Domů » Pro řidiče » Zrušení velkého TP: Vše, co jste potřebovali vědět

Zrušení velkého TP: Vše, co jste potřebovali vědět

0
Zrušení velkého TP: Vše, co jste potřebovali vědět

Od roku 2024 se nebude vydávat velký technický průkaz vozidla. Místo něj si řidič vystačí jen s malým technickým průkazem, který bude rozšířený o důležité informace. Velký technický průkaz se přesune do digitalizované podoby. Jaké další novinky řidiče čekají?

Zatímco malý technický průkaz je nezbytný i z pohledu legislativy EU, technický průkaz vozidla alias velký technický průkaz se podle zákonodárců pomalu stává jakýmsi přežitkem.

Informace, které běžně obsahuje právě velký technický průkaz, budou dostupné digitálně přes Portál občana nebo přes Portál dopravy, který je ve fázi přípravy. Klíčové údaje se přesunou přímo na osvědčení o registraci vozidla, tedy do malého technického průkazu.

Jak je to se stávajícími technickými průkazy?

Existující technické průkazy zůstanou dál v platnosti a změní se až tehdy, když se změní i údaje o daném vozidle. V ten moment tedy budou nahrazeny podle chystané novely. Takže se jako majitel techničáku nijak stresovat nemusíte, přechod naštěstí nebude skokový.

Změní se nějak registrace nových vozidel?

Vypadá to, že ne, kromě maličkosti, kterou uvádíme v dalších kapitolách. Registrace vozidel bude probíhat podle zajetých kolejí, tak jak jste zvyklí doposud. Registrovat se bude stále stejným způsobem. Jedinou změnu představuje počet dokladů, který vám bude vydán. Nově tedy jenom jeden.

Poslední krůčky ke schválení

Návrh ještě čeká na schválení senátu a podpis prezidenta. Nicméně problémy se schválením se neočekávají. Toto opatření by mělo ulehčit jak řidičům samotným, tak státní kase. A to až dvacet milionů ročně.

Jaké další změny nás čekají?

Rezervace registrační značky

Podle chystané novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích by mohli motoristé a dopravní firmy rezervovat registrační značky auta až na jeden měsíc. V žádosti musí být VIN, případně alespoň číslo podvozku. To by mělo urychlit získávání povolení ze stran dopravců, které často brzdí právě chybějící registrační značka.

Novinky při registraci vozidla

Návrh se dále zabývá zrušením povinnosti předkládat protokol o evidenční kontrole při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele. O evidenční kontrole a o tom, kdy je potřeba a kolik stojí, jsme se rozepsali v článku Evidenční kontrola.

Proč už protokol nebude potřeba? Obecní úřady s rozšířenou působností totiž k údajům o těchto kontrolách mají přístup přes informační systém technických prohlídek. Je tedy opravdu s podivem, že něco takového nebylo už dávno zrušené.

Evidenční kontrola navíc nebude vůbec nutná v případě, že se jako nový vlastník silničního vozidla zapíše jeho dosavadní provozovatel. To se týká například situace, kdy končí leasing na auto.

Přepis vozidla na jiného majitele – můžete podat separátní žádosti

Přepis vozidla na jiného majitele bude rovněž zjednodušený. Podle novely byste měli možnost podávat žádost o přepis vozu separátně každý zvlášť, nikoliv najednou. Ovšem musí k tomu dojít na stejném úřadě.

Technická způsobilost historických vozidel

Jako úplně poslední změnu si připravili následující – technickou způsobilost historických vozidel bude posuzovat stanice technické kontroly. Platnost výsledku kontroly bude platná vždy pět let.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nehoda v zahraničí

Havárie v zahraničí? Na co byste se měli připravit?

0
Léto je sice za námi, to ale neznamená, že spolu s ním skončily naše výpravy do zahraničí. Tam se můžeme vydat kdykoli během roku, teď...