Domů » Pro řidiče » Řidičák na karavan: Který je potřeba a jak ho získat?

Řidičák na karavan: Který je potřeba a jak ho získat?

0

Je dovolená v karavanu přesně podle vašeho gusta? Vypůjčit si obytný vůz nebo přívěs není nic složitého. Nezapomeňte si ale vyřídit správné řidičské oprávnění. Poradíme, jaké možnosti máte a jaké pro ně platí váhové limity.

Řidičák na karavan: Který je potřeba a jak ho získat?

Cestu s karavanem preferuje čím dál tím víc cestovatelů. Pokud si i vy chcete užít trochu netradiční dovolenou, nic vám nestojí v cestě. Obytný vůz i karavan si můžete půjčit buď v Čechách nebo v cílové destinaci, a potom projet celou zemi. Tedy za předpokladu, že máte vhodný řidičák na karavan. Který to je a co všechno byste o něm měli vědět?

Řidičák na karavan, který to je?

Řidičák na karavan je řidičský průkaz skupiny B. Jde o nejčastější řešení, jelikož váhový limit ve většině případů postačí. Pokud však máte o něco větší hmotnost soupravy, už musíte pořídit jiný. Pro které obytné vozy a přívěsy je tedy řidičák skupiny B vhodný?

  • Obytný vůz není těžší než 3500 kg,
  • přívěs má více než 750 kg, ale celá souprava dohromady není těžší než 3500 kg.

Pokud si nejste jistí, informace o hmotnosti obytného přívěsu nebo karavanu najdete v technickém průkazu. Jestli jste si vyhlídli těžší kus, musíte si zařídit vyšší řidičské oprávnění, které vás připraví na náročnější jízdu.

Pro těžší soupravy potřebujete řidičák skupiny BE

Řidičské oprávnění skupiny BE (jinak také řidičské oprávnění skupiny B96) je tu pro jízdy s přívěsy těžšími než 750 kg. Osobní vůz musí mít váhu do 3,5 tuny, a to celé nesmí přesáhnout váhu 4250 kg. Toto „rozšíření“ řidičského oprávnění skupiny B získáte poměrně snadno. Stačí absolvovat jednu jízdu s instruktorem, nemusíte dělat nanovo testy v autoškole.

BE získáte jen tehdy, pokud už máte hotový řidičák skupiny B. Existuje i několik dalších omezení, například nesmíte mít na kontě 12 trestných bodů z bodového systému, musíte mít obvyklé bydliště na území ČR atd.

B+E pro soupravu o hmotnosti 7 tun

Abyste mohli řídit auto s karavanem o hmotnosti až 7000 kg potřebujete řidičské oprávnění skupiny B+E. Jak přívěs sám, tak tažné vozidlo samo se musí vejít do limitu 3,5 tuny. Neplatí to tedy pro oba dohromady, ale pro každého zvlášť. U skupiny B+E už si bohužel nevystačíte jen se závěrečnou jízdou. Musíte zase do autoškoly a projít hodinami teorie a jízd. Na závěr se skládají klasické zkoušky.

jaky je řidičák na přívěs

Co dělat, když máte těžší karavan nebo přívěs?

I na takové situace se samozřejmě můžete připravit a získat vhodné řidičské oprávnění. Počítejte ale s kolečkem teorie a cvičné jízdy + závěrečné zkoušky. To vše ale za ten skvělý pocit ze svobodného cestování stojí. Jaké možnosti jsou?

  • Pro soupravu o hmotnosti do 7,5 tuny je potřeba získat řidičské oprávnění skupiny C1,
  • pro obytný vůz nad 7,5 tuny potom klasické C.
  • V případě přívěsu + osobního vozu do 7,5 tuny je nutné řidičské oprávnění skupiny C+E.

Nejčastější prohřešky při řízení karavanem, na co si dát pozor?

Dávejte si velký pozor na to, abyste respektovali dané váhové limity. Jinak hrozí pokuty, zejména v Německu, Rakousku a Švýcarsku si to hlídají. V extrémních případech by to mohli strážci zákona brát i jako jízdu bez řidičského průkazu, jelikož byste neměli vhodné oprávnění na váhu, kterou vezete.

Pokuty za překročení rychlosti rovněž nejsou nic neobvyklého. Jízda s přívěsem nebo obytným vozem totiž musí být většinou o něco pomalejší než samotným osobním vozem. Platí to zejména na dálnicích. Každá země má trochu jiná pravidla, tak si na to dejte pozor a zjistěte si rychlostí limity s předstihem. To samé platí o kempování mimo kempy, ne všude je to dovoleno.

Při cestování karavanem je potřeba být opatrný. Před jízdou si zkontrolujte, že máte zavřené skříňky, stažený satelit a zavřená okna. Připevněte všechny volně uložené věci, zajistěte markýzu a zavřete odpadní nádrž. Nezapomeňte, že během jízdy musí být všichni upoutaní.

Nejčastější dotazy

Jaké řidičské oprávnění potřebujete pro řízení obytného vozu a přívěsu s celkovou hmotností do 3500 kg?

Pro řízení obytného vozu s hmotností do 3500 kg a přívěsu s hmotností nad 750 kg, pokud celková hmotnost soupravy nepřesáhne 3500 kg, potřebujete řidičské oprávnění skupiny B.

Jak získat řidičské oprávnění skupiny BE pro jízdu s těžšími přívěsy do 4250 kg?

Pro získání řidičského oprávnění skupiny BE (nebo B96) je třeba již mít řidičský průkaz skupiny B. Poté stačí absolvovat jednu jízdu s instruktorem, není nutné opakovat testy v autoškole. Toto rozšíření řidičského oprávnění skupiny B získáte poměrně snadno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články