Domů » Pro řidiče » 3 místa, kam vyhodit pneumatiky. Vydělejte na tom!

3 místa, kam vyhodit pneumatiky. Vydělejte na tom!

0

Zima je v plném proudu. Letos nám dokonce i vydatně sněží ve všech koutech republiky. Jestli jste tak ještě neudělali, je nejvyšší čas se zbavit letňáků. Jenže kam s pneumatikami, které jsou na odpis? Odpověď najdete v následujícím textu.

3 místa, kam vyhodit pneumatiky. Vydělejte na tom!

Pokud se naplnil čas vašich současných pneumatik, nezbývá nic jiného, než je odvést na příslušné místo a zbavit se jich. Výrobci uvádějí, že byste si zhruba každých pět let měli koupit novou sadu.

Jelikož se ale nejedná o nejlevnější záležitost a spousta z nás doufá, že ty staré ještě něco vydrží, životnost často překračujeme. Což může být nebezpečné. Zhoršují se jejich jízdní vlastnosti.

Potom tu jsou řidiči z opačného spektra – kterým by ještě měly pár let sloužit. Ale kvůli špatnému zacházení jsou na odpis. Určitě se k nim chováte, jak byste měli? Podívejte se na náš článek Jak skladovat pneumatiky, ať vám vydrží co nejdéle.

A teď už zpátky k tématu – Kam vyhodit pneumatiky?

Kam vyhodit pneumatiky?

Existuje hned několik míst, kde se můžete starých pneumatik legálně zbavit. Některé je od vás odebrat musí, jiné pouze mohou (tedy závisí na rozhodnutí konkrétního podniku). Také není pravda, že za ně nic nedostanete. Narazíte totiž i na zařízení, která od vás pneumatiky za poplatek odkoupí za účelem dalšího zpracování.

Sběrná místa – autoservisy, pneuservisy, prodejny pneu

Sběrné místo není to samé, co sběrný dvůr.  Sběrné místo se zaměřuje na jeden druh odpadu. Jako sběrné místo pneumatik může fungovat pneuservis, autoservis či prodejna pneu, která se ke sběru přihlásila. Stačí na takové místo přijít a staré pneumatiky odevzdat. Tato služba je zdarma, což určitě potěší nejednu peněženku. A tím to pro vás končí. Podnik zařídí zbytek.

Jak ověřit, že technik ve vašem městě staré kousky odebírá? Není nic jednoduššího než zvednout telefon a zeptat se. Nebo se podívejte na mapu sběrných míst. Možná najdete něco ještě blíž.

Jestli máte gumy jen 4, je to bez problémů. Pokud jste jich za sezónu nashromáždili tucet a víc, raději se domluvte předem. Pozor – pneumatiky se musí odevzdávat bez ráfků a neznečištěné chemikáliemi. Sběrná místa mají povinnost vám gumy v normálním, ojetém stavu vzít. Kdyby odmítali, nechte si vystavit protokol a můžete se obrátit na Českou inspekci životního prostředí.

Sběrný dvůr

Víte o sběrném dvoře v okolí a chystáte se tam zamířit? Tak na to pozor – nemusí vám pneumatiky vzít. Není to jejich povinnost. Záleží na provozovateli. Navíc, na sběrném dvoře to bývá zřídkakdy zadarmo. Za likvidaci jedné pneumatiky zaplatíte až 100 Kč.

Dejte je na výkup!

Pneumatiky by možná ještě za něco stály? Nebo prostě jen chcete zkusit štěstí a trochu si vydělat? Existují provozovny, které se specializují na sběr, svoz a další využití materiálů pneumatik. Pohledejte na internetu, zda nějaký výkup pneumatik ve vašem okolí není. Kolik za to dostanete, to vám sice neřekneme, ale nemusí to být úplně marné. Cena se odvíjí podle stanoveného ceníku a dohody.

staré pneumatiky

Pneumatiku nikdy nevyhazujte do přírody a nepalte

Nemůžeme si odpustit na závěr pár řádků o tom, jak by se se starými pneu rozhodně zacházet nemělo. Každý rok se do české přírody vyhodí až 1000 starých gum. Přitom se jedná o věc, která se jednak ve výhledné době rozhodně nerozloží. A za druhé je plná toxických chemikálií. Opravdu si chceme svůj prostor zamořovat něčím takovým? Hodit gumu do rybníka nebo do lesa je prostě barbarství. Když vás u toho někdo chytí, hrozí vám pokuta až 100 000 Kč.

K tomu se váže i druhé upozornění – pneumatiky byste rozhodně neměli spalovat na vlastní pěst. Jinak ohrožujete zdraví své i lidí v blízkém okolí. Zplodiny jsou totiž plné karcinogenů. 

Nejčastější dotazy

Kam vyhodit pneumatiky?

Nejlepším způsobem je využít některé ze sběrných míst. Existují ale i další zařízení, kde vám pneumatiky převezmou. V některých případech dokonce vykoupí.

Jaká je pokuta za vyhození pneumatik na černou skládku?

Vyhodili jste staré pneu do lesa za barákem? V takovém případě vám hrozí pokuta až 100 000 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...