Domů » Pro řidiče » Řidiči pozor: Prodloužení platnosti některých dokladů a průkazů

Řidiči pozor: Prodloužení platnosti některých dokladů a průkazů

0

Kvůli pandemii nemoci COVID-19 vydala Evropská unie zvláštní nařízení, které se týká platnosti a nutnosti obnovení některých důležitých licencí, dokladů a osvědčení. V České republice tak platí takzvané toleranční období, které bude dlouhé 6 až 7 měsíců, jež platí na propadlé doklady. Délka tohoto tolerančního období se liší podle typu dokladu a níže si je tedy rozebereme. Mějte ale na paměti, že úřady už normálně fungují a výměnu dokladů proto není potřeba odkládat. Vyhnete se dlouhým řadám, které vzniknou na přelomu let 2020 a 2021.

Řidiči pozor: Prodloužení platnosti některých dokladů a průkazů
Řidičský průkaz - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Co to pro vás znamená?

Kvůli tomuto nařízení není potřeba měnit nálepky na registračních značkách nebo opravovat zápis v TP. Jedná se o celoevropské nařízení, tudíž se nemůže stát, že by tato skutečnost při kontrole nebyla uznána. Ministerstvo dopravy dostatečně brzy upozornilo STK a úřady obcí s rozšířenou působností.

Dopady na řidiče

Na všechny doklady zmíněné v Nařízení o prodloužení platnosti dokladů se i po konci platnosti bude nahlížet jako na platné. Jedná se tedy i o řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti. Z nařízení vyplývá, že platnost ŘP, pravidelného školení, profesní způsobilosti a průkazu profesní způsobilosti, jež měla skončit někdy v období mezi 1. únorem 2020 až 31. srpnem 2020 se automaticky prodlouží o sedm měsíců od data původního ukončení platnosti dokladu či školení.

Bude vás zajímat: Výměna řidičského průkazu: Kolik stojí a co když už je pozdě?

Prodloužení platnosti se nevztahuje na karty řidiče do digitálního tachografu, jelikož jsou vybaveny digitálním čipem. Po konci platnosti již čipy nenahrávají data o činnosti řidičů.

Dopady na automobily

Technické prohlídky a platnost osvědčení o technické způsobilosti vozidla s vypršením platnosti v termínu mezi 1. únorem 2020 až 31. srpnem 2020 mají prodlouženou platnost o sem měsíců. Pravidelná kontrola tachografu, ke které mělo dojít mezi 1. únorem 2020 až 31. srpnem 2020 bude provedena maximálně do šesti měsíců od data vypršení.

Tip: Technická kontrola – na kolik vyjde?

Technická kontrola

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články