Domů » Cestování » Pokuty v zahraničí » Pokuty v Německu: Částky, bodový systém a platby

Pokuty v Německu: Částky, bodový systém a platby

0

V Německu si potrpí na pravidla. A na silnicích tomu není jinak. Jaké pokuty z Německa jsou nejčastější a jaká je jejich obvyklá výše? Povíme si i něco o tom, jak zaplatit pokuty z Německa a jak funguje tamní bodový systém.

Pokuty v Německu: Částky, bodový systém a platby

Víte, jaké jsou dopravní předpisy a pravidla v Německu? Není to tak dávno, co se pokuty v Německu zvýšily. V některých případech dokonce o 100 %. Obdobně jako u našich rakouských sousedů, i v Německu byste si na silnicích měli dávat pozor. Policisté se s hříšníky nemazlí. Ani namátkové kontroly nejsou ničím neobvyklým. Takže si před jízdou zkontrolujte povinnou výbavu a další náležitosti.

Dálniční síť v Německu je i pro tento rok zdarma. To znamená, že je průjezd pro většinu motorových vozidel bez dálničního poplatku.

Bodový systém v Německu

Tak jako v Čechách, i u našich sousedů se setkáte s bodovým systémem. Funguje podobně jako u nás, za špatné chování se vám přičítají body. Jenže je o něco přísnější. Hranice, při které vám zakážou řídit, je už na osmi bodech. Zákaz trvá minimálně půl roku, ale může být i delší.

Nejčastější pokuty v Německu

V následujícím článku se podíváme na nejčastější sankce z Německa, které čeští řidiči platí. Kromě pokut za rychlost, parkování nebo jízdu na červenou se zde setkáte i s postihem za nevytvoření uličky pro záchranku a další. Ale nebudeme předbíhat – jedno po druhém.

Pokuty za rychlost v Německu

Jiné sazby platí v obci a mimo obec. Při prohřešku vás zastaví buď přímo policista, nebo vám přijde dopis. Radary jsou poměrně časté, stejně jako měřené úseky. Německo sdílí data s Českou republikou. Takže se snadno přijde na to, kdo přestupek spáchal, i když v Německu nebydlíte.

Pokud v obci překročíte rychlost o 10 km/h, zaplatíte 30 EUR. Sazby se zvyšují vždy po 5 km/h o cca třetinu. Při překročení rychlosti o 21 km/h platíte 115 EUR. Od 26 km/h navíc hrozí, že vám bude zakázáno řídit na jeden měsíc, navíc dostanete jeden trestný bod. Za rychlejší jízdu o 41 km/h a víc platíte 400 EUR atd.

Pokuta porušení rychlosti v zastavěných, městských a obydlených oblastechSazba pokut
Překročení rychlosti od 1 až do 10 km/h30 EUR
Překročení rychlosti od 11 až do 15 km/h50 EUR
Překročení rychlosti od 16 až do 20 km/h70 EUR
Překročení rychlosti od 21 až do 25 km/h115 EUR
Překročení rychlosti od 26 až do 30 km/h180 EUR
Překročení rychlosti od 31 až do 40 km/h260 EUR
Překročení rychlosti od 41 až do 50 km/h400 EUR
Překročení rychlosti od 51 až do 60 km/h560 EUR
Překročení rychlosti od 61 až do 70 km/h700 EUR
Překročení rychlosti o více než 70 km/h800 EUR

Za rychlou jízdu mimo obec nebo po dálnici jsou sazby o trochu nižší. Při překročení rychlosti o 10 km/h zaplatíte 20 EUR, o 21 km/h a výš 100 EUR, o 31 km/h a výš 200 EUR atd, sazby jsou opět odstupňované po 5 km/h a každý milník přinese cca třetinové navýšení. Při vyšší rychlosti jak 26 km/h získáte také jeden bod a zákaz řízení na jeden měsíc. Při ještě vyšších rychlostech už jsou to body dva nebo tři.

Pokuta porušení rychlosti mimo obec nebo na dálniciSazba pokut
Překročení rychlosti od 1 až do 10 km/h20 EUR
Překročení rychlosti od 11 až do 15 km/h40 EUR
Překročení rychlosti od 16 až do 20 km/h60 EUR
Překročení rychlosti od 21 až do 25 km/h100 EUR
Překročení rychlosti od 26 až do 30 km/h150 EUR
Překročení rychlosti od 31 až do 40 km/h200 EUR
Překročení rychlosti od 41 až do 50 km/h320 EUR
Překročení rychlosti od 51 až do 60 km/h480 EUR
Překročení rychlosti od 61 až do 70 km/h600 EUR
Překročení rychlosti o více než 70 km/h700 EUR
pokuty z německa

Pokuta za špatné parkování Německo

Ve městech parkujte pouze na vyhrazených místech a parkovištích. Rozhodně svůj vůz nenechávejte na chodníku, za to je pokuta až 110 EUR. Dávejte si pozor i na výjezdy hasičů nebo cyklostezky, tam vaše auto nemá co dělat a je to vnímáno jako přestupek. To samé platí o místech, kde jezdí tramvaje. 

Pokud zastavíte na místě pro osoby s těžkým zdravotním postižením, zaplatíte 55 EUR.

Pokuta za jízdu na červenou v Německu

Jízda na červenou se nejen nevyplácí, ale je navíc i nebezpečná. Ovšem v cizí zemi a v neznámém prostředí může snadno dojít k omylu a vy projedete semafor, i když jste neměli. Pokud váš prohřešek zaznamenala kamera nebo vás při něm přistihl rovnou policista, jak vysoký postih můžete očekávat?

Pokuta za jízdu na červenou v Německu sahá od 90 EUR do 360 EUR. Navíc dostanete dva body k dobru. Samozřejmě záleží na závažnosti situace.

Dávejte si i pozor na situaci, kdy při jízdě na červenou ohrozíte ostatní účastníky provozu. V tomto případě vám hrozí výše pokuty až 200 EUR.

Pokuty za alkohol v Německu

V Německu tolerují alkohol v krvi do 0,5 promile. Němci jsou sice v tomto směru o něco benevolentnější než u nás, ale pozor. Tato úleva neplatí pro mladé řidiče, kteří ještě nedosáhli 21 let a také pro ty, kdo jsou sice starší, avšak řidičský průkaz mají méně než dva roky.

V případě, že vám policisté naměří od 0,5 do 1,1 promile, vystaví vám pokutu na 500 až 1 500 EUR. A navíc vám zakážou řídit na jeden měsíc

Jestli nadýcháte ještě víc, to znamená nad 1,1 promile, budete mít na triku nejen vyšší pokutu, ale rovnou i soudní řízení. Zákaz řízení se potom může vyšplhat až na pět let. Když ještě k tomu všemu zaviníte dopravní nehodu, hrozí vám vězení.

Pokuty za ovládání elektronického zařízení

Ovládání elektronických zařízení za jízdy, včetně dotykových displejů u elektromobilů, zavání problémem. Není to tak dávno, co Německé soudy uložily pokutu ve výši 200 EUR za to, že řidič Tesly na ovládacím tabletu upravoval rychlost stírání čelního okna. 

Dotykovou obrazovku smíte nastavovat pouze tehdy, když to neodvede vaši plnou pozornost od řízení.

německo

Přehled dalších pokut Německo

Přehled dalších pokut v NěmeckuVýše pokut v EUR
Používání mobilního telefonu za jízdy100 EUR
Podjíždění auto na dálnici 100 EUR
Nevytvoření záchranné uličky320 EUR
Špatné otevření dveří do silnice (tzv. dooring) a ohrožení jiného účastníka provozu, ale i sebe10 až 50 EUR
Vytváření nadbytečného hluku nebo nepořádku způsobeného výfukovými plynyaž 100 EUR
Zastavení nebo parkování v jízdních pruzích MHD100 EUR
Cyklista neoprávněně jedoucí po chodníku100 EUR
Zablokování nebo znemožnění jízdy tramvaje80 EUR
Nedání přednosti chodci na přechodu80 EUR
Ohrožení cyklisty nebo chodce při odbočováníaž 140 EUR a zákaz řízení až na 1 měsíc
Jízda bez ekologické zelené nálepky v environmentálních zónách 80 až 100 EUR
Zatmavená přední boční skla90 EUR
Nedodržení bezpečné vzdálenostiaž 400 EUR
Za zaparkování vozidla na dálnici70 EUR
Špatně viditelná registrační značkaod 65 EUR
Nedostatečný dezén pneumatik60 EUR
Jízda bez bezpečnostních pásů u dospělých30 EUR
Jízda bez bezpečnostních pásů u dětí70 EUR

Obecně v Německu je používání kamer povoleno, ale nesmí se monitorovaný záznam šířit veřejně, není povoleno nahrávání celých a souvislých jízd právě z důvodu ochrany soukromí. Pokud nedodržíte tyto pravidla, hrozí tučné pokuty za porušení.

Jak zaplatit pokutu z Německa

Když máte tu možnost, plaťte rovnou na místě v hotovosti. Nedoporučujeme trvat na správním řízení, částka se navyšuje, plus musíte platit správní poplatky. V ostatních případech obdržíte dopis s oznámením, případně i fotografii z místa činu. Jak zaplatit pokutu v eurech? V dopisech budete mít uvedené platební údaje. V internetovém bankovnictví jednoduše zadáte platbu v cizí měně a máte to hotové.

Promlčení pokuty v Německu

Doma promlčení pokuty v Německu se liší případ od případu, většinou je to něco okolo tří let. Tak jako tak vám nedoporučujeme pokuty ignorovat. Německo totiž s Českou republikou úzce spolupracuje. Může proto požádat, aby se daná věc soudně vyřešila u nás, a potom už trestu neujdete.

Pokutě neujdete ani v případě, že jste si auto v Německu vypůjčili a radar vás přistihl při přestupku. Pokuta nejprve dojde majiteli, ale ten příslušným orgánům nahlásí vás, včetně vašich osobních údajů. A úřady si vás potom najdou.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jaké jsou pokuty za překročení rychlosti v Německu?

Jiné sazby platí v obci a mimo obec. Radary jsou poměrně časté, stejně jako měřené úseky. Pokud v obci překročíte rychlost o 10 km/h, zaplatíte 30 EUR. Při překročení rychlosti o 21 km/h platíte 115 EUR. Za rychlejší jízdu o 41 km/h a víc platíte 400 EUR atd. Za rychlou jízdu mimo obec nebo po dálnici jsou sazby o trochu nižší. Při překročení rychlosti o 10 km/h zaplatíte 20 EUR, o 21 km/h a výš 100 EUR, o 31 km/h a výš 200 EUR atd.

Jaké jsou pokuty za ovládání elektronického zařízení v Německu?

Ovládání elektronických zařízení za jízdy, včetně dotykových displejů u elektromobilů, zavání problémem. Dotykovou obrazovku smíte nastavovat pouze tehdy, když to neodvede vaši plnou pozornost od řízení. Není to tak dávno, co Německé soudy uložily pokutu ve výši 200 EUR za to, že řidič Tesly na ovládacím tabletu upravoval rychlost stírání čelního okna.

Jak zaplatit pokutu v Německu?

Když máte tu možnost, plaťte rovnou na místě v hotovosti. Nedoporučujeme trvat na správním řízení, částka se navyšuje, plus musíte platit správní poplatky. V ostatních případech obdržíte dopis s oznámením, případně i fotografii z místa činu. Jak zaplatit pokutu v eurech? V dopisech budete mít uvedené platební údaje. V internetovém bankovnictví jednoduše zadáte platbu v cizí měně a máte to hotové.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články

Nosič kol na tažné zařízení Yakima JustClick 2

Yakima – specialista na nosiče kol na auto

0
Milovníci cyklistiky potřebují čas od času převézt kola do větší vzdálenosti. Jejich umístění v úložném prostoru auta není příliš ideální a bezpečné. Proto je...