Jak nabít autobaterii: 5 kroků a je hotovo

Víte, jak správně nabít autobaterii autonabíječkou? A co když ji zrovna nemáte po ruce, dá se to udělat i bez ní? Zjistěte, na co si dát pozor, jak vybrat správnou nabíječku a kolik hodin zhruba proces zabere.

V článku se dozvíte Zobrazit

    Proč se vybíjí autobaterie

    Autobaterie se může začít vybíjet z několika důvodů. Velmi častým důvodem je, že auto na delší dobu odstavíme a baterie se vybije. Dalším důvodem je jízda na krátké vzdálenosti – když se jezdí pouze krátké vzdálenosti, startování spotřebuje více energie než se za krátkou jízdu stihne dobít. Občas je tak potřeba autobaterii oživit nabitím nabíječkou nebo delší jízdou.

    Nejčastější příčiny vybité autobaterie

    • studené starty během zimy,
    • elektronika/výbava vozidla (vytápění sedadel, zapnutá světla atd.),
    • krátké jízdy,
    • špatný alternátor,
    • odstavení vozidla na delší dobu,
    • a také stáří autobaterie – opotřebovaná jednotka má potíže s dlouhodobým udržováním napětí.

    Jak dlouho vydrží nabitá autobaterie? Závisí na všech zmíněných faktorech. Když je zapojená v autě, vydrží od dvou týdnů do měsíce a půl. K samovybíjení dochází i mimo vůz. V těchto podmínkách vydrží zhruba půl roku.

    Jak vybrat autonabíječku

    Ještě, než se pustíme do nabíjení autobaterie, pojďme se podívat na pomocníka, bez kterého se neobejdete. Řeč je o nabíječce autobaterií samotné. Nejdůležitějšími parametry jsou kapacita nabíjené baterie a maximální a minimální dobíjecí proud. Je důležité, aby byla nabíječka s autobaterií ve shodě. Jen tak dobíjení proběhne správně a také bezpečně.

    • Kapacita nabíjení baterie vám řekne, po jakou dobu je autonabíječka efektivní.
    • Maximální dobíjecí proud by měl mít zhruba jednu desetinu z kapacity baterie (= 2 A pro baterii s kapacitou 20 Ah atd.).
    • Minimální dobíjecí proud je důležitý hlavně pro dobíjení motobaterie – na to totiž využijete nižší proud.

    Dále si ověřte, že je napětí autobaterie a nabíječky stejné. Nejčastěji je to 12 V, 6 V u motorek a u nákladních aut 24 V. Také si ohlídejte, že je nabíječka kompatibilní s vaším typem baterie (AGM baterie, gelová, olověná). Jinak může dojít k poškození baterie. Nabíjet se musí i bezúdržbová baterie – návod v tomto článku tedy využijete i k tomu, jak nabít bezúdržbovou baterii.

    Kromě klasických typů nabíječek jsou k dostání i speciální druhy. Například automatická nebo autonabíječka se startem. Ta kromě nabití zvládne i nastartovat déle odstavené vozidlo. Pokud s autem jezdíte jen výjimečně, zapřemýšlejte nad udržovací nabíječkou. Toto udělátko vyrovnává samovybíjení.

    jak nabít autobaterii

    Jak správně nabít autobaterii

    Nyní se podíváme na to, jak doma nabít autobaterii:

    1. Jako první zapojte kladný pól (červený kabel)
    2. a potom záporný pól (černý kabel).
    3. Zkontrolujte, že svorky pevně drží na místě. Nesmí spadnout.
    4. Připojte nabíječku do elektřiny.
    5. Pokud je to potřeba, nakonfigurujte napětí a typ baterie. Ale většina nabíječek to má automatické.

    Následně nezbývá nic jiného než čekat. Jak dlouho trvá nabití autobaterie? Úplně vybité zhruba 10 hodin.

    Jak zapojit nabíječku autobaterií?
    Jak zapojit nabíječku autobaterií?

    Jak nabíjet start-stop EFB a AGM autobaterie

    EFB a AGM autobaterie se nabíjí jako normální autobaterie pomocí autonabíječky. Důležité je používat chytrou nabíječku, která se sama vypne, jakmile je autobaterie nabitá. Pokud byste nabíjeli nabíječkou, která sama nerozpozná typ autobaterie nebo se po nabití nevypne, můžete si svou baterii zničit.

    Na co si dát při nabíjení pozor

    Jak nabít autobaterii a jak zapojit autonabíječku? Nejprve si něco řekneme o zásadách bezpečnosti. V jednotce se nachází směs plynného vodíku, kyseliny sírové a kyslíku. Jednak může dojít k poleptání, za druhé hrozí při neopatrném zacházení dokonce i výbuch. Takže:

    • autobaterii odpojíme a ve vodorovné poloze kontakty nahoru přeneseme na místo, kde se bude nabíjet. Tím může být garáž, ale třeba i koupelna nebo jiná místnost u vás doma.
    • Je důležité, aby tato místnost byla důkladně větraná a do baterie nikdo během procesu omylem nevrazil nebo nekopnul.
    • Pokud máte starší typ akumulátoru se šroubovacími zátkami, před nabíjením je povolte, aby mohl unikat plyn. U tohoto typu baterií se také doplňuje destilovaná voda (až k rysce).

    Co dělat, když je baterie nabitá

    Záleží na tom, jestli používáte tzv. klasickou nebo automatickou nabíječku. S klasickou nabíječkou musíte dobu dobíjení hlídat, aby nedošlo k přebití.

    U automatických nabíječek se o dobu nabíjení starat nemusíte. Jsou zkonstruovány tak, aby byl celý proces automatický a vy jste si nemuseli lámat hlavu s dobou zapojení atd. Nabíječka sama vyhodnotí stav baterie a po nabízí přepne do udržovacího režimu. Dobíjení se sice úplně nepřeruší, ale je jen minimální, takže nedojde k přebití.

    Když je autobaterie nabitá, je na čase ji odpojit. Vezměte to od posledního bodu k tomu prvnímu. Takže nejprve odpojíte jednotku ze sítě, potom odstraníte svorky. No, a nakonec zapojíte autobaterii do vozu. Jako první se zapojuje kladná svorka a potom záporná.

    Jak nabít autobaterii startovacími kabely

    Jestli vás baterie vyšplouchla v nejméně příhodnou chvíli a nemáte ji jak nabít standardní cestou, požádejte o pomoc. Jak nabít autobaterii bez nabíječky?

    Vezměte do ruky startovací kabely a nastartujte za pomocí jiného vozidla. Zapojení startovacích kabelů není nic, čeho byste se měli obávat a je velká šance, že vás to vytáhne z největší bryndy. Další možností je roztlačit auto.

    Stav autobaterie kontrolujte pravidelně

    Jestli se chcete vyhnout nejhoršímu, není nic jednoduššího, než si stav napětí autobaterie kontrolovat pravidelně. Už když vám hodnoty klesnou pod 12,2 V, baterie je vybitá a měli byste ji co nejdříve nabít. Rozhodně tedy nečekejte na to, až vám napětí klesne na 0 V.

    Nejčastější dotazy

    Jak nabít autobaterii?

    Autobaterii bezpečně odpojte od auta a přeneste na místo nabíjení. Připravte si vhodnou autonabíječku a připojte kabely ve správném pořadí. Připojte do sítě a vyčkejte, než se nabije.

    Jak dlouho trvá nabití autobaterie?

    Záleží na stupni vybití. Úplně vybitá jednotka se dobije za zhruba 10 hodin.

    Jakou autonabíječku vybrat?

    Rozhodujte se podle parametrů jako je napětí, kapacita nabíjení baterie, maximální a minimální dobíjecí proud, a také podle toho, jaký vlastníte typ autobaterie.

    Proč se vybíjí autobaterie?

    Nejčastěji kvůli tomu, že vůz dlouho stojí na místě nebo se s ním jezdí jen na krátké vzdálenosti. Pozor si dávejte i na studené starty, elektrické spotřebiče a samozřejmě stáří jednotky.

    Picture of Marek Hervíř

    Marek Hervíř

    Nadšenec do všeho, co jen trochu smrdí benzínem. Zároveň také spoluzakladatel magazínu Autotrip.cz. Nejvíce ho baví auta, "se kterými si člověk může více hrát a cítí odezvu při každém manévru". Nejčastěji pro vás Marek připravuje různé návody, postupy a informační články.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *