měsíců

    V Itálii v žádném případě neodmítejte dechovou zkoušku. Zákon totiž stanovuje, že její odmítnutí je automaticky považováno za situaci, jako byste měli v krvi více než 1,5 promile alkoholu. To znamená, že se vám odmítnutí rozhodně nevyplatí.

    O řidičský průkaz v Itálii přijdete automaticky v několika konkrétních případech. Okamžité odebrání také hrozí tehdy, pokud se jedná o druhý přestupek spojený s alkoholem v období posledních dvou let. Policie vám navíc může řidičský průkaz okamžitě zabavit i v případě, že způsobíte dopravní nehodu a máte v krvi více alkoholu, než dovoluje zákon.

    ​V Itálii se sankce za dopravní nehodu pod vlivem alkoholu posuzují individuálně, přičemž se zohledňuje několik klíčových faktorů:​

    • Míra alkoholu v krvi: Čím vyšší hladina alkoholu, tím přísnější tresty. Například, pokud je řidič silně pod vlivem alkoholu (např. více než 1,5 promile), může čelit přísnějším pokutám a delšímu zákazu řízení, nebo také rovnou zabavení vozidla.
    • Závažnost nehody: Pokud dojde k vážné nehodě s těžkými zraněními nebo smrtelnými následky, sankce se výrazně zpřísňují. V takových případech může být uloženo odnětí svobody až na 12 let.
    • Opakování přestupku: Řidiči, kteří byli v minulosti přistiženi při řízení pod vlivem alkoholu, čelí přísnějším sankcím. Opakované přestupky mohou vést k delšímu zákazu řízení a vyšším pokutám.​
    • Další okolnosti: Při posuzování sankcí se zohledňují i další faktory, jako je například odmítnutí dechové zkoušky a podobně.

    Zabavení vozidla za alkohol v krvi

    V Itálii může soud rozhodnout o zabavení vozidla, tzv. propadnutí vozidla (italsky confisca del veicolo) v případě závažného přestupku. Vozidlo je v takovém případě státem zabaveno a trvale odebráno jeho vlastníkovi. Každý případ je však posuzován individuálně – soud zohledňuje okolnosti přestupku i další relevantní faktory.

    Zabavení vozidla je jedním z nejtvrdších postihů, který je aplikován nejčastěji v těchto situacích:

    • pokud je hladina alkoholu vyšší než 1,5 promile,
    • pokud jde o opakovaný přestupek v krátkém časovém období,
    • pokud dojde ke způsobení dopravní nehody pod vlivem alkoholu,
    • pokud řidič odmítne dechovou zkoušku.

    Zabavení vozidla znamená, že auto bude zajištěno policií a může být trvale odebráno vlastníkovi. Pokud vozidlo patří řidiči, je situace jednoznačnější. Pokud však řidič vozidlo pouze užívá (např. firemní nebo vypůjčené), soud posuzuje okolnosti individuálně.

    Zabavení se většinou nevztahuje na vozidla, která prokazatelně nepatří pachateli, ale i zde hrozí odtažení a dočasné zadržení vozidla, avšak i zde může soud podle situace rozhodnout jinak.

    Tato pravidla platí i pro zahraniční motoristy, včetně českých řidičů, a zabavení vozidla se týká i jejich aut, pokud řídí pod vlivem alkoholu.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *