Domů » Vozidlo » Péče o auto » Jak fungují tekuté stěrače? A proč je vůbec používat?

Jak fungují tekuté stěrače? A proč je vůbec používat?

0

Určitě dobře znáte stěrače u automobilů. Věděli jste ale, že mimo mechanických stěračů můžete mít na svém autě také tekuté stěrače? Speciální přípravky, které na skle vytvoří efekt tekutých stěračů, jsou již na trhu velice dlouho, ale mnoho řidičů stále neví, co jsou vlastně zač. Přitom vám tekuté stěrače dokážou ušetřit hlavně na podzim a v zimě vodu do ostřikovačů a budete mít výrazně lepší výhled do stran.

Jak fungují tekuté stěrače? A proč je vůbec používat?
Jak fungují tekuté stěrače

Jak fungují tekuté stěrače?

Tekuté stěrače vytvoří po aplikaci na skle hydrofobní povlak, který vodu formuje do malých kapiček a ty pomocí větru klouzají ke stranám okna. Většinou se jedná o nano-materiály, které mají schopnost odpuzovat vodu z prosklených ploch a řidič díky tomu v praxi má pěkný výhled i za špatných podmínek. V případě kvalitních přípravků voda zmizí ze skla ještě dřív, než stihnete sáhnout po páčce stěračů. To se hodí třeba při průjezdu nákladního automobilu. Dokonce se můžeme setkat s názory, že tekuté stěrače brání tvorbě silné námrazy, tudíž teoreticky budete ráno méně škrábat.

Opotřebení čelního skla a tekuté stěrače?

Stejně jako s onou námrazou, tak koluje i teorie, že tekuté stěrače prodlužují životnost čelního skla, jelikož ho udržují výrazně čistější. Mohli bychom ho tak přirovnat třeba k vosku, který chrání lak automobilu. Tekuté stěrače udržují sklo čistější, předcházejí tvorbě malých škrábanců a chrání ho také před agresivními myčkami. Dává to i smysl, jelikož tekuté stěrače a vosk jsou velice podobné produkty s podobným postupem nanášení.

Cena tekutých stěračů určuje obrovské rozdíly

Jako u všeho jiného, tak i tady si můžete vybírat mezi levnými a dražšími produkty. U levných produktů je problém ten, že velice často nedělají dokonale svou práci a vzniká tak na tekuté stěrače negativní názor. Stěrače často prodávané na benzínkách bývají ve formě sprejů a kapalin, které podle návodu stačí jen a pouze nanést na sklo. Aplikace je tedy velice jednoduchá, ale očekávejte nižší účinnost a životnost v řádu několik týdnů. U některých produktů si dávejte také pozor na to, že nesmějí být aplikovány na těsnění či karoserii. V opačném případě by případné mapy a skvrny musely být profesionálně odstraněny.

Kvalitní tekuté stěrače vám usnadní cestování

Jak ale platí u všeho, tak i u tekutých stěračů si za kvalitu připlatíte. Pokud z nich chcete dostat maximum, tak je nejlepší možností svěřit automobil profesionálům. Ti vám poradí nejen s výběrem produktu, ale profesionálně vám ho také aplikují. Vy tak z produktu dostanete maximum a vyhnete se škodám při neopatrné aplikaci. Ono totiž nestačí pouze tekuté stěrače nanést, ale první je potřeba důkladně vyčistit sklo. V těchto případech vám tekuté stěrače při každodenním používání vydrží i půl roku. Pokud si necháte aplikovat kvalitní tekuté stěrače, tak i přesto pamatujete na včasnou výměnu stěračů klasických a také fakt, že tekuté stěrače fungují pořádně až od rychlosti 80 km/h.

Jak vybrat stěrače

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články