Tip na aplikaci, která vám pomůže zaparkovat v Praze

0
4288
Parkování

V Praze dostávají poplatky za parkování a stání v parkovacích zónách nový kabát. S tím jde ruku v ruce i více pokut, což zaznamenala i společnost LeasePlan. Podle podrobného návodu, který společnost poskytla, budete umět správně a bezpečně zaparkovat i v Praze. Největší problém je nedostatek běžných parkovacích automatů, které vám dříve vydaly lístek s udaným časem. Přesně jste pak věděli, do kdy máte uhrazeno parkování. Na palubní desce lístek kontrolovala policie. S novým systémem se počítá po celé Praze a sjednocuje se i označení tří parkovacích zón. Modrá barva je určena pro rezidenty, oranžová pro návštěvníky Prahy a fialová barva pak pro parkování smíšené. I když nepatříte mezi rezidenty – obyvatele, ani abonenty – podnikatele a jejich zaměstnance v dané oblasti, můžete ve všech zónách parkovat. Parkoviště P+R, park and ride, tedy zaparkuj a jeď, jsou pak na okrajových částech města v těsné blízkosti veřejné dopravy.

Nové parkovací automaty

Kontrolu o zaplacení parkovného již neprovádí policie, ale soukromá firma pomocí monitorovacích vozidel projíždějících pražskými ulicemi a skenujících registrační značky aut stojících na placených zónách. Značky se on-line porovnávají s údaji v systému a v případě nezaplacení okamžitě informace odchází správnímu orgánu. Do nových parkovacích automatů je třeba zadat registrační značku vozidla a pak teprve zaplatit. Stvrzenku o zaplacení si lze ponechat. V parkovacím automatu zaplatíte v hotovosti, v korunách i eurech. Jsou přijímány platební karty Visa a MasterCard. Lze využít i Virtuálních parkovacích hodin v podobě mobilní aplikace na mpla.cz či parkujvklidu.cz. Kromě zmíněných karet zde můžete zaplatit i palivovou kartou CCS. Do systému kromě SPZ zadáte i číslo úseku uvedené na dopravní značce, udáte dobu stání a kvůli identifikaci i číslo vaší platební karty.

Parkování a mobilní aplikace  

Chytrá aplikace s názvem Parkování v Praze je dostupná pro Android i iOS a je ke stažení zdarma. Parkovací stání jsou barevně vyznačena na mapovém podkladu Prahy a po kliknutí na určitou zónu se vám rázem zobrazí informace o tarifu včetně časového intervalu a hodinové sazby. Aplikace si dokonce pamatuje i polohu zaparkovaného vozu a současně nabízí přímo v programu navigaci či skrze mapy od Applu a Googlu. Tu lze využít při vyhledávání parkovacích automatů a veřejných parkovišť, kde je vidět počet aktuálně volných parkovacích míst a lze je rovnou i rezervovat. O parkování v Praze a jak funguje zmíněná aplikace, se dočtete v magazínu společnosti LeasePlan.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte váš komentář
Vaše jméno