Domů » Cestování » Dopravní pravidla a předpisy ve Francii

Dopravní pravidla a předpisy ve Francii

0

Francie je cílem milovníků kultury, dobrého jídla a pití či zimních sportů. Tato evropská země má několik silničních pravidel a předpisů, na které běžný řidič-turista není zvyklý. Specifické jsou zejména sazby za pokuty či povinná výbava řidiče. Seznamte se s dopravními pravidly ve Francii a vyhněte se případným nepříjemnostem.

Dopravní pravidla a předpisy ve Francii

Shrnutí

Ve Francii narazíte na několik ekologických zón, týkají se velkých měst. Rychlostní limity pro nové řidiče, kteří mají oprávnění méně než 2 roky, jsou o něco nižší než pro zbytek. Poplatky na dálnicích se platí formou mýtného. Z místních zvyklostí si dejte pozor zejména signalizaci a dávání přednosti na kruhovém objezdu – více se dočtete v samostatné kapitole. Atypické je i to, že policie při kontrolách vyžaduje, aby u sebe měl řidič alkohol tester.

Dokumenty, které vzít s sebou

Francie je členem Evropské unie i Schengenu. Bude vám proto stačit:

 • řidičský průkaz,
 • doklad totožnosti,
 • zelená karta,
 • technický průkaz vozidla. 

Rychlostní limity

VozidloV obci (km/h)Mimo obec (km/h)Rychlostní silnice (km/h)Dálnice (km/h)
Osobní a nákladní vůz do 3,5 t5080/90 – upravuje dopravní značka110 130
Motocykl5080/90– upravuje dopravní značka110 130
Nákladní vůz nad 3,5 t5080 (soupravy nad 12 t 60 km/h)90 nebo 80 – upravuje dopravní značka90 nebo 80 – upravuje dopravní značka
Autobusy5080 (70 autobusy se stáním pro cestující)100 nebo 90 – upravuje dopravní značka100 nebo 90 – upravuje dopravní značka,
100 km/h smějí jet pouze autobusy s hmotností do 10 t
Automobil + přívěs do 3,5t5080110130
Automobil + přívěs nad 3,5t50809090
Obytný automobil do 3,5t5080110130
Obytný automobil nad 3,5t5080100110

Řidiči, kteří nemají řidičský průkaz déle než dva roky, musejí dodržovat následující limity: 80 km/h na silnicích, 100 km/h na dálnicích ve městě, 110 km/h na dálnicích. Platí i pro turisty. 

Při zhoršené viditelnosti na max. 50 m se rychlost mimo obec snižuje na 50 km/h, a to i na rychlostních silnicích a dálnicích. Za deště a na mokré vozovce se smí na rychlostních silnicích a dálnicích jezdit maximálně 100 km/h (týká se vozidel, které smějí jet vyšší rychlostí).

Ekologické zóny

Pro vjezd do velkých měst (centrum Paříže, Lyon, Lille, Marseille, Toulouse, Štrasburk atd.) potřebujete emisní plaketu Crit’Air. Známku zakoupíte například na stránkách francouzského ministerstva ekologie. Doporučujeme objednat s dostatečným předstihem. I s poštovným za ni zaplatíte necelá 4 EUR, tedy cca 100 Kč.  

Ekologické zóny označují dopravní značky s nápisem Crit’Air. Ekologických známek je celkem 6 a jsou odstupňované podle míry znečištění, které vozidlo během provozu produkuje. Vydávají se na základě údajů v technickém průkazu (na základě emisí i hlučnosti). Zelenou známku, která znamená nejekologičtější, dostávají pouze elektromobily. 

Pokud vás zajímá problematika emisní zón ve Francii, podívejte se na náš rozšířený článek, kde se této problematice věnujeme podrobněji: Emisní zóny Francie – kupte si ekologickou známku.

Dálniční poplatky

Dálniční poplatky se ve Francii platí formou mýtného na základě ujetých km a kategorie vozidla. Motocykly nejsou od mýtného osvobozené. Jestli do Francie cestujete pravidelně a často, doporučujeme najet na elektronický mýtný systém liber-t

Povinná výbava

Povinná výbava pro vozy registrované mimo Francii se řídí Vídeňskou úmluvou, kterou Francie, a další evropské a jiné světové státy, podepsala. Z úmluvy vyplývá, že auto disponuje povinnou výbavou podle země registrace. Nikoliv podle země tranzitní nebo cílové.

V praxi ale narazíte na různé místní výjimky a úpravy zákonů. Proto doporučujeme povinnou výbavu přizpůsobit lokálním pravidlům. Tak máte jistotu, že se nedostanete do problémů. Do povinné výbavy podle francouzských pravidel patří:

 • výstražný trojúhelník (uvnitř vozidla),
 • reflexní vesta pro každého člena posádky u vozidel s více jak 2 koly (uvnitř vozidla, už při vystupování ji musíte mít na sobě),
 • alkohol tester (součástí povinné výbavy řidiče, je na 90 % jisté, že ho po vás budou policisté chtít, i když máte auto registrované mimo Francii).

Řidiči a spolujezdci motocyklů a tříkolek o objemu válců nad 125 cm3 musí mít ochranné motorkářské rukavice, nebo bundu s reflexními pruhy, a také přilbu, která má 4 reflexní nálepky (vpředu, vzadu, vlevo, vpravo). To vše pod pokutou až 68 EUR. V odkládacím prostoru motocyklu mějte připravenou reflexní vestu pro řidiče.

V autech se musí používat bezpečnostní pásy, a to i v zadní části.

Pneumatiky a sněhové řetězy

Od 1. listopadu do 31. března jsou zimní pneumatiky povinné v některých departamentech, zejména v horských oblastech. Ověřte si před cestou, zda se vás to týká na stránkách securite-routiere. Jestli nechcete přezouvat na zimní, musíte mít v kufru auta připravené sněžné řetězy. Zóny, kde platí tato nařízení, jsou označené příslušnými značkami.

Jako zimní se uznávají pneumatiky s označením „3PMSF“ (3 Peak Mountain Snow Flake) a s jedním z následujících symbolů: „M+S“, „MS“ nebo „M&S“. 

Celoroční pneumatiky (4S, All Weather, All Season) musí být označené „3PMSF“, nebo alespoň „M+S“ po přechodnou dobu prvních 3 let platnosti nových předpisů, tedy do roku 2024. Od roku 2024 už je nutné označení „3PMSF“.

Vozidla s pneumatikami s hroty jsou od povinností týkajících se výbavy osvobozena. Smíte je ale nazout jenom v zimním období a v příslušných departamentech, kterých se nařízení o povinné zimní výbavě týká. 

Jaké jsou požadavky na minimální hloubky vzorku?

 • Zimní pneumatiky musí mít minimální hloubku dezénu 3,5 mm.
 • Letní pneumatiky potom alespoň 1,6 mm. 

Povinnost svítit

Za perfektní viditelnosti během dne můžete používat světla pro denní svícení. Pro auta je toto dobrovolné, pro motocykly povinné. Během noci a za snížené viditelnosti zapněte potkávací světla.

Pokuty

Přestupky jsou rozděleny do pěti tříd podle závažnosti. Výše pokut ve Francii se určuje na základě těchto tříd. Vrchní hranice jednotlivých tříd jsou následující: 

 1. třída: max. 38 EUR 
 2. třída: max. 150 EUR
 3. třída: max. 450 EUR
 4. třída: max. 750 EUR
 5. třída: max. 1500 EUR (nebo 3000 EUR v případě recidivy)

Většina dopravních přestupků spadá do 4. třídy. Nemusíte se ale bát, že byste automaticky dostali takto vysokou pokutu např. za to, že jste projeli červenou. Záleží na konkrétní situaci a rozhodnutí policisty. V případě, že by se jednalo o závažnou situaci a vy jste šli například k soudu, tehdy jsou obavy z nejvyšší sazby na místě.

Nejčastější pokuty ve Francii

Nejčastější pokuty ve Francii Sazba
Špatné parkování11 EUR
Změna směru bez signalizace35 EUR
Nezaplacení mýta35 EUR
Telefonování za jízdy135 EUR
Jízda bez bezpečnostního pásu135 EUR
Nedání přednosti v jízdě 135 EUR
Jízda na červenou135 EUR
Jízda pod vlivem návykových látek – od 0,5 do 0,8 g alkoholu na litr krve135 EUR
Nebezpečné předjíždění135 EUR

Pokuty za rychlost

Pokud překročíte rychlost o 20 až 50 km/h, ve většině případů hrozí pokuta 135 EUR. Zaplaťte do 15 dnů a pokuta činí 90 EUR. Po 45 dnech se zvyšuje na 375 EUR. Pokud je situace závažná, může vám policista udělit pokutu až 750 EUR. 

Další situace:

 • V obci pokuta 135 EUR hrozí také při překročení rychlosti o méně než 20 km/h. 
 • Pokud překročíte rychlost o méně než 20 km/h mimo obec, uděluje se pokuta 68 EUR.
 • Překročení rychlosti o více než 50 km/h – ve většině případů sahá pokuta k horní hranici 1500 EUR

Jak je to s placením

Na zaplacení standardní částky máte 45 dní. Potom se sazba automaticky zvyšuje (záleží na třídě a pokutě, částka se může zvýšit až jednou tolik). 

U přestupků 2. až 4. třídy navíc můžete zaplatit za pokutu méně, pokud zaplatíte do 15 dnů hotově nebo do 30 dnů kartou. Na přestupky 1. a 5. třídy žádné “slevy” neplatí. 

Pokuty se doporučují hradit online. Do systému zadáte referenční číslo pokuty a klíč (vše obdržíte od policie nebo úřadu) a systém vás odkáže na platební bránu. Při platbě online je zároveň snazší platbu dohledat, pojistíte se tak v případě jakýchkoliv nejasností. 

U závažných trestných činů jdete automaticky k soudu, kde výši pokuty stanoví soudce.

Místní zvyklosti

 • V prudkém stoupání má přednost auto, které jede směrem nahoru.
 • Jestli je kvůli hladkému průjezdu nutné, aby se jedno z aut otočilo, otočí se ten, kdo nemá přívěs a řídí lehčí vozidlo. Když se setkají vozidla stejné kategorie, obrací se auto, které jede dolů. 
 • Platí předjíždění vlevo. Když ale jedete po víceproudé silnici, můžete předjíždět vozidla jedoucí v pomalém pruhu i zprava.
 • Vozidlo delší než 7 m nebo těží jak 3,5 t udržuje od ostatních vozidel rozestupy 50 m. 
 • Předjíždíte cyklistu? V obci mějte rozestup min. 1 m, mimo obec potom 1,5 m.
 • Tramvaj stojící ve stanici se předjíždět nesmí. Za běžných okolností se předjíždí po pravé straně. Po levé jenom v jednosměrných ulicích, kde není vpravo dostatek místa pro manévr. 
 • Nepřerušovaná žlutá čára znamená zákaz zastavení a stání. Přerušovaná znamená zákaz stání. 
 • V Paříži a blízkém okolí se nesmí parkovat na jednom místě déle než 24 hodin.

Kruhový objezd a světelná signalizace

Na tradičních kruhových objezdech ve Francii mají přednost vozidla vjíždějící do dopravního proudu zprava. Tyto kruhové objezdy jsou označeny kulatou modrou značkou.

Pokud se blížíte ke kruhovému objezdu označeným červeným trojúhelníkem nebo nápisem Vous n'avez pas la priorité, tak zde mají přednost řidiči, kteří už na kruhovém objezdu jsou. 

Když vyjíždíte z kruhového objezdu prvním výjezdem, měli byste při vjezdu na kruhový objezd zůstat v pravém jízdním pruhu a dávat znamení pravým blinkrem.  

Pokud vyjíždíte z kruhového objezdu na 2., 3. nebo 4. výjezdu, připojíte se ke kruhovému objezdu pomocí levého blinkru a můžete vjet buď z pravého, nebo z levého pruhu.  Vozidla jedoucí za vámi budou podle levého blinkru vědět, kam jedete. Jakmile se blížíte k určenému odbočení, přepnete blinkr na pravou stranu. 

Tolerance alkoholu

Francouzi jsou národem vinařů, a tak jsou k alkoholu za volantem celkem tolerantní. Smíte řídit s 0,5 promile v krvi

V porovnání s ostatními zeměmi a jejich limity na alkohol za volantem je to celkem benevolentní přístup, nenechte se ale unést a nepřeceňte své síly. Před jízdou využijte naši Alkohol kalkulačku.

Použití autokamery a antiradaru

Autokamery se používat smí. Umístěte je tak, aby vám nepřekážela ve výhledu. A pokud budete záznam šířit, zakryjte SPZ a obličeje lidí na záznamu. 

Ne všechny vymoženosti jsou ale v autě podle francouzských pravidel povolené. Řeč je o antiradarech a radarových detektorech. Jsou zakázané jak aktivní rušičky, tak navigační zařízení, která na výskyt radarů jenom upozorňují. 

Zákon nicméně nezakazuje použití navigačního zařízení, které obecně upozorní na nebezpečnou zónu, kde k měření často dochází. Nesmí ale rozpoznat reálné radary. V případě nedodržení zákazu vám mohou policisté udělit pokutu a zabavit zařízení. 

Policejní kontrola

Jak se chovat při policejní kontrole? Zastavte, zůstaňte ve voze a postupujte podle pokynů policisty. Při rutinních prohlídkách je běžná dechová zkouška či test na přítomnost návykových látek. 

Záchranná ulička

Záchranná ulička se tvoří pro vozidla s předností v jízdě. Jestli stojíte v koloně, musíte uhnout ke straně, aby mohli projet policisté, hasiči či záchranáři. Využijte mnemotechnickou pomůcku pravé ruky.

Záchranářská ulička
Záchranářská ulička

Cestování s dětmi

Víte, jak cestovat s dětmi do zahraničí, aby byla cesta bezpečná, bezproblémová a s minimem stresu? Věnujte se důkladné přípravě výbavy do auta, mějte se sebou správnou autosedačku a nezapomeňte na praktické autodoplňky do auta.

Nezletilí musí mít vlastní cestovní doklad – cestovní pas nebo občanský průkaz.

Děti do 10 let věku cestují v dětské autosedačce/na podsedáku (podle hmotnosti a výšky). Zároveň nemohou sedět na předních sedadlech, tedy pod podmínkou, že jsou zadní sedadla volná a přítomná. 

Miminka a batolata do 13 kg mohou být na předních sedadlech umístěná pouze v autosedačce proti směru jízdy. Nezapomeňte vypnout airbag.

Jídlo, pití, kouření, telefonování za volantem

Jídlo a pití za volantem ve Francii nedoporučujeme, padají za to pokuty až 75 EUR (přestupek nepozornosti za volantem). Raději si připravenou svačinu na cestu a snězte na odpočívadle. 

Za jízdy nesmíte používat elektronická zařízení. Hands-free je povoleno, ovšem headset nikoliv (ani další zařízení, které se na ucho věší nebo do něj zasouvá). Systém integrovaný do homologované přilby ale povolený je. 

Řízení naboso a v žabkách

Ve Francii, a třeba i ve Španělsku, se můžete kvůli řízení naboso nebo v žabkách dostat do problémů. Tím spíš, když dojde k nehodě a policista vás v tomto „přezutí“ nachytá. Místní zákon se na to dívá tak, že nejste plně schopní ovládat vůz, a proto za to snadno dostanete pokutu. 

Ceny pohonných hmot

Průměrná cena benzínu je ve Francii 1,9 EUR za litr. Nafta potom stojí cca 1,7 EUR za litr. Před cestou do země doporučujeme zkontrolovat aktuální ceny – možná se vám vyplatí natankovat v zahraničí. 

Dobíjení elektromobilu

Ve Francii vám je k dispozici přes 80 000 veřejných dobíjecích stanic. Poměrně rychlé dobíjení zdarma nabízí řetězec Lidl. 

Aplikace, které se vám při cestě elektromobilem po Francii budou hodit:

 • Chargemap – v aplikaci na vás čeká mapa dobíjecích stanic ve Francii (databáze pokrývá většinu zemí Evropy). Lze spustit i navigaci. Pro dobíjení pomocí aplikace je potřeba zakoupit dobíjecí kartu Chargemap Pass.
 • Shell Recharge – stejný princip.

Půjčování vozidel a cestování půjčeným vozem

Chcete-li si půjčit auto ve Francii, musí vám být alespoň 21 let nebo 25 let (minimální věk se liší podle půjčovny) a potřebujete kreditní nebo debetní kartu na své jméno. Některé agentury mohou vyžadovat, abyste měli řidičský průkaz alespoň jeden rok. Cena půjčovného se pohybuje okolo 30 EUR za den, závisí na typu auta a délce výpůjčky.

Pokud jedete do země autem, které není vaše, připravte si potvrzení o vypůjčení. Je jedno, jestli jedete firemním autem, autem bratra nebo na leasing. V případě, že nejste v dokladech jako majitel, policie by vás mohla podezřívat, že jste vozidlo ukradli.

Převážení lyží a snowboardů

Pokud se do Francie chystáte za zimními sporty, převážejte svou výbavu tak, aby v případě nehody neohrozila posádku. Nemají zde tak přísná pravidla jako třeba v Rakousku, takže je na vašem uvážení, tak to uděláte.

Cestování se zvířaty

 • Zvíře musí mít viditelné tetování (před rokem 2011) nebo mikročip
 • Povinné je i očkování proti vzteklině. To musí být při vstupu do země platné a provedené minimálně 21 dní před cestou.
 • Vezměte s sebou také Evropský pas zvířete v zájmovém chovu.

Psa, kočku nebo fretku přepravujte tak, aby nepřišlo k újmě jak zvíře, tak ostatní členové posádky. Tipy, jak na to, najdete v článku Cestování se psem v autě

Kempování a spaní v autě

Spaní v autě a kempování mimo kempy není ve Francii oficiálně zakázané. Je ale částečně regulované. Připočtěte k tomu fakt, že různé lokální zákazy vydávají také radnice. Stát nesmíte ani na soukromém pozemku, takže pozor na louky apod. mimo obec. Ty sice vypadají opuštěně, ale většinou někomu patří. 

Jestli si nevíte rady, zeptejte se místních nebo rovnou na úřadě. Cestovatelé zmiňují, že je místní po domluvě a za drobný poplatek (někdy i zadarmo) nechali postavit stan na svém pozemku. Přespávání v autech na odpočívadlech a u čerpacích stanic se z hlediska bezpečnosti moc nedoporučuje, často dochází ke krádežím. 

Důležité kontakty

Telefonní čísla:

 • integrovaný záchranný systém 112
 • záchranná služba 15
 • policie 17
 • hasiči 18
 • informace o telefonních číslech 12
 • telefonování na účet volaného do ČR 0800 99 0421

Velvyslanectví ČR v Paříži

Nejčastější dotazy

Jaké jsou rychlostní limity ve Francii?

Pro osobní vozy platí následující: 50 km/h v obci, 80 km/h či 90 km/h mimo obec (upravuje dopravní značení), 110 km/h na rychlostních silnicích a 130 km/h na dálnicích. Za deště a na mokré vozovce se rychlosti snižují (100 km/h na rychlostních silnicích a dálnicích).  

Jaké jsou nejčastější pokuty ve Francii?

Pokuty jsou rozdělené do 5 tříd. Když zaplatíte pokutu za 2. až 4. třídu online do 30 dnů od udělení, nebo do 15 dnů v hotovosti, platíte méně (zhruba 1/3 až 1/4 z ceny). Za špatné parkování se uděluje pokuta až 11 EUR, za nezaplacení mýta 35 EUR, za jízdu na červenou 135 EUR.

Kolik stojí průjezd dálnicemi ve Francii?

Průjezd dálnicemi se hradí formou mýta na základě ujetých km a kategorie vozidla.

Má Francie nízkoemisní zóny?

Nízkoemisní zóny byly zavedené ve větších městech (Paříže, Lyon, Lille, Marseille, Toulouse, Štrasburk atd.). K vjezdu potřebujete emisní plaketu Crit’Air, kterou prodává francouzské ministerstvo ekologie na svých webových stránkách. 

Zdroje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články