Domů » Údržba a Servis » Pískající brzdy – Jaké jsou příčiny i možná řešení?

Pískající brzdy – Jaké jsou příčiny i možná řešení?

0
Pískající brzdy – Jaké jsou příčiny i možná řešení?

Zjišťujete, proč pískají brzdy u vašeho automobilu? Ptáte se, jak pískající brzdy rychle i efektivně řešit? Rozsvítila se vám kontrolka brzdového obložení? Tak to jste tady správně. 

Funkční brzdy jsou základním předpokladem pro bezpečnost každého řidiče na silnicích. Jde o komponent, díky kterému může každý motorista svůj vůz snadno a bezpečně zpomalit či úplně zastavit. 

Občas se ale děje, že tato důležitá automobilová součástka začne hučet, drhnout nebo pískat. Pokud se to opravdu stane, neměl by žádný automobilista příliš váhat a problém pískajících brzd podrobně prozkoumat. 

Kotoučové a bubnové brzdy

Na silnicích v dnešní době převládají povětšinou vozy s kotoučovými brzdami. Ty jsou ale k pískání často náchylnější než ty bubnové. Mnohem častěji totiž kotoučové brzdy drhnou, což je od těch bubnových odlišuje.

Proč? Koeficient tření v případě kotoučových brzd i samotný brzdný účinek je při porovnání vyšší, což možnost eventuálního pískání navyšuje. V každém případě je ale potřeba prozkoumat příčiny, které k pískání vedly. 

Někdy je ale pískání brzd poměrně běžné. Vybrané modely aut jsou třeba už z výroby přizpůsobené ke sportovnímu využití, a proto tento komponent píská při brzdění vždy. Ve vybraných případech mohou pískat i úplně nové brzdy, ale tím se také nenechte příliš zmást. I brzdy si totiž musí stejně jako jiné komponenty tak trochu sednout. Pokud by pískání přetrvávalo delší dobu, doporučujeme navštívit servis.

Opotřebené brzdové destičky

Jedním z nejčastějších důvodů, proč pískající brzdy motoristy trápí, jsou opotřebené brzdové destičky. Pískající zvuk v takovém případě vydávají speciální malé plíšky, které jsou na brzdových destičkách umístěné. Jejich úkolem je, aby řidiče o tomto problému co nejdříve informovaly. Podobnou informační funkci plní v novějších vozech i speciální kontrolky brzdového obložení. I ta je tak pro motoristy signálem, že s brzdami nemusí být něco úplně v pořádku, a že je problém potřeba rychle řešit.

Pokud je na destičkách brzdového materiálu málo, začnou se tyto plíšky o kotouč třít, což může právě vydávat i tyto nepříjemné pískající zvuky. Řešení je v takovém případě poměrné jednoduché, neboť brzdové destičky stačí vyměnit.

Opotřebené brzdové kotouče

Kromě opotřebených brzdových destiček ale mohou takové potíže nadělat i opotřebované brzdové kotouče. Nejčastěji se stává, že na těchto kotoučích se nachází zvýšené množství nánosu rzi. Řešení i takové potíže je poměrně snadné, neboť stejně jako v případě brzdových destiček je potřeba takové brzdové kotouče co nejdříve vyměnit.

Někteří se do výměny opotřebovaných brzdových kotoučů pustí sami, ale vhodnější a zcela bezpečnější je svěření tohoto problému odborníkovi. Navštivte váš autoservis, kde vám s opotřebovanými brzdovými kotouči rádi pomohou.

Nevhodný styl jízdy

Každý motorista by zároveň měl brát na vědomí, že případné pískající brzdy do velké míry souvisí i se stylem jeho jízdy. Nejvíce komplikací přidělává agresivní používání brzd, a tedy takzvaný styl brzda/plyn. Škodí ale i prudké brzdění bez zahřátých brzd nebo třeba dlouhé kontinuální brzdění při sjezdu z kopce.

Nesprávné používání brzd navyšuje opotřebení kotoučů a destiček, a to jejich životnost zkracuje. Často se tak stává, že řidič brzdový pedál sešlapuje příliš tvrdě a prudce. Jde třeba o jízdu ze strmého kopce. 

Důsledek dlouhého stání

Motoristé by měli zároveň myslet na to, že v případě dlouhého stání začínají brzdy korodovat. Nejproblematičtější jsou důsledky působení vody či vlhkosti, čímž vzniká nepříjemná povrchová rez. V takovém případě ale většinou stačí správnou jízdou rez z brzd obrousit.

Povrchová rez na brzdách

Brzdy zanesené nečistotami

Velkým problémem, který může pískání brzd způsobovat, jsou také hrubé nečistoty. Jde třeba o písek, bláto, prach nebo třeba kamínky. Nezapomeňte na jejich důkladné vyčištění, se kterým pomohou odborníci ve vašem oblíbeném autoservisu. Zvládnout to ale můžete i sami, a to pomocí speciálních kartáčů i přípravků, které jsou k sehnání v každé odborné prodejně či na specializovaném e-shopu. 

Tyto částice se totiž mohou poměrně snadno dostat mezi destičku a kotouč, což následně k pískajícím brzdám může vést. Problémem potom ale je, že takové nečistoty mohou způsobit hlubší rýhy, které časem mohou vést k dalším nepříjemným potížím. Proto by každý řidič měl své brzdy pravidelně a důkladně kontrolovat, neboť tím snižuje riziko dalších možných problémů v budoucnosti. 

Správná lubrikace

Nezapomínejte ani na dostatečnou lubrikaci. Na autech se totiž nachází spousta pohyblivých součástek a ani brzdy nejsou výjimkou. Platí totiž obecná zásada, že všechny takové součástky musí být dobře namazány. Měděnou vazelínu tak je potřeba lubrikovat na třmen i vymezovací plíšky, ve kterých se brzdové destičky pohybují.  

Chybějící součástka

Asi největším strašákem všech řidičů je nepřítomnost součástky. Riziko možné havárie je kvůli tomu značné, a proto v takovém případě urychleně najděte odborný servis. Pískající brzdy v takové situaci doprovází i netypické chování brzdového pedálu, který na sešlápnutí skoro nereaguje.

Nejčastější dotazy

Proč mohou brzdy pískat a jaký je nejčastější důvod pískání?

Brzdy mohou pískat z několika důvodů, ale nejčastějším důvodem je opotřebení brzdových destiček. Pokud je na destičkách brzdového materiálu málo, začnou se plíšky na brzdových destičkách třít o kotouč, což může vydávat nepříjemné pískající zvuky.

Jak řešit pískání brzd?

Pokud brzdy pískají, je potřeba zjistit příčinu a podle toho postupovat. Pokud jsou brzdové destičky a kotouče opotřebované, je nutné je vyměnit. Pískání mohou způsobovat i nečistoty, které je třeba odstranit. Důležité je také pravidelně kontrolovat stav brzd.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...