Pokuty v Německu: Částky, bodový systém a platby

0
552
jake jsou pokuty v německu

V Německu si potrpí na pravidla. A na silnicích tomu není jinak. Jaké pokuty z Německa jsou nejčastější a jaká je jejich obvyklá výše? Povíme si i něco o tom, jak zaplatit pokuty z Německa a jak funguje tamní bodový systém.

Není to tak dávno, co se pokuty v Německu zvýšily. V některých případech dokonce o 100 %. Obdobně jako u našich rakouských sousedů, i v Německu byste si na silnicích měli dávat pozor. Policisté se s hříšníky nemazlí. Ani namátkové kontroly nejsou ničím neobvyklým. Takže si před jízdou zkontrolujte povinnou výbavu a další náležitosti.

Bodový systém

Tak jako v Čechách, i u našich sousedů se setkáte s bodovým systémem. Funguje podobně jako u nás, za špatné chování se vám přičítají body. Jenže je o něco přísnější. Hranice, při které vám zakážou řídit, je už na osmi bodech. Zákaz trvá minimálně půl roku, ale může být i delší.

Nejčastější pokuty v Německu

V následující kapitole se podíváme na nejčastější sankce z Německa, které čeští řidiči platí. Kromě pokut za rychlost, parkování nebo jízdu na červenou se zde setkáte i s postihem za nevytvoření uličky pro záchranku a další. Ale nebudeme předbíhat – jedno po druhém.

Pokuty za rychlost v Německu

Jiné sazby platí v obci a mimo obec. Při prohřešku vás zastaví buď přímo policista, nebo vám přijde dopis. Radary jsou poměrně časné, stejně jako měřené úseky. Německo sdílí data s Českou republikou. Takže se snadno přijde na to, kdo přestupek spáchal, i když v Německu nebydlíte.

Pokud v obci překročíte rychlost o 10 km/h, zaplatíte 30 EUR. Sazby se zvyšují vždy po 5 km km/h o cca třetinu. Při překročení rychlosti o 20 km/h platíte 115 EUR. Od 26 km/h navíc hrozí, že vám bude zakázáno řídit na jeden měsíc, navíc dostanete jeden trestný bod.  Za rychlejší jízdu o 41 km/h a víc platíte 400 EUR atd.

Za rychlou jízdu po dálnici jsou sazby o trochu nižší. Při překročení rychlosti o 10 km/h zaplatíte 20 EUR, 0 21 km/h a výš 100 EUR, o 31 km/h a výš 200 EUR atd, sazby jsou opět odstupňované po 5 km/h a každý milník přinese cca třetinové navýšení. Při vyšší rychlosti jak 26 km/h získáte také jeden bod a zákaz řízení na jeden měsíc. Při ještě vyšších rychlostech už jsou to body dva nebo tři.

pokuty z německa

Pokuta za špatné parkování

Ve městech parkujte pouze na vyhrazených místech a parkovištích. Rozhodně svůj vůz nenechávejte na chodníku, za to je pokuta až 110 EUR. Dávejte si pozor i na výjezdy hasičů nebo cyklostezky, tam vaše auto nemá co dělat a je to vnímáno jako přestupek. To samé platí o místech, kde jezdí tramvaje. Pokud zastavíte na místě pro osoby s těžkým zdravotním postižením, zaplatíte 55 EUR.

Pokuta za jízdu na červenou

Jízda na červenou se nejen nevyplácí, ale je navíc i nebezpečná. Ovšem v cizí zemi a v neznámém prostředí může snadno dojít k omylu a vy projedete semafor, i když jste neměli. Pokud váš prohřešek zaznamenala kamera nebo vás při něm přistihl rovnou policista, jak vysoký postih můžete očekávat?

Pokuta za jízdu na červenou v Německu sahá do výše 90 EUR. Navíc dostanete dva body k dobru. Ale pozor. Když jízdou na červenou ohrozíte další osoby, musíte zaplatit 200 EUR. A získáte dva trestné body.

Pokuty za alkohol

V Německu tolerují alkohol v krvi do 0,5 promile. Němci jsou sice v tomto směru o něco benevolentnější než u nás, ale pozor. Tato úleva neplatí pro mladé řidiče, kteří ještě nedosáhli 21 let a také pro ty, kdo jsou sice starší, avšak řidičský průkaz mají méně než dva roky.

V případě, že vám policisté naměří od 0,5 do 1,1 promile, vystaví vám pokutu na 500 až 1500 EUR. A navíc vám zakáží řídit na jeden měsíc. Jestli nadýcháte ještě víc, budete mít na triku nejen vyšší pokutu, ale rovnou i soudní řízení. Zákaz řízení se potom může vyšplhat až na pět roků. Když ještě k tomu všemu zaviníte dopravní nehodu, hrozí vám vězení.

německo

Další časté pokuty z Německa

  • Nevytvořili jste „záchrannou uličku“ pro záchranku, hasiče či policisty nebo jste skrze ni sami projeli? Pokuta bude až 320 EUR plus zákaz řízení na jeden měsíc.
  • Telefonování za volantem se pokutuje 100 EUR.
  • Špatně jste otevřeli dveře do silnice (tzv. dooring) a ohrozili jiného účastníka provozu i sebe? Zaplatíte ke 50 EUR.
  • V Německu byste se měli s autem chovat v rámcích slušnosti. Za nadbytečný hluk a nepořádek způsobený výfukovými plyny vám mohou dát až 100 EUR pokutu.
  • Dálnice jsou v Německu zatím stále bez poplatku.

Promlčení pokuty v Německu

Doma promlčení pokuty v Německu se liší případ od případu, většinou je to něco okolo tří let. Tak jako tak vám nedoporučujeme pokuty ignorovat. Německo totiž s Českou republikou úzce spolupracuje. Může proto požádat, aby se daná věc soudně vyřešila u nás, a potom už trestu neujdete.

Pokutě neujdete ani v případě, že jste si auto v Německu vypůjčili a radar vás přistihl při přestupku. Pokuta nejprve dojde majiteli, ale ten příslušným orgánům nahlásí vás, včetně vašich osobních údajů. A úřady si vás potom najdou.

Jak zaplatit pokutu z Německa

Když máte tu možnost, plaťte rovnou na místě v hotovosti. Nedoporučujeme trvat na správním řízení, částka se navyšuje, plus musíte platit správní poplatky. V ostatních případech obdržíte dopis s oznámením, případně i fotografií z místa činu. Jak zaplatit pokutu v eurech? V dopisech budete mít uvedené platební údaje. V internetovém bankovnictví jednoduše zadáte platbu v cizí měně a máte to hotové.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno