Domů » Cestování » Pokuty v zahraničí » Pokuty v Itálii: Jak je zaplatit a na co si dát pozor?

Pokuty v Itálii: Jak je zaplatit a na co si dát pozor?

0

Pokuty v Itálii patří mezi tučnější. Navíc díky sdílení informací o přestupcích řidičů mezi evropskými státy vás může prohřešek dohnat i v České republice. Poradíme, jaké jsou nejčastější pokuty v Itálii pro cizince a na co si dát pozor.  

Pokuty v Itálii: Jak je zaplatit a na co si dát pozor?

Čeká vás během dovolené cesta do Itálie? Italové jsou sice známí pohodáři, ovšem s jejich dálniční policií žádná legrace není. To samé platí o karabiniérech (carabinieri), ti si na cizince dávají dobrý pozor. Pokud se chcete vyhnout tučné pokutě z Itálie, seznamte se s tím, co se zde může a co už je za hranou zákona.  

TIP: Víte, jaké platí dopravní předpisy a pravidla v Itálii

Povinná výbava v Itálii je podobná tomu, co platí v České republice. Tedy musíte mít s sebou reflexní vestu, výstražný trojúhelník atd. Autolékárnička není povinná, pouze doporučená.

Italský bodový systém

Itálie má bodový systém, který se vztahuje i na zahraniční řidiče. Každý řidič začíná s 20 body a za každé dva roky bez postihu obdrží 2 body navíc. Jakmile však jeho konto dosáhne 0 bodů, zabaví mu řidičský průkaz na 6 měsíců až 1 rok. Jestli však o svých 20 bodů přijdete během 1 roku, zakážou vám v Itálii řídit na 2 roky.

Jaký je bodový systém v Itálii?

  • Za jízdu nad limit je penalizace 10 bodů.
  • Jízda bez bezpečnostních pásů je za 5 bodů.
  • Penalizace za jízdu na červenou je 6 bodů.

Pokuta za rychlost v Itálii

Jaké jsou rychlostní limity v Itálii?

  • Na dálnicích je maximální rychlost 130 km/h. Řidiči, kteří mají řidičské oprávnění méně než 3 roky, nesmí jezdit po dálnici rychleji než 110 km/h.
  • V obci je to 50 km/h
  • a mimo obec 90 km/h.

Když překročíte limit o 10 až 40 km/h, zaplatíte asi 200 až 670 EUR a při překročení o 40 km/h vám navíc zabaví řidičský průkaz na 1 až 6 měsíců. Pokuta je v tomto případě vyšší, okolo 1500 EUR. U překročení o méně než 10 km/h zaplatíte cca 40 EUR.

Počítejte s tím, že vyšší sankce za překročení rychlosti většinou jsou u osobního auta s přívěsem.

Překročení rychlosti v obci, mimo obec a na dálniciSazba (EUR)
Překročení rychlosti do 10 km/h41 až 168 EUR
Překročení rychlosti o 10 až 40 km/h168 až 674 EUR
Překročení rychlosti o 40 až 60 km/h527 až 2 108 EUR
Překročení rychlosti o více než 60 km/h821 až 3 287 EUR

Pokuta za špatné parkování Itálie

Doporučujeme při parkování si hlídat značky! Parkujte na vyhrazených místech a stáních. 

Pokuta za špatné parkování v Itálii je okolo 70 až 80 EUR. Raději vše řešte rovnou na místě, pokuta se ve správním řízení zvyšuje, navíc musíte platit různé správní poplatky.

Pokud při parkování ohrožujete ostatní účastníky silničního provozu, parkujete na chodníku, na vyhrazeném parkovišti pro invalidy, na přechodu pro chodce nebo na autobusové zastávce můžete dostat pokutu od 80 EUR výše

V Itálii si dávejte pozor na zóny označující se jako Traffico Limitato (oblast s omezeným provozem). V těchto zónách při neoprávněném parkování hrozí od 80 EUR a více a k tomu je nutné přičíst náklady na odtah vozidla.  

pokuty v itálii za řízení

Pokuta za jízdu na červenou Itálie

Pokuta za jízdu na červenou se v Itálii pohybuje okolo 250 EUR. Stejně jako v ostatních případech, i zde je lepší pokutu zaplatit na místě, jestli vás policista rovnou zastavil. V opačném případě vám dojde dopis poštou.

