Domů » Pro řidiče » Parkování » Parkovací senzory: Jak fungují a na co si dát pozor?

Parkovací senzory: Jak fungují a na co si dát pozor?

0

Dnes již parkovacími senzory disponuje většina vozů. Dávno pryč jsou doby, kdy byly čistě výsadou lepších a dražších automobilů. Už snad ani nenajdete auto, které by parkovací senzory nemělo v nabídce příplatkové výbavy. Při prohlídce auta si je můžete poměrně snadno všimnou kvůli kolečkům v náraznících i blatnících vozu a při parkování se ozvou dobře známým pípáním, nebo signalizací na displeji. Víte ale vlastně, jak parkovací senzory fungují?

Parkovací senzory: Jak fungují a na co si dát pozor?
Parkovací senzory

Jak poznat parkovací senzory při obhlídce exteriéru auta

Je to jednoduché, stačí hledat dobře známé kolečka. Mívají průměru kolem 1,5 centimetru. Tyto kolečka jsou vlastně takové malé sonary, jelikož fungují na principu echolokace, V praxi to vypadá tak, že vysílají akustický signál a následně propočítávají vzdálenost od objektu podle toho, za jak dlouho se signál vrátí. Poměrně jednoduchým způsobem tak zjistí, jak daleko se předmět nachází od nárazníku. Jak jsme si již řekli, tak vás upozorní akustický signál, jehož frekvence je vyšší při přiblížení k překážce. Výstup se také graficky přenáší na displej mezi budíky nebo na displej rádia. 

Nespoléhejte se jen na parkovací senzory

Stále myslete na to, že automobil má zpětná zrcátka, pomocí kterých můžete kontrolovat situaci kolem vás. Když budete parkovat ke kamenné zídce, tak vás mohou vystrašit senzory bijící na poplach, protože se přiblížíte třeba k trsu trávy. Senzory tohle bohužel nerozeznají a proto se i přes pípání spolehněte na vlastní úsudek. 

Rozdílné druhy upozornění

Dejte si pozor na to, že každý výrobce má nebezpečné vzdálenosti nastavené trošku jinak a rozdílným způsobem vás také upozorní na blížící se nebezpečí. Pokud tak přesednete do jiného auta, tak stejná frekvence pípání může znamenat, že jste jen pár centimetrů od promáčklého nárazníku.   

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články