Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Černá Hora 2024

Dálniční poplatky Černá Hora 2024

0

Černá Hora patří mezi státy, kde není zavedena dálniční známka. Nejsou zde téměř žádné dálnice. Avšak existuje jeden dálniční úsek, který je zpoplatněn. Mimo to je také v Černé Hoře zpoplatněn průjezd tunelu Sozina a úsek silnice E65 Herceg Novi – Trebinje

Dálniční poplatky Černá Hora 2024

Jediný dálniční úsek, který je v provozu, a který splňuje požadavky na dálnici je dlouhý asi 41 km. Na úseku dálnice Smokovac – Mateševo ​​​​(Bar – Bělehrad) se vybírá mýtné. Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy nad 3,5 tuny, kamiony a další nadměrná vozidla. Výše mýtného závisí na jednotlivých kategorií vozidla. Platba mýtného se provádí v hotovosti (EUR), platebními kartami nebo elektronickou platbou pomocí zařízení TAG. 

Průjezd osobním vozidlem do 3,5 tuny po celé dálnici Smokovac – Mateševo vyjde na 3,50 EUR (90 Kč).

V Černé Hoře je ještě zpoplatněn průjezd tunelu Sozina a úsek silnice E65 Herceg Novi – Trebinje. V obou případech výše mýtného závisí na jednotlivých kategorií vozidla. Platba se provádí v hotovosti, platební kartou, zakoupením měsíčního předplatného a také zařízením TAG.

Osobní vozidlo do 3,5 tuny projíždějící tunelem Sozina zaplatí 2,50 EUR (70 Kč). Úsek na silnici E65 Herceg Novi – Trebinje osobním vozidle do 3,5 tuny v jednom směru stojí 3,50 EUR (90 Kč).

Cena a platnost dálničních poplatků v Černé Hoře 2024

Aktuálně existuje v Černé Hoře pouze jeden úsek, který splňuje požadavky na dálnici. Úsek dálnice Smokovac – Mateševo ​​​​(Bar – Bělehrad) je dlouhý asi 41 km a měl by spojit černohorské město a přístav Bar u jaderského moře se Srbskem přes známý hraniční přechod Bělehrad.

Mýtné je povinné pro všechna motorová vozidla, tedy motocykly, osobní vozidla do 3,5 tuny, také nákladní vozidla nad 3,5 tuny a další nadměrná vozidla.

Výše mýtného v Černé Hoře závisí na kategorii vozidla a ujeté vzdálenosti.

V Černé Hoře jsou kategorie vozidel následující:

  • Kategorie 1 – Motocykly, tříkolky a čtyřkolky.
  • Kategorie 2 – Osobní automobily a automobily do 3,5 tuny s výškou do 1,3 metrů.
  • Kategorie 3 – Ostatní vozy a nákladní vozy nad 3,5 tuny.
  • Kategorie 4 – Nákladní vozy s více nápravami nad 3,5 tuny.
  • Kategorie 5 – Nákladní vozy nad 3,5 tuny a s výškou více než 1,3 metrů.
Úsek dálniceMotocyklyOsobní automobily do 3,5 tuny
Smokovac – Mateševo ​​​​(Bar – Bělehrad)1,50 EUR3,50 EUR

Pokud vás zajímá mýtné a jeho ceny i u jiných kategorií vozidel podívejte se na oficiální web monteput.me.

Jak zaplatit dálniční poplatky v Černé Hoře?

V Černé Hoře je dálniční poplatek vybírán přímo na dálnicí v mýtných branách. 

Platba mýtného v hotovosti

Mýtné je možné platit na mýtných branách v hotovosti v EUR.

Platba mýtného platební kartou

Platba je možná běžnými platebními kartami jako jsou MasterCard, Visa, Maestro Mcard a podobně.

Platba systémem Stop & Go

Systém Stop & Go, tzn. bezhotovostní systém výběru mýta bez zastavení, funguje na principu čtení zařízení TAG. Toto zařízení je možné zakoupit ve správní budově Monteputa a na mýtné stanici tunelu Sozina. Zařízení je nutné mít umístěné na čelním skle. Je třeba si uvědomit, že v mýtných branách na speciálním jízdním pruhu pro zařízení TAG musíte zpomalit na rychlost 10 km/h, aby anténa zařízení TAG ve vozidle rozpoznala mýtnou bránu.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem v Černé Hoře

V Černé Hoře je zpoplatněn jeden tunel Sozina a pak úsek Herceg Novi – Trebinje.

