Domů » Vozidlo » Jak zapojit startovací kabely ve 4 krocích

Jak zapojit startovací kabely ve 4 krocích

0

Zapojit startovací kabely není nic těžkého. Stačí dodržet jednoduchý postup, který najdete v našem článku. Poradíme, na co si dát pozor a co dělat v případě, že auto ani tak nenastartuje.

Jak zapojit startovací kabely ve 4 krocích
Startovací kabely

Vybitá baterie vozu není nic příjemného. Může k tomu dojít, i když jste o ni svědomitě pečovali a dávali si na kontrolku akumulátoru dobrý pozor. Třeba vlivem extrémních teplot – více se dočtete v našem článku Jak zima ničí vaše auto.

Když se vám na paty přilepí smůla, nezbývá nic jiného, než vzít do ruky startovací kabely a nastartovat za pomocí jiného vozidla. Autobaterie potřebuje vaši pomoc. Jestli se vám právě čelo orosilo studeným potem, nedělejte si z toho těžkou hlavu. Uvidíte, že to zvládnete.

Jak zapojit startovací kabely

Než se pustíte do operace, nezapomeňte vytáhnout výstražný trojúhelník a obléct reflexní vesty. Toto bezpečnostní opatření byste měli obléct nejen vy, ale i posádka druhého vozu, od kterého budete dobíjet.

  1. První kabel (bývá červený) se připojí na kladný pól vybité baterie (+).
  2. Druhý konec kabelu připojte opět na kladný pól, ale tentokrát druhé, nabité baterie – tedy u auta, od kterého budete startovat.
  3. Zemnící kabel (většinou má černou barvu) připojte na záporný pól nabité baterie (-).
  4. A jeho druhý konec připojte na kostru vozidla s vybitou baterií. A to tak, aby byl co nejdál od ní.
Jak zapojit startovací kabely
Jak zapojit startovací kabely

Jakmile jste připojili startovací kabely, nastartujte auto s nabitou baterií a nechte motor nějakou dobu běžet ve volnoběhu. Většinou je potřeba alespoň 15 až 20 minut k tomu, aby se vaše vybitá baterie vzpamatovala.

Je dobré, když dobíjíte z auta, které má motor podobného objemu a výkonu. To ale mluvíme o ideální situaci, která v terénu není vždy možná. Při dobíjení nezapomeňte vypnout všechny palubní spotřebiče, které by zbytečně čerpaly energii. Jedná se nejen o světla, ale i o rádio, vyhřívání sedadel a další.

Podívejte se na video. Jsou k němu titulky v češtině.

Co dělat, když auto nenastartuje?

Po uplynutí této doby zkuste nastartovat. Kdyby to nešlo, tak ještě chvíli vyčkejte. Doporučuje se startovat zhruba po dobu deseti sekund a potom přestat. Jinak by mohlo dojít k poškození kabelů a svorek. V případě neúspěchu pokračujte s nabíjením. Další možností je zkusit auto roztlačit. Může se poštěstit, že se auto vzpamatuje.

Když se vám povede nastartovat…

Jakmile se vám podaří nastartovat, opatrně a pomalu odpojte kabely v opačném pořadí, než jste je zapojovali.

  1. Jako první se odpojí mínusový (zemnící) kabel od startovaného auta, potom od auta, které dodává proud.
  2. Dále odpojte kabel kladný – opačným směrem. Tedy nejprve od vozu, který dodává proud a potom od toho startovaného.

Tím ještě naše nouzové ošetření nekončí. Když jste auto konečně nastartovali, zapněte palubní spotřebiče a vyrazte na jízdu. Nevypínejte motor! Jeďte alespoň několik desítek kilometrů. Během jízdy se baterie přirozeným procesem nabije, čímž předejdete dalšímu karampolu.  

Na startovacích kabelech záleží

Stále existuje celkem dost řidičů, kteří jezdí bez startovacích kabelů. Přitom když dojde na nejhorší, budete rádi, že je máte. Nekupujte si ale hned první, které vám přijdou pod ruku. Je dobré se nad tím trochu zamyslet, a nejde jen o materiál. Podívejte se na náš článek Jak vybrat startovací kabely a udělejte si v tom jasno.

Jestli často nejezdíte, nezapomínejte pravidelně dobíjet

Určitě jste to už několikrát slyšeli, ale opakování je matkou moudrosti. Je to tak – pokud s autem jezdíte jen občas na krátké vzdálenosti, baterie se nestačí dobíjet. Co takhle pořídit udržovací nabíječku? Je to fajn věc, a to hlavně v zimě. Budete mít jistotu, že vás auto v případu nouze nenechá ve štychu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články