Domů » Cestování » Repatriace vozidla ze zahraničí: Jak to funguje, kolik to stojí a co to vlastně znamená?

Repatriace vozidla ze zahraničí: Jak to funguje, kolik to stojí a co to vlastně znamená?

0

Každý, kdo se již setkal s uzavíráním cestovního pojištění, jistě zná termín repatriace. Tato fráze se objevuje v různých situacích, avšak v kontextu pojištění se nejčastěji využívá k popisu návratu osoby nebo vozidla zpět do jejich domovské země. V tomto článku se podíváme na význam tohoto pojmu a na způsob, jakým celý proces funguje.

Repatriace vozidla ze zahraničí: Jak to funguje, kolik to stojí a co to vlastně znamená?

Co je to repatriace vozidla?

Termín repatriace má svůj původ v latinském slově repatriare, což znamená návrat do vlasti.

Repatriace vozidla je proces, při kterém se konkrétní vozidlo přepravuje z místa, kde nastala nehoda nebo porucha, zpět do jeho domovské země nebo do místa trvalého pobytu majitele. Tento postup může být realizován v rámci cestovního pojištění, a to za účelem zajistit, že vozidlo bude vráceno do domovského prostředí majitele v případě problémů, jako jsou havárie, poruchy nebo jiné neplánované události během cestování autem v zahraničí

Repatriace vozidla je klíčovým prvkem procesu, který často zahrnuje významnou část pojistného plnění v případě dopravní nehody nebo poruchy vozidla.

Repatriace vozidla ze zahraničí je služba, kterou nabízí pojišťovny jako součástí pojištění nebo jako doplňkové připojištění k cestovnímu pojištění. Pro tuto situaci je optimální krátkodobé havarijní pojištění.

Obecně se při sjednávání cestovního pojištění pro cesty do zahraničí doporučuje vybrat nadstandardní komplexní asistenční služby, které převyšují standard. Tím zajistíte, že v případě nečekaných událostí, jako jsou zdravotní komplikace, havárie vozidla, porucha vozidla nebo jiné nepředvídatelné situace, budete mít k dispozici efektivní a rozsáhlou podporu. To vám umožní klidněji a bezpečněji prožívat své cestovatelské zážitky.

Pokud není možné vaše vozidlo opravit nebo uvést do provozu během vaší cesty, pojišťovna vám zajistí odtah vozidla zpět do České republiky. Při repatriaci vozidla do ČR jsou samozřejmě další poskytované služby logicky omezeny, jako například možnost využití náhradního ubytování v zahraničí.

Odtah vozidla ze zahraničí

Kdy je možné repatriaci využít?

Repatriace může být obecně využita v následujících případech:

1. Při autoasistenci do zahraničí, kdy je vozidlo porouchané a vyžaduje přepravu zpět domů.

2. Pokud se nacházíte v lokalitě postižené terorismem nebo válečným konfliktem.

3. V případě zranění nebo nemoci v zahraničí, kdy je nutný převoz zpět do České republiky pro léčbu.

4. V případě úmrtí během pobytu v zahraničí; tělesné ostatky budou na náklady pojišťovny přepraveny zpět rodině do vlasti.

5. Při autoasistenci do zahraničí, kdy je vozidlo porouchané a vyžaduje přepravu zpět domů.

Jak to celé funguje?

Pokud často cestujete do zahraničí s motorovým vozidlem, je doporučeno uzavřít asistenční služby s rozšířeným nebo nadstandardním pokrytím (například pojištění odtahu vozidla ze zahraničí). Standardní nabídky asistenčních služeb mohou buď vůbec neplatit v případě škod v zahraničí, nebo poskytovat nedostatečné limity plnění.

Pokud jste před odjezdem sjednali pojištění vozidla s asistenční službou, zdá se situace na první pohled jednodušší. Stačí zavolat na call centrum pojišťovny, kde vám poskytnou potřebnou pomoc. Avšak může se stát, že pokud bylo poškozené vozidlo převezeno do servisu a následně došlo k závěru, že oprava je příliš náročná a finančně nevýhodná, bude vozidlo přepraveno do vaší domovské země. V takovém případě vás čeká repatriace vozidla.

Proces repatriace vozidla v zahraničí závisí na konkrétních podmínkách stanovených cestovním pojištěním a asistenčními službami, které máte uzavřeny. Nicméně, obecně lze popsat několik kroků, které bývají součástí tohoto procesu:

1. Kontakt s asistenční službou: Pokud vznikne potřeba repatriace vozidla, prvním krokem je kontaktovat asistenční službu, kterou máte sjednanou v rámci cestovního pojištění. Kontaktní údaje na tuto službu bývají uvedeny v pojistné smlouvě nebo na kartičce s kontakty, kterou vám poskytla pojišťovna.

2. Odhad situace: Asistenční služba posoudí situaci a rozhodne o nejlepším postupu. To může zahrnovat organizaci odtahu vozidla z místa poruchy nebo nehody a přípravu na repatriaci.

3. Přeprava vozidla: V případě, že vozidlo není možné opravit na místě, asistenční služba zajistí jeho přepravu zpět do domovské země. To může zahrnovat odtah vozidla, přepravu prostřednictvím speciálního vozidla nebo jiné formy dopravy.

4. Administrativní záležitosti: Během repatriace jsou řešeny veškeré administrativní záležitosti spojené s přepravou vozidla přes hranice, včetně celních formalit a povolení.

5. Komunikace s pojišťovnou: Asistenční služba zpravidla komunikuje s pojišťovnou a zajišťuje, aby všechny náklady a úkony spojené s repatriací vozidla byly hrazeny dle podmínek sjednaných v cestovním pojištění.

Je důležité podotknout, že konkrétní postup repatriace vozidla může variabilně záviset na podmínkách vaší pojistné smlouvy a asistenčních služeb, které jste si vybrali.

Jak funguje repatriace

Na co si dát pozor?

Při výběru pojištění nebo asistence na cesty do zahraničí se zaměřte nejen na dostatečnou výši plnění, ale také na to, jaký podíl této částky lze využít právě na repatriaci vozu. Ne vždy je možné využít plnou částku. Může se stát, že máte například plnění ve výši 80 tisíc korun, ale pro repatriaci vozu můžete využít pouze 50 tisíc korun. Toto jsou detaily, které mohou způsobit nepříjemné překvapení. 

Nejlevnější pojistky obvykle poskytují pouze základní pojistnou ochranu, a mohou se limity v případě repatriace ukázat jako nedostatečné. Vše, co přesahuje stanovený limit, musí pojištěný uhradit z vlastních prostředků.

Kolik repatriace stojí?

Cena repatriace vozidla je proměnlivá a závisí na několika klíčových faktorech. Bez sjednání repatriace byste museli uhradit veškeré náklady na přepravu z vlastních prostředků, což může dosáhnout až na výše stovek tisíc korun, v extrémních případech dokonce na několik milionů korun, zejména při repatriaci ze vzdálených destinací, jako je USA a další jiné země.

Cena repatriace vozidla může značně variabilně záviset na několika faktorech, včetně vzdálenosti mezi místem, kde se vozidlo nachází, a jeho domovskou zemí, typu vozidla, rozsahu poškození, zvoleného způsobu přepravy, a podmínek sjednaných v cestovním pojištění.

Cena repatriace vozidla se liší v závislosti na několika faktorech:

  • Vzdálenost: Větší vzdálenost mezi zemí původu a cílovou zemí obvykle znamená vyšší náklady. Obecně častými destinacemi při repatriaci vozidla jsou Rakousko, Chorvatsko, ale také také Německo nebo Itálie. 
  • Typ vozidla: Velikost a váha vozidla mohou ovlivnit cenu přepravy. Přeprava malého automobilu se jednoznačně liší od SUV nebo velké rodinné dodávky či karavanu nebo obytného vozu.
  • Dopravní prostředky: Výrazně ovlivnit cenu může i způsob přepravy, ať už to bude podzemní, námořní nebo letecká přeprava. Pozor na země, které mají dopravu zajištěnou trajektem.
  • Celní poplatky: Některé země mohou vyžadovat zaplacení různých celních poplatků a daní

Průměrné náklady na repatriaci osob se pohybují okolo 75 000 Kč, a co se týče odtahu nepojištěného vozidla ze zahraničí, můžete očekávat částku 15 až 40 Kč za ujetý kilometr, v některých destinací se setkáte i s vyšší částkou.

Nejčastější otázky a odpovědi

Co je to repatriace vozidla?

Repatriace vozidla je proces, při kterém se konkrétní vozidlo přepravuje z místa, kde nastala nehoda nebo porucha, zpět do jeho domovské země nebo do místa trvalého pobytu majitele. Tento postup může být realizován v rámci cestovního pojištění, a to za účelem zajistit, že vozidlo bude vráceno do domovského prostředí majitele v případě problémů, jako jsou havárie, poruchy nebo jiné neplánované události během cestování v zahraničí. 

Jak funguje repatriace vozidla ze zahraničí?

Proces repatriace vozidla v zahraničí závisí na konkrétních podmínkách stanovených cestovním pojištěním a asistenčními službami, které máte uzavřeny. Nicméně, obecně lze popsat několik kroků, které bývají součástí tohoto procesu: nejprve je nutné kontaktovat asistenční službu, zajištění odhadu situace, přeprava vozidla, administrativa a komunikace s pojišťovnou.

Na co si dát pozor při zřizování cestovního pojištění do zahraničí?

Při výběru pojištění nebo asistence na cesty do zahraničí se zaměřte nejen na dostatečnou výši plnění, ale také na to, jaký podíl této částky lze využít právě na repatriaci vozu. Ne vždy je možné využít plnou částku. Může se stát, že máte například plnění ve výši 80 tisíc korun, ale pro repatriaci vozu můžete využít pouze 50 tisíc korun. Toto jsou detaily, které mohou způsobit nepříjemné překvapení. 

Kolik repatriace stojí?

Bez sjednání repatriace byste museli uhradit veškeré náklady na přepravu z vlastních prostředků. Cena repatriace vozidla může značně variabilně záviset na několika faktorech, včetně vzdálenosti mezi místem, kde se vozidlo nachází, a jeho domovskou zemí, typu vozidla, rozsahu poškození, zvoleného způsobu přepravy, a podmínek sjednaných v cestovním pojištění. Průměrné náklady na repatriaci osob se pohybují okolo 75 000 Kč, a co se týče odtahu nepojištěného vozidla ze zahraničí, můžete očekávat částku 15 až 40 Kč za ujetý kilometr, v některých destinací se setkáte i s vyšší částkou.


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články