Domů » Vozidlo » Jak dlouho vydrží autobaterie? A co ji ničí?

Jak dlouho vydrží autobaterie? A co ji ničí?

0

Pořídili jste si novou baterii a chcete vědět, co vás čeká? Dá se snad její životnost prodloužit? Nebo snad máte stále baterii původní a zajímá vás, jak dlouho vám ještě poslouží? Prozradíme, co od autobaterií očekávat a podle čeho poznáte, je nadešel její čas.

Jak dlouho vydrží autobaterie? A co ji ničí?

Jak dlouho vydrží autobaterie

Výdrž baterie závisí na více faktorech. Zatímco někteří řidiči si musí po 2 letech koupit novou, jiným vydrží klidně 6 roků. V průměru se bavíme o výdrži 3 až 5 let. Je jasné, že ne všechno se dá ovlivnit. Ale na jsou věci, na které si můžete dát pozor. A oddálit tak dobu, kdy bude potřeba koupit novou.

Jak dlouho by autobaterie měla vydržet? V ideálním případě těch 5 let. A to je většinou maximum. Bohužel je to tak, že většina baterií prostě po 5 letech přestane fungovat, a to i když jste se o ni perfektně starali. Na to nakonec upozorňují i sami výrobci.

Co ovlivňuje životnost baterie?

Jak často jezdíte

Jak často a na jak dlouhé vyjížďky jezdíte má vliv na to, jak rychle se baterie vybíjí, i jak dlouho celkově vydrží. Jak dlouho by měla baterie vydržet bez ježdění? Nabitá a zapojená vydrží zhruba 2 týdny, případně 1 měsíc a půl. Tato hodnota se u jednotlivých vozidel liší a závisí na faktorech, jako je typ vozidla, typ baterie, stáří baterie a teplotní podmínky.

Závisí i na objemu energie, který auto odebírá, i když je motor vypnutý – tzv. upírský odběr. U většiny automobilů dochází k upírskému odsávání energie v objemu 20-50 mA, když jsou zaparkované a nepoužívají se. To znamená, že se běžná baterie plně vybije zhruba za 3 měsíce.

Mimo vůz je vybíjení pomalejší (dochází jen k samovybíjení), plně nabitá vydrží cca 6 až 9 měsíců. Samovybíjení je baterii přirozené, ovšem není tak dramatické a rychlé.

Pokud necháte vůz stát několik měsíců v garáži bez toho, aby byl napojený na nabíječku, na 95 % po pauze zjistíte, že je akumulátor vybitý.

Co s tím?

  • Jezděte pravidelně na delší vyjížďky.
  • Pokud to není možné a auto chcete třeba zazimovat, autobaterii je nejlepší vyndat a skladovat v přijatelných podmínkách mimo auto.
  • Nebo připojit udržovací nabíječku.
jak dlouho vydrží autobaterie bez ježdění

Když je baterie vybitá dlouhodobě, začne se znehodnocovat. Uvnitř dochází k sulfataci, ničí se desky a také korodují mřížky. Takže nejen, že dlouhodobé stání v garáží akumulátor přirozeně vybíjí, ale také dochází ke zkracování jeho životnosti. Jakmile je poškození příliš rozsáhlé, články nelze nabít na plnou kapacitu.

Baterii prospívají delší vyjížďky. Zkuste z toho udělat pravidlo. Nebo si pořiďte udržovací nabíječku autobaterií.

Počasí

Obecně bateriím svědčí spíš jízda v chladnějším (ale i skladování) než v horkém počasí. Příliš velká horka zrychlují chemické reakce, které urychlují stárnutí baterie. Jenže ani příliš velká zima není moc dobrá – proces pohánění je náročnější a akumulátor se nestačí při jízdě dobíjet.

Dávejte si pozor na přebíjení a alternátor

Když je něco v nepořádku s alternátorem, často to odnese právě autobaterie. Může například akumulátor přebíjet, což vyústí v překypění elektrolytu nebo jeho úniku. No a autobaterie se zničí. Setkáte se také s tím, že alternátor přestane plnit svou funkci, tedy nabíjet autobaterii za jízdy, což zapříčiní její úplné vybití a následně i zničení.

Jak poznat vybitou baterii

Asi nejjasnějším signálem je, že auto prostě nenastartujte. Ale můžete si všímat i dalších věcí. Například delší čas při startu, slabší světla, na přístrojové desce svítí kontrolka baterie či viditelné poškození akumulátoru, ať už je to známka úniku kyseliny nebo třeba koroze.

Poškození hledejte na horní části baterie. Uniklou kyselinu často poznáte i podle odpudivého zápachu. Pozor si dávejte také na náhlé cvakání nebo bzučení, když otočíte klíčkem. Vybitou baterii samozřejmě poznáte nejlépe pomocí měření. Koukněte se, jak zjistit napětí autobaterie.

výdrž autobaterie

Jak zajistit, aby autobaterie vydržela co nejdéle?

  • Provádějte měření pravidelně a v případě potřeby dobíjejte. Nenechávejte ji úplně vybít.
  • Při dlouhém stání v garáži baterii vyjměte a uskladněte na vhodném místě nebo připojte udržovací nabíječku.
  • Odstraňujte korozi ze svorek akumulátoru. Používejte mazivo.
  • Nezapínejte elektropříslušenství na dlouhou dobu a když to není nutné, nezapínejte ho vůbec (autorádio, topení atd.).
  • Neodstraňujte tepelnou ochranu akumulátoru.

Pokud jste došli do fáze, kdy je autobaterie za zenitem, nezbývá nic jiného než koupit novou. Výběr nové autobaterie si v klidu promyslete, a hlavně kupte takovou, která bude vám i vašemu vozu plně vyhovovat.

Jak dlouho vydrží baterie elektromobilu

Baterie je pro elektromobil naprosto zásadní, jelikož je na ní plně závislý. Oproti tomu klasický automobil využívá pro přepravu benzín nebo naftu. Bohužel i baterie elektromobilu časem degraduje, stejně jako je tomu u baterií telefonů nebo notebooků.

Životnost baterie elektromobilu ovlivňují extrémní teploty – nesvědčí mu přílišné horko, ale ani zima, dále přebíjení nebo ježdění na příliš nízký stupeň nabití. Výrobci uvádí, že i po 200 000 nabitích bude možné nabíjet na minimálně 70 % kapacity. Tedy počítejte s tím, že baterie elektromobilu vydrží nějakých 10 let.

Nejčastější dotazy

Jak dlouho vydrží autobaterie?

V průměru 3 až 5 let. Výdrž baterie závisí na více faktorech. Zatímco někteří řidiči si musí po 2 letech koupit novou, jiným vydrží klidně 6 roků.

Jak dlouho by měla baterie vydržet bez ježdění?

Nabitá a zapojená vydrží zhruba 2 týdny, případně 1 měsíc a půl. Běžná baterie se plně vybije zhruba za 3 měsíce. Mimo vůz je proces pomalejší, plně nabitá vydrží cca 6 až 9 měsíců.

Co ovlivňuje životnost baterie?

Frekvence a styl ježdění, ale i teplotní podmínky nebo třeba stav alternátoru. Baterii můžete před rychlým odchodem do věčných lovišť různě chránit – tipy, jak na to, najdete v článku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články