Pokuty v Německu: Částky, bodový systém a platby

0
947
jake jsou pokuty v německu

V Německu si potrpí na pravidla. A na silnicích tomu není jinak. Jaké pokuty z Německa jsou nejčastější a jaká je jejich obvyklá výše? Povíme si i něco o tom, jak zaplatit pokuty z Německa a jak funguje tamní bodový systém.

Není to tak dávno, co se pokuty v Německu zvýšily. V některých případech dokonce o 100 %. Obdobně jako u našich rakouských sousedů, i v Německu byste si na silnicích měli dávat pozor. Policisté se s hříšníky nemazlí. Ani namátkové kontroly nejsou ničím neobvyklým. Takže si před jízdou zkontrolujte povinnou výbavu a další náležitosti.

Bodový systém

Tak jako v Čechách, i u našich sousedů se setkáte s bodovým systémem. Funguje podobně jako u nás, za špatné chování se vám přičítají body. Jenže je o něco přísnější. Hranice, při které vám zakážou řídit, je už na osmi bodech. Zákaz trvá minimálně půl roku, ale může být i delší.

Nejčastější pokuty v Německu

V následující kapitole se podíváme na nejčastější sankce z Německa, které čeští řidiči platí. Kromě pokut za rychlost, parkování nebo jízdu na červenou se zde setkáte i s postihem za nevytvoření uličky pro záchranku a další. Ale nebudeme předbíhat – jedno po druhém.

Pokuty za rychlost v Německu

Jiné sazby platí v obci a mimo obec. Při prohřešku vás zastaví buď přímo policista, nebo vám přijde dopis. Radary jsou poměrně časné, stejně jako měřené úseky. Německo sdílí data s Českou republikou. Takže se snadno přijde na to, kdo přestupek spáchal, i když v Německu nebydlíte.

Pokud v obci překročíte rychlost o 10 km/h, zaplatíte 30 EUR. Sazby se zvyšují vždy po 5 km km/h o cca třetinu. Při překročení rychlosti o 20 km/h platíte 115 EUR. Od 26 km/h navíc hrozí, že vám bude zakázáno řídit na jeden měsíc, navíc dostanete jeden trestný bod.  Za rychlejší jízdu o 41 km/h a víc platíte 400 EUR atd.

Za rychlou jízdu po dálnici jsou sazby o trochu nižší. Při překročení rychlosti o 10 km/h zaplatíte 20 EUR, 0 21 km/h a výš 100 EUR, o 31 km/h a výš 200 EUR atd, sazby jsou opět odstupňované po 5 km/h a každý milník přinese cca třetinové navýšení. Při vyšší rychlosti jak 26 km/h získáte také jeden bod a zákaz řízení na jeden měsíc. Při ještě vyšších rychlostech už jsou to body dva nebo tři.

pokuty z německa

Pokuta za špatné parkování

Ve městech parkujte pouze na vyhrazených místech a parkovištích. Rozhodně svůj vůz nenechávejte na chodníku, za to je pokuta až 110 EUR. Dávejte si pozor i na výjezdy hasičů nebo cyklostezky, tam vaše auto nemá co dělat a je to vnímáno jako přestupek. To samé platí o místech, kde jezdí tramvaje. Pokud zastavíte na místě pro osoby s těžkým zdravotním postižením, zaplatíte 55 EUR.

Pokuta za jízdu na červenou

Jízda na červenou se nejen nevyplácí, ale je navíc i nebezpečná. Ovšem v cizí zemi a v neznámém prostředí může snadno dojít k omylu a vy projedete semafor, i když jste neměli. Pokud váš prohřešek zaznamenala kamera nebo vás při něm přistihl rovnou policista, jak vysoký postih můžete očekávat?

Pokuta za jízdu na červenou v Německu sahá do výše 90 EUR. Navíc dostanete dva body k dobru. Ale pozor. Když jízdou na červenou ohrozíte další osoby, musíte zaplatit 200 EUR. A získáte dva trestné body.

Pokuty za alkohol

V Německu tolerují alkohol v krvi do 0,5 promile. Němci jsou sice v tomto směru o něco benevolentnější než u nás, ale pozor. Tato úleva neplatí pro mladé řidiče, kteří ještě nedosáhli 21 let a také pro ty, kdo jsou sice starší, avšak řidičský průkaz mají méně než dva roky.

V případě, že vám policisté naměří od 0,5 do 1,1 promile, vystaví vám pokutu na 500 až 1500 EUR. A navíc vám zakáží řídit na jeden měsíc. Jestli nadýcháte ještě víc, budete mít na triku nejen vyšší pokutu, ale rovnou i soudní řízení. Zákaz řízení se potom může vyšplhat až na pět roků. Když ještě k tomu všemu zaviníte dopravní nehodu, hrozí vám vězení.

Pokuty za ovládání elektronického zařízení

Ovládání elektronických zařízení za jízdy, včetně dotykových displejů u elektromobilů, zavání problémem. Není to tak dávno, co Německé soudy uložily pokutu ve výši 200 EUR za to, že řidič Tesly na ovládacím tabletu upravoval rychlost stírání čelního okna. Dotykovou obrazovku smíte nastavovat pouze tehdy, když to neodvede vaši plnou pozornost od řízení.

německo

Další časté pokuty z Německa

  • Nevytvořili jste „záchrannou uličku“ pro záchranku, hasiče či policisty nebo jste skrze ni sami projeli? Pokuta bude až 320 EUR plus zákaz řízení na jeden měsíc.
  • Telefonování za volantem se pokutuje 100 EUR.
  • Špatně jste otevřeli dveře do silnice (tzv. dooring) a ohrozili jiného účastníka provozu i sebe? Zaplatíte ke 50 EUR.
  • V Německu byste se měli s autem chovat v rámcích slušnosti. Za nadbytečný hluk a nepořádek způsobený výfukovými plyny vám mohou dát až 100 EUR pokutu.
  • Dálnice jsou v Německu zatím stále bez poplatku.

Promlčení pokuty v Německu

Doma promlčení pokuty v Německu se liší případ od případu, většinou je to něco okolo tří let. Tak jako tak vám nedoporučujeme pokuty ignorovat. Německo totiž s Českou republikou úzce spolupracuje. Může proto požádat, aby se daná věc soudně vyřešila u nás, a potom už trestu neujdete.

Pokutě neujdete ani v případě, že jste si auto v Německu vypůjčili a radar vás přistihl při přestupku. Pokuta nejprve dojde majiteli, ale ten příslušným orgánům nahlásí vás, včetně vašich osobních údajů. A úřady si vás potom najdou.

Jak zaplatit pokutu z Německa

Když máte tu možnost, plaťte rovnou na místě v hotovosti. Nedoporučujeme trvat na správním řízení, částka se navyšuje, plus musíte platit správní poplatky. V ostatních případech obdržíte dopis s oznámením, případně i fotografií z místa činu. Jak zaplatit pokutu v eurech? V dopisech budete mít uvedené platební údaje. V internetovém bankovnictví jednoduše zadáte platbu v cizí měně a máte to hotové.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno