Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla v Černé Hoře 

Dopravní předpisy a pravidla v Černé Hoře 

Plánujete dobrodružnou cestu autem do Černé Hory? Doporučujeme se seznámit s dopravními pravidly a předpisy platnými v této zemi, které je nutné dodržovat. Zajímají vás rychlostní limity? Chcete se dozvědět, jak zaplatit pokutu a jaké jsou výše pokut? Víte, jaké panují místní zvyklosti na černohorských silnicích? V našem článku najdete všechno, co potřebujete.

Dopravní předpisy a pravidla v Černé Hoře 

Shrnutí

Řidiči v Černé Hoře jezdí velmi často nebezpečně a také riskantně a dodržování dopravních pravidel a předpisů není samozřejmostí. Na různých fórech se doporučuje dávat si pozor především při průjezdu kruhovými křižovatkami, protože zde žádná pravidla prakticky, i přes dopravní značení, neexistují. Hlavní silnice nepoužívají jen motorová vozidla, ale také chodci, cyklisté, koňské a neosvětlené povozy a stáda zvířat.

Doporučujeme zvláště v této lokalitě dodržovat všeobecně platná pravidla. Cestujte především pokud možno ve dne, v noci nezastavujte na odlehlých parkovištích a využívejte osvětlená parkoviště a odpočívadla.

V Černé Hoře musíte počítat s tím, že hlavní silnice jsou v poměrně dobrém stavu, avšak okrskové a menší silnice jsou ve stavu horším, kdy je nutné projíždět některé úseky s velkou opatrností. Horské silnice jsou velmi často klikaté a úzké, široké asi jeden a půl jízdního pruhu. Všeobecným pravidlem, které dodržují všichni řidiči v Černé Hoře, je, že dáte přednost, pokud máte lepší pozici k zastavení. Někdy je potřeba zacouvat k nejbližšímu místu projetí, abyste nechali protijedoucí vozidlo bezpečně projet. 

V letních měsících si dávejte pozor, protože místní komunikace jsou velmi přetížené. Na silnici potkáte jako v jiných státech velké množství motocyklů, mopedů a skútrů. Tyto vozidla se nebezpečně proplétají mezi automobily ze všech stran, proto buďte v pozoru a obezřetní. 

Dokumenty, které vzít s sebou

Černá Hora o své členství požádala v roce 2008 a byl ji prozatím udělen status tzv. kandidátská země. Černá Hora tedy aktuálně není členem Evropské unie, ani není zařazena do schengenského prostoru. 

Ač není tato země v schengenském prostoru, tak není potřeba pro české turisty vízum. Uvádí se, že: 

 • při cestování do 90 dnů postačí cestovní pas,
 • při cestování do 30 dnů bude stačit občanský průkaz.

Do Černé Hory si připravte tyto následující dokumenty:

 • řidičský průkaz,
 • zelenou kartu a doklad o pojištění vozidla,
 • technický průkaz vozidla,
 • platný občanský průkaz nebo cestovní pas dle délky návštěvy země.

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit odpovídající ověřenou plnou moc majitele vozidla k užívání konkrétního vozidla s ověřeným překladem do angličtiny. 

Rychlostní limity

V tabulce níže najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a automobily s přívěsem, které jsou v Černé Hoře platné a je důležité je dodržovat. 

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h80 km/h100 km/h130 km/h
Osobní vozidla a nákladní vozy do 3,5 tuny50 km/h80 km/h100 km/h130 km/h
Automobil (do 3,5 tuny) + přívěs (do 750 kg)50 km/h80 km/h90 km/h90 km/h

Motocykly a osobní vozidla mohou jet po dálnici až 130 km/h. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete s karavanem či přívěsem. V tomto případě musíte jet pomaleji, na dálnici 90 km/h.

Emisní zóny a ekologické známky

V Černé Hoře nejsou aktuálně zavedené žádné emisní zóny.

Výjimku tvořila z roku 2008, tzv. zelená daň, tedy ekologická daň, která byla zavedena pro všechna vozidla, která mířila z ciziny do Černé Hory. Osobní vozidlo, které přejelo hranici zaplatilo 10 EUR, řidiči autobusů a nákladních vozidel až 150 EUR. Potvrzení o zaplacení bylo platné po dobu jednoho roku. Ekologická daň byla 1. ledna 2012 zrušena.

Dálniční poplatky a úseky zpoplatněné zvláštním mýtem

Černá Hora patří mezi státy, kde není zavedena dálniční známka. Nejsou zde téměř žádné dálnice. Avšak existuje jeden dálniční úsek, který je zpoplatněn. Na úseku dálnice Smokovac – Mateševo ​​​​(Bar – Bělehrad) se vybírá mýtné. Úsek je dlouhý asi 41 km a měl by spojit černohorské město a přístav Bar u jaderského moře se Srbskem přes známý hraniční přechod Bělehrad.

Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy nad 3,5 tuny, kamiony a další nadměrná vozidla. Výše mýtného závisí na jednotlivých kategoriích vozidla. Platba mýtného se provádí v hotovosti (EUR), platebními kartami nebo elektronickou platbou pomocí zařízení TAG.

Průjezd po celé dálnici Smokovac – Mateševo, motocyklem stojí 1,50 EUR (35,88 Kč), osobním vozidlem do 3,5 tuny vyjde na 3,50 EUR (83 Kč).

V Černé Hoře je ještě zpoplatněn průjezd tunelu Sozina a úsek silnice E65 Herceg Novi – Trebinje. V obou případech výše mýtného závisí na jednotlivých kategorií vozidla. Platba se provádí v hotovosti, platební kartou, zakoupením měsíčního předplatného a také zařízením TAG. Osobní vozidlo do 3,5 tuny projíždějící tunelem zaplatí 2,50 EUR (60 Kč). Úsek na silnici E65 Herceg Novi – Trebinje osobním vozidlem do 3,5 tuny v jednom směru stojí 3,50 EUR (83 Kč).

Více informací o mýtném se dozvíte v našem článku Dálniční poplatky Černá Hora.

Povinná výbava

Černá Hora podepsala Vídeňskou úmluvu o silničním provozu. To znamená, že po vozidlech registrovaných v zahraničí policisté vyžadují povinnou výbavu podle země registrace. Pokud pojedete autem z České republiky do Černé Hory, měli byste mít kompletní povinnou výbavu, která je podle českých pravidel.

Pozor, protože v praxi se však setkáte s různými lokálními výjimkami a legislativními úpravami. Doporučujeme proto povinnou výbavu pro jistotu upravit vždy podle cílové destinace, případně i podle tranzitních zemí, kterými se chystáte projíždět. Tak budete mít jistotu, že se vyhnete potížím s policií.

V Černé Hoře je povinná výbava vozidla následující:

 • Výstražný trojúhelník – obecně se umisťuje 50 metrů za vozidlo, na dálnici je vzdálenost 100 metrů.
 • Neporušená autolékárnička v originálním obalu (platí i pro motocykly).
 • Reflexní vesta je vyžadována u každého, kdo vystoupí z vozidla, které zastavilo na krajnici silnice, v noci nebo za zhoršené viditelnosti. Vesta je povinná i pro motocykly.
 • Záznam o dopravní nehodě v angličtině – tento formulář je nutné vozit v autě, je dostupný v jakékoliv pojišťovně.
 • Sada náhradních žárovek – některé zahraniční weby doporučují mít v povinné výbavě vozidla náhradní žárovky. Neplatí však pro xenonová a podobná světla. 

Doporučená výbava

Do doporučené výbavy patří vše, co se po cestě vám může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní žárovky a pojistky, voda, baterka a podobně.

Povinnost svítit

V Černé Hoře je povinnost mít zapnutá potkávací světla celodenně a po celý rok. Pozor, jízda bez světel se trestá pokutou od 60 do 150 EUR.

Pneumatiky a sněžné řetězy

V Černé Hoře je používání zimních pneumatik povinné od 15. listopadu do 31. března pro vozidla s celkovou hmotností do 3,5 tuny.

Sněhové řetězy je možné použít a jsou povolené pouze v případě, že je povrch vozovky zcela pokryt souvislou nebo nepatrně narušenou sněhovou pokrývkou či ledem a jejich použitím nedojde k poškození povrchu vozovky. Maximální povolená rychlost s řetězy je 50 km/h. 

V Černé Hoře je používání pneumatik s hroty zakázáno

Pokuty v Černé Hoře

V Černé Hoře musíte počítat s tím, že dopravní policie velmi často kontroluje turisty, především v turistické sezoně. Doporučuje se respektovat policejní hlídku a vyvarovat se jakýmkoliv verbálním konfliktům. Protože tyto konflikty většinou končí udělením pokuty a v nejhorším možném scénáři odebráním řidičského průkaz a cestovního pasu

V Černé Hoře je zaveden bodový systém, avšak je platný pouze pro občany Černé Hory a pro cizince s přechodným či trvalým pobytem. 

Policie může vystavit pokutu na místě, nesmí ji však vybírat v hotovosti. Platba pokuty je možná pouze v bance v Černé Hoře. Závažnější přestupky jsou pak řešeny u přestupkového soudce. U závažných přestupků může dokonce dojít k uvěznění a odebrání řidičského průkazu na 1 až 6 měsíců.

Pokuty v Černé Hoře mají určitý rozdíl. V běžných situacích je stanovena minimální pokuta. Za přitěžujících okolností však může být pokuta zvýšena dvojnásob nebo na maximum. Mezi takové okolnosti patří: hrubá komunikace mezi řidičem a policistou, intoxikace alkoholem a další závažná porušení.

Pokud se vám přihodí dopravní nehoda, vždy a ihned zavolejte policii, dále žádejte o sepsání protokolu o dopravní nehodě. Kopii protokolu je nutné mít s sebou a bude vám dokladem při kontrole na hranicích při výjezdu z Černé Hory. Pokud byste kopii protokolu neměli k dispozici, mohlo by dojít na hranicích k problémům. 

Nejčastější pokuty v Černé Hoře

Nejčastější pokuty v Černé HořeSazba
Jízda bez bezpečnostních pásů 40 až 100 EUR
Jízda bez použití dětské autosedačky40 až 100 EUR
Dítě mladší 12 let posazené na předním sedadle60 až 15 EUR
Řidič bez výstražné vesty30 až 80 EUR
Předjíždění kolonyaž 450 EUR
Chybějící formulář – Záznam o dopravní nehodě v automobilu40 až 220 EUR
Jízda pod vlivem alkoholu od 0,3 do 0,5 promile70 až 200 EUR
Jízda pod vlivem alkoholu od 0,5 do 1,0 promile300 až 2 000 EUR
Jízda pod vlivem alkoholu nad 1,00 promilevysoká pokuta a hrozí vězení až 60 dnů
Řízení bez potkávacích světel30 až 80 EUR
Řízení bez světel v noci60 až 150 EUR
Otočení do protisměru60 až 150 EUR
Otočení do protisměru v tunelu nebo na mostě70 až 200 EUR
Jízda na červenouaž 170 EUR
Špatné parkování60 až 150 EUR
Vyhazování předmětů a odpadků z vozidla (ohrožení bezpečnosti a znečišťování životního prostředí)100 až 450 EUR
Používání radarových detektorů150 až 1 000 EUR
Předjíždění na plné čáře80 až 300 EUR
Porušení pravidel předjíždění v tunelu150 až 1 000 EUR
Porušení pravidel průjezdu přes železniční přejezdy150 až 1 000 EUR
Telefonování za jízdy60 až 150 EUR
Nedodržení zimních pneumatik dle pravidel60 až 150 EUR
Nedodržení zimních pneumatik dle pravidel, pokud je sníh nebo led80 až 300 EUR
Nerespektování chodců100 až 450 EUR

Pokuty za rychlost v Černé Hoře

Pokuty z rychlostSazba pokut v obciSazba pokut mimo obce
Překročení rychlosti do 10 km/h40 až 100 EUR30 až 80 EUR
Překročení rychlosti od 11 do 20 km/h60 až 150 EUR40 až 100 EUR
Překročení rychlosti od 21 do 30 km/h70 až 200 EUR40 až 100 EUR
Překročení rychlosti od 31 do 41 km/h100 až 450 EUR60 až 150 EUR
Překročení rychlosti od 41 do 50 km/h100 až 450 EUR70 až 200 EUR
Překročení rychlosti od 51 do 70 km/h150 až 1 000 EUR100 až 450 EUR
Překročení rychlosti od 71 do 90 km/h300 až 2 000 EUR150 až 1 000 EUR
Překročení rychlost přes 90 km/h300 až 2 000 EUR300 až 2 000 EUR

Místní zvyklosti a další informace

 • V Černé Hoře se jezdí po pravé straně a všichni cestující musí mít ve vozidle bezpečnostní pásy nebo dětský zádržný systém.
 • Dopravní předpisy v Černé Hoře jsou podobné, tak jako v dalších evropských zemí.
 • Dodržujte předepsané rychlosti, protože to je většinou důvod, proč vás může policejní hlídka zastavit. Policejní hlídky kontrolují rychlost a obvykle je potkáte, když to nejméně čekáte. 
 • Horské silnice jsou klikaté, úzké, široké asi jeden a půl jízdního pruhu. Všeobecným pravidlem, které dodržují všichni řidiči v Černé Hoře, je, že dáte přednost, pokud máte lepší pozici k zastavení. Někdy je potřeba zacouvat k nejbližšímu místu projetí, abyste nechali protijedoucí vozidlo projet.
 • Někdy dvě auta blokují křižovatku a řidiči jsou pohlceni konverzací. Stačí zatroubit. Popojedou vpřed a nechají vás projet.
 • Na silnicích se kromě motorových vozidel běžně vyskytují také cyklisté, chodci a koňské povozy
 • Mnoho místních řidičů jezdí riskantně, agresivně a nerespektuje dopravní předpisy.
 • Na vesnických cestách můžete potkat velká stáda přecházejících zvířat.
 • V nočních hodinách a v obytných částech je zakázáno troubení.
 • Na zastávkách nesmějí být předjížděny školní autobusy.
 • Troubení na klakson je také možné, abyste ostatním řidičům dali najevo, že se blížíte, předjíždíte nebo jen zdravíte
 • V Černé Hoře nejsou žádné parkovací automaty a platby na parkovištích obvykle vybírá obsluha parkoviště.
 • Blikání světlometů se používá k varování protijedoucích vozidel před policií na silnici před vámi nebo pokud jedete směrem k dopravní nehodě.
 • Vozidla jedoucí po kruhovém objezdu mají přednost.
 • Sledujte značky, dopravní značení a semafory, pokud jsou přítomny. Silniční značení v Černé Hoře může být opět zcela unikátní a je často opotřebované.
 • V Černé Hoře se doporučuje parkovat zásadně na hlídaných parkovištích a auto zamykat, což je samozřejmostí. Nenechávejte cenné věci ve vozidle, není trezor.
 • Především v letních měsících a turistické sezoně se doporučuje obezřetnost na své osobní věci, jako jsou telefony, finanční prostředky, ale i cestovní doklady, a to zejména v místech se zvýšenou koncentrací turistů a lidí.
 • Je zakázáno předjíždění na úzkých komunikacích, hrbolech na silnicích, v nebezpečných a nepřehledných zatáčkách, na přechodech pro chodce, na křižovatkách nebo při nedostatečné vzdálenosti. 
 • V Černé Hoře musíte počítat s tím, že hlavní silnice jsou v poměrně dobrém stavu, avšak okrskové a menší silnice jsou ve stavu podstatně horším. Některé úseky je nutné projíždět s velkou opatrností. Dalším problémem je také mnoho zatáček a zúžení na cestách. Mimo to si dejte pozor na poškození cest a výtluky. V zimě jsou silnice hůř průjezdné. 
 • Místní řidiči často předjíždí i na nebezpečných místech. V Černé Hoře nejlépe projedete na motorce nebo terénním vozem. Obyčejným vozidlem to bude více komplikované.
 • Pokud se chystáte jet přes kaňon Morača, počítejte s velmi ztíženým průjezdem. Přes léto zde bývají na silnici velké zácpy, přes zimu možná neprojedete zasněženou vozovku.
 • Pokud plánujete cestu do Černé Hory autem, doporučujeme si zjistit doplňkové asistenční služby vašeho sjednaného povinného a havarijního ručení. Případně si sjednat rozšířenou asistenci pro zahraničí. Dále doporučujeme úrazové pojištění všech cestujících
 • Pokud havarijní pojištění nemáte sjednané, u některých pojišťovacích společností je možné jej sjednat i na kratší dobu, avšak nejméně na jeden měsíc.
 • Od listopadu do března buďte opatrní, protože je dopravní provoz často komplikován sněžením, ledovkou a nepříznivým počasím. 
 • Při jízdě v Černé Hoře je vždy nejlepší být připraven na nouzové situace. Mějte v autě lékárničku, vodu a svačinu, zvláště pokud plánujete jezdit do odlehlých oblastí. Seznamte se s nouzovými kontakty, včetně policie, ambulance a silniční asistenční služby, a mějte jejich čísla vždy po ruce.
 • Buďte ohleduplní k chodcům, cyklistům a zvířatům na silnici.
 • Při cestování autem je vhodné dodržovat základní bezpečnostní pravidla, tedy cestovat nejlépe v denních hodinách, v noci se nezdržovat na odlehlých místech a parkovištích a využívat větší a osvětlená parkoviště.
 • Stopování je povolené, ovšem se nesmí stopovat na dálnicích a rychlostních silnicích. Tam se smí stopovat jenom na parkovištích a odpočívadlech. Stopování je tedy běžné a jezdí se tímto stylem velmi často. 

