Domů » Vozidlo » Údržba a Servis » Pískající brzdy – Jaké jsou příčiny i možná řešení?

Pískající brzdy – Jaké jsou příčiny i možná řešení?

0

Zjišťujete, proč pískají brzdy u vašeho automobilu? Ptáte se, jak pískající brzdy rychle i efektivně řešit? Rozsvítila se vám kontrolka brzdového obložení? Tak to jste tady správně. 

Pískající brzdy – Jaké jsou příčiny i možná řešení?

Funkční brzdy jsou základním předpokladem pro bezpečnost každého řidiče na silnicích. Jde o komponent, díky kterému může každý motorista svůj vůz snadno a bezpečně zpomalit či úplně zastavit. 

Občas se ale děje, že tato důležitá automobilová součástka začne hučet, drhnout nebo pískat. Pokud se to opravdu stane, neměl by žádný automobilista příliš váhat a problém pískajících brzd podrobně prozkoumat. 

Kotoučové a bubnové brzdy

Na silnicích v dnešní době převládají povětšinou vozy s kotoučovými brzdami. Ty jsou ale k pískání často náchylnější než ty bubnové. Mnohem častěji totiž kotoučové brzdy drhnou, což je od těch bubnových odlišuje.

Proč? Koeficient tření v případě kotoučových brzd i samotný brzdný účinek je při porovnání vyšší, což možnost eventuálního pískání navyšuje. V každém případě je ale potřeba prozkoumat příčiny, které k pískání vedly. 

Někdy je ale pískání brzd poměrně běžné. Vybrané modely aut jsou třeba už z výroby přizpůsobené ke sportovnímu využití, a proto tento komponent píská při brzdění vždy. Ve vybraných případech mohou pískat i úplně nové brzdy, ale tím se také nenechte příliš zmást. I brzdy si totiž musí stejně jako jiné komponenty tak trochu sednout. Pokud by pískání přetrvávalo delší dobu, doporučujeme navštívit servis.

Opotřebené brzdové destičky

Jedním z nejčastějších důvodů, proč pískající brzdy motoristy trápí, jsou opotřebené brzdové destičky. Pískající zvuk v takovém případě vydávají speciální malé plíšky, které jsou na brzdových destičkách umístěné. Jejich úkolem je, aby řidiče o tomto problému co nejdříve informovaly. Podobnou informační funkci plní v novějších vozech i speciální kontrolky brzdového obložení. I ta je tak pro motoristy signálem, že s brzdami nemusí být něco úplně v pořádku, a že je problém potřeba rychle řešit.

Pokud je na destičkách brzdového materiálu málo, začnou se tyto plíšky o kotouč třít, což může právě vydávat i tyto nepříjemné pískající zvuky. Řešení je v takovém případě poměrné jednoduché, neboť brzdové destičky stačí vyměnit.

Opotřebené brzdové kotouče

Kromě opotřebených brzdových destiček ale mohou takové potíže nadělat i opotřebované brzdové kotouče. Nejčastěji se stává, že na těchto kotoučích se nachází zvýšené množství nánosu rzi. Řešení i takové potíže je poměrně snadné, neboť stejně jako v případě brzdových destiček je potřeba takové brzdové kotouče co nejdříve vyměnit.

Někteří se do výměny opotřebovaných brzdových kotoučů pustí sami, ale vhodnější a zcela bezpečnější je svěření tohoto problému odborníkovi. Navštivte váš autoservis, kde vám s opotřebovanými brzdovými kotouči rádi pomohou.

Nevhodný styl jízdy

Každý motorista by zároveň měl brát na vědomí, že případné pískající brzdy do velké míry souvisí i se stylem jeho jízdy. Nejvíce komplikací přidělává agresivní používání brzd, a tedy takzvaný styl brzda/plyn. Škodí ale i prudké brzdění bez zahřátých brzd nebo třeba dlouhé kontinuální brzdění při sjezdu z kopce.

Nesprávné používání brzd navyšuje opotřebení kotoučů a destiček, a to jejich životnost zkracuje. Často se tak stává, že řidič brzdový pedál sešlapuje příliš tvrdě a prudce. Jde třeba o jízdu ze strmého kopce. 

Důsledek dlouhého stání

Motoristé by měli zároveň myslet na to, že v případě dlouhého stání začínají brzdy korodovat. Nejproblematičtější jsou důsledky působení vody či vlhkosti, čímž vzniká nepříjemná povrchová rez. V takovém případě ale většinou stačí správnou jízdou rez z brzd obrousit.

Povrchová rez na brzdách

Brzdy zanesené nečistotami

Velkým problémem, který může pískání brzd způsobovat, jsou také hrubé nečistoty. Jde třeba o písek, bláto, prach nebo třeba kamínky. Nezapomeňte na jejich důkladné vyčištění, se kterým pomohou odborníci ve vašem oblíbeném autoservisu. Zvládnout to ale můžete i sami, a to pomocí speciálních kartáčů i přípravků, které jsou k sehnání v každé odborné prodejně či na specializovaném e-shopu. 

Tyto částice se totiž mohou poměrně snadno dostat mezi destičku a kotouč, což následně k pískajícím brzdám může vést. Problémem potom ale je, že takové nečistoty mohou způsobit hlubší rýhy, které časem mohou vést k dalším nepříjemným potížím. Proto by každý řidič měl své brzdy pravidelně a důkladně kontrolovat, neboť tím snižuje riziko dalších možných problémů v budoucnosti. 

Správná lubrikace

Nezapomínejte ani na dostatečnou lubrikaci. Na autech se totiž nachází spousta pohyblivých součástek a ani brzdy nejsou výjimkou. Platí totiž obecná zásada, že všechny takové součástky musí být dobře namazány. Měděnou vazelínu tak je potřeba lubrikovat na třmen i vymezovací plíšky, ve kterých se brzdové destičky pohybují.  

Chybějící součástka

Asi největším strašákem všech řidičů je nepřítomnost součástky. Riziko možné havárie je kvůli tomu značné, a proto v takovém případě urychleně najděte odborný servis. Pískající brzdy v takové situaci doprovází i netypické chování brzdového pedálu, který na sešlápnutí skoro nereaguje.

Nejčastější dotazy

Proč mohou brzdy pískat a jaký je nejčastější důvod pískání?

Brzdy mohou pískat z několika důvodů, ale nejčastějším důvodem je opotřebení brzdových destiček. Pokud je na destičkách brzdového materiálu málo, začnou se plíšky na brzdových destičkách třít o kotouč, což může vydávat nepříjemné pískající zvuky.

Jak řešit pískání brzd?

Pokud brzdy pískají, je potřeba zjistit příčinu a podle toho postupovat. Pokud jsou brzdové destičky a kotouče opotřebované, je nutné je vyměnit. Pískání mohou způsobovat i nečistoty, které je třeba odstranit. Důležité je také pravidelně kontrolovat stav brzd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články