Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla v Itálii

Dopravní předpisy a pravidla v Itálii

0

Do Itálie každoročně míří desítky milionů turistů. A velká část z nich právě autem. Připravte se na svou příští cestu – sepsali jsme pro vás kompletního průvodce dopravními předpisy a pravidly v Itálii. 

Dopravní předpisy a pravidla v Itálii

Shrnutí

Většina italských silnic a dálnic je ve velice dobrém stavu, takže se vám tu bude autem cestovat jedna radost. Připravte se však na poměrně hustý provoz a nepředvídatelné chování italských řidičů, zejména ve městech. Průjezd dálnicemi se platí formou mýta, stejně jako průjezd některými městy (=ekologická opatření).

Nenechte se strhnout a coby cizinec na předpisy pečlivě dbejte. Pokuty jsou zde totiž poměrně vysoké a policie cizince rozhodně nešetří. V zimě platí poněkud nepřehledná regionální pravidla ohledně ekologických zón, zimních pneumatik a sněžných řetězů. Na vše se podíváme v samostatných kapitolách. 

Dokumenty, které potřebujete na cestu

Itálie je členem Evropské unie a schengenského prostoru. Pro cestu do této země si připravte:

 • řidičský průkaz,
 • zelenou kartu,
 • technický průkaz vozidla,
 • doklad totožnosti.

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5090110130
Motocykl5090110130
Nákladní vůz nad 3,5 t5080 (vozidla do 12 t) / 70 (nad 12 t)100 (vozidla do 12 t) / 80 (nad 12 t)100 (vozidla do 12 t) / 80 (nad 12 t)
Autobusy5080100100
Automobil + přívěs do 3,5t5090110130
Automobil + přívěs nad 3,5t50707080
Obytný automobil do 3,5t5090 110130
Obytný automobil nad 3,5t508080100

Nízkoemisní zóny

Nízkoemisní zóny najdete v téměř všech významnějších italských městech. Vjezd do nich je zpoplatněný formou městského mýta. Zóny jsou ohraničené příslušnými značkami s nápisy Zona Traffico Limitato (ZTL)

Město od města má různé podmínky, co se vjezdu do nízkoemisní zóny týče. Někdy jsou opatření v platnosti jen po určitou část roku. Obecně se nízkoemisní zóny Itálie považují za nejméně přehledné ve srovnání s evropským standardem. 

Do některých zón není možné vjet vůbec, jenom se speciálním povolením pod pokutou 74 EUR (povolení se dává např. rezidentům). Zóny bez aut existují např. ve Florencii, Římě, Pise, Arezzu a Janově.

Pokud se v ZTL nachází váš hotel, kontaktujte recepci a vyjednejte si, aby vám zařídili povolení k vjezdu do zóny. Vjezdy do ZTL kontrolují kamery, které snímají SPZ. Kdyby vám náhodou přišla pokuta, přestože jste do zóny vjeli z důvodu ubytování, můžete se pokutě vyhnout, pokud doložíte účet za hotel. Z tohoto důvodu doporučujeme účty uschovat.

Dálniční poplatky

Dálniční poplatky v Itálii se vybírají formou mýta podle ujeté vzdálenosti, buď u mýtných bran nebo formou elektronické mýtné jednotky Telepass. Mýtné platí motocykly, osobní vozidla do 3,5 t, vozidla nad 3,5 t a autobusy. Na dálnici Pedemontana Lombarda (nedaleko Milána) se mýtné platí dodatečně přes internet. Více se dozvíte v našem článku.

Povinná výbava

Itálie podepsala Vídeňskou úmluvu o silničním provozu z roku 1968. Členské státy úmluvy se ujednaly, že vozidlo musí být vybavené podle země registrace. To znamená, že když do Itálie pojedete vozidlem z České republiky, měli byste mít kompletní povinnou výbavu podle českých pravidel. 

V praxi se však setkáte s různými lokálními výjimkami a legislativními úpravami. Doporučujeme proto povinnou výbavu raději upravit podle cílové destinace, případně i tranzitních zemí. Tak budete mít jistotu, že se vyhnete potížím s policisty.

Do povinné výbavy podle italských pravidel patří:

Reflexní vesta: pro každého pasažéra, který se při mimořádné události pohybuje mimo vozidlo. Vesta je povinná také pro cyklisty a motorkáře při jízdě v tunelu nebo za snížené viditelnosti.

Výstražný trojúhelník: povinný pro všechna dvoustopá vozidla. Umisťuje se 50 metrů za vozidlem, na dálnici 100 metrů. 

Bezpečnostní pásy jsou povinné za všech okolností. Řidič motocyklu i spolucestující musí mít nasazenou bezpečnostní přilbu. 

Doporučená výbava

Do doporučené výbavy patří autolékárnička. Dále doporučujeme vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.

Pneumatiky a sněžné řetězy

Situace s pneumatikami a sněžnými řetězy je v Itálii celkem komplikovaná. Pravidla se liší region od regionu, město od města. Někde povinnost zimní výbavy vůbec neplatí a můžete jezdit celoročně na letních pneumatikách.

Nejprve si pojďme říct, že zimní období trvá v Itálii oficiálně od 15. listopadu do 15. dubna. Výjimku představují:

 • oblast Val d’Aosta – zima je tu od 15 října,
 • většina horských oblastí – zima začíná už 1. listopadu.

Podle italského zákona Codice della Strada jste povinni být připraveni na náhlé změny počasí během zimy (sníh, led nebo náledí na silnici). V období od 15. listopadu do 15. dubna proto musíte mít na některých úsecích buď nazuté zimní pneumatiky, celoroční pneumatiky nebo alespoň sněžné řetězy v kufru, které v případě potřeby nasadíte. 

V případě, že zrovna v zimě panuje pěkné počasí a podle všeho můžete jet na letních pneumatikách, musíte mít sněžné řetězy alespoň připravené v kufru a při policejní kontrole prokázat, že jste připraveni na náhlou změnu podmínek na silnici. 

Jinak hrozí pokuta až 168 EUR v obci a 335 EUR mimo obec. V některých případech dokonce vůbec nedovolí pokračovat v jízdě. Policie toto hlídá v horských oblastech, ale i v nížinách, obcích atd.  

Svou cestu si proto dobře naplánujte. Příslušné úseky poznáte podle značení, která nařizují zimní obutí nebo řetězy v konkrétním období. Jedná se o značky s nápisem obbligo di pneumatici invernali o catene a boro, tedy povinné nazuté zimní pneumatiky, nebo sněžné řetězy v kufru. 

Požadavky na letní a zimní pneumatiky

Minimální hloubka dezénu je stanovená na 1,6 mm, a to pro letní i zimní pneumatiky. Na bočnici zimních pneumatik musí být uveden symbol zimní pneumatiky „M+S“ (zkratka pro „Mud & Snow“), případně slova MS, M/S, M-S nebo M&S. 

Naproti tomu nápisy „snow„, „all season„, „all weather“ nebo „thermal„, „winter“ nemají žádnou platnost a v případě kontroly mohou vést k pokutám. 

Pokuta za zimní pneumatiky v létě

Od 15. května do 15. října nesmíte jezdit na pneumatikách, jejichž rychlostní index je nižší, než který stanovuje technický průkaz vozidla (zákony umožňují 1 měsíc na změnu přezutí po konci zimního období). Itálie se tak snaží omezovat používání zimních pneu v létě. Jinak hrozí pokuta. 

Pokud ale vaše zimní pneu mají index rychlosti rovný nebo větší, než je uvedeno v technickému průkazu, smíte si je ponechat i v letním období.

Povinnost svítit

Motocykly a mopedy mají povinnost během dne používat světla pro denní svícení. Dvoustopá vozidla mají povinnost svítit jen mimo obce a na dálnicích. Během dne za dobré viditelnosti využijte světla pro denní svícení.

Pokuty

Pokuty v Itálii patří k těm vyšším v rámci Evropské unie. Pokud překročíte rychlost o 10 až 40 km/h, zaplatíte 200 až 500 EUR. Při vyšší rychlosti hrozí zabavení řidičského průkazu a pokuta 1500 EUR. Za špatné parkování hrozí sankce 70 až 80 EUR. Za jízdu na červenou vám policisté dají pokutu okolo 250 EUR. 

Pokud odmítnete zaplatit pokutu na místě, mohou vám policisté zabavit vozidlo.

Místní zvyklosti

Klakson vás upozorní na změnu během jízdy

Připravte se na to, že italští řidiči často troubí. Nikoliv však z agrese. Zvukovou signalizaci používají jako upozornění při objíždění, když přejíždí z pruhu do pruhu apod. Neberte si to proto nijak osobně, toto opatření slouží k zpřehlednění situace. 

Pozor na skútry

Itálie je rájem skútrů (tak jako většina jižních evropských zemí). A tak se, hlavně ve větších městech, připravte na to, že je budete neustále potkávat. A ve velkém množství. Dávejte si na ně pozor, na pravidla silničního provozu příliš nedbají.

Kruhový objezd

Na kruhových objezdech mají ve většině případů přednost vozidla po nich jedoucí. Na některých malých kruhových objezdech ale platí přednost zprava. Poznáte to podle toho, že tyto kruhové objezdy nejsou označené odpovídající značkou. 

Když je vozidlo na kruhovém objezdu a pokračuje v jízdě na další výjezd, dává znamení blinkrem doleva, čímž signalizuje, že pokračuje v jízdě po kruhovém objezdu. Když se chystá z kruhového objezdu vyjet, tak změní blinkr doprava. Toto pravidlo platí pro většinu jižních evropských zemí. 

Tolerance alkoholu

V Itálii si můžete dát k obědu sklenku vína a usednout za volant. Tolerance je stanovená na 0,5 promile. Výjimku tvoří:

 • řidiči mladší 21 let,
 • řidiči, kteří mají oprávnění dobu kratší než 3 roky,
 • profesionální řidiči při výkonu povolání.

Tyto tři skupiny nesmí požít a řídit, u nich platí nulová tolerance. Více se dozvíte v našem článku Tolerance alkoholu v zahraničí. Jestli chcete mít jistotu, že můžete usednout za volant, vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku

Použití autokamery a antiradaru

V Itálii jsou autokamery povolené. Pokud ale záznam hodláte šířit, např. na sociálních sítích, musíte rozmazat SPZ a obličeje osob. 

Jestli jste si před cestou pořídili nový radarový detektor, tak ho raději ukliďte. V Itálii je jejich použití nelegální. Na druhou stranu – pokud má vaše GPS funkci detekce měření, tak tu používat smíte. Aktivní rušičky policejního signálu, tzv. antiradary, jsou přísně zakázané.

Policejní kontrola

Během policejní kontroly následujte pokynů policisty. Nevystupujte z auta, pouze na vyzvání.

Záchranná ulička

Pokud stojíte v koloně a před vámi došlo k nehodě, vytvořte záchranou uličku. Rozestup je určený pro průjezd vozidel IZS (hasiči, policisté atd.). Použijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

 • Děti menší 150 cm a lehčí než 36 kg se musí přepravovat v dětské autosedačce nebo na podsedáku. 
 • Děti do 18 let musí mít při lyžování nebo jízdě na snowboardu ochrannou přilbu.

Děti musí mít vlastní cestovní pas nebo občanský průkaz. 

Cestování s koly

Pokud převážíte kola v držáku na tažném zařízení, musíte mít šrafovanou desku o rozměrech 50 × 50 cm. Pořídíte ji na čerpacích stanicích. Jízda bez ní se pokutuje až 335 EUR.

Cyklista, který jede za snížené viditelnosti, musí mít oblečenou reflexní vestu. 

Pití a jídlo, kouření, telefonování za volantem

V Itálii je zakázáno kouřit ve vozidle, pokud je členem posádky těhotná žena nebo nezletilé dítě do 17 let věku. Za tento přestupek hrozí vysoká pokuta 500 až 5000 EUR. Jídlo a pití je za volantem povolené.

Řízení naboso a v žabkách

Řízení naboso nebo v žabkách není v Itálii zakázané, přesto byste měli být obutí tak, abyste bezpečně zvládli řízení.  

Ceny pohonných hmot

Pohonné hmoty v Itálii patří mezi těm dražším v Evropě. Doporučujeme tedy natankovat v některé z tranzitních zemích, pokud se vám to povede a vyplatí. Průměrná cena za litr Naturalu 95 je 1,89 EUR a 1,77 EUR za litr nafty. 

Dobíjení elektromobilu

Mapy s dobíjecími stanicemi elektromobilů v Itálii najdete na příklad na Electromaps.com. V současnosti je v zemi něco okolo 16 000 stanic. Do roku 2030 chtějí tento počet zdvojnásobit. Šikovnou mapku nabízí také bec.energy

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Pokud si chcete v Itálii půjčit vozidlo, musíte být starší 21 let. Při půjčování doporučujeme dvakrát zkontrolovat povinnou výbavu auta podle italských předpisů, ne všechny autopůjčovny na to dbají. Pozor hlavně na sněžné řetězy, jestli v zimním období vyrážíte do horských oblastí.

Když do Itálie cestujete vozem, který jste si půjčili (ve firmě, od příbuzného, ale třeba i ve voze na leasing), mějte s sebou potvrzení o vypůjčení vozidla. Tento dokument sice není povinný, ale vyhnete se tak podezření, že jste auto odcizili. Pokud se chystáte například do Říma nebo jiného velkého města, zkuste carsharing.

Kam k moři

Mezi nejoblíbenější letoviska blízko hranic patří:

 • Lido di Jesolo,
 • Rimini,
 • Lignano, 
 • Caorle,
 • Bibione.

Tipy na levné tankování, ale i nejrychlejší trasy a další užitečné informace najdete v našem článku Cesta autem do Itálie.

Převážení lyží a snowboardů

Převážení lyží a snowboardů není v Itálii regulované tak přísně jako třeba v Rakousku. Nicméně doporučujeme výbavu zabezpečit tak, aby neohrožovala posádku, ani ostatní účastníky silničního provozu.

Cestování se zvířaty

Pes, kočka nebo fretka musí mít při cestě do Itálie vlastní evropský pas zvířete v zájmovém chovu. V tomto dokumentu musí být informace o platném očkování proti vzteklině. První očkování je potřeba provést 21 dní před cestou do zahraničí. 

Zvíře musí být označeno čipem nebo tetováním. Jeden člověk s sebou smí mít maximálně 5 zvířat (jako majitel je zapsaný v pasech mazlíčků). Zvíře pro cestu zabezpečte – jak na to, se dozvíte v článku Cestování se psem v autě.

Karavanem do Itálie

Itálie je rájem karavanistů. U každého zajímavého místa narazíte na dobře vybavené kempy se zázemím, či speciální stání přímo pro karavany a obytné vozy. 

Kempování a spaní v autě

Kempování na divoko a spaní v autě jsou zakázané. V regionech Veneto, Apulie, Sicílie, Sardinie a Abruzzo toto nařízení důsledně hlídají. V ostatních regionech lze vyjednat výjimku (povoluje obec). Pokud chcete přesto něco ušetřit a spát mimo kemp, zkuste se domluvit s majitelem soukromého pozemku.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Jednotný záchranný systém: 112
 • Záchranná služba: 118
 • Policie: 113
 • Hasiči: 115

Velvyslanectví ČR v Itálii

Dovoz aut

Itálie je známá coby domov dostupných Fiatů a luxusních Ferrari, Lamborghini nebo Maserati. Pokud jste si tuto zemi zvolili jako místo pro nákup svého nového miláčka, připravte se na to, že si budete muset zajistit odtah domů. Itálie totiž nevydává převozní značky pro vývoz do zahraničí.

Celým procesem nákupu a dovozu aut z Itálie vás provedeme u nás na blogu. 

Nejčastější dotazy

Na co si dát při cestě do Itálie pozor?

Na dálnicích se platí mýto, stejně jako při průjezdu některými městy. V zimě neplatí obecná povinnost zimních pneumatik nebo sněžných řetězů, místo toho se musíte řídit regionálními úpravami. Nastudujte si proto před cestou, kudy budete projíždět a jaká jsou lokální pravidla.

Jaké jsou pokuty v Itálii?

Dopravní situace je v Itálii mírně nepřehledná, nenechte se ale strhnout a dbejte na dodržování dopravních předpisů. Policisté nejsou k cizincům shovívavý. Pokud překročíte rychlost o 10 až 40 km/h, zaplatíte 200 až 500 EUR. Při vyšší rychlosti hrozí zabavení řidičského průkazu a pokuta 1500 EUR. Za špatné parkování hrozí sankce 70 až 80 EUR. Za jízdu na červenou vám policisté dají pokutu okolo 250 EUR. 

Jaké jsou rychlostní limity v Itálii?

Osobní vozidla smějí jet v obci max 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rychlostních silnicích 110 km/h a po dálnici 130 km/h. 

Zdroje

Zdroj: Automobiliperrone.it, rmastri.it

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...