Srovnání
🕓 5 min

Zabezpečení garáže: 5 tipů, které vás ochrání před nejhorším

Zabezpečení garáže spousta lidí zanedbává. Šikovní zloději si přitom poradí i s automatickými dveřmi. Zjistěte, jak se proti nezvaným hostům co nejúčinněji bránit a od vloupání je odradit. Na závěr se podíváme na to, jak se v případě vloupání postupuje.

Obsah: Zabezpečení garáže Zobrazit

    Zabezpečte přístupové body

    Kvalitní garážová vrata jsou základem. Ať už máte garáž hned vedle domu, nebo někde mimo, do této položky vyplatí investovat. Garáže jsou velkým lákadlem i z toho důvodu, že se skrze ně může zloděj dostat do vašeho domova. Proto situaci nepodceňujte a chtějte co nejlepší dveře, i když je máte v podstatě nadohled.

    Bohužel i u automatických dveří existuje nebezpečí, že jejich ochranu někdo prolomí. Například tak, že ukradnou váš automatický dálkový ovladač. Zkušenému zloději nedělá problém věc naplánovat tak, aby vám předem ovladač zcizil a vy jste si toho ani nevšimli.

    Když ovladač nemůžeme najít, naše první myšlenka většinou směřuje k tomu, kde jsme ho asi nechali. A on je přitom už dávno v kapse někoho jiného. Proto si ho pečlivě hlídejte a v případě, že o něm přijdete, začněte jednat. Objevili se bohužel i případy, kdy signál z ovladače někdo hacknul a napodobil.  

    Některé firmy nabízí automatické dveře, které se ovládají z mobilního telefonu. Aplikace tak představuje alternativu k nechráněnému automatickému ovladači. Chytrý telefon přeci jen máme lépe zabezpečený než obyčejný tlačítkový ovladač.  

    Tak jako tak chtějte vrata, která nejdou vylomit, ani nadzdvihnout. Pokud jste se rozhodli pro dvoukřídlou variantu, zajišťujte ji ocelovými tyčemi, které zastrčíte do podlahy. Ohlídejte si, aby byla vrata dobře upevněná. Slabinou se totiž mohou stát i zárubně nebo dveře, které se nedostatečně zasouvají do zdí (v případě posuvných vrat).

    Dalším klíčovým bezpečnostním prvkem jsou bezpečnostní mříže. Rolovací varianta patří mezi vůbec nejúčinnější způsob, jak zabránit nezvané osobě, aby vnikla dovnitř. Zkušení zloději si totiž dokážou poradit s téměř jakýmikoliv dveřmi. Za to mříže je spolehlivě zastaví.  

    Pozor na okna, světlíky a boční vchody

    Také další přístupové body jako je boční vchod, světlíky nebo okna je potřeba zabezpečit. Do oken a světlíku (pokud není opravdu miniaturní) dejte mříže. Okna lze navíc zajistit nerozbitnou okenní fólií. Na boční vchod kupte dveře s bezpečnostním zámkem a opět zajistěte mříží.

    Elektronické zabezpečení odradí nejednoho zloděje

    Jedna z nejspolehlivějších věcí, která odradí nezvaného hosta, jsou hlasité sirény. Pořiďte si pohybová čidla, která po aktivování spustí alarm. Jelikož bývají napájená baterií, nemusíte si dělat starosti s připojením k elektřině.

    V případě, že máte garáž mimo svou nemovitost, zauvažujte nad GSM alarmem. Ten skrze GSM síť pošle zprávu na váš telefon o nepovoleném vniknutí. A informuje zároveň i policii. Bohužel potřebuje napájení z elektřiny.

    Málokdo si troufne tam, kde jsou bezpečnostní kamery. Nejsou vůbec drahé, za to účinné. Na trhu najdete i modely s čidly, které lze spárovat skrze Wi-Fi s vaším telefonem. Jakmile kamera detekuje pohyb, začne nahrávat a informuje vás o tom, že do objektu někdo vnikl. Oproti klasické kameře s 24hodinovým záznamem to má své výhody.

    Opravdu drzí zloději však nemají problém s tím kamery zneškodnit. A tak je důležité popřemýšlet o jejich umístění. Pokud máte i jiné zabezpečení a nemáte možnost je dát mimo dosah, vyplatí se je skrýt, abyste v případě vniknutí nahráli nějaké důkazy pro policii. Krádeže mají většinou na svědomí recidivisté, a tak je velká šance, že ho s vaší pomocí dopadnou.

    Osvětlení okolo objektu

    Nepodceňujte význam osvětlení. Místo neustále zapnutých lamp doporučujeme vsadit na silné reflektory s čidlem, které se aktivují v případě, že kolem nich někdo projde. Osvětlení se snímači pohybu umístěte hlavně ke vstupu do garáže, ale i na další místa, kde by se zloději mohli pohybovat, případně ukrývat, když by je někdo vyrušil. Vyplatí se je instalovat i na zadní část domu.

    Zvažte viditelnost z ulice a od sousedů

    Někdy je lepší, pokud je na váš pozemek trochu vidět. Alespoň od sousedů. Sousedé jsou přeci jen poměrně dobrou pojistkou proti vloupání. Když budou mít přehled, co se u vás děje, dáte jim možnost v případě nejhoršího přivolat policii. A zároveň tak odradíte zloděje, kteří nebudou mít dostatek soukromí na svou špinavou práci.

    zabezpečení garáže proti zlodějům

    Chraňte věci uvnitř

    Bohužel i to nejlepší zabezpečení může selhat. Proto se raději připravte na nejhorší a věci uvnitř zabezpečte tak, abyste je zloději nenaservírovali na stříbrném podnose. Investujte do řetězů, ocelových lan, bezpečnostních zámků a safety boxů se zemním ukotvením. Pomohou vám uchránit pneumatiky, jízdní kola, motocykly a další.

    Nezvané hosté se přes ně jen tak nedostanou a při jejich „odemykání“ nadělají velký hluk. Hlavně na nářadí si dávejte pozor. V rukách zlodějů se z nich stává nástroj, kterým si při vykrádání pomáhají. Uzamkněte ho proto do bezpečnostních skříni s bytelným zámkem, ideálně tím visacím.

    Využít můžete i GPS moduly. Připevňují se na automobily, motorky a další. I když je garáž bezpečnější než přístřešek na auto, je lepší být připravený a zabezpečení auta proti krádeži nepodceňovat.

    Co dělat, když zloději garáž vykradli

    Vykradená garáž se řeší s policií. Zároveň se věc řeší s pojišťovnou, pokud jste tedy objekt měli pojištěný. Pozor. V případě, že nedošlo k poškození dveří či jiného zabezpečení, od pojišťovny nedostanete vůbec nic.   

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *