Domů » Cestování » Dopravní předpisy a pravidla v Německu

Dopravní předpisy a pravidla v Německu

0

Jaké jsou dopravní předpisy a pravidla v Německu? Určitě jste už slyšeli, že jsou němečtí policisté přísní a padají zde vysoké pokuty. Na co si dát pozor? Ať už se chystáte do Německa pro nové auto nebo na dovolenou, vše, co vás zajímá, najdete v následujícím textu.

Dopravní předpisy a pravidla v Německu

Shrnutí

Německo nabízí dálnice ve skvělém stavu a pro většinu motorových vozidel zcela zdarma. Není proto divu, že se jedná o jednu z nejoblíbenějších tranzitních zemí. Na druhou stranu jsou zde celkem přísní policisté, kteří rozdávají vysoké pokuty.

Pravidla na silnicích čekejte podobná jako jinde ve střední Evropě, žádné záludnosti nehrozí. Nejezděte však naboso nebo v žabkách. A dávejte si pozor na emisní zóny.  

Dokumenty, bez kterých se neobejdete

Jaké dokumenty si do Německa připravit? Řidičský průkaz, zelenou kartu, technický průkaz a doklady totožnosti. Německo je součástí Evropské unie i schengenského prostoru.

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t50100130 (doporučená rychlost)130 (doporučená rychlost)
Motocykl50100130 (doporučená rychlost)130 (doporučená rychlost)
Nákladní vůz nad 3,5 t50608080
Autobusy5080 (60 s prostorem pro stání cestujících)80 (60 s prostorem pro stání cestujících)100
Automobil + přívěs do 3,5t5080 (s atestací od TÜV SÜD 100)80100
Automobil + přívěs nad 3,5t508080100
Obytný automobil do 3,5t50100100130
Obytný automobil nad 3,5t508080100

Polovina dálniční sítě v Německu má neomezenou rychlost. 130 km/h je pouze rychlost doporučená, jak můžete vidět v tabulce. Neplatí to ale všude a plošně. Na zbývajících úsecích je rychlost regulovaná a pevně stanovená – všímejte si během cesty dopravních značek.

Emisní zóny a ekologické známky

Nízkoemisní zóny se týkají téměř všech důležitých měst v Německu. To znamená, že pokud do nich chcete vjet, musíte své vozidlo opatřit odpovídající ekologickou známkou (Umweltplakette).

V současnosti existují 4 ekologické známky, které jsou odstupňované podle norem Euro. Města jsou potom různě přísná v tom, jaká vozidla do nich smí. Pravidla tedy neplatí všude stejná. Dieselové vozy se posuzují přísněji než ty na benzín. Známku pořídíte online nebo ručně vypsanou na STK. Obdržíte takovou, která vyznačuje emisní třídu vašeho vozu. Cena je 300 až 500 Kč (záleží na tom, jestli si ji zařídíte sami, necháte doručit domů atd.).

Dálniční poplatky

Většina motorových vozidel jezdí po německých dálnicí zdarma. Vozy s hmotností nad 7,5 t ovšem musí platit mýtné.

Existují vozidla, která jsou z této povinnosti osvobozena, jako ta s elektrickým pohonem, autobusy, vozidla používaná v zábavním nebo cirkusovém průmyslu, vojenská vozidla, vozidla policie, hasičů a vozidla určená k humanitární pomoci nebo pro zmírnění nouzové situace. Více v článku Dálniční poplatky Německo.

Povinná výbava

Pro vozidla, která nejsou registrovaná v Německu, platí požadavky na povinnou výbavu jako v zemi, kde jsou registrovaná. Německo je totiž součástí Vídeňské úmluvy o silničním provozu. Takže s autem registrovaným v ČR musíte mít při kontrole povinnou výbavu podle českých pravidel. Pamatujte však na následující pravidla:

 • Výstražný trojúhelník se umisťuje 100 m za vozidlo, na dálnici 200 m za vozidlo.
 • V zimě musíte mít zimní směs v ostřikovačích.
 • Řidič motocyklu a jeho spolucestující musí mít nasazenou bezpečnostní helmu.
 • Reflexní vesta je povinná pro řidiče firemních vozidel.

Auta registrovaná v Německu mají povinný výstražný trojúhelník (neplatí pro motocykly), autolékárničku a reflexní vestu pro řidiče všech vozidel. Vozidla nad 3,5 t musí mít navíc přenosné blikající světlo žluté barvy. Ač policisté Vídeňskou úmluvu respektují, narazíte na různé místní výjimky a legislativní úpravy. Proto je lepší německou povinnou výbavu respektovat.

Doporučená výbava

Do Německa doporučíme vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, náhradní kolo, hever.

Pneumatiky a sněžné řetězy

Zimní pneumatiky jsou povinné vždy, když jsou silnice pokryté sněhem nebo ledem. Není to tedy nijak časově omezené. Minimální hloubka vzorku je 1,6 mm, doporučená 4 mm. Zimní pneumatiky musí být označené symbolem sněhové vločky, do roku 2024 však můžete používat starší pneumatiky M+S (Mud and Snow).

Sněhové řetězy jsou povinné na některých horských silnicích. Nejvyšší povolená rychlost je s nimi 50 km/h. Pneumatiky s hroty nejsou povolené.

Povinnost svítit

Celodenní svícení je doporučené, motocykly ale svítí povinně i ve dne (za dobré viditelnosti postačí světla pro denní svícení). Při průjezdu tunelem jsou pro všechny povinná potkávací světla. Potkávací světla jsou povinná i za snížené viditelnosti.

Pokuty v Německu

Nejčastěji se řidiči potýkají s pokutami za rychlost. V závislosti na prohřešku platíte v městské oblasti 30 EUR až 400 EUR (o 10 km/h 30 EUR, o 41 km/h 400 EUR). Na dálnicích jsou sazby mírnější než v obcích. Parkujte na vyhrazených parkovištích, jinak hrozí sankce až 110 EUR. Jízda na červenou se pokutuje od 90 EUR do 360 EUR. Více se o pokutách v Německu dozvíte v samostatném článku.

Tolerance alkoholu

Tolerance alkoholu za volantem je v zahraničí různá. Jak je na tom Německo?

Smíte požít a řídit, tolerance je stanovená na 0,5 promile. To ale neplatí pro:

 • řidiče do 21 let věku,
 • profesionální řidiče,
 • řidiče, kteří mají oprávnění méně než dva roky.

Tyto skupiny nesmí po požití alkoholu usednout za volant.

Když policista naměří od 0,5 do 1,1 promile, hrozí pokuta 500 až 1500 EUR. Při vyšších hodnotách hrozí soudní řízení. Za zavinění nehody pod vlivem alkoholu můžete jít do vězení.

Vejdete se? Zjistěte, kdy vystřízlivíte v naší alkohol kalkulačce.

Použití autokamery a antiradary

Co se autokamer týče, situace není v Německu jednotná. Každá spolková země má vlastní pravidla. Obecně jsou autokamery povolené, ale záznam se nesmí veřejně šířit. Můžete ho však využít jako důkaz. Zároveň není povoleno nahrávání celých, souvislých jízd (kvůli ochraně osobních údajů).

Policejní kontrola

Policejní kontroly jsou v Německu dost důkladné. Neobávejte se hned, že jste něco provedli. Součástí rutinní prohlídky bývá i prohledání auta či test na drogy. Kontroly provádějí jak policisté, tak celníci v civilu. Kontrola nevyžaduje důvodné podezření. Zakázané jsou mimo jiné například i dlouhé nože (čepel delší jak 12 cm) a pyrotechnika.

Záchranná ulička

Záchranářská ulička se vytváří v kolonách za účelem hladkého průjezdu vozidel IZS (policie, hasiči atd.). Za nevytvoření uličky hrozí pokuta 200 až 320 EUR. To samé platí pro řidiče, kteří záchranou uličku zneužijí a projedou jí. Při tvorbě záchranné uličky využijte pravidlo pravé ruky. Palec = levý pruh, ostatní prsty jsou další pruhy. Místo mezi palcem a zbytkem prstů představuje uličku pro vozy s předností v jízdě.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi a použití autosedačky

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

 • Děti do 150 cm nebo 12 let se přepravují v dětské autosedačce.
 • Děti do 150 cm či 12 let věku nesmí sedět na přední sedačce spolujezdce.

Každé dítě musí mít platný cestovní doklad. Buď občanský průkaz, nebo cestovní pas.

Ceny pohonných hmot

Ceny pohonných hmot jsou v Německu dražší než v sousedních zemích. Proto se vyplatí natankovat například v Česku. Průměrně stojí 1 litr Natural 95 1,88 EUR, u nafty je průměrná cena 1,69 EUR za litr. Před cestou si aktuální ceny raději zkontrolujte.

Dobíjení elektromobilu

V Německu se nachází okolo 60 000 veřejných dobíjecích stanic. Doporučujeme stáhnout aplikaci od EnBW, mobility+. V appce najdete dobíjecí stanice ze sítě EnBW, ale i ostatních firem. Appka funguje i v dalších státech (Itálie, Francie atd.). Mapa je přehledná a snadno se v ní orientuje. Dobíjecí stanice ale najdete i v aplikacích E.ON a PRE. Zdarma nabijete u obchodních center.

Půjčování vozidel (cestování půjčeným vozem v Německu)

Cestování půjčeným vozidlem v Německu může mít dvě varianty:

 1. půjčíte si auto v domovské zemi,
 2. půjčíte si auto v Německu.

Pokud jedete do zahraničí vozem, který není váš (ať už se jedná o auto v osobním vlastnictví, firemní nebo z půjčovny), sežeňte si potvrzení o vypůjčení. Při namátkové kontrole byste se jinak mohli dostat do problémů. Dopravní policie by mohla mít podezření, že jste auto ukradli. Více v článku o cestování vypůjčeným vozem do zahraničí.

Auto se dá zapůjčit i v Německu. Cena půjčovného se pohybuje okolo 40 EUR za den, závisí na typu vozu, který si půjčíte a také na jak dlouho. Na krátkodobé výpůjčky ve velkých městech doporučujeme carsharing.

Cestování se zvířaty

Chovatel smí doprovázet max. 6 zvířat. Výjimku představují cesty na soutěže, výstavy atp. V takovém případě ale potřebujete potvrzení o registraci na danou akci. Zvíře musí být označené mikročipem, případně tetováním (před rokem 2011, jinak mikročip). Nezapomeňte mu zajistit bezpečnou jízdu. Podívejte se, jak na to >> Cestování se psem v ČR i v zahraničí.

Pes, fretka či kočka musí mít vlastní evropský pas zvířete v zájmovém chovu, kde jsou informace o platném očkování proti vzteklině. První očkování musí být provedeno minimálně 21 dní před cestou do zahraničí.

Pití, jídlo, telefonování a kouření za volantem

 • Pití a jídlo za volantem zakázané není. Raději se ale občerstvujte na odpočívadlech – je to bezpečnější.
 • Kouřit se v autě nesmí v případech, kdy jsou uvnitř těhotné ženy nebo děti. Jinak kouřit můžete.
 • Telefonování, a jakékoliv další používání elektronických zařízení, během jízdy, se pokutuje 100 EUR. Vztahuje se to i na situace, kdy ovládání dotykového displeje u elektromobilu odvede vaši pozornost od řízení.

Řízení v žabkách/naboso

Řídit v žabkách nebo naboso v Německu nedoporučujeme, hrozí za to pokuta až 30 EUR.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

 • Jednotný záchranný systém: 112
 • Záchranná služba: 112
 • Policie: 110
 • Hasiči: 122

Velvyslanectví ČR v Berlíně

 • telefon: +49 302 263 80, nouzová linka +49 170 247 99 56 (mobil)
 • e-mail: [email protected]
 • web: mzv.cz/berlin
 • pracovní doba: pondělí až pátek 07:45-16:15
 • adresa: Wilhelmstraße 44, 10117 Berlin, Německo

Parkování v Německu

Přinášíme tipy na parkování:

 • parkování Drážďany,
 • letiště Drážďany,
 • parkování v Berlíně,
 • letiště Berlín,
 • parkování letiště Norimberk ­– pro levnější parkování rezervujte s dostatečným předstihem na oficiálních stránkách,
 • parkování Mnichov – levné parkování nabízí parkoviště P+R u zastávek metra (cca 2EUR za den),
 • letiště Mnichov – více druhů parkovišť odstupňovaných podle blízkosti k terminálům a ceny. Čím blíž k terminálu budete stát, tím víc zaplatíte. K dispozici jsou parkoviště s elektrickým dobíjením.

Dovoz aut z Německa

Dovoz auta z Německa se stále vyplatí. Hlavně proto, že ojetá auta z německých autobazarů bývají obecně v lepším stavu než v České republice a dalších okolních zemích. Němci jsou na tom po ekonomické stránce dobře a svá auta obměňují častěji. Takže mezi ojetinami najdete i poměrně nové kousky. Můžete se do toho pustit na vlastní pěst, nebo si najmout profíky. Dávejte si ale pozor na podvodníky.

Kempování a spaní v autě

Kempování na divoko je v Německu zakázané. Naštěstí mají pochopení pro nouzové situace, a tak smíte přespat v autě jednu noc na parkovišti nebo podél silnice. Pokud nechcete spát v kempu nebo na stellplatzu, zkuste se domluvit s majitelem soukromého pozemku.

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity v Německu?

V obci je limit 50 km/h, mimo obec 100 km/h, na rychlostních silnicích je doporučená rychlost 130 km/h, na dálnicích je rovněž doporučená rychlost 130 km/h. Sledujte značení, některé úseky mají rychlost pevně stanovenou.

Co jsou emisní zóny a na co se připravit?

Nízkoemisní zóny jsou téměř ve všech důležitých městech v Německu. Vjezd do nich je zakázaný vozidlům, která nesplňují vyžadované ekologické normy Euro. Pro vjezd potřebujete ekologickou známku.

Jak je to v Německu s dálničními poplatky?

Většina motorových vozidel jezdí po německých dálnicí zdarma. Vozy s hmotností nad 7,5 t ovšem musí platit mýtné.

Jaká je povinná výbava vozidla v Německu?

Pro vozidla, která nejsou registrovaná v Německu, platí požadavky na povinnou výbavu jako v zemi, kde jsou registrovaná. Takže s autem registrovaným v ČR musíte mít při kontrole povinnou výbavu podle českých pravidel.

Jaké jsou pokuty za přestupky na silnicích v Německu?

V Německu se za přestupky platí vysoké pokuty. Například překročení rychlosti může být až za 400 EUR, nevytvoření záchranné uličky pro hasiče a záchranáře až 320 EUR, telefonování během jízdy 100 EUR.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články