Domů » Nákup a prodej ojetého vozu » Jak koupit nové auto ve 4 krocích

Jak koupit nové auto ve 4 krocích

0

Auto je investice s velkým očekáváním. Chcete, aby sloužilo co nejdéle. Abyste s ním byli spokojení. A aby bylo bezpečné. Pokud nejste sami, mělo by vyhovovat nejen vám, ale i ostatním členům rodiny. Jak při výběru nepřešlápnout a úspěšně koupit nový vůz?

Jak koupit nové auto ve 4 krocích

Podle čeho najít to pravé?

  1. Ujasněte si, co od nového vozu očekáváte a co od něj potřebujete. Měl by také odpovídat vašim řidičským schopnostem a zkušenostem.
  2. Zjistěte si co nejvíce informací ze spolehlivých zdrojů. Chtějte výsledky nezávislých testů a recenzí.
  3. Konzultujte svou volbu s odborníky.
  4. Dejte si dost času na rozmyšlenou. Nenechte se strhnout emocemi a zachovejte chladnou hlavu.

Výběr vhodného vozu

Typ auta a velikost

Nové auto musí zapadnout nejen do vašeho vkusu, ale i životního stylu. Jestli máte velkou rodinu, bydlíte na venkově a podnikáte časté vyjížďky (na kroužky, výlety, nákupy atd.), nekupujte si dravý sporťák, i když jste ho vždycky chtěli. Po chvíli byste začali litovat.

Rodinný vůz s prostorným kufrem i kabinou představuje mnohem lepší volbu. Jestli navíc v rodině máte starší osoby nebo jedince se sníženou hybností, doporučujeme vůz s vyšším posazením. Zapřemýšlejte například nad SUV (poradíme, jaké SUV je nejlepší) nebo MPV.

Naopak single řidičům na popojíždění po městě, kde není kde zaparkovat, nebude zrovna takové SUV dvakrát vyhovovat. Zkuste něco drobnějšího, například Fabii nebo Citigo. Na manévrování v městské džungli jsou jako dělané.

Nedávno jste dokončili autoškolu a zatím za volantem nemáte mnoho zkušeností? Zapřemýšlejte nad menším, snadno ovladatelným, nenáročným vozem s dostupnými náhradními díly. Možná by nebylo od věci porozhlédnout se mezi ojetinami.

➡️ Nevíte si rady a hledáte inspiraci? Podívejte se na náš žebříček TOP 10 nejspolehlivějších aut na světě.

Výbava

Vy toho možná tolik nepotřebujete, ale co takhle partnerka/partner? Nebo děti? Či snad pes? Klimatizace, vyhřívané sedačky a další vychytávky zpříjemní jízdu vám i zbytku posádky.  

Spotřeba a typ motoru

Dieselová auta mají obecně nižší spotřebu a na dlouhé cesty jsou ideální. Pravda je, že bývají kapku dražší a údržba také může vyjít na víc peněz. Jestli rádi cestujete do zahraničí a poohlížíte se mezi ojetými dieselovými auty, dejte si pozor na nízkoemisní normy některých zemí (Německo, Rakousko, Francie atp.). Při vjezdu do metropolí byste mohli mít potíže.

Auto na benzín se doporučuje na kratší jízdy, například na popojíždění po městě. Pohonné hmoty vás ale vyjdou o něco dráž.

Pamatujte, že výrobce uvádí spotřebu zjištěnou během měřícího cyklu. Ta se ale může od spotřeby v reálném provozu lišit. O důvod víc číst recenze a sledovat testy.

Údržba a náhradní díly

Servis, opravy, výměny pneumatik a samozřejmě povinné či havarijní pojištění – to všechno stojí peníze. Cena za servis a opravy se odvíjí od značky auta a dostupnosti náhradních dílů, tak ať si zbytečně nepřiděláte vrásky. A jestli pokukujete po silnějším automobilu, počítejte s vyšší sazbou za povinné ručení.  

Nové vs ojeté auto

Výhody a nevýhody nového auta

Nové auto vám ušetří spoustu starostí. Je to sice větší investice, ale na celkem dlouhou dobu ho máte „pojištěné“ pro případné poruchy. Stačí jezdit na garanční prohlídky.

Výhody a nevýhody ojetého vozu

Nákup ojetého vozu nemusí být noční můrou. Stačí, když se budete o stav vozu důkladně zajímat a přizvete si na pomoc nějakého odborníka. Pečlivě zkontrolujte i kupní smlouvu, ta musí popsat stav vozidla přesně a pravdivě. V případě skrytých závad vás právě dobrá smlouva zachrání.

Chtějte testovací jízdu!

Testovací jízda není zásadní jen při nákupu ojetého auta. I u nového auta byste ji měli vyžadovat. Během ní otestujete jízdní vlastnosti daného modelu a odhalíte případné zádrhele. Zároveň si ověříte, že vám to spolu „bude klapat“.

Na splátky? Nebo hotově?

Jak nové, tak ojeté auto se dá koupit na splátky. Dávejte si pozor na nevýhodné podmínky finančního produktu, ať například ojeté auto zbytečně nepřeplatíte. Platba za hotové je nejjednodušší, pokud si ji můžete dovolit, jděte do toho.  

Nejčastější dotazy

Jaké jsou klíčové kroky při výběru a nákupu nového vozu?

Ujasněte si, co chcete, a hlavně – co potřebujete. Získejte informace ze spolehlivých zdrojů a zkuste najít nezávislé testy a recenze. Poraďte se s odborníky a konzultujte svůj výběr. Nechte si čas na rozmyšlenou a rozhodujte se racionálně.

Jak vybrat správné auto?

Zvažte své zkušenosti a nároky. Také váš životní styl má velký vliv. Od toho všeho se odvíjí výběr správného typu auta, velikosti, výbavy, spotřeby a dalších faktorů.

Jak zvolit správný motor a výbavu pro nové auto?

Typ motoru vybírejte podle účelu vozidla (diesel je ideální na dlouhé jízdy atd.). Zohledněte potřeby posádky a zvolte výbavu, která zpříjemní jízdu a vyhoví všem členům rodiny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články