Proč klimatizace v autě nefunguje? Znepokojující otázka, na kterou mnoho řidičů opakovaně hledá odpověď, a to zvláště v parných a horkých letních dnech. Když se chystáme vyrazit na cestu, často na klimatizaci spoléháme, a to proto, aby nám poskytla osvěžující chlad. Ale co když se stane, že najednou nefunguje? Tak na to se podíváme v tomto článku, který si pro vás naše redakce připravila.
Stává se, že při koupi ojetého vozu velká část řidičů funkčnost klimatizace podceňuje. To se ale nemusí úplně vyplatit, neboť příliš vysoké teploty s sebou přináší velkou řadu důsledků, které se propisují i do chování řidičů. Klesá pozornost, roste agresivita a tím se znatelně navyšuje i riziko možné nehody.
Nefunkční klimatizaci by proto žádný řidič neměl přehlížet. Pravidlem číslo jedna ale je, že opravy „po domácku“ mohou vzniklý stav ještě zhoršit, a proto by se každý řidič měl v takovém případě chovat obezřetně. Vždy se radši vyplatí konkrétní problém důkladně komunikovat s odborníkem, který se s tím v praxi setkává skoro denně. S ním můžete také probrat, jak její životnost do budoucna co možná nejvíce prodloužit.
Inu, asi to dobře znáte. Větráky běží na maximum, ale jejich výdechů se do prostoru řítí jen teplý vzduch. Vedro je v autě ještě větší než venku, což pro řadu řidičů nevěstí vůbec nic dobrého. Proto naše redakce přinesla níže uvedený výčet možných příčin, které by mohly stát za vysvětlením toho, proč klimatizace v autě vlastně nefunguje.
Nedostatek a možný únik chladícího média
Všem řidičům je asi jasné, že klimatizace v autě funguje na principu chlazení vzduchu uvnitř. Toho je v praxi dosaženo i pomocí speciálního chladícího média. Jde o kapalinu, která je zodpovědná za odvádění tepla z interiéru vozu a pokud dojde ke vzniku jejího nedostatku, nebo snad k jejímu úniku, například kvůli prasklému hadičce nebo poruše kompresoru, může snadno dojít k nefunkčnosti celé klimatizace.