V České republice je v současné době na 200 000 motorových vozidel bez povinného ručení. O sankce se v těchto případech stará Česká kancelář pojistitelů neboli ČKP. Netýká se tento vroubek i vás? Zjistěte, do jaké výše tyto pokuty sahají.
Obsah: Pokuta za nepojištěné auto od ČKP. Kolik? Zobrazit
ČKP, seznamte se
Česká kancelář pojistitelů neboli ČKP je organizace, která sdružuje společnosti poskytující povinné ručení . To má ze zákona povinnost platit každý majitel vozidla. Jakmile je vaše auto zapsané v registru, je nutné, abyste povinné ručení pravidelně odváděli.
O povinném ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu se detailně dočtete v zákonu č. 168/1999 Sb.
Jaké jsou funkce ČKP? Tak například správa garančního fondu , ze kterého se platí škody způsobené nepojištěnými auty. Právě do garančního fondu míří pokuty za nepojištěné auto, přesněji pokuty za nezaplacení povinného ručení.
CO dalšího má ČKP na starosti? Provozuje databázi s vyhledáváním SPZ , informační středisko, linku pomoci řidičům (1224) a spolupracuje s Centrálním registrem vozidel . Na základě dat z registru odhaluje neplatiče. ČKP má mnohem víc funkcí, ale o tom se tu dnes bavit nebudeme – základy jste určitě pochopili.
Česká kancelář pojistitelů a pokuty
Pokuty za nepojištěné auto spravuje a uděluje Česká kancelář pojistitelů. Jestli tedy máte vroubek a tušíte, že jste dlužní, pak si buďte jistí, že vás obsílka na zaplacení sankce nemine.
ČKP vlastníky-neplatiče obesílá až po skončení nepojištěného období. Je to v zájmu vás i společnosti. Jednak se tak šetří na administrativě, za druhé se šetří vaše peněženka. Poplatek za úřední obsílku jde totiž z vaší kapsy a sahá do výše 300 Kč.
Jestli máte motorové vozidlo nepojištěné hodně dlouhou dobu, ČKP vám dá vědět již v průběhu nepojištěného období. Věc dejte co nejrychleji do pořádku – vyhnete se tak povinnosti zaplatit škody způsobené nepojištěným autem/motorkou.
Jak vysoké jsou pokuty za nepojištěné vozidlo u ČKP
Jakmile Česká kancelář pojistitelů zjistí, že nehradíte povinné ručení, začne vám počítat sankční poplatky. Ty se vyměřují na základě délky nepojištěného období, ale i podle typu vozidla. Rozsah pokuty je 4 Kč až 563 Kč za den. Jiná sankce platí pro motorky, jiná pro užitková vozidla atd.
Druh vozidla
Denní sazba v Kč
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru do 1 000 cm3 včetně
30 Kč
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1 001 cm3 do 1 350 cm3 včetně
35 Kč
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1 351 cm3 do 1 850 cm3 včetně
47 Kč
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1 851 cm3 do 2 500 cm3 včetně
65 Kč
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 2 500 cm3
93 Kč
Sazby pokut najdete na stránkách CKP.cz => Sazby příspěvků do garančního fondu .
Za den/týden to není bůhvíjak velká sankce, ovšem kdybyste povinné ručení neplatili celý rok, budou po vás vymáhat částku vyšší, než byste zaplatili na řádném pojištění. Nepojistit se se v tomto případě opravdu nevyplácí.
K základní sazbě se přidává i pokuta za způsobení dopravní nehody s nepojištěným vozidlem. To také vymáhá ČKP. Částka může sahat až do výše 300 tisíc Kč podle závažnosti nehody a jejích důsledků.
Nezapomeňte, že máte povinnost pojistit i veterána, kterého nevyužíváte. I když vám vůz stojí v garáží, pojištění má ze zákona mít. Alternativu představuje uložení registrační značky do depozitu. Jde o formu dočasného vyřazení z registru vozidel. A tehdy povinnost pojištění odpadá.
Došlo k chybě? Ozvěte se
Nikdo není neomylný, ani ČKP ne. Proto jestli jste dostali obsílku s výzvou k uhrazení pokuty za nezaplacení povinného ručení, ale víte, že z vaší strany je vše v pořádku, ozvěte se. K omylu může dojít kvůli prodeji, vyřazení z provozu, ale i obyčejnou lidskou chybou.
Na dopise uvidíte kontakty, kam se můžete obrátit. Více informací najdete na ČKP.cz . Nezapomeňte, že budete muset prokázat, že jste v právu. Takže si připravte důležité dokumenty (doklad o vyřazení, přepisu vozu atd.).
Jak zaplatit pokutu za neplacení povinného ručení
Jestli jste dostali výzvu a víte, že je ČKP v právu, uhraďte pokutu co nejdřív. Stačí zadat příkaz k platbě z internetového bankovnictví . Platit se dá i online přes platební bránu . Více informací najdete na Platební možnosti ČKP. Stačí zadat SPZ a vyjedou vám přehled k platbě.