Dálniční známka Belgie 2023

Dálnice bez poplatků

Pokud cestujete do zahraniční, často jistě hledáte ceny poplatků a dálniční známky v dané zemi. Možná se vám nepodařilo danou zemi dohledat, Belgie totiž patří mezi státy bez dálničních poplatků. Dálniční poplatky se zde platí přes Eurovignette, což je společný systém výběru mýta. Toto mýtné se týká pouze vozidel s hmotností nad 12 tun.  

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Eurovignette – Mýto pro vozidla nad 12 tun

Eurovignette je společný systém výběru mýta v Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Dánsku a ve Švédsku. Pro využití dálnic a silnic pro motorová vozidla ve všech uvedených státech je tedy třeba řádně zaplatit poplatek Eurovignette, a to i v případě, že dané vozidlo přes některou z výše uvedených zemí pouze projíždí.

Systém Eurovignette je plně elektronický a vozidlo je po zvolenou dobu zapsáno v databázi. Doklad, který po uhrazení částky obdržíte na prodejním místě, nebo si ho vytisknete po koupi na webu, není proto třeba nijak uchovávat.

V Belgii je zaveden satelitní mýtný systém pro nákladní vozidla s celkovou přípustnou hmotností nad 3,5 tuny, který se netýká autobusů a osobních vozidel. Belgický mýtný systém zahrnuje silniční síť rozdělenou do 3 regionů:

  • Vlámsko
  • Brusel
  • Valonsko – zatíženo DPH

Pro zpoplatněné oblasti platí různé sazby mýtného. Evidence mýtného je prováděna prostřednictvím satelitní palubní jednotky – OBU.

Eurowag nabízí

  • výhodné ceny mýta napříč Evropou
  • jednoduchou registraci jednotlivých mýt a pohodlnou správu EW karet
  • přehled všech transakcí a faktur na zákaznickém portálu on-line

Poplatek za průjezd tunelem Liefkenshoek i pro os. vozidla

V Belgii je zpoplatněn i pro ostatní dopravní prostředky, do kterých patří i osobní automobily tunel v Antverpách (Liefkenshoektunnel), výše mýta závisí na výšce vozidla.

Výška vozidlaCena za průjezd
Do 3 m7 Eur
Nad 3 m (06:01 – 21:59)22 Eur
nad 3 m (22:00 – 6:00)7 Eur

Fungování mýtného systému pro vozidla nad 12 tun

Belgii, Nizozemí, Lucembursku, Dánsku a Švédsku jsou tyto poplatky hrazeny prostřednictvím systému Eurovignette. Od 1. 10. 2008 je systém dostupný přes internet a umožní dopravním společnostem jednodušší postup při placení dálničních poplatků.

Nová E-známka je dostupná s kartou Eurotrafic

  • AGES points
  • čerpacích stanicích v Belgii, Lucemburku, Nizozemí, Dánsku, Francii, Anglii, Finsku, Německu a Švédsku.

Vždy je možné zvolit platnost E-známky: na 1 den, 1 týden, 1 měsíc a 1 rok. Výjimku tvoří pouze Dánsko a Nizozemí, pro které si nemůžete zakoupit roční známku.

Zde se můžete přihlásit do systému pro země Beneluxu www.eurovignettes.eu

Způsob platby mýtného

Akceptovanými způsoby platby jsou nejen palivové a ostatní karty, jako DKV, Esso, euroShell, Multi Service Europe, Redfuel/LOMO, Ressa, TSI Global Star, UTA, ale i kreditní karty Mastercard a VISA.
Výše jednotlivých poplatků naleznete na Sazby mýtného.

Dopravní situace v Belgii

V Belgii je nutné striktní dodržování rychlosti. Při povolené dálniční 120 km/h to dodržují opravdu všichni. V obci se stejně striktně dodržuje 50 km/h, na spoustě přehledných úseků je povolená rychlost 70 km/h. Dejte si pozor na místní semafory, po zelené svítí oranžová 2x déle, než u nás, než padne červená. Pokud vjedete do křižovatky na oranžovou, hrozí vám pokuta asi 100 EUR. Naopak, po červené nenásleduje kombinace červená a oranžová, ale rovnou jde zelená. Je to trochu nezvyk.

Pokuty v Belgii

Není třeba zdůrazňovat, že jedním z nejzávažnějších přestupků za volantem je řízení pod vlivem alkoholu, tolerance je 0,5 promile, pokuty za překročení tolerance začínají pokuty na 150 Eur. Za špatné parkování dostanete v Belgii pokutu od 55 euro a více. Stejná je za překročení rychlosti do 10 km/h. V případě, že odmítnete zaplatit na místě, je třeba zaplatit kauci v částce odpovídající pokutě + 110 EUR navíc. Platit lze i kartou. Odmítnete-li zaplatit pokutu nebo kauci, auto může být zadrženo, nezaplatíte-li ani za 4 dny, auto je zabaveno. Když jedete o 20 km/h rychleji, dostanete pokutu od 100 Eur a o 50 km/h rychleji od 300 Eur. Jízda na červenou a špatné předjíždění od 150 Eur. Telefonování za jízdy od 100 € a za nezapnuté pásy od 50 €.

Pokud má řidič 0,5 – 0,8 promile v krvi, hrozí mu pokuta nejméně 150 EUR a odebrání řidičského průkazu na 3 až 6 hodin. Parkování v centru Antwerp je omezené na residenční zóny, pak jsou místa, kde se platí poplatek v automatu do 22 hod a nejčastěji se v centru objevují tzv. Blaue zone – místní modré zóny. Můžete zaparkovat auto na daném místě na 2 hodiny, kdy si nastavíte hodiny na čas příjezdu, a policie kontroluje, zda tam neparkujete moc dlouho i několikrát denně.

Dálniční síť Belgie – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Bruxelles/Brussel – Antwerpen – Nizozemsko A1668 km
A2Heverlee – Nizozemsko A7686 km
A3Bruxelles/Brussel – Liège – Německo A44134 km
A4Bruxelles/Brussel – Namur – Arlon – Lucembursko A6186 km
A7Bruxelles/Brussel – Mons – Francie A260 km
A8Hal – Francie A2770 km
A10Bruxelles/Brussel – Gent- Brugge – Oostende104 km
A11Antwerpen – Brugge36 km
A12Bruxelles/Brussel – Antwerpen – Nizozemsko A459 km
A13Antwerpen – Hasselt – Liège110 km
A14Antwerpen – Gent – Francie A2299 km
A15Liège – Namur – Le Roeulx92 km
A16Mons – Tournai32 km
A17Tournai – Brugge62 km
A18Brugge – Francie A1644 km
A19Kortrijk – Ieper25 km
A21Ranst – Nizozemsko A6745 km
A25Liège – Nizozemsko A222 km
A26Liège – Neufchâteau102 km
A27Battice – Německo A6060 km
A28Arlon – Francie4 km
A54Nivelles – Charleroi21 km

By Jérôme BLUM [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích v Belgii

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h90 km/h120 km/h