Jak si půjčit auto v 7 bodech. V Čechách i v zahraničí

Nemáte vlastní auto a zrovna ho potřebujete? Nebo si chcete užít dovolenou s džípem? Tak si ho půjčte! Najdete i autopůjčovny, které se specializují na dodávky a užitkové vozy. Jak si půjčit auto v ČR nebo v zahraničí? Na co si dát pozor a jak se nenachytat?

Obsah: Jak si půjčit auto v 7 bodech. V Čechách i v zahraničí Zobrazit

    Kde a jak půjčit auto

    Autopůjčovny jsou komerční subjekty, které pronajímají svůj vozový park koncovým zákazníkům (třeba i firmám). Oproti carsharingu (např. HoppyGo, ta funguje i na Slovensku a v Polsku) jsou tu podstatně déle. Pro půjčení budete potřebovat:

    • občanský a řidičský průkaz,
    • firmy potom navíc živnostenský list nebo výpis z obchodního rejstříku.

    Na co si při půjčování aut dát pozor?

    Většinou platí, že čím dříve zarezervujete, tím výhodnější ceny ulovíte. Autopůjčovny počítají s tím, že se vám mohou změnit plány. A proto nabízí nějakou lhůtu pro storno bez poplatku. Zpravidla 48 až 24 hodin předem. Stačí rezervaci zavčas zrušit či upravit tak, aby vám termín vyhovoval.

    Nezapomeňte si ujasnit palivové možnosti:

    1. Auto půjčujete s plnou nádrží a vracíte taktéž – asi nejlepší možnost. Před vracením vozidla natankujete plnou nádrž a vrátíte. Kdybyste nenatankovali, autopůjčovna vám naúčtuje poplatky za doplnění.
    2. Předplacené pohonné hmoty – auto vyzvedáváte s plnou nádrží, za kterou zaplatíte. Auto vracíte s prázdnou nádrží a nemusíte doplňovat. Peníze za neprojeté palivo vám některé společnosti vrací – ale ne vždy, musí to být napsané v podmínkách. Nevýhodou je servisní poplatek, který většinou k téhle možnosti patří a bývá celkem vysoký.

    Spoluúčast. Autopůjčovna by se s vámi měla smluvně dohodnout na výši maximální částky v případě, že dojde k poškození nebo nehodě auta vaší vinou. Jestli chcete nulovou spoluúčast, bývá nutné auto připojistit. Ať už přímo u autopůjčovny nebo přes externí pojišťovnu.

    Maximální počet najetých kilometrů. Pokud plánujete delší výlet, musíte limit navýšit. Bývá lepší to udělat předem, než doplácet za překročení limitu zpětně – autopůjčovny to většinou draze zpoplatňují.

    A pozor při překračování hranic. Na tom se musíte domluvit předem. Za tímto účelem je nutné vystavit souhlas k opuštění země majitelem vozidla pro případ kontroly policií.

    Záloha

    Záloha se v naprosté většině případů zablokuje na vaší kreditní nebo debetní kartě. Počítejte s tím, že se záloha po vrácení uvolní klidně až za dva nebo tři týdny. Ta se může v závislosti na půjčovně lišit. Vždy si tedy přečtěte podmínky autopůjčovny, ať nejste překvapení.

    Extra poplatky a požadavky na řidiče

    Většinou se setkáte s požadavkem, aby člověk, co si půjčuje, měl řidičský průkaz alespoň 4 roky a bylo mu minimálně 21 let.

    Mladší řidiči v zahraničí často platí tzv. under age poplatek – to proto, že v ně nemají provozovatelé takovou důvěru. Jakmile vám je nad 25, poplatek se vás už netýká. Z toho plyne, že starší řidiči mají výhody. Jestli je vás ve skupině víc, ať si na sebe půjčí auto ten nejstarší (do 75 let věku ideálně, existují i omezení shora).

    Standardem je půjčovat auta opatřená dálniční známkou. Ovšem když se v zemi na dálnicích platí formou mýtného, tak to už jde z vaší kapsy. Řidič dále z vlastní kapsy hradí doplňky (navigaci atd.), mytí vozu a drobnou údržbu.

    Cena půjčení auta

    Pronájem auta se, stejně jako záloha, většinou řeší bezhotovostně. Ceny jsou různé. Záleží na modelu auta a nabídce konkrétního provozovatele. V ČR počítejte okolo 1000 Kč na den.  Na čím více dní auto půjčujete, tím bývá poplatek za 24 hodin nižší.

    Zde jsou orientační ceny autopůjčoven v ČR, konkrétně půjčovné na 1 den:

    • Škoda Fabia, 1200 Kč
    • Mini Cooper S Cabrio, 2500 Kč
    • Škoda Kodiaq, 2700 Kč
    • Renault Trafic, 2150 Kč
    • Toyota Supra GR, 9000 Kč

    Dodávky se v půjčovnách dodávek dají sehnat výhodněji, cca za 500 Kč na den.

    Carsharing vs autopůjčovna – porovnání cen na víkend

    A teď malé porovnání. Na kolik vás vyjde půjčení auta na víkend v autopůjčovně a na kolik přes carsharing?

    • Autopůjčovny inzerují Škodu Fabii na 48 hodin za cca 2400 Kč
    • Přes carsharing, např. HoppyGo, seženete Škodu Fabii na víkend za 1077 Kč (od pátku do neděle, 48 hodin)

    Carsharing bývá levnější. Má také výhodu, že nabízí krátkodobějších zápůjčky, třeba jen na půl dne, několik hodin atd. To ale neplatí pro všechny služby a platformy. Pokud máte blízko k moderním technologiím, celý systém vám nejspíš bude vyhovovat víc.

    Na dlouhý výlet je ale klasická autopůjčovna o něco jistější, tedy hlavně v zahraničí. Také nabídnou pestřejší nabídku vozů.

    Vyzvedávání a vracení

    Auto se vyzvedává na provozovně. Některé provozovny nabízí přistavení na místo určení. Při cestování v zahraničí můžete půjčit auto rovnou na letišti – mají otevřeno 24 hodin denně a při odletu ho vrátíte na místo. Z logistického hlediska je to nejpohodlnější varianta.

    Ceny za půjčení auta na letišti nebývají nijak přehnané. V porovnání s autopůjčovnami mimo letiště je rozdíl minimální. Navíc nezapomínejte, že se na letiště musíte bez auta nějak dopravit. Typicky předraženým taxíkem. I tak si to ale raději dopředu ověřte a ceny si porovnejte.

    Některé autopůjčovny mají více poboček. A proto je možné vracet na jiném místě, než jste půjčovali. Např. půjčíte na letišti na severu země a vrátíte v letovisku na jihu.

    Půjčovné se v naprosté většině případů kalkuluje v 24hodinovém formátu. Takže jeden den neznamená jeden kalendářní den, ale 24 hodin. Ty se začínají počítat od momentu půjčení. Jakmile máte auto půjčené na den, ale vrátíte ho po 26 hodinách, už platíte půjčovné za dva dny.

    Nejčastější dotazy

    Jak si půjčit auto v autopůjčovně?

    Budete potřebovat občanský a řidičský průkaz. Dále musíte složit zálohu.

    Na co si dát při půjčování auta pozor?

    Na podmínky pronájmu (spoluúčast atd.) či maximální počet najetých kilometrů. Mladší řidiči bývají znevýhodnění. Proto je lepší, když si auto půjčí někdo starší ze skupiny. Více tipů se dozvíte v článku.

    Kolik stojí půjčení auta?

    Záleží na zemi, kde půjčujete a samozřejmě na modelu auta. V ČR si půjčíte např. Škodu Fabii okolo 1200 Kč na den.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *