Domů » Cestování » Dálniční známky a poplatky » Dálniční poplatky Lotyšsko 2024

Dálniční poplatky Lotyšsko 2024

0

V Lotyšsku jsou dálnice pro motocykly, osobní automobily a další automobily do 3 tun zdarma. 

Dálniční poplatky Lotyšsko 2024

Výjimku tvoří vozidla pro převoz nákladů nebo jízdní soupravy s celkovou hmotností přesahující 3 tuny. Ty musí mít při průjezdu dálnicemi, hlavními státními úseky, ale i krajskými silnicemi, platnou dálniční známku. Dálniční známka je elektronická a je k dispozici na jeden den, týden, měsíc a na celý rok. Cena vždy závisí na hmotnosti vozidla a také emisní třídě.  

V Lotyšsku je zpoplatněn vjezd do města Jürmala v období od 1. dubna do 30. září. Zpoplatnění se týká motocyklů, osobních automobilů a dalších vozidel nad 3,5 tuny. Vjezd na jeden den osobním automobilem stojí 2 EUR (50 Kč), na 30 dní pak vyjde na 31 EUR (780 Kč).

Cena a platnost lotyšských dálničních poplatků 2024

Motocykly, osobní vozidla a další automobily do 3 tun mají průjezd lotyšskými dálnicemi zdarma. 

Platnou elektronickou dálniční známku musí mít:

  • vozidla, jejichž celková hmotnost přesahuje 3 tuny,
  • vozidla či jízdní soupravy, jejichž celková hmotnost přesahuje 3,5 tuny.

Zpoplatněny jsou dálnice, ale také úseky hlavních státních a také krajských silnic.

Dálniční známka má platnost jeden den, týden, měsíc a celý jeden rok. Cena dálniční známky vždy závisí na konkrétním vozidle a jeho hmotnosti, u vozidel nad 3,5 tuny také na emisní třídě. U vozidel, které mají 12 tun a více, pak závisí také na počtu náprav. 

Platnost Vozidla o hmotnosti do 3 tunVozidla o hmotnosti od 3 do 3,5 tunyVozidla o hmotnosti od 3,5 tuny do 12 tun (Euro 0, I, II)
Dennízdarma6 EUR9 EUR
Týdennízdarma14 EUR22 EUR
Měsíčnízdarma28 EUR44 EUR
Ročnízdarma300 EUR535 EUR

Kompletní ceník jednotlivých kategorií vozidel najdete na oficiálních stránkách lvvignette.eu.

Dálniční známka v Lotyšsku je k dispozici na období 1 den, 7 dní, na jeden měsíc a na celý rok. 

  • Platnost 1denní dálniční známky platí pouze 1 den. 
  • Platnost 7denní dálniční známky platí 7 kalendářních dnů, tj. 1. den platnosti + 6 dalších kalendářních dnů. To znamená, že 7denní dálniční známka s platností od 10. 7. 2024 bude platit do 17. 7. 2024 včetně. 
  • Platnost 30denní dálniční známky platí 30 kalendářních dnů, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 10. 7. 2024, tak bude platit do 10. 8. 2024 včetně.
  • Platnost roční dálniční známky platí 12 měsíců, tj. pokud známku zakoupíte s platností od 1. 1. 2024, tak bude platit do 31. 12. 2024, tedy 12 měsíců, ode dne nákupu.

Kde koupit dálniční známku?

Elektronickou dálniční známku pro vozidla nad 3 tuny lze v Lotyšsku jednoduše zakoupit na oficiálních stránkách lvvignette.eu. Dálniční známka koupená přes internet nemá součástí žádné manipulační ani dodatečné poplatky navíc. Platba probíhá prostřednictvím platebních karet (Visa, MasterCard, Visa Electron, Maestro nebo American Express). 

Dálniční známku lze také zakoupit:

  • na vybraných čerpacích stanicích,
  • pokladnách RTSD, 
  • nebo na dalších obvyklých místech.

Kompletní seznam prodejních míst najdete na této mapě.

Úseky zpoplatněné zvláštním mýtem v Lotyšsku

Zpoplatněné mosty a tunely zde nehledejte. V Lotyšsku je zpoplatněn vjezd do města Jürmala, a to v období od 1. dubna do 30. září. V období od 1. října do 31. března je vstup do města Jürmala zdarma

Zpoplatnění vjezdu do města se týká všech motocyklů, čtyřkolek a tříkolek, osobních automobilů, karavanů a také autobusů.

Po dobu platnosti permanentky není počet vstupů omezen. Kontrola vjezdu do města probíhá pomocí videokamer a také prostřednictvím policejních hlídek.

Vjezd do JürmalaMotocykly Osobní automobily do 3,5 tuny Vozidla nad 3,5 tuny 
Vjezd na 1 den3 EUR3 EUR3 EUR
Vjezd na 7 dní10 EUR10 EUR12 EUR
Vjezd na 30 dní31 EUR31 EUR43 EUR
Vjezd na 90 dní55 EUR55 EUR110 EUR
Vjezd na období 1. dubna až 30. září107 EUR107 EUR213 EUR

Poplatek za vjezd do města Jürmala je možné zakoupit:

Platba poplatku online na webu probíhá platební kartou, naopak v automatu je platba akceptována pomocí platebních karet nebo mincemi v EUR

Při delším pobytu ve městě Jürmala je výhodnější zakoupit časově neomezený tarif na neomezený počet vjezdů. 

Více informací o poplatku za vjezd do města najdete na oficiálních stránkách visitjurmala.lv.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Rychlostní limity na lotyšských silnicích a dálnicích 

V tabulce najdete rychlostní limity pro motocykly, osobní automobily do 3,5 tuny a nákladní vozy nad 3,5 tuny, a také rychlosti pro obytné vozy a automobily s přívěsem.

Rychlostní limityObecMimo obecRychlostní silniceDálnice
Motocykly50 km/h90 km/h90 km/h110 km/h
Osobní a nákladní vozidla a vozidla do 3,5 tuny50 km/h90 km/h90 km/h110 km/h
Nákladní vozy a ostatní vozy nad 3,5 tuny 50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h
Automobil + přívěs do 3,5 tuny50 km/h80 km/h 80 km/h90 km/h
Automobil + přívěs nad 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h
Obytný automobil do 3,5 tuny50 km/h80 km/h80 km/h90 km/h

Motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny mohou jet po dálnici až 100 až 110 km/h, podle aktuálního dopravního značení. Rychlostní limity se snižují v případě, pokud cestujete automobilem s přívěsem nebo obytným vozem, v tomto případě je nutné jet po dálnici pouze 90 km/h. 

V Lotyšsku jsou pokuty za překročení rychlosti jsou od 40 do 680 EUR v závislosti na tom, o kolik byl limit překročen. Pozor, při překročení rychlosti o více než 70 km hrozí okamžité odebrání řidičského průkazu a také vysoká pokuta k tomu.

Dálniční síť v Lotyšsku – přehled úseků

V Lotyšsku je dálniční síť velmi malá. Poměrně dost malá část úseků dálnic odpovídá evropských klasifikacích pro dálnice. V Lotyšsku se nachází mnoho silnic, které se budou pravděpodobně v budoucnu přeměňovat na dálnice. 

Dálnice jsou označovány písmenem A (autoceļš). 

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Riga – Ainiži – Estonsko102 km
A2Riga – Sigulda – Veclaicene – Estonsko196 km
A3Inčukalns – Valmiera – Valka – Estonsko123 km
A4Obchvat Rigy (Baltezers–Saulkalne)20,5 km
A5Obchvat Rigy (Salaspils–Babīte)41 km
A6Riga – Daugavpils – Krāslava – Paternieki – Bělorusko307 km
A7Riga – Bauska – Grenctāle – Litva85,5 km
A8Riga – Jelgava – Meitene – Litva76 km
A9Riga (Skulte) – Skulte – Liepāja199,5 km
A10Riga – Ventspils188,5 km
A11Liepāja – Rucava – Litva57 km
A12Jēkabpils – Rēzekne – Ludza – Terehova166 km
A13Rusko – Grebņova – Rēzekne – Daugavpils – Medumi – Litva163 km
A14Obchvat Daugavpilsu15 km
A15Obchvat Rēzekne7 km
dálniční síť lotyšsko
Zdroj: lvceli.lv

Pokuta za jízdu na lotyšských dálnicích

V Lotyšsku jsou pokuty ve srovnání s ostatními zeměmi v evropské unii poměrně nízké. Je třeba si dávat pozor na to, že Lotyšsko má na svém území mnoho radarů a dalších sledovacích zařízení

V Lotyšsku je výše pokut stanovena pomocí tzv. jednotek pokuty. To znamená, jedna jednotka pokuty je 5 EUR.

V Lotyšsku jsou pokuty za překročení rychlosti jsou od 40 do 680 EUR v závislosti na tom, o kolik byl limit překročen. Pozor při překročení rychlosti o více než 70 km hrozí okamžité odebrání řidičského průkazu a také vysoká pokuta k tomu.

Elektronické dálniční známky jsou pro vozidla nad 3 tuny. Pokud řidič nemá platnou tedy zaplacenou dálniční známku hrozí vysoké pokuty od 60 do 120 EUR. V případě, že řidič nemá žádnou dálniční známku, je pokutován částkou ve výši od 180 do 360 EUR.

Vjezd do města Jürmala je nutné zaplatit online nebo v automatu před mostem. V případě, že nebude vjezd zaplacen pokuta je vyčíslena ve výši 50 EUR. Pozor za mostem jsou policejní hlídky a kontrolují každé vozidlo vjíždějící do města. 

Lotyšsko má maximální povolené množství alkoholu v krvi stanoveno na 0,5 promile. Začínající řidiči s praxi kratší než 2 roky a profesionální řidiči mají povolené množství maximálně 0,2 promile. Tresty za porušení hladiny alkoholu jsou vysoké. Pokud je naměřená hladina alkoholu od 0,2 až 0,5 promile hrozí pokuty od 210 do 430 EUR. Od 0,5 až do 1,0 promile hrozí pokuty od 430 do 640 EUR a odebrání řidičského průkazu na 1 rok

Úlevy z dálničních poplatků (elektromobily apod.)

Úlevy z dálničních poplatků mají pouze motocykly, osobní automobily a automobily do 3 tun. Ty mají průjezd dálnicemi zdarma. Výjimku tvoří vozidla pro převoz nákladů nebo jízdní soupravy s celkovou hmotností přesahující 3 tuny. Tyto vozidla musí mít při průjezdu dálnicemi, hlavními státními úseky, ale i krajskými silnicemi, platnou dálniční známku.

V Lotyšsku je zpoplatněn pro motocykly a osobní automobily vjezd do města Jürmala v období od 1. dubna do 30. září. Úleva z tohoto poplatku za vjezd platí pouze pro elektromobily. 

Zákaz jízdy kamionů

V Lotyšsku neexistuje žádný zákaz, kdy nesmí kamiony jezdit. To znamená, že není provoz kamionů nijak omezen, a to žádnými svátky ani víkendy. 

Nejčastější otázky a odpovědi

Jsou v Lotyšsku dálniční známky nebo dálniční poplatky?

V Lotyšsku jsou dálnice pro motocykly, osobní automobily a automobily do 3 tun zdarma. Výjimku tvoří vozidla přesahující 3 tuny. Ty musí mít při průjezdu dálnicemi, hlavními státními úseky, ale i krajskými silnicemi, platnou dálniční známku.

Kdo musí mít dálniční známku na dálnicích?

Vozidla pro převoz nákladů nebo jízdní soupravy s celkovou hmotností přesahující 3 tuny musí mít platnou dálniční známku. Dálniční známka je elektronická a je k dispozici na jeden den, týden, měsíc nebo rok. Cena vždy závisí na hmotnosti vozidla a také emisní třídě. 

Jsou v Lotyšsku některé úseky zpoplatněné zvláštním mýtem?  

V Lotyšsku je zpoplatněn vjezd do města Jürmala v období od 1. dubna do 30. září. Zpoplatnění se týká motocyklů, osobních automobilů a dalších vozidel nad 3,5 tuny. Vjezd na jeden den osobním automobilem stojí 2 EUR (50 Kč), na 30 dní pak vyjde na 31 EUR (780 Kč).

Další informace o cestování v Lotyšsku

Zdroj: lvvignette.eu, epakalpojumi.jurmala.lv, visitjurmala.lv.

Previous article Dálniční známka Slovensko 2024
Next article Dálniční poplatky Nizozemsko 2024
Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.