Dálniční poplatky Francie 2022

Ve Francii je průjezd dálničních úseků zpoplatněn mýtnými branami. Řidiči tedy nemusí kupovat dálniční známku, ale poplatek za využívání dálnic je vybírán podle ujetého úseku a kategorie vozidla či přívěsu přímo v mýtných branách. Mýtné je vybíráno od řidičů motocyklů, automobilů, autobusů a nákladních vozů. Pro ty, co placené silniční úseky využívají mnohem častěji, je určen systém Liber-t s možností automatické platby. Je také vybírán poplatek za přejezd některých mostů a tunelů.

Výše dálničních poplatků dosahuje asi 9 EUR na 100 km a patří tak do skupiny států s dražšími dálničními poplatky. Francie je rozlehlý stát a vyplatí se spíše si za dálniční poplatky připlatit, než volit alternativní cesty. Výše mýtného ve Francii závisí na kategorii vozidla a ujeté vzdálenosti, ale nelze říci obecnou taxu za počet ujetých kilometrů. Dálniční sítě spravují různé společnosti a od toho se také odvíjí i výše poplatků, která se v některých oblastech dost liší.

Kde zaplatit dálniční poplatky a důležité odkazy

Na oficiálních stránkách je k dispozici kalkulačka mýtného, kde jednoduše doplníte města, přes která pojedete, zvolíte cílovou destinaci a kategorii vozidla. Kalkulačka vám spočítá přesnou výši dálničních poplatků. Kalkulačku uvádíme v důležitých odkazech.

 • Orientační cena cca 9 EUR/100 Km
 • Platba probíhá v mýtných branách
 • Podrobný rozpis cen, možnost kalkulace a webová prezentace na AutoRoutes.fr
 • Informace o Eurotunelu na eurotunnel.com
 • Cena za průjezd Eurotunelu je 30 EUR podle směru, času či typu vozidla
 • Kategorie vozidel na autoroutes.fr
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Pokud se chystáte z Francie do Anglie na Britské ostrovy, využití Eurotunelu je jedno z nejrychlejších řešení. Jde o 50 km dlouhý tunel mezi městem Calais ve Francii a Folkestone v Anglii. Cesta trvá asi 35 minut, cena za jízdenku zahrnuje přepravu auta a až 9 cestujících a její výše závisí především na délce pobytu. Terminál Eurotunelu se ve Francii nachází na výjezdu 42 z dálnice A16. Díky tunelu nemusíte využít pomalý trajekt. Další informace včetně možnosti rezervace na webu eurotunnel.com.

Kategorie vozidel ve Francii

 • Kategorie 1 – Vozy a přívěsy s hmotností do 3,5 t a výškou do 2 m. Osobní automobily a závěsné vozíky, které zadáváte do kalkulačky jako kategorii označenou Light vehicles.
 • Kategorie 2 – Vozidla s hmotností do 3,5 t a s výškou od dvou do 3 m, tedy dodávky, přívěsy a karavany.
 • Kategorie 3 – Vozidla s hmotností nad 3,5 t a s výškou větší než 3 m.
 • Kategorie 4 – Nákladní vozy s více než dvěma nápravami, hmotností nad 3,5 t a výškou větší než 3 m.
 • Kategorie 5 – Do této kategorie spadají motocykly a motocykly se sidekárou.

Francouzská dálniční známka online

Zaplatit mýtné z České republiky nelze. Můžete ale zkusit automatický systém, pokud jedete na delší dobu. Télépéage Liber-t funguje i v České republice. Automatické mýtné si můžete objednat v ČR prostřednictvím MTX. Záloha na zapůjčení jednotky Liber-t je 4 100 korun. Z této částky je 1 100 korun vratná záloha3 000 korun kredit na mýtné. K zapůjčení se navíc ještě účtují poplatky ve výši 322 korun a k tomu ještě 9 % z účtované ceny mýta.

Kde a jak zaplatit mýtné

Možnosti platby mýtného je hned v několika způsobech. Při vjezdu na dálnici si vyzvednete u turniketu lístek a platíte při výjezdu nebo na konci placeného úseku. Platba v hotovosti je přijímána v měnách Euro, Libra, Švýcarský frank a Dolar. Další možností platby, je platební karta CB, Visa, EuroCard Mastercard a Cofinoga. Turnikety, které jsou kromě zelené šipky označeny platební kartou lze poplatky zaplatit i soukromou palivovou kartou EuroShell, Uta, Routex, Eurotrafic, DKV, Total GR a Essocard. Na většině míst nejsou přijímány karty Maestro a Electro. V případě častějšího využití dálnice lze pro automatickou platbu využít systém Liber-t.

Systém pro automatickou platbu Liber-t

Libert-t je systém pro automatickou platbu mýtného za průjezd dálničních úseků a některých mostů. Bezdrátové zařízení je připevněno na čelním skle automobilu a umožňuje plynulejší průjezd mýtnými bránami. Při průjezdu mýtnou branou nemusíte zcela zastavovat, stačí zajet do vyhrazeného pruhu a zpomalit na rychlost 30 km/h. Projeté úseky systém zaznamená a na konci měsíce je se seznamem projetých úseků vygenerováno vyúčtování. Další informace o systému, možnost objednání přes internet a přehled prodejních míst naleznete na telepeagelibert.com.

Pokuta za jízdu bez dálniční známky ve Francii

Za neuhrazení dálničních poplatků bude udělena pokuta ve výši 750 eur.

Dálniční síť Francie – přehled úseků

Dálnice ve Francii jsou číslovány dle regionů, stejně jako v Německu. Hlavní tahy mají čísla od 1 do 19 a další dálnice jsou číslovány dle regionů.

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Paris – Lille211 km
A2Combles – Belgie A776 km
A3Paris – Gonesse17 km
A4Paris – Strasbourg488 km
A5Paris – Langres238 km
A6Paris – Lyon455 km
A7Lyon – Marseille312 km
A8Coudoux – Itálie A10223 km
A9Orange – Španělsko AP-7281 km
A10Paris – Orléans – Bordeaux543 km
A11Ponthévrard – Nantes343 km
A12Rocquencourt – Trappes9 km
A13Paris – Rouen – Caen225 km
A14La Défense – Orgeval21 km
A15Villeneuve-la-Garenne – Cergy-Pontoise24 km
A16L’Isle-Adam – Belgie A18312 km
A19Sens – Artenay131 km
DálniceRegion
A20 a vyššíRegion 1 (sever)
A30 a vyššíRegion 2 (severovýchod)
A40 a vyššíRegion 3 (Rhôna-Alpy)
A50 a vyššíRegion 4 (jihovýchod)
A60 a vyššíRegion 5 (jihozápad)
A70 a vyššíRegion 6 (střed)
A80 a vyššíRegion 7 (západ)

Dálniční síť Francie

By Bourrichon (motorways) ; fond de carte / bottom map : File:France location map-Regions and departements.svg by Sting – fr:Sting [GFDL, CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je velmi důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. Nestačí vám tedy průkaz ZTP. V případě, že přes francouzské dálnice cestuje osoba se zdravotním postižením využívající upravené vozidlo spadající do kategorie 2, je po žádosti u obsluhy mýtné brány účtováno levnější mýtné jako pro vozy kategorie 1. Informace o přístupnosti vybavení dálničních odpočívadel pro osoby s omezenou pohyblivostí, jako jsou toalety či telefonní automaty naleznete na oficiálním webu autoroutes.fr.

Maximální povolená rychlost na silnicích ve Francii

Maximální povolená rychlost na francouzských dálnicích je 130 km/h, za deště pouze 110 km/h. Řidiči, kteří mají řidičské oprávnění kratší dobu než 2 roky, mohou na dálnici jet nejvyšší rychlostí 110 km/hod. Na neplacených úsecích dálnic je povolená rychlost ve většině případů snížena na 110 km/hod. V obci je maximální povolená rychlost 50 km/hod a mimo obec pak 90 km/hod. Rychlostní limity pro konkrétní silnice a dálnice najdete na autoroutes.fr.

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h90 km/h*130 km/h**

*80 km/h za mokra, 50 km/h za viditelnosti nižší než 50 m

**100 km/h za mokro, 50 km/h za viditelnosti nižší než 50 m