Polsko: Za nehodu v opilosti doživotní zákaz řízení a zabavení vozidla

Nehody v opilosti jsou na každodenním pořádku a to máme v České republice nulovou toleranci alkoholu v krvi při řízení. Navzdory tomu je alkohol za volantem jeden z nejčastějších důvodů, proč vznikne dopravní nehoda. Žádný svědomitý řidič by po požití alkoholu za volant nesedl, ale dle statistik je takových jen málo. To v Polsku už toho mají dost a po opilých řidičích tvrdě půjdou.

Co se v článku dozvíte Zobrazit

    Co nám říkají statistiky? Je to smutný příběh

    Na základě dostupných údajů jsou statistiky velmi smutné. Za první tři měsíce roku 2023 bylo zjištěno, že celkem 20 631 řidičů řídili pod vlivem alkoholu. To znamená ve srovnání se stejným obdobím minulého roku, nárůst asi o 15 %.

    Ve stejném období došlo k 2 466 dopravním nehodám, při kterých bylo 4 159 zraněno a 347 lidí zemřelo. I když se celkový počet dopravních nehod ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku snížil o 37 %, počet případů řízení pod vlivem alkoholu se zvýšil až o 2 629.

    Za zmínku stojí, že problém s opilými řidiči narůstá o víkendech a počet zatčených v pondělí ráno naznačuje, že se mnoho lidí rozhodne řídit, aniž by si uvědomili, že jsou stále pod vlivem alkoholu. Jedná se o tzv „bezvědomou intoxikaci“, která na silnicích představuje vážné riziko. I přes přísné tresty za řízení pod vlivem alkoholu tento problém stále přetrvává.

    Bude vás zajímat: Kdy můžete po alkoholu řídit?

    Je jízda pod vlivem alkoholu trestným činem?

    Řízení vozidla v opilosti představuje bezohledné a nebezpečné chování, které představuje riziko pro bezpečnost, život a zdraví jak řidiče, tak i ostatních účastníků silničního provozu. Z tohoto důvodu se v Polsku stanovuje zákon, který vymezuje přesné situace a parametry, které umožňují určit, zda osoba, která je pod vlivem alkoholu, spáchá trestný čin. Polské právo rozlišuje dva stavy, kdy může jednotlivec být postižen v důsledku konzumace alkoholických nápojů. Tyto stavy jsou:

    Jaké hrozí tresty?

    Pokud řidič po požití alkoholu se rozhodne usednout za volant vozidla, dopouští se přestupku. A proto mu hrozí pokuta ve výši od 2 500 do 30 000 PLN nebo dokonce zatčení. Navíc, může soud rozhodnout o uložení zákazu řízení v rozmezí od 6 měsíců do 3 let. V některých závažných situací to může být až 15 let.

    Řízení v opilosti může být také považováno za trestný čin, když řidič dosáhne hladiny alkoholu více než 0,5 promile v krvi. Toto jednání je sankcionováno rozsáhlejšími postihy, včetně finanční pokuty, která závisí na finanční situaci pachatele. Řidič může čelit pokutám od 10 do 2 000 PLN za každý den, což může být až 540 dní. Další možný trest pro řidiče pod vlivem alkoholu je omezení osobní svobody až na 2 roky, které může zahrnovat veřejně prospěšné práce nebo snížení platu. V extrémních případech může dojít i k odnětí svobody. Soud je také povinen uložit zákaz řízení vozidel – obecný nebo pro konkrétní kategorie. Řidičský průkaz mu bude odebrán minimálně na 3 roky a maximálně až na 15 let (v případě opakovaného přestupku tohoto druhu i doživotně).

    Kromě pokuty může být nařízena finanční sankce pro Fond pomoci obětem a postpenitenciární pomoc, která může dosáhnout až 5 000 PLN až do 60 000 PLN. Trestné body jsou udělovány i v případě řidiče, přičemž jejich počet zůstává stejný jako při jiných případech požívání alkoholu.

    Zabavení vozidla při řízení pod vlivem alkoholu

    Pozor, od března 2024 budou lidé, kteří budou zastiženi při řízení pod vlivem alkoholu, čelit výrazně tvrdším následkům. Tyto tresty se budou vztahovat jak na místní obyvatele, tak i na cizince. Informace byly potvrzeny od ÚAMK. 

    Osobám, které budou přistiženy při řízení s hladinou alkoholu v krvi přesahující 1,5 promile, bude vozidlo zabaveno místní dopravní policií a následně připadne státu. V případě, že opilý řidič způsobí nehodu, bude jeho vozidlo zabaveno a zkonfiskováno, i když hladina alkoholu v jeho krvi dosahuje pouze 1 promile. Pro recidivistu platí, že polský stát mu zabaví vozidlo i v situaci, kdy je naměřeno pouze 0,5 promile alkoholu.