Zpoplatněný tunel Sozina

V Černé Hoře je zpoplatněn průjezd tunelu Sozina. Tunel se nachází severně od města Sutomore na dálnici E80. Tunel má jeden jízdní pruh v každém směru. Výše mýtného závisí na kategorii vozidla. 

Platba v tunelu Sozina se provádí v hotovosti (EUR), běžnými platebními kartami (MasterCard, Visa, Maestro Mcard), elektronickou platbou zařízením TAG nebo pomocí předplaceného kreditu – systémem Smart Card.

TunelMotocyklyOsobní automobily do 3,5 tuny
Sozina1,00 EUR2,50 EUR

Kategorie vozidel je závislá na hmotnost, celkové výšce vozu a také počtu náprav a kol. 

  • Kategorie 1 – Motocykly, tříkolky a čtyřkolky.
  • Kategorie 2 – Vozidla se dvěma nápravami a výškou nepřesahující 1,30 metrů v oblasti první nápravy. Vozidla se dvěma nápravami a celkovou výškou nepřesahující 1,90 metrů, jejichž nejvyšší povolená hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny.
  • Kategorie 3 – Vozidla se třemi a více nápravami a výškou nepřesahující 1,30 metrů v oblasti první nápravy. Vozidla se třemi a více nápravami a celkovou výškou nepřesahující 1,90 metrů, jejichž největší přípustná hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny. Vozidla se dvěma nápravami a celkovou výškou větší než 1,90 metrů, jejichž maximální přípustná hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny.
  • Kategorie 4 – Vozidla se dvěma nápravami a výškou nepřesahující 1,30 metrů v oblasti první nápravy, s maximální přípustnou hmotností převyšující 3,5 tuny. Vozidla se dvěma nápravami a celkovou výškou přesahující 1,90 metrů a maximální přípustnou hmotností nepřesahující 3,5 tun s přívěsem.
  • Kategorie 5 – Vozidla s více nápravami, celkovou výškou přesahující 1,9 metrů. 

Konkrétní ceny průjezdu tunelem a další bližší informace najdete na odkaze monteput.me.

Zpoplatněný úsek Herceg Novi – Trebinje

Úsek silnice E65 Herceg Novi – Trebinje je 13 km dlouhá trasa od hranic s Bosnou a Hercegovinou po Herceg Novi. V každém směru je pouze jeden jízdní pruh. Mýtnice je hned vedle hraničního přechodu. 

Platba se provádí v hotovosti (EUR), běžnými platebními kartami (MasterCard, Visa, Maestro Mcard), elektronickou platbou zařízením TAG nebo pomocí předplaceného kreditu – systémem Smart Card.

Úsek silniceMotocyklyOsobní automobily do 3,5 tuny
Trebinje – Herceg Novi2,00 EUR3,50 EUR

Rychlostní limity na silnicích a dálnicích v Černé Hoře

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a také rychlosti pro automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h100 km/h130 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny50 km/h80 km/h100 km/h130 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h80 km/h90 km/h90 km/h

Motocykly a osobní vozidla mohou jet po dálnici až 130 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici 90 km/h.

Pokuty za překročení rychlosti jsou vysoké a většinou se uvádí v EUR. Pokud překročíte rychlost v obci nebo mimo obec hrozí pokuta od 30 až do 2 000 EUR, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. Při překročení rychlosti o 70 km/h v obydlené oblasti a překročení o 90 km/h mimo obec hrozí trest odnětí svobody až na 60 dnů.

Podívejte se na to, jaké dopravní předpisy v Černé Hoře platí, ať vás na cestách nepřekvapí některé z nich.

Dálniční síť v Černé Hoře – přehled úseků

Dálnice v Černé Hoře téměř žádné nejsou. Dálnice Bar – Bělehrad je jedinou dálnicí, která je v provozu. Další dálnice jsou plánovány, avšak nejsou ve fázi stavby ani není známo kdy by mělo být plánované zprovoznění.

Další dálnice jsou plánovány, avšak nejsou ve fázi stavby ani není známo kdy by mělo být naplánované zprovoznění.

