Pokuty v Rakousku: Jak jsou vysoké a jak je zaplatit?

8
1337
pokuty v Rakousku

Pokuty z Rakouska bývají tučné. Zjistěte, jak vysoké jsou za rychlost, řízení pod vlivem nebo za špatné parkování. Poradíme, jak pokutu z Rakouska zaplatit a proč se nevyplatí ji ignorovat. A přidáme pár tipů ohledně toho, jak se vyhnout problémům.

Na rakouských silnicích platí přísná pravidla. A na rozdíl od jiných národů, Rakušáci jsou rovněž proslulí tím, že řidiče opravdu hlídají a za porušení padají tučné pokuty. Jelikož přes tuto zemi každoročně spousta lidí míří při cestě do Chorvatska, není od věci se se situací u našich sousedů lépe seznámit.

V následujícím článku se podíváme nejen na to, jaké pokuty z Rakouska vám hrozí, ale i na způsoby placení nebo vymáhání. Odpovíme si i na to, co se stane, když pokutu nezaplatíte.

Pokuty za rychlost Rakousko

Pokuta za rychlost z Rakouska dokáže rodinný rozpočet pěkně zatížit. Minulý rok se částky dokonce zvyšovaly. V tomto státě navíc platí pravidlo, že pokud vás přistihnou jet rychle vícekrát za sebou, každý další postih s sebou přinese i tučnější pokutu.

Jaké jsou pokuty za rychlost v Rakousku? Sestavili jsme pro vás tabulku, ve které najdete vše potřebné.

Porušení rychlosti  Pokuta
Jízda ve městě nebo mimo něj rychlejší než 30 km/h  od 150 EUR do 5000 EUR
Jízda ve městě rychlejší než 40 km/h      od 300 EUR do 5000 EUR
ízda mimo město rychlejší než 50 km/hod 300 EUR do 5000 EUR

Pozor. Jakmile vás policisti přistihnou, že přestupek opakujete, nejen, že vám navýší pokutu. Ale navíc vám i mohou odebrat řidičský průkaz. A to až na tři měsíce. V případě, že se bude situace po odebrání znovu opakovat, odeberou ho tentokrát na tři až šest měsíců.    

Lhůta, která se spustí od prvního prohřešku a během které nesmíte znovu překročit rychlost, byla prodloužena na čtyři roky. 

Pokuta za špatné parkování Rakousko

Rakouští policisté si dávají na parkování dobrý pozor. A to zejména v okolí hotelů a restaurací, kde se třeba stát zrovna nesmí. Konkrétně ve Vídni se řidičům z cizích zemí často stává, že najdou za stěračem pokutu za špatné parkování.

Proto si hlídejte značky a nedávejte jen na doporučení kolemjdoucích nebo obsluhy v restauraci. Jim přeci o peníze nejde.

Jaké jsou pokuty za špatné parkování v Rakousku? Nejsou tak přísné jako za rychlou jízdu. Přesto to za to nestojí. I když stojíte na špatném místě například přes noc, řidiči na fórech si stěžují, že dostali pokut hned několik. Celková částka se může nasčítat.

 • Obvyklá pokuta za špatné parkování v Rakousku je 36 EUR. Může se vyšplhat až na 90 EUR.
 • Pokud zfalšujete parkovací lístek, můžete zaplatit až 240 EUR.
rakousko

Pokuta za jízdu na červenou v Rakousku

V cizím prostředí nebo při řízení pod stresem se někdy může stát, že omylem projedete na červenou. Když vás strážník nebo radar přistihne, že jste spáchali tento přestupek a na světlech nezastavili, můžete dostat pokutu 70 EUR.

Pokuty za alkohol

Jestli v Rakousku nadýcháte, mohou vám zadržet řidičský průkaz. Záleží na tom, kolik alkoholu ve vaší krvi odhalí. Do 0,8 jde o přestupek, nad 0,8 už je v sázce řidičské oprávnění.

Při kontrole neodmítejte test alkoholu v krvi. Když se nepodrobíte testu, je to považováno za trestný čin. To znamená, že vám dají pokutu minimálně 2000 EUR a odeberou řidičské oprávnění na minimálně 6 měsíců.

Pokuta z Rakouska

Pokutu z Rakouska se rozhodně nevyplatí ignorovat. Doba promlčení je jeden rok a pokud se během této doby vrátíte do země, je dost pravděpodobné, že ji po vás budou vymáhat (například celníci atd.). Neuhrazená pokuta zůstane v databázi a v extrémních případech za ni můžete jít do vězení, jelikož v Rakousku fungují alternativní tresty.

V případě, že by byla vaše pokuta z Rakouska vyššího řádu a vy jste ji ignorovali, mohou ji po vás vymáhat i soudně nebo skrze soukromé vymahače. Náklady pak celkově vzrostou a budete platit mnohem víc, než byla původní částka.

Dejte si pozor na soudní vypořádávání. Ano, jakmile obdržíte výzvu k zaplacení pokuty, je možné se odvolat s pomocí právníka. Ale jakmile se bude celá věc řešit před soudem, musíte uhradit poplatky s tím spojené. Ty se mohou vyšplhat do výše stovek EUR.

Pokuta z Rakouska – dopis

Pokud jste zrovna nenašli lístek za stěračem, o pokutě se v naprosté většině případů dozvíte skrze dopis. V dokumentech bude uvedeno, čeho jste se dopustili, kolik vás to bude stát a další náležitosti. V oznámení najdete i bankovní účet.

Jak zaplatit pokutu do Rakouska? Jednoduše. Vyplňte bankovní příkaz a máte to hotové. Jestli nevíte, jak zaplatit pokutu v eurech, obraťte se na svou bankovní společnost. Ve většině bankovních aplikací je možné zadat platbu v cizí měně, a tak by neměl být žádný problém. Pokuta z Rakouska vám většinou přijde do deseti dní až několika měsíců po spáchání.

Pár rad na závěr

 • Nezapomeňte se před jízdou ujistit, že máte v pořádku povinnou výbavu. I k celkové kontrole totiž může v Rakousku dojít, aniž byste spáchali nějaký přestupek. Například na odpočívadle na benzínové pumpě. Ušetříte si tak spoustu problémů a vysvětlování.
 • Pro jízdu na všech dálnicích a rychlostních silnicích potřebujete rakouskou dálniční známku. Dá se pořídit roční, dvouměsíční nebo desetidenní. Dálniční známky se dají koupit i online, stejně jako digitální úsekové mýtné.

8 Komentáře

 1. Dobrý den, mám dotaz. Koupil jsem si dálniční známku ale nalepil jsem ji na špatné místo. Do dolního rohu na skle. Hrozí mě za to pokuta? A jak jsou známky kontrolovány? díky Martin

  • Doporučuje se lepit dálniční známku do levého horního okraje čelního skla nebo pod střední zpětné zrcátko. Pokud je však nalepena jinde, ale je na viditelném místě, neměla by hrozit pokuta. Vždy však záleží na průběhu dané silniční kontroly a kontrolujícím policistovi.

 2. Dobrý den, přišel nám dopis z Rakouska ohledně zaplacení pokuty za překročení rychlosti. Bohužel jsme tento dopis ztratili a nemáme tedy ani platební údaje. Můžete nám prosím poradit na který úřad v Rakousku se obrátit, aby nám dopis, případně platební údaje přeposlali? Děkuji

  • Dobrý den, pokuty ze zahraničí, tudíž i z Rakouska je nutné zaplatit, než abyste riskovali další možné problémy a ještě větší postihy. Doporučuji se obrátit na příslušný Rakouský zahraniční úřad, kde jste se pohybovali a odkud jste pokutu dostali nebo se pokusit kontaktovat celní úřad, kde by vám mohli také sdělit, zdali nemáte záznamy o nezaplacených pokutách ze zahraničí.

 3. Dobrý den, byli jsme v Rakousku na dovolené a zaplatili si jízdu po Glosgluckner Hochalpenstrase, je tam úsek, kde zrovna staví nějakou chatu a je tam kvůli toho rychlost snížena z 80 na 50km/h a samozřejmě to kontroluje radar, já nestihl dostatečně přibrzdit a byl jsem cca na 55 – 60 km/h a viděl červený záblesk. Je vůbec nějaká šance, že se takovou rychlostí ve večerních hodinách na prázdné silnici nebudou dále zabývat? Případně jak dlouho trvá, než přijde výzva a kolik si mám připravit? Děkuji.

  • Dobrý den je velmi pravděpodobné, že se touto jízdou budou kompetentní instituce zabývat. Lhůta pro doručení pokuty je většinou od 10 dní až několika měsíců po spáchání. Pokuta se bude standardně pohybovat v minimální výši, avšak se může zvyšovat na závislosti na okolnostech. Toto není váš případ, avšak obecně se pokuty pohybují od 300 EUR do 5000 EUR, jakmile je jízda mimo město rychlejší než 50 km/h. Více info o pokutách v Rakousku, nebo jak pokuty zaplatit najdete zde: https://autotrip.cz/pokuty-v-rakousku/.

 4. Dobrý den, v Rakousku na dálnici jsme zaplatili blokovou pokutu na místě v hotovosti a po 4 měsících přišla další pokuta za rychlost ze stejného úseku. Můžete poradit, jak se dá bránit?

  • Dobrý den, kontaktovala bych instituci, která vám zaslala pokutu a vysvětlila bych situaci. Nejlépe pokud budete mít doma ústřižek od zaplacené minulé pokuty, abyste se měli čím bránit. Avšak si zkontrolujte, zdali jste nepřekročili na dálnici rychlost dvakrát. Protože jakmile přestupek opakujete, navýší se vám další pokuta. Tato rada není závazná, je lepší se poradit s právníkem či jinou kompetentní osobou. Pěkný den.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno