Domů » Pro řidiče » Zrušení velkého TP v roce 2024: Vše, co jste potřebovali vědět

Zrušení velkého TP v roce 2024: Vše, co jste potřebovali vědět

0

Od roku 2024 se nebude již vydávat velký technický průkaz vozidla. Místo něj si řidič vystačí jen s malým technickým průkazem, který bude rozšířený o důležité informace. Velký technický průkaz se přesune do digitalizované podoby. Jaké další novinky řidiče čekají?

Zrušení velkého TP v roce 2024: Vše, co jste potřebovali vědět

Od roku 2024  Velký technický průkaz končí

Zatímco malý technický průkaz je nezbytný i z pohledu legislativy EU, velký technický průkaz vozidla alias velký technický průkaz se podle zákonodárců pomalu stává jakýmsi přežitkem.

Od ledna 2024 přestávají dopravní úřady automaticky vydávat velké technické průkazy. Ty budou mít podobu pouze elektronickou a řidiči kompletní informace a specifikace o vozidle najdou na online aplikacích Ministerstva dopravy.

Informace, které běžně obsahuje právě velký technický průkaz, budou dostupné pouze digitálně:

Žádné plošné vybírání velkých technických průkazů se tedy nekoná. V případě nového vozidla obdržíte přímo nové osvědčení o registraci vozidla (ORV), tedy jediný jeden dokument.

Od roku 2024: Nový malý technický průkaz

Počínaje 1. lednem 2024 při registraci nového nebo ojetého vozidla nedostanete tradiční velký technický průkaz. Namísto toho obdržíte upravený malý technický průkaz, nazývaný též osvědčení o registraci vozidla (ORV). Tento malý technický průkaz bude obsahovat aktualizované údaje nejen o současném provozovateli vozidla, ale nově také o vlastníkovi v případě, že se jedná o odlišnou osobu. Na zadní straně karty budou uvedeny identifikační a technické informace o vozidle. Mimo to bude na přední straně QR kód, který by měl mít součástí číslo osvědčení o registraci vozidla.

Klíčové údaje se přesunou přímo na osvědčení o registraci vozidla, tedy do malého technického průkazu.

Jak je to se stávajícími technickými průkazy?

Existující technické průkazy zůstanou dál v platnosti a změní se až tehdy, když se změní i údaje o daném vozidle. V ten moment tedy budou nahrazeny podle chystané novely. Takže se jako majitel techničáku nijak stresovat nemusíte, přechod naštěstí nebude skokový.

Změní se nějak registrace nových vozidel?

Registrace vozidel bude probíhat podle zajetých kolejí, tak jak jste zvyklí doposud. Registrovat se bude stále stejným způsobem. Jedinou změnu představuje počet dokladů, který vám bude vydán. Nově tedy jenom jeden.

Jaké další změny nás čekají?

Rezervace registrační značky

Podle chystané novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích by mohli motoristé a dopravní firmy rezervovat registrační značky auta až na jeden měsíc. V žádosti musí být VIN, případně alespoň číslo podvozku. To by mělo urychlit získávání povolení ze stran dopravců, které často brzdí právě chybějící registrační značka.

Novinky při registraci vozidla

Návrh se dále zabývá zrušením povinnosti předkládat protokol o evidenční kontrole při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele. O evidenční kontrole a o tom, kdy je potřeba a kolik stojí, jsme se rozepsali v článku Evidenční kontrola.

Proč už protokol nebude potřeba? Obecní úřady s rozšířenou působností totiž k údajům o těchto kontrolách mají přístup přes informační systém technických prohlídek. Je tedy opravdu s podivem, že něco takového nebylo už dávno zrušené.

Evidenční kontrola navíc nebude vůbec nutná v případě, že se jako nový vlastník silničního vozidla zapíše jeho dosavadní provozovatel. To se týká například situace, kdy končí leasing na auto.

Přepis vozidla na jiného majitele – můžete podat separátní žádosti

Přepis vozidla na jiného majitele bude rovněž zjednodušený. Podle novely byste měli možnost podávat žádost o přepis vozu separátně každý zvlášť, nikoliv najednou. Ovšem musí k tomu dojít na stejném úřadě.

Technická způsobilost historických vozidel

Jako úplně poslední změnu si připravili následující – technickou způsobilost historických vozidel bude posuzovat stanice technické kontroly. Platnost výsledku kontroly bude platná vždy pět let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články