Dálniční poplatky Francie 2023

Ve Francii je průjezd dálničních úseků zpoplatněn mýtnými branami. Řidiči tedy nemusí kupovat dálniční známku, ale poplatek za využívání dálnic je vybírán podle ujetého úseku a kategorie vozidla či přívěsu přímo v mýtných branách. Mýtné je vybíráno od řidičů motocyklů, automobilů, autobusů a nákladních vozů. Pro ty, co placené silniční úseky využívají mnohem častěji, je určen systém Liber-t s možností automatické platby. Je také vybírán poplatek za přejezd některých mostů a tunelů.

Výše dálničních poplatků dosahuje asi okolo 9 EUR na 100 km a patří tak do skupiny států s dražšími dálničními poplatky. Francie je rozlehlý stát a vyplatí se spíše si za dálniční poplatky připlatit, než volit alternativní cesty. Výše mýtného ve Francii závisí na kategorii vozidla a ujeté vzdálenosti, ale nelze říci obecnou taxu za počet ujetých kilometrů. Dálniční sítě spravují různé společnosti a od toho se také odvíjí i výše poplatků, která se v některých oblastech dost liší.

Kde zaplatit dálniční poplatky a důležité odkazy

Na oficiálních stránkách je k dispozici kalkulačka mýtného, kde jednoduše doplníte města, přes která pojedete, zvolíte cílovou destinaci a kategorii vozidla. Kalkulačka vám spočítá přesnou výši dálničních poplatků. Kalkulačku uvádíme v důležitých odkazech.

 • Orientační cena cca 9 EUR/100 Km
 • Platba probíhá v mýtných branách
 • Podrobný rozpis cen, možnost kalkulace a webová prezentace na AutoRoutes.fr
 • Informace o Eurotunelu na eurotunnel.com
 • Cena za průjezd Eurotunelu je 30 EUR podle směru, času či typu vozidla
 • Kategorie vozidel na autoroutes.fr
cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Pokud se chystáte z Francie do Anglie na Britské ostrovy, využití Eurotunelu je jedno z nejrychlejších řešení. Jde o 50 km dlouhý tunel mezi městem Calais ve Francii a Folkestone v Anglii. Cesta trvá asi 35 minut, cena za jízdenku zahrnuje přepravu auta a až 9 cestujících a její výše závisí především na délce pobytu. Terminál Eurotunelu se ve Francii nachází na výjezdu 42 z dálnice A16. Díky tunelu nemusíte využít pomalý trajekt. Další informace včetně možnosti rezervace na webu eurotunnel.com.

Kategorie vozidel ve Francii

 • Kategorie 1 – lehká vozidla: vozidla a přívěsy s hmotností do 3,5 t a výškou do 2 m. Osobní automobily a závěsné vozíky, které zadáváte do kalkulačky jako kategorii označenou Light vehicles.
 • Kategorie 2 – mezilehká vozidla: Vozidla s hmotností do 3,5 t a s výškou od 2 do 3 m, tedy dodávky, přívěsy a karavany.
 • Kategorie 3 – nákladní automobily – vozidla s hmotností vyšší než 3,5 t a s výškou větší než 3 m.
 • Kategorie 4 – nákladní vozidla – nákladní vozy s více než dvěma nápravami, hmotností nad 3,5 t a výškou větší než 3 m.
 • Kategorie 5 – motocykly, motocykly s postranním vozíkem, tříkolka, motocykly se sidekárou.

Francouzská dálniční známka online

Zaplatit mýtné z České republiky nelze. Můžete ale zkusit automatický systém, pokud jedete na delší dobu. Télépéage Liber-t funguje i v České republice. Automatické mýtné si můžete objednat v ČR prostřednictvím MTX. Záloha na zapůjčení jednotky Liber-t je 4 100 korun. Z této částky je 1 100 korun vratná záloha3 000 korun kredit na mýtné. K zapůjčení se navíc ještě účtují poplatky ve výši 322 korun a k tomu ještě 9 % z účtované ceny mýta.

Kde a jak zaplatit mýtné

Možnosti platby mýtného je hned v několika způsobech. Při vjezdu na dálnici si vyzvednete u turniketu lístek a platíte při výjezdu nebo na konci placeného úseku. Platba v hotovosti je přijímána v měnách Euro, Libra, Švýcarský frank a Dolar. Další možností platby, je platební karta CB, Visa, EuroCard Mastercard a Cofinoga. Turnikety, které jsou kromě zelené šipky označeny platební kartou lze poplatky zaplatit i soukromou palivovou kartou EuroShell, Uta, Routex, Eurotrafic, DKV, Total GR a Essocard. Na většině míst nejsou přijímány karty Maestro a Electro. V případě častějšího využití dálnice lze pro automatickou platbu využít systém Liber-t.

Systém pro automatickou platbu Liber-t

Libert-t je systém pro automatickou platbu mýtného za průjezd dálničních úseků a některých mostů. Bezdrátové zařízení je připevněno na čelním skle automobilu a umožňuje plynulejší průjezd mýtnými bránami. Při průjezdu mýtnou branou nemusíte zcela zastavovat, stačí zajet do vyhrazeného pruhu a zpomalit na rychlost 30 km/h. Projeté úseky systém zaznamená a na konci měsíce je se seznamem projetých úseků vygenerováno vyúčtování. Další informace o systému, možnost objednání přes internet a přehled prodejních míst naleznete na telepeagelibert.com.

Pokuta za jízdu bez dálniční známky ve Francii

Za neuhrazení dálničních poplatků bude udělena pokuta ve výši 750 eur.

Dálniční síť Francie – přehled úseků

Dálnice ve Francii jsou číslovány dle regionů, stejně jako v Německu. Hlavní tahy mají čísla od 1 do 19 a další dálnice jsou číslovány dle regionů.

DálniceÚseky v provozuDélka
A1Paris – Lille211 km
A2Combles – Belgie A776 km
A3Paris – Gonesse17 km
A4Paris – Strasbourg488 km
A5Paris – Langres238 km
A6Paris – Lyon455 km
A7Lyon – Marseille312 km
A8Coudoux – Itálie A10223 km
A9Orange – Španělsko AP-7281 km
A10Paris – Orléans – Bordeaux543 km
A11Ponthévrard – Nantes343 km
A12Rocquencourt – Trappes9 km
A13Paris – Rouen – Caen225 km
A14La Défense – Orgeval21 km
A15Villeneuve-la-Garenne – Cergy-Pontoise24 km
A16L’Isle-Adam – Belgie A18312 km
A19Sens – Artenay131 km
DálniceRegion
A20 a vyššíRegion 2 (sever)
A30 a vyššíRegion 3 (severovýchod)
A40 a vyššíRegion 4 (Rhôna-Alpy)
A50 a vyššíRegion 5 (jihovýchod)
A60 a vyššíRegion 6 (jihozápad)
A70 a vyššíRegion 7 (střed)
A80 a vyššíRegion 8 (západ)

Dálniční síť Francie

By Bourrichon (motorways) ; fond de carte / bottom map : File:France location map-Regions and departements.svg by Sting – fr:Sting [GFDL, CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 or CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Úlevy pro osoby s omezenou pohyblivostí (ZTP)

Je velmi důležité odlišit dva různé dokumenty, je rozdíl mezi parkovacím průkazem a průkazem OZP (TP, ZTP a ZTP/P). Podle druhu dokladu se liší i výhody s ním spojené. Evropský parkovací průkaz vám po EU slouží jen k parkování na vyhrazených místech pro invalidy. Výhody spojené s průkazem ZTP/P platí pouze na území České republiky. Nestačí vám tedy průkaz ZTP. V případě, že přes francouzské dálnice cestuje osoba se zdravotním postižením využívající upravené vozidlo spadající do kategorie 2, je po žádosti u obsluhy mýtné brány účtováno levnější mýtné jako pro vozy kategorie 1. Informace o přístupnosti vybavení dálničních odpočívadel pro osoby s omezenou pohyblivostí, jako jsou toalety či telefonní automaty naleznete na oficiálním webu autoroutes.fr.

Maximální povolená rychlost na silnicích ve Francii

Maximální povolená rychlost na francouzských dálnicích je 130 km/h, za deště pouze 110 km/h. Řidiči, kteří mají řidičské oprávnění kratší dobu než 2 roky, mohou na dálnici jet nejvyšší rychlostí 110 km/hod. Na neplacených úsecích dálnic je povolená rychlost ve většině případů snížena na 110 km/hod. V obci je maximální povolená rychlost 50 km/hod a mimo obec pak 90 km/hod. Rychlostní limity pro konkrétní silnice a dálnice najdete na autoroutes.fr.

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h90 km/h*130 km/h**

*80 km/h za mokra, 50 km/h za viditelnosti nižší než 50 m

**100 km/h za mokro, 50 km/h za viditelnosti nižší než 50 m

Informace pro řidiče

Používání palubních kamer ve Francii je povoleno. Autokamery je na cestách možné použít ale jen pro své soukromé účely. Více podrobnějších informací najdete zde

Tolerance alkoholu 

Tolerance alkoholu ve Francii je podobná jako v ostatních státech. Francie toleruje alkohol do 0,5 promile. Výjimku tvoří řidiči autobusů, kde je tolerance snížena na 0,2 promile.

Důležitá telefonní čísla

 • Jednotný záchranný systém 112
 • Záchranná služba 15
 • Policie 17
 • Hasiči 18

Další pokuty ve Francii

 • Telefonování během jízdy od 135 EUR
 • Překročení rychlosti od 68 až do 1 500 EUR
 • Řízení se sluchátky na uších od 135 EUR