Dálniční známka Belgie 2019

Pokud cestujete do zahraniční, často jistě hledáte ceny poplatků a dálniční známky v dané zemi. Možná se vám nepodařilo danou zemi dohledat, Belgie totiž patří mezi státy bez dálničních poplatků. Dálniční poplatky se zde platí přes Eurovignette, což je společný systém výběru mýta. Toto mýtné se týká pouze vozidel s hmotností nad 12 tun. Eurovignette – Mýto pro vozidla nad 12 tun

Eurovignette je společný systém výběru mýta v Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Dánsku a ve Švédsku. Pro využití dálnic a silnic pro motorová vozidla ve všech uvedených státech je tedy třeba řádně zaplatit poplatek Eurovignette, a to i v případě, že dané vozidlo přes některou z výše uvedených zemí pouze projíždí.

Systém Eurovignette je plně elektronický a vozidlo je po zvolenou dobu zapsáno v databázi. Doklad, který po uhrazení částky obdržíte na prodejním místě, nebo si ho vytisknete po koupi na webu, není proto třeba nijak uchovávat.

V Belgii je zaveden satelitní mýtný systém pro nákladní vozidla s celkovou přípustnou hmotností nad 3,5 tuny, který se netýká autobusů a osobních vozidel. Belgický mýtný systém zahrnuje silniční síť rozdělenou do 3 regionů:

  • Vlámsko
  • Brusel
  • Valonsko – zatíženo DPH

Pro zpoplatněné oblasti platí různé sazby mýtného. Evidence mýtného je prováděna prostřednictvím satelitní palubní jednotky – OBU.

Eurowag nabízí

  • výhodné ceny mýta napříč Evropou
  • jednoduchou registraci jednotlivých mýt a pohodlnou správu EW karet
  • přehled všech transakcí a faktur na zákaznickém portálu on-line

Poplatek za průjezd tunelem Liefkenshoek i pro os. vozidla

V Belgii je zpoplatněn i pro ostatní dopravní prostředky, do kterých patří i osobní automobily tunel v Antverpách (Liefkenshoektunnel), výše mýta závisí na výšce vozidla.Výška vozidla Cena za průjezd
Do 3 m 6 Eur
Nad 3 m (06:01 – 21:59) 19 Eur
nad 3 m (22:00 – 6:00) 6 Eur

Fungování mýtného systému pro vozidla nad 12 tun

Belgii, Nizozemí, Lucembursku, Dánsku a Švédsku jsou tyto poplatky hrazeny prostřednictvím systému Eurovignette. Od 1. 10. 2008 je systém dostupný přes internet a umožní dopravním společnostem jednodušší postup při placení dálničních poplatků.

Nová E-známka je dostupná s kartou Eurotrafic

  • AGES points
  • čerpacích stanicích v Belgii, Lucemburku, Nizozemí, Dánsku, Francii, Anglii, Finsku, Německu a Švédsku.

Vždy je možné zvolit platnost E-známky: na 1 den, 1 týden, 1 měsíc a 1 rok. Výjimku tvoří pouze Dánsko a Nizozemí, pro které si nemůžete zakoupit roční známku.

Zde se můžete přihlásit do systému pro země Beneluxu www.eurovignettes.eu

Způsob platby mýtného

Akceptovanými způsoby platby jsou nejen palivové a ostatní karty, jako DKV, Esso, euroShell, Multi Service Europe, Redfuel/LOMO, Ressa, TSI Global Star, UTA, ale i kreditní karty Mastercard a VISA.
Výše jednotlivých poplatků naleznete na Sazby mýtného.

Dopravní situace v Belgii

V Belgii je nutné striktní dodržování rychlosti. Při povolené dálniční 120 km/h to dodržují opravdu všichni. V obci se stejně striktně dodržuje 50 km/h, na spoustě přehledných úseků je povolená rychlost 70 km/h. Dejte si pozor na místní semafory, po zelené svítí oranžová 2x déle, než u nás, než padne červená. Pokud vjedete do křižovatky na oranžovou, hrozí vám pokuta asi 100 EUR. Naopak, po červené nenásleduje kombinace červená a oranžová, ale rovnou jde zelená. Je to trochu nezvyk.

Pokuty v Belgii

Není třeba zdůrazňovat, že jedním z nejzávažnějších přestupků za volantem je řízení pod vlivem alkoholu, tolerance je 0,5 promile, pokuty za překročení tolerance začínají pokuty na 150 Eur. Za špatné parkování dostanete v Belgii pokutu od 55 euro a více. Stejná je za překročení rychlosti do 10 km/h. V případě, že odmítnete zaplatit na místě, je třeba zaplatit kauci v částce odpovídající pokutě + 110 EUR navíc. Platit lze i kartou. Odmítnete-li zaplatit pokutu nebo kauci, auto může být zadrženo, nezaplatíte-li ani za 4 dny, auto je zabaveno. Když jedete o 20 km/h rychleji, dostanete pokutu od 100 Eur a o 50 km/h rychleji od 300 Eur. Jízda na červenou a špatné předjíždění od 150 Eur. Telefonování za jízdy od 100 € a za nezapnuté pásy od 50 €.Pokud má řidič 0,5 – 0,8 promile v krvi, hrozí mu pokuta nejméně 150 EUR a odebrání řidičského průkazu na 3 až 6 hodin. Parkování v centru Antwerp je omezené na residenční zóny, pak jsou místa, kde se platí poplatek v automatu do 22 hod a nejčastěji se v centru objevují tzv. Blaue zone – místní modré zóny. Můžete zaparkovat auto na daném místě na 2 hodiny, kdy si nastavíte hodiny na čas příjezdu, a policie kontroluje, zda tam neparkujete moc dlouho i několikrát denně.

Dálniční síť Belgie – přehled úseků

Dálnice Úseky v provozu Délka
A1 Bruxelles/Brussel – Antwerpen – Nizozemsko A16 68 km
A2 Heverlee – Nizozemsko A76 86 km
A3 Bruxelles/Brussel – Liège – Německo A44 134 km
A4 Bruxelles/Brussel – Namur – Arlon – Lucembursko A6 186 km
A7 Bruxelles/Brussel – Mons – Francie A2 60 km
A8 Hal – Francie A27 70 km
A10 Bruxelles/Brussel – Gent- Brugge – Oostende 104 km
A11 Antwerpen – Brugge 36 km
A12 Bruxelles/Brussel – Antwerpen – Nizozemsko A4 59 km
A13 Antwerpen – Hasselt – Liège 110 km
A14 Antwerpen – Gent – Francie A22 99 km
A15 Liège – Namur – Le Roeulx 92 km
A16 Mons – Tournai 32 km
A17 Tournai – Brugge 62 km
A18 Brugge – Francie A16 44 km
A19 Kortrijk – Ieper 25 km
A21 Ranst – Nizozemsko A67 45 km
A25 Liège – Nizozemsko A2 22 km
A26 Liège – Neufchâteau 102 km
A27 Battice – Německo A60 60 km
A28 Arlon – Francie 4 km
A54 Nivelles – Charleroi 21 km
Dálniční síť Belgie

By Jérôme BLUM [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích v Belgii

Ve městě Mimo město Na dálnici
50 km/h 90 km/h 120 km/h