Domů » Cestování » Dopravní pravidla a předpisy v Belgii

Dopravní pravidla a předpisy v Belgii

0

Chystáte se na dovolenou nebo pracovně do Belgie? Ať už je cílem vaší cesty obchodní schůzka, belgická čokoláda nebo romantické památky, náš článek vám cestu ulehčí a zpříjemní. Seznamte se s dopravními pravidly a předpisy v Belgii. A nic vás nepřekvapí!

Dopravní pravidla a předpisy v Belgii

Shrnutí

Jako první si v Belgii všimnete toho, že silnice kromě aut křižují také cyklisté. A že jich tu není málo! Buďte k nim ohleduplní a přizpůsobte tomu svou jízdu. 

Rychlostní limity jsou v Belgii podobné jako jinde v Evropě, na dálnicích je však nejvyšší možná rychlost 120 km/h. Ve velkých městech jsou zavedené nízkoemisní zóny. Příjemným bonusem je, že řidiči osobních aut na dálnicích nemusí nic platit. Zimní pneumatiky jsou dobrovolné.

Dokumenty, které vzít s sebou

Belgie je členem EU a Schengenu. Vezměte si s sebou následující:

 • řidičský průkaz,
 • technický průkaz vozidla,
 • zelenou kartu,
 • doklad totožnosti.

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5070/90120120
Motocykl5070/90 120120
Nákladní vůz nad 3,5 t5070/90 (60 km/h pro vozidla nad 7,5 tuny)9090
Autobusy50709090
Automobil + přívěs do 3,5t509090120
Automobil + přívěs nad 3,5t50909090
Obytný automobil do 3,5t509090120
Obytný automobil nad 3,5t50909090

Ekologické zóny

Nízkoemisní zóny najdete ve větších městech – v Bruselu, Antverpách, Gentu. V současné době je do zón omezený vjezd těchto vozidel:

·       osobním automobilům (kategorie M1),

·       (mini)autobusům (kategorie M2),

·       autobusům a autokarům (kategorie M3)

·       nebo dodávkovým vozidlům (kategorie N1, s výjimkou vozidel kategorie N1 s kódem karoserie BC),

které jako palivo používají naftu a splňují pouze normy Euro 0, 1, 2, 3 nebo 4. Opatření se týká také motorových vozidel těchto kategorií na benzín, které spadají do norem Euro 0 a 1.

Město od města má svá vlastní pravidla, která se trochu liší, proto se musíte registrovat pro každé město zvlášť. Detaily se dočtete například na lez-belgium.be.

Pokud vaše vozidlo nesplňuje požadavky nízkoemisní zóny, můžete si zakoupit tzv. LEZ day pass – tedy vjezd do nízkoemisní zóny, a to až 8krát za rok. 

Je nutné se zaregistrovat online, a to i tehdy, když limity splňujete. Využijte tyto stránky:

Za neoprávněný vjezd do environmentální zóny můžete dostat pokutu až 350 EUR.

Dálniční poplatky

Dálniční poplatky v Belgii nejsou. Platí se jen za průjezd tunelem Liefkenshoek v Antverpách (7 EUR za vozidlo do 3 m výšky). To se týká běžných řidičů. Řidiči vozidel nad 3,5 t musí platit mýtné. Více se dozvíte v článku Dálniční poplatky v Belgii.

Povinná výbava

Belgie je součástí Vídeňské úmluvy o silničním provozu. V praxi to pro vás znamená, že jste povinni mít povinnou výbavu podle země registrace. Když do země přijedete s autem registrovaným v České republice, policisté budou vyžadovat povinnou výbavu podle českých pravidel.

V praxi se ale setkáte s různými lokálními výjimkami. Proto doporučujeme povinnou výbavu přizpůsobit zemi, ve které se pohybujete. Pojistíte se tak před případnými problémy s policií. Do povinné výbavy v Belgii patří:

 • výstražný trojúhelník,
 • reflexní vesta,
 • autolékárnička, 
 • hasicí přístroj (podle informací toto ale vyžadují výhradně po vozech registrovaných v Belgii).

Co dalšího byste si měli ohlídat?

 • Bezpečnostní pásy jsou povinné na předních i zadních sedadlech.

Doporučená výbava

Do doporučené výbavy patří vše, co se po cestě může hodit: deka, sada nářadí, startovací kabely, motorový olej, voda do ostřikovačů, voda, baterka.

Pneumatiky a sněžné řetězy

V Belgii nejsou zimní pneumatiky povinné. Za zimních podmínek se však doporučují a v případě nehody se jejich absence považuje za přitěžující okolnost. Minimální doporučená hloubka vzorku jsou 4 mm. Sněhové řetězy jsou povolené pouze tehdy, kdy je na silnici souvislá vrstva sněhu nebo ledu. 

Povinnost svítit

Motocykly a mopedy musí mít zapnutá potkávací světla po celý den, i za perfektní viditelnosti. Osobním automobilům postačí přes den zapnout světla pro denní svícení. Při snížené viditelnosti je potřeba mít zapnutá potkávací světla. 

Přední mlhová světla nejsou povinná, ovšem když je řidič použije, musí být vždy v páru. Zadní mlhová světla jsou povinná, když je špatná viditelnost (pod 100 m) a také když hodně prší. 

Pokuty

Pokuty v Belgii jsou rozdělené do 4 tříd od méně závažných po nejzávažnější. Minimální pokuta za přestupek prvního stupně činí 58 EUR, druhého stupně 116 EUR, třetího stupně 165 EUR a čtvrtého stupně 473 EUR. 

Většina méně závažných přestupků se řeší pokutou s příkazem na místě. Pokuty začínají okolo 53 EUR a končí na hranici 500 EUR. V některých případech může být sazba vyšší. Platit lze hotově eury, kreditkou nebo debetní kartou.

Pokud spácháte více přestupků najednou, nesmí celková částka přesáhnout 866 EUR. To platí pro prohřešky, která se řeší příkazem na místě.

Nejčastější pokuty v Belgii

Nejčastější pokuty v BelgiiSazba
Jízda bez bezpečnostních pásů 116 EUR
Jízda pod vlivem alkoholu od 0,5 do 0,8 promile 179 EUR a zákaz řízení na 3 hodiny
Jízda na červenou 174 EUR
Porušení zákazu předjíždění174 EUR
Špatná parkováníod 53 EUR
Nedání přednosti v jízdě 116 EUR
Jízda bez bezpečnostních pásů 116 EUR
Telefonování za jízdy 116 EUR

Pokuty za rychlost v Belgii

Pokuty za rychlost v Belgii v obci Sazba
Překročení rychlosti do 10 km/hod 53 €
Překročení 11 až 30 km/hod 53 € a 11 € za každý překročený kilometr a možný zákaz řízení na 8 dní až maximálně 5 let. V případě soudního řízení: 80-4 000 €
Překročení o více než 30 km/hsoud, 80-4 000 € a zákaz řízení na 8 dní až maximálně 5 let.
Pokuty za rychlost v Belgii mimi obecSazba
Překročení rychlosti do 10 km/hod 53 €
Překročení 11 až 40 km/hod 53 € a 6 € za každý překročený kilometr a případný zákaz řízení od 8 dnů do maximálně 5 let
Překročení o více než 40 km/h80-4 000 € a zákaz řízení od 8 dnů do maximálně 5 let

Místní zvyklosti

 • Stopování je povolené, ovšem nesmí se stopovat na dálnicích a rychlostních silnicích. Tam se smí stopovat jenom na parkovištích a odpočívadlech. 
 • Pokud se k přechodu pro chodce bez světelné signalizace blíží chodec nebo dopravní policista, musíte zpomalit a dát přednost.
 • Při předjíždění cyklisty nebo mopedisty dodržujte odstup nejméně jeden metr.
 • Všechna vozidla přijíždějící zprava mají přednost. Tramvaje mají přednost vždy, ať už jedou zleva nebo zprava.
 • Vozidla, která se již na kruhových objezdech nacházejí, mají přednost.

Tolerance alkoholu

Jestli se chystáte na roadtrip po Evropě, podívejte se, jak jsou na tom i další země. Vše najdete v našem shrnutí Tolerance alkoholu v zahraničí. Pokud jste požili a chcete mít jistotu, že se nedostanete do problémů, spočítejte si, zda můžete usednout za volant – vyzkoušejte naši Alkohol kalkulačku

Použití autokamery a antiradaru

Autokamery se používat smí, ale nesmí řidiči překážet ve výhledu. Navigace a funkce v navigacích, které upozorňují na přítomnost radarů, jsou v Belgii povolené. Jakákoliv zařízení, která aktivně radary vyhledává nebo ovlivňuje policejní zařízení, jsou však zakázaná. Antiradary a radarové detektory proto raději nepoužívejte. 

Policejní kontrola

Jak se chovat při policejní kontrole v Belgii? Jakmile vám policista dá znamení, auto odstavte ke kraji vozovky a vyčkejte uvnitř vozu na další pokyny. Nevystupujte, pouze pokud by vás k tomu policisté sami vyzvali. 

Záchranná ulička

V případě, že stojíte v koloně a za vámi s objeví auto s předností v jízdě, které se snaží mezi stojícími projet, musíte mu uvolnit cestu. K tomu slouží záchranná nebo také záchranářská ulička. Využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky a zařaďte se ke správnému kraji vozovky.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

 • Nezletilí musí mít vlastní cestovní doklad s aktuální fotografií.
 • Děti s výškou do 135 cm cestují výhradně v dětské sedačce nebo na podsedáku. Pokud jsou však na zadním sedadle vozidla již nainstalovány dvě dětské zádržné sedačky/podsedáky a pro třetí není místo, může dítě starší tří let cestovat na zadním sedadle vozidla s použitím bezpečnostního pásu. 
 • Děti mladší tří let nesmí cestovat ve vozidle, pokud nejsou vhodně připoutány. 
 • Dětské zádržné systémy musí odpovídat hmotnosti s velikosti dítěte, a musí být také schváleného typu. 

Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem

Jídlo a pití je za volantem povolené. Tipy na jídlo na cesty najdete na našem blogu. Telefonování za volantem je zakázané, používejte hands-free.

Řízení naboso a v žabkách

Řídit naboso nebo v žabkách v Belgii nedoporučujeme – policisté to mohou brát tak, že jste nezpůsobilí k jízdě a nezvládáte perfektně ovládat své auto. Problém nastává hlavně v situacích, kdy dojde k dopravní nehodě nebo spácháte přestupek. 

Ceny pohonných hmot

Benzín stojí v průměru 1,7 EUR za litr, nafta zhruba stejně. Doporučujeme před cestou zkontrolovat aktuální ceny pohonných hmot v Belgii.

Většina čerpacích stanic je v noci od 20:00 do 8:00 zavřená. V neděli potom často bývají zavřené po celý den. Stanice na dálnicích a hlavních silnicích jsou naštěstí otevřené 24 hodin denně, včetně neděle. Některé čerpací stanice mají automatická čerpadla, která přijímají kreditní a debetní karty.

Dobíjení elektromobilu

V Belgii najdete okolo 18 000 veřejných dobíjecích stanic. K vyhledání můžete využít Electromaps nebo Google Mapy. K dispozici jsou jak klasické, tak rychlonabíjecí stanice. U hotelů, restaurací a obchodních center většinou nabijete zdarma, podmínkou je čerpání služeb/nákup. 

U placených dobíjecích stanic bývá nutné platit přes aplikaci dané společnosti, nelze platit hotově nebo kartou přímo u stanice. Naskenujete QR kód a zaplatíte bezhotovostně skrze aplikaci. 

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chystáte si v Belgii půjčit auto? Průměrná cena půjčovného za menší osobní auto na den se pohybuje okolo 30 EUR. Aby vám v půjčovně vůz svěřili, musí vám být minimálně 19 let. Raději se dopředu informujte, jak dlouho už musíte mít řidičské oprávnění, toto se může podnik od podniku lišit. Většinou požadují 12 měsíců až 2 roky. Často se skládá záloha, ta sahá do výše 300 až 800 EUR.

Jestli do země cestujete autem, které není vaše (leasing, firemní auto, ale i auto partnera nebo příbuzného), vezměte si s sebou potvrzení o užívání vozidla. Jinak byste se v případě policejní kontroly mohli dostat do problémů – policisté by si mohli myslet, že jste vozidlo odcizili. 

V Bruselu zkuste carsharing – skvělá alternativa ke klasickým autopůjčovnám. Možná se vám i podaří něco ušetřit. Nebo se projet v elektromobilu.

Cestování se zvířaty

Abyste mohli do Belgie cestovat se psem, kočkou nebo fretkou, musíte splnit následující podmínky:

 • zvíře očipovat,
 • opatřit mu cestovní pas zvířete v zájmovém chovu (u veterináře),
 • v cestovním pase musí být informace o platném očkování proti vzteklině, které bylo provedeno min. 21 dní před vjezdem do země. 

Nezapomeňte svého mazlíčka před cestou autem zabezpečit. Chráníte tak sebe i chlupatého parťáka v případě nehody/prudkého brzdění – mohl by být vymrštěný vpřed a zranit sebe i posádku.

Kempování a spaní v autě

V Belgii je kempování na divoko zakázané. Tábořit smíte pouze v kempech a na vyhrazených místech. Spaní v autě ve volné přírodě si proto raději dvakrát rozmyslete. Kemp si vyberete například přes booking.com

Na kole po Belgii

Stejně jako Nizozemsko, i Belgie je zemí, kde spousta lidí preferuje přepravu na kole. Ve městech je běžné, že zatímco auta smí jezdit jen v jednom směru, cyklisté mohou v obou. Nezapomeňte proto dávat znamení rukou, abyste protijedoucí vozidla včas upozornili na odbočení. 

Cyklostezky jsou jasně označené. Na kole se dá projet prakticky celá země. Ač cyklistické helmy nejsou povinné, existují další pravidla, která musíte dodržovat:

 • Za jízdy vždy mějte obě ruce na řídítkách a nohy na pedálech.
 • Nesmíte se nechat tahat jiným cyklistou nebo řidičem motorového vozidla.
 • Nepoužívejte za jízdy mobilní telefon.
 • Na jednom kole nesmí jet dvě dospělé osoby (např. druhá na zavazadlovém nosiči).

Důležité kontakty

 • Tísňová linka 112
 • Belgická tísňová linka 100

Velvyslanectví ČR v Bruselu

Nejčastější dotazy

Platí se v Belgii za průjezd dálnicemi?

Dálniční poplatky v Belgii nejsou. Platí se jen za průjezd tunelem Liefkenshoek v Antverpách (7 EUR za vozidlo do 3 m výšky). To se týká běžných řidičů. Řidiči vozidel nad 3,5 t platí mýtné.

Jaké jsou rychlostní limity v Belgii?

Pro osobní vozidla jsou limity následující: Povolená rychlost – 30 km/h nebo 50 km/h v obci, 90 nebo 70 km/h mimo obec, 120 km/h na dálnici (platí také na čtyřproudých či víceproudých dálkových silnicích s nejméně 2 pruhy v obou směrech, které jsou uprostřed odděleny bariérami).

Jaké jsou nejčastější pokuty v Belgii?

Pokuty v Belgii jsou rozdělené do 4 tříd od méně závažných po nejzávažnější. Minimální pokuta za přestupek prvního stupně činí 58 EUR, druhého stupně 116 EUR, třetího stupně 165 EUR a čtvrtého stupně 473 EUR. Sazby za konkrétní přestupky najdete v článku.

Jsou v Belgii nízkoemisní zóny?

Nízkoemisní zóny najdete ve větších městech – v Bruselu, Antverpách, Gentu. Omezení se týkají zejména vozidel na naftu a starších aut na benzín. Je potřeba se registrovat pro každé město zvlášť. Detaily najdete v článku.

Zdroje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články