Pískající brzdy – Jaké jsou příčiny i možná řešení?
Zjišťujete, proč pískají brzdy u vašeho automobilu? Ptáte se, jak pískající brzdy rychle i efektivně řešit? Rozsvítila se vám kontrolka brzdového obložení? Tak to jste tady správně.
Funkční brzdy jsou základním předpokladem pro bezpečnost každého řidiče na silnicích. Jde o komponent, díky kterému může každý motorista svůj vůz snadno a bezpečně zpomalit či úplně zastavit.
Občas se ale děje, že tato důležitá automobilová součástka začne hučet, drhnout nebo pískat. Pokud se to opravdu stane, neměl by žádný automobilista příliš váhat a problém pískajících brzd podrobně prozkoumat.
Obsah Zobrazit
Kotoučové a bubnové brzdy
Na silnicích v dnešní době převládají povětšinou vozy s kotoučovými brzdami. Ty jsou ale k pískání často náchylnější než ty bubnové. Mnohem častěji totiž kotoučové brzdy drhnou, což je od těch bubnových odlišuje.
Proč? Koeficient tření v případě kotoučových brzd i samotný brzdný účinek je při porovnání vyšší, což možnost eventuálního pískání navyšuje. V každém případě je ale potřeba prozkoumat příčiny, které k pískání vedly.
Někdy je ale pískání brzd poměrně běžné. Vybrané modely aut jsou třeba už z výroby přizpůsobené ke sportovnímu využití, a proto tento komponent píská při brzdění vždy. Ve vybraných případech mohou pískat i úplně nové brzdy, ale tím se také nenechte příliš zmást. I brzdy si totiž musí stejně jako jiné komponenty tak trochu sednout. Pokud by pískání přetrvávalo delší dobu, doporučujeme navštívit servis.
Opotřebené brzdové destičky
Jedním z nejčastějších důvodů, proč pískající brzdy motoristy trápí, jsou opotřebené brzdové destičky. Pískající zvuk v takovém případě vydávají speciální malé plíšky, které jsou na brzdových destičkách umístěné. Jejich úkolem je, aby řidiče o tomto problému co nejdříve informovaly. Podobnou informační funkci plní v novějších vozech i speciální kontrolky brzdového obložení. I ta je tak pro motoristy signálem, že s brzdami nemusí být něco úplně v pořádku, a že je problém potřeba rychle řešit.