DálniceZprovozněné úseky a plánované úsekyDélka
1Đurmani – Virpazar0 km
2Virpazar – Farmaci – Smokovac (obchvat Podgorice)0 km
3ASmokovac – Veruša – Uvač34 km
3BUvač – Mateševo7 km
4AMateševo – Andrijevica0 km
4BAndrijevica – Berane0 km
5Berane – Boljare –  Srbsko 0 km
Dálniční síť Černá Hora

Zdroj: By Government of Montenegro – Government of Montenegro [CC0], via Wikimedia Commons

Pokuta za jízdu na dálnicích a silnicích v Černé Hoře

V Černé Hoře musíte počítat s tím, že hlavní silnice jsou v poměrně dobrém stavu, avšak okrskové a menší silnice jsou v horším stavu, kdy je nutné projíždět některé úseky s velkou opatrností. Dalším problémem je také mnoho zatáček a zúžení na cestách. Mimo to si dejte pozor na poškození cest a výtluky. V zimě jsou silnice hůř průjezdné. Místní řidiči často předjíždí i na nebezpečných místech. V Černé Hoře nejlépe projedete na motorce nebo terénním vozem. Obyčejným vozidlem to bude velmi komplikované. 

Bodový systém je zaveden pouze pro občany Černé Hory a pro cizince s přechodným či trvalým pobytem. 

Policie může vystavit pokutu na místě, nesmí ji však vybírat v hotovosti. Platba pokuty je možná pouze v bance v Černé Hoře.

Pokuty v Černé Hoře mají určitý rozdíl. V běžných situacích je stanovena minimální pokuta. Za přitěžujících okolností však může být pokuta zvýšena na maximum. Mezi takové okolnosti patří: hrubá komunikace mezi řidičem a policistou, intoxikace alkoholem a další závažná porušení.

Pokuty za překročení rychlosti jsou vysoké a většinou se uvádí v EUR. Pokud překročíte rychlost v obci nebo mimo obec hrozí pokuta od 30 až do 2 000 EUR, v závislosti na tom, o kolik jste limit překročili. Při překročení rychlosti o 70 km/h v obydlené oblasti a překročení o 90 km/h mimo obec hrozí trest odnětí svobody až na 60 dnů.

Povolená hodnota alkoholu v krvi je do 0,3 promile, v případě profesionálních řidičů a řidičů motocyklů je to však 0,0 promile. Pokud je hladina alkoholu v krvi mezi 0,3 a 0,5 promile, bude uložena pokuta ve výši 70 až 200 EUR. Pokud je hladina alkoholu v krvi mezi 0,5 a 1,0 promile, počítejte s pokutou ve výši 300 až 2 000 EUR. Hladina alkoholu v krvi od 1 promile a více, dostanete vysokou pokutu a můžete se dostat do vězení na 60 dní.

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Bohužel nejsou známy žádné možné úlevy z dálničních poplatků. 

Zákaz jízdy kamionů

V Černé Hoře neexistuje obecný zákaz řízení kamionů v neděli a o státních svátcích.

Nejčastější otázky a odpovědi

Platí se v Černé Hoře dálniční poplatky? 

Aktuálně v Černé Hoře existuje pouze jeden úsek, který je v provozu, a který splňuje požadavky na dálnici. Jedná se o cca 41 km dlouhý úsek dálnice Smokovac – Mateševo ​​​​(Bar-Bělehrad). Na tomto úseku se platí mýtné. Platba se provádí v hotovosti (EUR), běžnými platebními kartami nebo elektronickou platbou zařízením TAG. 

Na jaká vozidla se mýtné vztahuje a kolik mýtné průměrně stojí?

Mýtné se vztahuje na všechna motorová vozidla, tj. motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy nad 3,5 tuny, kamiony a další nadměrná vozidla. Průjezd osobním vozidlem po celé dálnici Smokovac – Mateševo vyjde na 3,50 EUR (83 Kč).

Jsou v Černé Hoře jiné úseky zpoplatněné speciálními poplatky?

V Černé Hoře je zpoplatněn průjezd tunelu Sozina a pak úsek Herceg Novi – Trebinje. Průjezd tunelem Sozina osobním automobilem stojí 2,50 EUR (70 Kč). Úsek Trebinje – Herceg Novi osobním automobilem do 3,5 tuny vyjde na 3,50 EUR (90 Kč). Platba je v obou případech možná hotově nebo platební kartou, elektronickým zařízením TAG. 

Další informace o cestování v Černé Hoře

Zdroj: monteput.me

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.