    V každém z uvedených případů policie automaticky zadrží vozidlo po dobu 7 dní. Poté je vozidlo předáno do péče prokurátora, a soud následně rozhodne o jeho propadnutí ve prospěch státu a o zařazení do dražby.

    Novela zákona umožňuje vydávat výjimky. Jestliže opilý řidič není vlastníkem vozidla, stát jej nezabaví. Nicméně viník je povinen vyplatit státu částku odpovídající aktuální hodnotě vozidla. Dokonce i v případě, kdy dojde k úplnému zničení vozidla při nehodě, musí viník uhradit státu jeho tržní hodnotu.

    Doživotní zákaz řízení

    Od 1. ledna 2020 vešel v platnost zákon, který popisuje možnost přijít o řidičské oprávnění doživotně.

    Délka, na jak dlouho řidič přijde o řidičský průkaz po jízdě pod vlivem alkoholu, závisí na hladině alkoholu v jeho krvi v okamžiku zadržení. Pokud se tato hladina pohybuje mezi 0,2 a 0,5 promile, bude mu udělen zákaz řízení minimálně na 6 měsíců a maximálně na 3 roky.

    Přísnější postih platí, pokud měřící přístroje zaznamenají hladinu alkoholu nad 0,5 promile. V takovém případě bude mít řidič zákaz řízení po dobu minimálně 3 let. V extrémních situacích může dojít k zneplatnění řidičského průkazu až na 15 let.

    Důležité je též si uvědomit, že řízení vozidla pod vlivem alkoholu může mít za následek trvalou ztrátu řidičského oprávnění neboli doživotní zákaz řízení. K tomu dochází, pokud opilý řidič způsobí dopravní nehodu s oběťmi, které jsou zraněny nebo dokonce usmrceny.

    Nejčastější otázky a odpovědi

    Je jízda pod vlivem alkoholu přestupek nebo trestný čin?

    Polské právo rozlišuje dva stavy, kdy může jednotlivec být postižen v důsledku konzumace alkoholických nápojů. Tyto stavy jsou:
    stav po požití alkoholu (obsahuje od 0,2 do 0,5 promile alkoholu),
    opilost (obsahuje více než 0,5 promile alkoholu).

    Jaké hrozí tresty při přestupku při řízení pod vlivem alkoholu?

    Pokud řidič po požití alkoholu se rozhodne usednout za volant vozidla, dopouští se přestupku. A proto mu hrozí pokuta ve výši od 2 500 do 30 000 PLN nebo dokonce zatčení. Navíc, může soud rozhodnout o uložení zákazu řízení v rozmezí od 6 měsíců do 3 let. V některých závažných situací to může být až 15 let.

    Jaké hrozí tresty při trestném činu při řízení pod vlivem alkoholu?

    Řízení v opilosti může být také považováno za trestný čin, když řidič dosáhne hladiny alkoholu více než 0,5 promile v krvi. Řidič může čelit pokutám od 10 do 2 000 PLN za každý den, což může být až 540 dní. Další možný trest pro řidiče pod vlivem alkoholu je omezení osobní svobody až na 2 roky. V extrémních případech může dojít i k odnětí svobody. Řidičský průkaz mu bude odebrán minimálně na 3 roky a maximálně až na 15 let (v případě opakovaného přestupku tohoto druhu i doživotně).

    Kdy je možné zabavení vozidla při řízení pod vlivem alkoholu?

    Osobám, které budou přistiženy při řízení s hladinou alkoholu v krvi přesahující 1,5 promile, bude vozidlo zabaveno místní dopravní policií a následně připadne státu. V případě, že opilý řidič způsobí nehodu, bude jeho vozidlo zabaveno a zkonfiskováno, i když hladina alkoholu v jeho krvi dosahuje pouze 1 promile. Pro recidivistu platí, že polský stát mu zabaví vozidlo i v situaci, kdy je naměřeno pouze 0,5 promile alkoholu.

    Kdy hrozí doživotní zákaz řízení?

    Délka, na jak dlouho řidič přijde o řidičský průkaz po jízdě pod vlivem alkoholu, závisí na hladině alkoholu v jeho krvi v okamžiku zadržení. Řízení vozidla pod vlivem alkoholu může mít za následek trvalou ztrátu řidičského oprávnění neboli doživotní zákaz řízení. K tomu dochází, pokud opilý řidič způsobí dopravní nehodu s oběťmi, které jsou zraněny nebo dokonce usmrceny.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *