Pokuty v Itálii patří mezi tučnější. Navíc díky sdílení informací o přestupcích řidičů mezi evropskými státy vás může prohřešek dohnat i v České republice. Poradíme, jaké jsou nejčastější pokuty v Itálii pro cizince a na co si dát pozor.
Čeká vás během dovolené cesta do Itálie? Italové jsou sice známí pohodáři, ovšem s jejich dálniční policií žádná legrace není. To samé platí o karabiniérech (carabinieri), ti si na cizince dávají dobrý pozor. Pokud se chcete vyhnout tučné pokutě z Itálie, seznamte se s tím, co se zde může a co už je za hranou zákona.
Pokuty v Itálii – pozor na bodový systém
Itálie má bodový systém, který se vztahuje i na zahraniční řidiče. Každý řidič začíná s 20 body a za každé dva roky bez postihu obdrží 2 body navíc. Jakmile však jeho konto dosáhne 0 bodů, zabaví mu řidičský průkaz na 6 měsíců až 1 rok. Jestli však o svých 20 bodů přijdete během 1 roku, zakážou vám v Itálii řídit na 2 roky. Jaký je bodový systém v Itálii?
Za jízdu nad limit je penalizace 10 bodů.
Jízda bez bezpečnostních pásů je za 5 bodů.
Penalizace za jízdu na červenou je 6 bodů.
Pokuta za rychlost
Na dálnicích je maximální rychlost 130 km/h. Řidiči, kteří mají řidičské oprávnění méně než 3 roky, nesmí jezdit po dálnici rychleji než 110 km/h.
V obci je to 50 km/h
a mimo obec 90 km/h.
Když překročíte limit o 11 až 40 km/h, zaplatíte 200 až 300 EUR a při překročení o 40 km/h vám navíc zabaví řidičský průkaz na 1 až 6 měsíců. U překročení o méně než 10 km/h zaplatíte 35 EUR.
Pokuta za špatné parkování
Pokuta a špatné parkování v Itálii je okolo 70 až 80 EUR. Raději vše řešte rovnou na místě, pokuta se ve správním řízení zvyšuje, navíc musíte platit různé správní poplatky.
Pokuty za alkohol
Itálie toleruje malou míru alkoholu za volantem. Pokud vám naměří do 0,5 promile, nic se nestane. V případě, že jste ale popili víc, můžete zaplatit až 1300 EUR. Pozor, hrozí zabavení řidičského průkazu.
Pokuta za jízdu na červenou
Pokuta za jízdu na červenou se v Itálii pohybuje okolo 170 EUR. Stejně jako v ostatních případech, i zde je lepší pokutu zaplatit na místě, jestli vás policista rovnou zastavil. V opačném případě vám dojde dopis poštou.
Co se stane, když pokutu neuhradíte
Itálie a Česká republika jsou členy jedné platformy pro Evropskou unii, kde se sdílí informace z národních registrů vozidel a také o přestupcích ze silnice. Jmenuje se EUCARIS.
Skrze tuto platformu úředník snadno zjistí, odkud jste a kdo jste. Pošle vám poštou oznámení o přestupku, včetně případných fotografií a důkazů. Pokud neuhradíte a nereagujete na výzvy, může Itálie požádat Českou republiku, aby po vás peníze za pokutu vymáhala.