Domů » Cestování » Emisní zóny Francie – kupte si ekologickou známku

Emisní zóny Francie – kupte si ekologickou známku

0

Ve francouzských městech mají zavedené nízkoemisní zóny. Pro vjezd potřebujete ekologickou známku. Tu si objednáte z pohodlí domova. Co se stane, když do nízkoemisní zóny vjedete neoprávněně? A kde všude na ně narazíte?

Emisní zóny Francie – kupte si ekologickou známku

Nízkoemisní zóny byly ve Francii zavedené v roce 2017. Tak jako v jinde v Evropě, i zde bylo cílem snížit znečištění v největších městech, a zlepšit tak život jeho obyvatel. Vjezd do nízkoemisních zón je podmíněný ekologickou plaketou, Crit’Air. Ten, kdo známku nemá, do ekologické zóny vjet nesmí. Pokud nařízení porušíte, čeká vás pokuta, sazba činí 135 EUR na místě.

Nízkoemisní zóny ve Francii

Nízkoemisní zóny najdete ve všech větších městech. Nejenom v Paříži, ale také v Lyonu, Marseille, Lille, Toulouse, Štrasburku a dalších. V současnosti jsou zavedené celkem v 11 oblastech. Tento počet se ale časem zvětší – od roku 2030 se plánuje zavést nízkoemisní zóny ve 43 aglomeracích, kde žije více než 150 000 obyvatel. Původní plán počítal už s rokem 2025, ale došlo k odložení.

nízkoemisní zóny ve Francii

Vysvětlivka: Modré – existují nízkoemisní zóny, žluté – platné od roku 2030, zdroj service-public.fr

Francouzská ekologická známka – jak vjet do nízkoemisní zóny?

Do nízkoemisní zóny smíte vjet jenom s odpovídající ekologickou známkou, kterým se říká Crit’Air alias Certificats qualité de l’air neboli certifikát kvality ovzduší. Ekologické známky jsou povinné nejen pro auta registrovaná ve Francii, ale i pro ty, které přijíždějí ze zahraničí. Jako turista se tedy zeleným opatřením nevyhnete, vztahují se i na vás.

Kategorie Crit’Air jsou následující:

  • Crit’Air E, zelená (nulové emise – elektromobily a vozy na vodík)
  • Crit’Air 1, fialová (plyn a hybridy)
  • Crit’Air 2, žlutá (Euro 5 and Euro 6)
  • Crit’Air 3, oranžová (Euro 4)
  • Crit’Air 4, vínová (Euro 3)
  • Crit’Air 5, šedá (Euro 2)

Naštěstí pořídit francouzskou ekologickou známku není nic těžkého. Všechno vyřídíte pěkně z pohodlí domova. Stojí necelých 5 EUR včetně poštovného. Jelikož vám přijde poštou, nenechávejte to na poslední chvíli. Ať máte časovou rezervu a stihnete si ji nalepit ještě před cestou do země.

Pro auto registrované mimo Francii objednávejte známku zde – certificat.air.gouv.fr. Stránku si můžete vpravo nahoře přepnout z francouzštiny do angličtiny nebo němčiny. Na stránce zadáte údaje o svém voze (jaké palivo používá, do jaké kategorie patří atd.), zadáte adresu, zaplatíte a známka je na cestě k vám.

Ekologická známka Francie

Dva typy nízkoemisních zón

Momentálně ve Francii narazíte na 2 typy ekologických zón:

  1. Permanentní zóna (ZCR – Zone à Circulation Restreinte)
  2. Dočasná zóna (ZPA – Zone de la Protection de l’Air)

Zatímco permanentní zóna, jak už název napovídá, platí 365 dní v roce 24 hodin denně, dočasné zóny platí jenom někdy. Zavádějí se v pouze v kritických situacích, kdy znečištění ovzduší dosáhne nebezpečného bodu. Jakmile vejdou v platnost, pro vjezd do oblasti budete opět potřebovat ekologickou známku.

Nízkoemisní zóny v Paříži

Chystáte se na dovolenou nebo pracovní cestu do Paříže? Tak to se vám budou hodit následující informace. Není to tak dávno, co se požadavky na vozidla zpřísnily. A tak možná zjistíte, že vlastně vůbec do města vjet nesmíte.

Paříž je velké město, a tak není divu, že nemá jen jednu nízkoemisní zónu, ale dokonce dvě – Greater Paris a Central Paris, francouzsky také Paris/Métropole du Grand Paris. V zásadě se jedná o zónu v samém centru města a o zónu na jeho okraji a v jeho okolí. Požadavky na vozidla byly v roce 2021 sjednocené, takže v obou oblastech platí stejná pravidla.

Zákazy jsou platné od 8:00 ráno do 20:00 večer vždy od pondělí do pátku. Vjezd mají v tomto časovém okně povolený jenom vozidla s Crit’Air 2. Minimální požadavky na Euronormu a datum registrace jsou následující:

  • nákladní vozidla se vznětovým motorem: minimálně Euro 6, registrovaná od 1. ledna 2014 a dál
  • benzínová nebo plynová nákladní vozidla: nejméně Euro 5, registrovaná od 1. října 2009 a dál
  • osobní a lehké užitkové vozy se vznětovým motorem: minimálně Euro 5, registrované od 1. ledna 2011 a dál
  • benzínové nebo plynové osobní automobily nebo lehké užitkové dodávky: nejméně Euro 4, registrované od 1. ledna 2006 a dál
  • motocykly: Euro 3, první registrace od 1. ledna 2007 a dál

V roce 2024 se plánuje zpřísnění, viz urbanaccesregulations.eu. Čeká nás například totální diesel ban. A od roku 2030 dokonce do Paříže smějí jen vozidla s nulovými emisemi.

Na co dalšího při cestě do Francie pamatovat?

Ve Francii je většina dálnic, tunelů a mostů zpoplatněná. Nemusíte však řešit dálniční známky, protože poplatky se řeší formou mýtného. Platí ho jak nákladní vozy a autobusy, tak motocykly a osobní automobily. Na mýtných branách zaplatíte hotově, kartou nebo prostřednictvím automatického systému Telepeage Liber-T. Více se dozvíte v našem článku o dálničních poplatcích ve Francii.

Doporučujeme se seznámit také s francouzskými dopravními předpisy a pravidly. Narazíte tu například na nižší rychlostní limity pro řidiče, kteří mají oprávněné méně jak 2 roky. Cizincům může dělat problémy také jízda po kruhovém objezdu, jelikož pravidla jsou tu trochu specifická. Policisté navíc vyžadují, aby řidiči měli v povinné výbavě alkohol tester. To, a další důležité informace, najdete v samostatném článku na našem blogu.

Nejčastější dotazy

Kde jsou ve Francii nízkoemisní zóny?

Nízkoemisní zóny najdete ve všech větších městech. Nejenom v Paříži, ale také v Lyonu, Marseille, Lille, Toulouse, Štrasburku a dalších. V současnosti jsou zavedené celkem v 11 oblastech. Tento počet se ale časem zvětší – od roku 2030 se plánuje zavést nízkoemisní zóny ve 43 aglomeracích, kde žije více než 150 000 obyvatel.

Kde koupit ekologickou známku pro Francii?

Nejjistější je pořídit známku online a s dostatečným předstihem. Přijde vám poštou. V článku poradíme, jak na to.

Jaké typy emisních zón ve Francii existují?

Permanentní a dočasné. Dočasné se zavádějí jen v případě vysokého znečištění ovzduší. Tyto dvě zóny se mohou vzájemně překrývat.

Zdroje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Tři autosedačky vedle sebe

Problém velkých rodin: 3 autosedačky vedle sebe?

0
Plánujete nebo jste v očekávání třetího dítěte? Tato situace vás postaví před mnoho zajímavých výzev ve vašem životě, například jaké auto vybrat, aby se...