Pokuty za alkohol v Itálii

Itálie toleruje malou míru alkoholu za volantem. Pokud vám naměří do 0,5 promile, nic se nestane. V případě, že jste ale popili víc, můžete zaplatit až 1 500 EUR. Pozor, hrozí zabavení řidičského průkazu.

  • Pokud je hladina alkoholu v krvi vyšší než 0,5 promile a nižší než 0,8 promile, hrozí pokuta od 527 do 2 108 EUR a možnost odebrání řidičského oprávnění na dobu 3 až 6 měsíců. 
  • Pokud je hladina alkoholu v krvi vyšší než 0,8 promile a nižší než 1,5 promile, hrozí pokuta od 800 do 3 200 EUR a možnost odebrání řidičského oprávnění na dobu od 6 měsíců až do 1 roku a také trest odnětí svobody až na 6 měsíců.
  • Pokud je hladina alkoholu v krvi vyšší než 1,5 promile, hrozí pokuta od 1 500 do 6 000 EUR a možnost odebrání řidičského oprávnění na dobu 1 až 2 let a také hrozí odnětí svobody na dobu 6 měsíců až na 1 rok. 

Odmítnutí vyšetření testu na alkohol se trestá pokutou ve výši 1 500 až 6 000 EUR a pozastavení řidičského oprávnění na dobu 1 až 2 let nebo trest odnětí svobody na dobu 6 měsíců až 1 roku. 

Řidiči mladší 21 let nebo s řidičskou praxí kratší než 3 roky je povolená hladina alkoholu v krvi 0,00 ‰. Pokud je u těchto řidičů hladina alkoholu v krvi vyšší než 0,00 promile a nižší než 0,5 promile, bude pokuta činit od 163 do 658 EUR.

Pokuty za dálniční známky nebo mýtné v Itálie

Většina dálnic a některé tunely v Itálii jsou zpoplatněné prostřednictvím mýtného systému. Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní vozidla do 3,5 tuny a vozy nad 3,5 tuny, ale také autobusy. V Itálii neexistuje dálniční známka, ale pouze mýtné. Pokud řidič neuhradí mýtné ani v dodatečné lhůtě, tj. 15 dnů, hrozí mu pokuta ve výši od 87 až do 345 EUR.

Pokuta za jízdu v zapůjčeném autě Itálie

Není nic neobvyklého, že si v Itálii vůz zapůjčíme a poznáváme krásy této země po vlastní ose. Když se stane, že spácháte přestupek a policie vás u toho chytí, nejprve se bude pídit po majiteli auta. Pronajímatel auta je následně odkáže na vás. Předá orgánům vaše osobní údaje a kopie dokladů, které jste poskytli při zapůjčení. A jen za to, že jim tuto informaci poskytnul, vám naúčtuje sankční poplatek. Ten se může vyšplhat do výše 60 až 80 EUR.

auto v itálii

Přehled dalších pokut Itálie

Přehled dalších pokut v ItáliiVýše pokut v EUR
Nedání přednostiod 175  EUR
Používání mobilního telefonu za jízdy od 165 do 650 EUR
Porušení zákazu předjížděníod 85 EUR
Jízda přes nouzový pruhod 422 EUR
Překročení přeškrtnuté čáry od 77 EUR
Jízda bez bezpečnostních pásůod 85 do 323 EUR
Jízda bez autosedačky od 85 do 323 EUR
Nepoužívání bezpečnostní reflexní vestyod 45 EUR
Jízda bez zapnutých světel ve dne od 45 do 168 EUR
Nedodržení dopravních značek zákazových nebo dopravního značeníod 41 do 168 EUR
Jízda přes semafor od 162 do 646 EUR
Porušení při přecházení železničního přejezduod 84 do 335 EUR
Nedodržení vzdálenostiod 41 do 168 EUR
Předjíždění z pravé stranyod 80 do 308 EUR
Zakázané předjíždění značkami nebo značenímod 162 do 646 EUR

V Itálii je používání autokamer povoleno, avšak tyto nahrávané záznamy jsou pro vaše soukromé účely, v opačném případě hrozí vysoké pokuty.

Jak zaplatit pokutu z Itálie

V dopise, který vám přijde, najdete všechny informace k platbě. Tedy bankovní účet a částku, kterou máte uhradit. S uhrazením neotálejte, už jen kvůli tomu, že vám hrozí soudní postih na půdě České republiky. Stačí zadat platbu přes internetové bankovnictví a máte to hotové. Dnes už není problém zasílat platby v cizí měně.

