Pokuty v Itálii: Jak je zaplatit a na co si dát pozor?

0
949
pokuty v itálii

Pokuty v Itálii patří mezi tučnější. Navíc díky sdílení informací o přestupcích řidičů mezi evropskými státy vás může prohřešek dohnat i v České republice. Poradíme, jaké jsou nejčastější pokuty v Itálii pro cizince a na co si dát pozor.  

Čeká vás během dovolené cesta do Itálie? Italové jsou sice známí pohodáři, ovšem s jejich dálniční policií žádná legrace není. To samé platí o karabiniérech (carabinieri), ti si na cizince dávají dobrý pozor. Pokud se chcete vyhnout tučné pokutě z Itálie, seznamte se s tím, co se zde může a co už je za hranou zákona.  

Pokuty v Itálii – pozor na bodový systém

Itálie má bodový systém, který se vztahuje i na zahraniční řidiče. Každý řidič začíná s 20 body a za každé dva roky bez postihu obdrží 2 body navíc. Jakmile však jeho konto dosáhne 0 bodů, zabaví mu řidičský průkaz na 6 měsíců až 1 rok. Jestli však o svých 20 bodů přijdete během 1 roku, zakážou vám v Itálii řídit na 2 roky. Jaký je bodový systém v Itálii?

  • Za jízdu nad limit je penalizace 10 bodů.
  • Jízda bez bezpečnostních pásů je za 5 bodů.
  • Penalizace za jízdu na červenou je 6 bodů.

Pokuta za rychlost

  • Na dálnicích je maximální rychlost 130 km/h. Řidiči, kteří mají řidičské oprávnění méně než 3 roky, nesmí jezdit po dálnici rychleji než 110 km/h.
  • V obci je to 50 km/h
  • a mimo obec 90 km/h.

Když překročíte limit o 11 až 40 km/h, zaplatíte 200 až 300 EUR a při překročení o 40 km/h vám navíc zabaví řidičský průkaz na 1 až 6 měsíců. U překročení o méně než 10 km/h zaplatíte 35 EUR.

Pokuta za špatné parkování

Pokuta a špatné parkování v Itálii je okolo 70 až 80 EUR. Raději vše řešte rovnou na místě, pokuta se ve správním řízení zvyšuje, navíc musíte platit různé správní poplatky.

pokuty v itálii za řízení

Pokuty za alkohol

Itálie toleruje malou míru alkoholu za volantem. Pokud vám naměří do 0,5 promile, nic se nestane. V případě, že jste ale popili víc, můžete zaplatit až 1300 EUR. Pozor, hrozí zabavení řidičského průkazu.

Pokuta za jízdu na červenou

Pokuta za jízdu na červenou se v Itálii pohybuje okolo 170 EUR. Stejně jako v ostatních případech, i zde je lepší pokutu zaplatit na místě, jestli vás policista rovnou zastavil. V opačném případě vám dojde dopis poštou.

Co se stane, když pokutu neuhradíte

Itálie a Česká republika jsou členy jedné platformy pro Evropskou unii, kde se sdílí informace z národních registrů vozidel a také o přestupcích ze silnice. Jmenuje se EUCARIS.

Skrze tuto platformu úředník snadno zjistí, odkud jste a kdo jste. Pošle vám poštou oznámení o přestupku, včetně případných fotografií a důkazů. Pokud neuhradíte a nereagujete na výzvy, může Itálie požádat Českou republiku, aby po vás peníze za pokutu vymáhala.

EUCARIS ale neslouží jen k předávání informací o pokutách. Díky sdílení jsou bezpečnostní složky lépe informované například o stáčení tachometru (to si nakonec můžete ověřit i vy sami podle VIN) nebo podnikatelích v nákladní dopravě.

Jak funguje vymáhání pokut z Itálie

Pokuta se bude řešit u českého soudu. Peněžitý trest vám může soudce přeměnit na domácí vězení nebo obecně prospěšné práce. Exekuci na vás česká legislativa nepošle. Nicméně vám může přijít oznámení od soukromých vymahatelů z Itálie (na fórech se dokonce objevil případ, kdy byl vymahatel až z Velké Británie), abyste částku uhradili. Předávat dluhy soukromníkům je v Itálii poměrně běžné. Přesto si raději vše ověřte u tamních úřadů, abyste nenaletěli podvodníkům.

Jak zaplatit pokutu z Itálie

V dopise, který vám přijde, najdete všechny informace k platbě. Tedy bankovní účet a částku, kterou máte uhradit. S uhrazením neotálejte, už jen kvůli tomu, že vám hrozí soudní postih na půdě České republiky. Stačí zadat platbu přes internetové bankovnictví a máte to hotové. Dnes už není problém zasílat platby v cizí měně.

Pokuty chodí z Itálie dopisem někdy i rok poté, co jste přestupek spáchali. Italští úředníci nejsou v tomto ohledu zrovna nejrychlejší. Pokud tedy víte o tom, že máte vroubek a po půl roce stále nic, ještě nemáte vyhráno a úředníci o vás možná opravdu ví.

Pokuta za jízdu v zapůjčeném autě

Není nic neobvyklého, že si v Itálii vůz zapůjčíme a poznáváme krásy této země po vlastní ose. Když se stane, že spácháte přestupek a policie vás u toho chytí, nejprve se bude pídit po majiteli auta. Pronajímatel auta je následně odkáže na vás. Předá orgánům vaše osobní údaje a kopie dokladů, které jste poskytli při zapůjčení. A jen za to, že jim tuto informaci poskytnul, vám naúčtuje sankční poplatek. Ten se může vyšplhat do výše 60 až 80 EUR.

auto v itálii

Pozor na odebrání řidičského průkazu

Když spácháte závažný přestupek, policisté vám mohou odebrat řidičský průkaz. To platí i v případě, že se do země vrátíte a při policejní nebo celní kontrole se zjistí, že máte na území Itálie nezaplacenou pokutu za dopravní přestupek. I tehdy vám řidičák zabaví.

A jak se vrátíte domů? Místo vašeho dokladu vám vystaví doklad náhradní, se kterým dojedete do České republiky. Váš originální řidičský průkaz potom pošlou do České republiky diplomatickou poštou.

Dálniční poplatky v Itálii

V Itálii se platí mýtné, lze ho platit nejen hotově, ale také předplacenou kartou, elektronicky, dálniční známkou a dalšími způsoby. Dálniční známku v Itálii lze vyřešit online předem nebo si ji koupit až na místě na benzínové pumpě.

Povinná výbava v Itálii

Povinná výbava v Itálii je podobná tomu, co platí v České republice. Tedy musíte mít s sebou reflexní vestu, výstražný trojúhelník atd. Autolékárnička není povinná, pouze doporučená.

Zdroj: Cebia.cz

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno