Ve francouzských městech mají zavedené nízkoemisní zóny. Pro vjezd potřebujete ekologickou známku. Tu si objednáte z pohodlí domova. Co se stane, když do nízkoemisní zóny vjedete neoprávněně? A kde všude na ně narazíte?
Nízkoemisní zóny byly ve Francii zavedené v roce 2017. Tak jako v jinde v Evropě, i zde bylo cílem snížit znečištění v největších městech, a zlepšit tak život jeho obyvatel. Vjezd do nízkoemisních zón je podmíněný ekologickou plaketou, Crit’Air. Ten, kdo známku nemá, do ekologické zóny vjet nesmí. Pokud nařízení porušíte, čeká vás pokuta, sazba činí až 450 EUR na místě.
Nízkoemisní zóny ve Francii
Ve Francii existuje několik nízkoemisních zón (ZFE – Zone à Faibles Émissions), které omezují vjezd vozidel s vyššími emisemi. V těchto oblastech je povinné mít na vozidle ekologickou známku Crit'Air, která označuje emisní třídu vozidla.
Nízkoemisní zóny najdete ve všech větších městech. Nejenom v Paříži, ale také v Lyonu, Marseille, Lille, Toulouse, Štrasburku a dalších. V současnosti jsou zavedené celkem v 25 oblastech, kde budou aktivní nízkoemisní zóny (LEZ). Tento počet se ale časem zvětší – od roku 2030 se plánuje zavést nízkoemisní zóny až ve 43 aglomeracích, kde žije více než 150 000 obyvatel. Původní plán počítal už s rokem 2025, ale došlo k postupnému odložení.
V Paříži, Lyonu, Montpellier a Grenoblu je v nízkoemisních zónách (ZFE) zakázáno provozovat vozidla s nálepkami Crit'Air 3, 4 a 5. Existují však výjimky, jako je ZFE Pass, který umožňuje cestování určitý počet dní v roce, a to i pro vozidla s těmito nálepkami. Například v Grenoblu je možné cestovat 12 dní ročně, v Paříži 24 dní a v Lyonu a Montpellier 52 dní ročně.