Tolerance alkoholu

V Černé Hoře platí povolená hodnota alkoholu v krvi 0,3 promile, v případě profesionálních řidičů a řidičů motocyklů je to však 0,0 promile

Za nedodržení stanovené hranice alkoholu hrozí velmi vysoké pokuty. 

Hladina alkoholu v krviSazba
Hladina alkoholu od 0,3 do 0,5 promile70 až 200 EUR
Hladina alkoholu od 0,5 do 1,0 promile300 až 2 000 EUR
Hladina alkoholu o více než 1,0 promilevysoké pokuty a hrozí až 60 dnů vězení

Použití autokamery a antiradarů

V Černé Hoře je používání autokamer povoleno. Používání autokamer má stejná pravidla jako u ostatních sousedních zemí. To znamená, že autokamera může být při cestách zapnuta a může snímat okolí. Záznam musí mít nečitelné registrační značky a také rozmazané obličeje, aby nebylo možné identifikovat osoby na záznamech. Pozor autokameru je třeba umístit jinam, než do zorného pole řidiče

Policejní kontrola

Jak se chovat při policejní kontrole v Černé Hoře? Jakmile vám policista dá znamení, auto odstavte ke kraji vozovky a vyčkejte uvnitř vozu na další pokyny. Nevystupujte, pouze pokud by vás k tomu policisté sami vyzvali.

Dále doporučujeme respektovat zastavení policejní hlídkou a vyvarovat se jakýmkoliv verbálním konfliktům. Protože tyto konflikty většinou končí udělením pokuty a odebráním řidičského průkazu a cestovního pasu. 

Nesnažte se s nimi smlouvat o pokutách nebo je nějak slovně napadat. Mohlo by to dopadnout velmi špatně. 

Záchranná ulička

V Černé Hoře je povinností, tak jako v jiných státech, vytvořit záchrannou uličku pro hasiče, záchranáře a policisty při dopravní nehodě na dálnici nebo rychlostní silnici. Záchranná ulička se vytváří mezi krajním pruhem a pruhem vedle něj. Platí zde pravidlo stejné jako v České republice a dalších evropských zemích.

Záchranářská ulička

Zákaz jízdy kamionů

V Černé Hoře není provoz kamionů nijak zakázán. 

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

Nezletilé děti musí mít vlastní cestovní doklad s aktuální fotografií. 

Děti, které mají méně než 5 let mají za povinnost mít dětskou autosedačku ve vozidle, která je určená podle jejich hmotnosti a věku. Doporučujeme dětský zádržný systém až do 12 let.

Děti od 5 do 12 let věku nesmí sedět na předním sedadle, a to ani když jsou v autosedačce či jiném zádržném systému.

Jídlo, pití, kouření, telefonování za jízdy

Jídlo a pití je za volantem je pravděpodobně povolené, kouření také. Avšak pro vaši bezpečnost, doporučujeme si na odpočívadle nebo na parkovišti přizastavit. Tipy na jídlo na cesty najdete na našem blogu. 

Telefonování za volantem je zakázané, používejte hands-free. Při nedodržení můžete dostat vysokou pokutu od 60 až 150 EUR.

Řízení naboso a v žabkách

Řídit naboso nebo v žabkách je pravděpodobně v Černé Hoře povoleno. Avšak se všeobecně doporučuje, mít při řízení automobilu, obuv, která poskytuje dostatečnou ochranu vašich nohou.

Řídit v žabkách nebo naboso je poměrně dost riskantní a policisté toto mohou brát tak, že jste nezpůsobilí k jízdě a nezvládáte perfektně ovládat své auto. Závažný problém nastává hlavně v situacích, kdy dojde k dopravní nehodě nebo spácháte jiný přestupek.

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot jsou v Černé Hoře levnější než například ve srovnání s Českou republikou. Vždy doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny pro danou destinaci. Průměrné ceny za pohonné hmoty jsou v Černé Hoře následující: 1,50 EUR za Natural 95 a 1 EUR za naftu, ceny za pohonné hmoty na venkově jsou někdy i o polovinu nižší

Doporučujeme tankovat palivo na známých a velkých čerpacích stanicích, kde je pravděpodobně, že bude k dispozici kvalitní palivo. Vyhněte se, pokud to bude možné, benzínkám, které jsou malé a neznámé. 

Dobíjení elektromobilu

V Černé Hoře je situace s dobíjecími stanicemi elektromobilu podstatně horší, než v některých státech Evropy, kde se elektromobilita rozšiřuje rychleji. V Černé Hoře je nabíjecích stanic přes 45. Musíte počítat s tím, že jich je prozatím velmi málo a stanice se nejčastěji nachází v blízkosti velkých měst jako je Budva, Podgorica nebo Cetinje. 

Na odkaze electromaps.com najdete seznam dobíjecích stanic a také mapu, kde se stanice nachází. Místo webové stránky také můžete použít aplikaci pro telefony iOS a Android. 

Tyto nabíjecí stanice se nacházejí většinou na benzínových pumpách, nákupních centrech nebo na parkovištích. Doporučujeme se vždy dopředu informovat a naplánovat si dobíjení před cestou.

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte se v Černé Hoře půjčit auto? Půjčovny aut jsou v turistických letoviscích k dispozici, a to, ve velkých městech, v blízkosti letiště a nebo na recepcích hotelů. Za to na venkově jich moc nepotkáte. Ceny za půjčení auta se odvíjí od typu vozidla, vybavení, délky pronájmu, sezóny a místa. Průměrná cena za půjčení malého auta vyjde okolo 30 EUR za den. 

Aby automobil byl půjčen je třeba splnit několik obvyklých podmínek:

 • řidiči musí být více než 21 let, 
 • řidič musí vlastnit platný řidičský průkaz a občanský průkaz, pozor někde je třeba mezinárodní řidičský průkaz,
 • řidič musí mít debetní nebo kreditní kartu a bankovní účet.

Aby vám v půjčovně vůz svěřili, musí vám být minimálně 21 let. Raději se dopředu informujte, jak dlouho už musíte mít řidičské oprávnění, toto se může podnik od podniku lišit. Většinou požadují 12 měsíců až 2 roky. Často se skládá záloha, ta se může u různých provozovatelů podstatně lišit. 

Na kratší výlety doporučujeme motocykl, ceny jsou při pronájmu poloviční. Helmy k motocyklu jsou v ceně pronájmu.

Nezapomeňte si vždycky prostudovat smluvní podmínky, stav vozidla, rozsah pojištění, jako je odpovědnost za škodu, pojistku proti havárii a krádeži.

Jestli do země cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní auto, ale i auto partnera nebo příbuzného), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla. Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů, policisté by si totiž mohli myslet, že jste vozidlo odcizili. 

V Černé Hoře můžete vyzkoušet carsharing, je to skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám i podaří něco ušetřit. Nebo se projet v elektromobilu.

Kempování a spaní v autě

V Černé Hoře je volné kempování a tzv. kempování na divoko zakázáno. Na některých zahraničních forech se uvádí, že kempování na divoko je možné za určitých podmínek. Na daném místě se musíte chovat slušně, nenápadně a kempovat dál od turistických oblastí, národních parků a také pláží. 

I přesto všechno kempování na divoko vás může přijít velmi draho, protože pokuty jsou vysoké. Ideálně tedy parkovat na místech, která jsou k tomu určená. 

