Dálniční poplatky Černá hora 2023

V Černé hoře nejsou téměř žádné dálnice a neplatí se dálniční poplatky. Aktuálně má však v provozu asi 41 km dálnice směrem Bar – Bělehrad, která by měla spojit černohorské město a přístav Br u jaderského moře se Srbskem přes známý hraniční přechod Boljare. Tunel Sozina je takovou vyjímkou, protože se zde platí poplatek asi 2,5 EUR na silnici E65 a silnice na trase Herceg Novi – Trebinje, kde zase zaplatíte v jednom směru asi 3,50 EUR.

V Černé Hoře je jazykem srbština, zní zde i albánština, bosenština a chorvatština. Měnou je euro. Stačí vám Občanský průkaz, Řidičský průkaz, Technický průkaz a doklad o pojištění vozidla – zelená karta. Povinné ručení se nazývá osiguranje vozila.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

V Černé hoře jsou poplatky s názvem ekologická taxa. Nalepovací kupon pro osobní vůz zakoupíte na hraničním přechodu za 10 Euro. Někdy jsou potíže sehnat brigádníky, kteří je prodávají. Ve vnitrozemí je ale už neseženete a policie to kontroluje.

Doporučuje se využívat komunikace, na mapách označené jako turistické nebo mezinárodní. Kvalita cest je v Černé hoře velmi dobrá, problémem je spíše mnoho zatáček a zúžení na cestách.

Při cestě do Černé Hory můžete jet přes Slovensko a Maďarsko, nebo přes Rakousko a Slovinsko. V obou případech projedete i Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou. Cesta z Prahy do města Podgorica zabere asi 15 hodin.

Dálniční síť Černá hora 2023

DálniceÚseky v provozuDélka
3ASmokovac – Veruša – Uvač34 km
3BUvač – Mateševo7 km

Další dálnice jsou plánovány, avšak nejsou ve fázi stavby ani není známo kdy by mělo být naplánované zprovoznění.

Informace pro řidiče

Povinná výbava by měla obsahovat lékárničku, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a náhradní autožárovky. Auto by mělo mít nálepku státu. V zimě potřebujete i zimní pneumatiky.

Hlavní silnice jsou v lepším stavu než okrskové. Dejte si pozor na poškození a výtluky. V zimě jsou silnice hůř průjezdné. Místní řidiči často předjíždí i na nebezpečných místech.

Pokud se chystáte přes kaňon Moraca, počítejte se ztíženým průjezdem. Přes léto zde bývají na silnici zácpy, přes zimu možná neprojedete zasněženou vozovkou.

Půjčení vozu v Černé hoře

Půjčení automobilu či motocyklu je možné ve větších městech a turistických letoviscích. Řidič musí být starší 21 let a prokázat se řidičským i osobním průkazem. Vždy si prostudujte smluvní podmínky, stav vozidla, rozsah pojištění, jako odpovědnost za škodu, pojistku proti havárii a krádeži.

Důležitá telefonní čísla

  • předčíslí +382
  • integrovaný záchranný systém 112
  • policie 122
  • hasiči 123lékařská pomoc 124
  • asistenční služba 1280Velvyslanectví Černá Hora Podgorica kozulární kancelář – Partizansky put 6a Tološi Podgorica info zde
  • konzulární jednatelství Podgorica + 382 (0) 20 281 103
  • Automobilový klub AMSCG (Auto-Moto Savez Crne Gore) Poslovni centar „Krusevac“ Rimski trg 60, Podgorica, 81000, telefon a fax +382 20 234 467, e-mail [email protected]

Maximální povolená rychlost v Černé hoře

V obciMimo městoNa dálnici a silnici pro motorová vozidla
50 km/h80 km/h100 km/h

Silniční předpisy

V Černé Hoře je zavedeno i denní svícení. Každý člen posádky musí mít reflexní vestu a povinná je i pro všechny motorkáře. Vozidlo s přívěsem musí mít 2 trojúhelníky. Ostatní povinné vybavení je jako u nás. Tolerance alkoholu je 0,3 promile.

Policie musí být vždy přivolána k dopravní nehodě. Poškozené vozidlo vám bez příslušného dokladu může být zabaveno. Většina parkovišť je hlídaná a platí se parkovné.

V rámci šetření pohonných hmot si před cestou zjistěte aktuální ceny benzínu a nafty v tranzitních zemích. Levněji většinou natankujete v Bosně a Hercegovině, České republice a Maďarsku. Benzínových stanic je dostatek a platit lze v hotovosti i platební kartou.

Pokuty za jízdu v Černé hoře

Policista může vystavit pokutu na místě, nesmí ji však vybírat v hotovosti. Za nesprávné parkování a telefonování bez handsfree je pokuta i 150 eur. Za překročení rychlosti v obci i mimo obec o více než 50 km/h a za řízení pod vlivem alkoholu vám hrozí odebrání řidičského průkazu a až 2 000 EUR k tomu. Bodový systém je jen pro občany Černé Hory.