Domů » Pro řidiče » Semaforová kamera: Co vše snímá?

Semaforová kamera: Co vše snímá?

Spěcháte. Přijíždíte ke křižovatce. Spiklenecky na vás mrká žluté světýlko. Na zlomek vteřiny zaváháte… pak zrychlíte. Ještě koutkem oka zahlédnete, jak se žlutá změnila na červenou. Adrenalin vám pulzuje v žilách. Naštěstí ve zdraví projíždíte křižovatku a spokojeně míříte do své destinace. Jenže brzy vás začne hlodat červík pochybností: „Nebyla na tom semaforu kamera?“ Pokorně tedy čekáte pokutu za jízdu na červenou. Jenže ta nepřichází. Víte proč? 

Semaforová kamera: Co vše snímá?

Jízda na červenou je považována za jeden ze závažnějších dopravních přestupků, protože představuje velké riziko pro bezpečnost dopravy. Každý střet v křižovatce znamená dlouhé zdržení. Nedej bože fatální následky.

Co snímají kamery na semaforech? 

V Praze je 668 světelných signalizačních zařízení (semaforů) a u řady z nich si pozorný řidič všimne kamer.

Jízda na červenou

Než se začnete děsit, jen 20 z pražských kamer vám teoreticky obstará pokutu za jízdu na červenou. Kamery snímají průjezd na červenou na 19 křižovatkách a na 20. hlídají přednost pro chodce. Tyto kamery zpravidla neuvidíte hned u semaforu, ale až v křižovatce, třeba na sloupu. 

Seznam křižovatek, kde kamery snímají průjezd na červenou. Zdroj: TSK hl. m. Prahy: Ročenka dopravy Praha 2020

Seznam křižovatek, kde kamery snímají průjezd na červenou. Zdroj: TSK hl. m. Prahy: Ročenka dopravy Praha 2020

Dopravní situace

Zbytek kamer v Praze má prozaičtější úkol. Monitorují dopravní situaci, aby došlo k optimalizaci řízení provozu. Některé kamery jsou napojené na řídící systém a dokážou urychlit průjezd křižovatkou třeba tramvaji nebo autobusu. Jiné zase zdokumentují dopravní nehodu a pomohou určit viníka. 

Rychlost

Některé semafory jsou dalo by se říct falešné. Jejich cílem je donutit řidiče, aby zpomalil tím, že automaticky rozsvítí červenou. Jakmile řidič zpomalí, opět se rozsvítí zelená, aniž by se v daném místě nacházela křižovatka. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články