Pokud se rozhodnete spát v autě, avšak nekempovat, můžete tak učinit na určených parkovištích, odpočívadlech nebo také v různých kempingech.

Další možností kempování je také na soukromých pozemcích se souhlasem majitele. Lidé jsou v Černé Hoře poměrně dost pohostinní, takže je můžete zkusit oslovit. 

Černá Hora se považuje za poměrně bezpečnou zemi. Avšak je nutné, především v turistické sezoně dodržovat obecné pokyny a pravidla, abyste nebyli okradeni místními zloději.

Cestování s domácími mazlíčky

Pokud cestujete s pejskem či jiným zvířetem do Černé Hory, počítejte s tím, že zvíře musí mít EUROPAS a v něm klinické vyšetření zvířete od vašeho veterináře a potvrzení o odčervení, ne starší než 24 hodin. Očkování proti vzteklině je také samozřejmostí, avšak nesmí být starší než 1 rok. 

V Černé Hoře není požadováno žádné další speciální ošetření proti vnějším i vnitřním parazitům. 

Nezapomeňte psa i jiného mazlíčka vždy vhodně na cestu připravit a přepravovat jej bezpečně.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Tísňové volání 112
 • První pomoc 124
 • Policie 122
 • Hasiči 123
 • Aktuální turistické informace 1300

Velvyslanectví České republiky v Černé Hoře

 • Partizanski put 6a, Tološi, 81 000 Podgorica, Černá Hora
 • Tel.: +382 20 281 103, +382 20 281 105
 • Fax.: +382 20 281 101
 • Nouzové telefonní číslo: +382 69 338 800 (při volání v Černé Hoře: 069 338 800)
 • Email: [email protected]
 • Web: www.mzv.cz/podgorica

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Černé Hoře?

Rychlostní limity v Černé Hoře se liší podle typu vozidla a situace, například motocykly, osobní a nákladní vozidla do 3,5 tun mají v obci povolenou rychlost 50 km/h, mimo obec 80 km/h a na dálnici mohou jet až 130 km/h. Automobil s přívěsem může jet po dálnici pouze 90 km/h.

Jaké jsou pokuty za překročení povolené rychlosti v Černé Hoře?

Černá Hora má přísná pravidla ohledně dodržování rychlostních limitů a pokuty za porušení jsou velmi vysoké. Například za překročení rychlosti v obci, mimo obec nebo na dálnici je sazba od 40 do 2 000 EUR, vždy v závislosti, kde byla rychlost překročena a o kolik. Při překročení rychlosti o 70 km/h a více v obydlené oblasti a překročení o 90 km/h mimo obec hrozí trest odnětí svobody až na 60 dnů.

Jak se platí za používání dálnic v České Hoře?

V Černé Hoře existuje jeden dálniční úsek, který je zpoplatněn. Na úseku dálnice Smokovac – Mateševo (Bar – Bělehrad) se vybírá mýtné. Mýtné se vztahuje na motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny, nákladní vozy nad 3,5 tuny, kamiony a další nadměrná vozidla. Výše mýtného závisí na jednotlivých kategorií vozidla. Platba mýtného se provádí v hotovosti (EUR), platebními kartami nebo elektronickou platbou pomocí zařízení TAG. Průjezd motocyklem stojí 1,50 EUR (35,88 Kč), osobním vozidlem do 3,5 tuny po celé dálnici Smokovac – Mateševo vyjde na 3,50 EUR (83 Kč).

Jaké jsou omezení v emisních zónách v Černé Hoře?

V Černé Hoře nejsou aktuálně zavedené žádné emisní zóny. Ekologická daň, byla zavedena roku 2008, a vztahovala se na všechna zahraniční vozidla mířící do Černé Hory, avšak byla k lednu roku 2012 zrušena. 

Jaká je povinná výbava vozidel v Černé Hoře?

V Černé Hoře povinná výbava vozidla zahrnuje výstražný trojúhelník, autolékárničku v neporušeném obalu, reflexní vestu a formulář – záznam o dopravní nehodě, který musí být v angličtině. Na některých zahraničních stránkách se také doporučuje sada náhradních žárovek

Zdroj: mzv.cz

Previous article Dopravní předpisy a pravidla v Dánsku
Next article Dopravní předpisy a pravidla ve Švédsku
Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články