Pokuty chodí z Itálie dopisem někdy i rok poté, co jste přestupek spáchali. Italští úředníci nejsou v tomto ohledu zrovna nejrychlejší. Pokud tedy víte o tom, že máte vroubek a po půl roce stále nic, ještě nemáte vyhráno a úředníci o vás možná opravdu ví.

Co se stane, když pokutu neuhradíte

Itálie a Česká republika jsou členy jedné platformy pro Evropskou unii, kde se sdílí informace z národních registrů vozidel a také o přestupcích ze silnice. Jmenuje se EUCARIS.

Skrze tuto platformu úředník snadno zjistí, odkud jste a kdo jste. Pošle vám poštou oznámení o přestupku, včetně případných fotografií a důkazů. Pokud neuhradíte a nereagujete na výzvy, může Itálie požádat Českou republiku, aby po vás peníze za pokutu vymáhala.

EUCARIS ale neslouží jen k předávání informací o pokutách. Díky sdílení jsou bezpečnostní složky lépe informované například o stáčení tachometru (to si nakonec můžete ověřit i vy sami podle VIN) nebo podnikatelích v nákladní dopravě.

Jak funguje vymáhání pokut z Itálie

Pokuta se bude řešit u českého soudu. Peněžitý trest vám může soudce přeměnit na domácí vězení nebo obecně prospěšné práce. Exekuci na vás česká legislativa nepošle. Nicméně vám může přijít oznámení od soukromých vymahatelů z Itálie (na fórech se dokonce objevil případ, kdy byl vymahatel až z Velké Británie), abyste částku uhradili. Předávat dluhy soukromníkům je v Itálii poměrně běžné. Přesto si raději vše ověřte u tamních úřadů, abyste nenaletěli podvodníkům.

Pozor na odebrání řidičského průkazu

Když spácháte závažný přestupek, policisté vám mohou odebrat řidičský průkaz. To platí i v případě, že se do země vrátíte a při policejní nebo celní kontrole se zjistí, že máte na území Itálie nezaplacenou pokutu za dopravní přestupek. I tehdy vám řidičák zabaví.

A jak se vrátíte domů? Místo vašeho dokladu vám vystaví doklad náhradní, se kterým dojedete do České republiky. Váš originální řidičský průkaz potom pošlou do České republiky diplomatickou poštou.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké jsou pokuty za překročení rychlosti v Itálii?

V Itálii jsou pokuty za překročení rychlosti vysoké, vždy záleží o kolik jste limit překročily a také za jakých podmínek a kde. Když překročíte limit o 10 až 40 km/h, zaplatíte asi 200 až 670 EUR a při překročení o 40 km/h vám navíc zabaví řidičský průkaz na 1 až 6 měsíců. Pokuta je v tomto případě vyšší, okolo 1 500 EUR. U překročení o méně než 10 km/h zaplatíte cca 40 EUR. Počítejte s tím, že vyšší sankce za překročení maximální rychlosti je u osobního auta s přívěsem.

Jaké jsou pokuty za alkohol v Itálii?

Itálie toleruje malou míru alkoholu za volantem. Pokud vám naměří do 0,5 promile, nic se nestane. V případě, že jste ale popili víc, můžete zaplatit až 1 500 EUR. Pozor, hrozí také zabavení řidičského průkazu. Odmítnutí vyšetření testu na alkohol se trestá pokutou ve výši 1 500 až 6 000 EUR, pozastavení řidičského oprávnění na dobu 1 až 2 let nebo trest odnětí svobody na dobu 6 měsíců až 1 roku.

Jak zaplatit pokutu v Itálii?

V dopise, který vám přijde, najdete všechny informace k platbě. Tedy bankovní účet a částku, kterou máte uhradit. S uhrazením neotálejte, už jen kvůli tomu, že vám hrozí soudní postih na půdě České republiky. Stačí zadat platbu přes internetové bankovnictví a máte to hotové. Dnes už není problém zasílat platby v cizí měně. Pokuty chodí z Itálie dopisem někdy i rok poté, co jste přestupek spáchali. Italští úředníci nejsou v tomto ohledu zrovna nejrychlejší. Pokud tedy víte o tom, že máte vroubek a po půl roce stále nic, ještě nemáte vyhráno a úředníci o vás možná opravdu ví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články