Dálniční poplatky Černá hora 2022

V Černé hoře nejsou žádné dálnice a neplatí se dálniční poplatky. Výjimkou je tunel Sozina s poplatkem asi 2,5 EUR na silnici E65 a silnice na trase Herceg Novi – Trebinje, kde zaplatíte v jednom směru asi 3 EUR.

V Černé Hoře je jazykem srbština, zní zde i albánština, bosenština a chorvatština. Měnou je euro. Stačí vám Občanský průkaz, Řidičský průkaz, Technický průkaz a doklad o pojištění vozidla – zelená karta. Povinné ručení se nazývá osiguranje vozila.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

V Černé hoře jsou poplatky s názvem ekologická taxa. Nalepovací kupon pro osobní vůz zakoupíte na hraničním přechodu za 10 Euro. Někdy jsou potíže sehnat brigádníky, kteří je prodávají. Ve vnitrozemí je ale už neseženete a policie to kontroluje.

Doporučuje se využívat komunikace, na mapách označené jako turistické nebo mezinárodní. Kvalita cest je v Černé hoře velmi dobrá, problémem je spíše mnoho zatáček a zúžení na cestách.

Při cestě do Černé Hory můžete jet přes Slovensko a Maďarsko, nebo přes Rakousko a Slovinsko. V obou případech projedete i Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou. Cesta z Prahy do města Podgorica zabere asi 15 hodin.

Informace pro řidiče

Povinná výbava by měla obsahovat lékárničku, reflexní vestu, výstražný trojúhelník, hasicí přístroj a náhradní autožárovky. Auto by mělo mít nálepku státu. V zimě potřebujete i zimní pneumatiky.

Hlavní silnice jsou v lepším stavu než okrskové. Dejte si pozor na poškození a výtluky. V zimě jsou silnice hůř průjezdné. Místní řidiči často předjíždí i na nebezpečných místech.

Pokud se chystáte přes kaňon Moraca, počítejte se ztíženým průjezdem. Přes léto zde bývají na silnici zácpy, přes zimu možná neprojedete zasněženou vozovkou.

Půjčení vozu v Černé hoře

Půjčení automobilu či motocyklu je možné ve větších městech a turistických letoviscích. Řidič musí být starší 21 let a prokázat se řidičským i osobním průkazem. Vždy si prostudujte smluvní podmínky, stav vozidla, rozsah pojištění, jako odpovědnost za škodu, pojistku proti havárii a krádeži.

Důležitá telefonní čísla

  • předčíslí +382
  • integrovaný záchranný systém 112
  • policie 122
  • hasiči 123lékařská pomoc 124
  • asistenční služba 1280Velvyslanectví Černá Hora Podgorica kozulární kancelář – Partizansky put 6a Tološi Podgorica info zde
  • konzulární jednatelství Podgorica + 382 (0) 20 281 103
  • Automobilový klub AMSCG (Auto-Moto Savez Crne Gore) Poslovni centar „Krusevac“ Rimski trg 60, Podgorica, 81000, telefon a fax +382 20 234 467, e-mail [email protected]

Maximální povolená rychlost v Černé hoře

V obciMimo městoNa dálnici a silnici pro motorová vozidla
50 km/h80 km/h100 km/h

Silniční předpisy

V Černé Hoře je zavedeno i denní svícení. Každý člen posádky musí mít reflexní vestu a povinná je i pro všechny motorkáře. Vozidlo s přívěsem musí mít 2 trojúhelníky. Ostatní povinné vybavení je jako u nás. Tolerance alkoholu je 0,3 promile.

Policie musí být vždy přivolána k dopravní nehodě. Poškozené vozidlo vám bez příslušného dokladu může být zabaveno. Většina parkovišť je hlídaná a platí se parkovné.

V rámci šetření pohonných hmot si před cestou zjistěte aktuální ceny benzínu a nafty v tranzitních zemích. Levněji většinou natankujete v Bosně a Hercegovině, České republice a Maďarsku. Benzínových stanic je dostatek a platit lze v hotovosti i platební kartou.

Pokuty za jízdu v Černé hoře

Policista může vystavit pokutu na místě, nesmí ji však vybírat v hotovosti. Za nesprávné parkování a telefonování bez handsfree je pokuta i 150 eur. Za překročení rychlosti v obci i mimo obec o více než 50 km/h a za řízení pod vlivem alkoholu vám hrozí odebrání řidičského průkazu a až 2 000 EUR k tomu. Bodový systém je jen pro občany Černé Hory.