Pro řidiče
🕓 4 min

Výhody gumových koberečků: praktické a levné

Déšť, sníh, bláto, písek, limonáda…To vše končí na podlaze auta, lépe řečeno na koberečcích, bez kterých by auto nebylo úplné. Koberečky do auta totiž plní nejen funkci estetickou, ale hlavně praktickou. Že chrání podlahu před nečistotami, si domyslíte. Ale znáte i další výhody gumových koberečků?

Zobrazit

    Dohady o tom, zda do auta patří koberečky textilní nebo gumové, jsou asi stejně nejednoznačné jako diskuse o tom, zda jsou lepší textilní nebo kožené sedačky. Materiál koberečků v porovnání se sedačkami sice vzbuzuje méně emocí, ale jsou to právě koberečky, které ovlivňují komfort i bezpečnost ve vozidle.

    1.    Nedají vodě šanci

    Gumové koberečky na rozdíl od textilních nepropouští žádnou vodu. Voda prostě zůstane na povrchu koberečku a zvýšené okraje ji nepustí ven. Obhájci textilu sice argumentují tím, že guma nic nenasákne a vznikne v takovém koberečku bazén. Není ale nic jednoduššího, než takový gumový kobereček vzít a prostě ho vedle auta vylít. Vyvýšené okraje skutečně vodu zadrží jako by byla v nádobě. Takže nehrozí, že voda zateče pod kobereček, což se u textilních bohužel stát může.

    2.    Ochrání elektroniku

    Díky tomu, že gumové koberečky nepropustí žádnou vodu, nemusíte se obávat o elektrické rozvody umístěné pod podlahou. 

    Vlhkost, která se dostane do podlahy, tak dokáže elektroniku poničit, což vede k nutnosti drahé opravy, nebo dokonce jednoduššímu odcizení vozidla. 

    3.    Sníží vlhkost

    Vlhkost v autě je nejen nebezpečná pro elektroniku, ale dokáže také přidělat spoustu práce. Způsobuje totiž mlžení oken, což v zimě vede k jejich zamrzání vevnitř. Řidič pak musí před každou jízdou věnovat svůj tolik drahocenný čas rozmrazování a škrábání oken. Když na to v ranním shonu rezignuje, ohrožuje sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Protože zhoršený výhled z oken způsobuje dopravní nehody, zejména když se jezdí na sněhu.

    Gumové koberečky na rozdíl od textilních vodu nenasáknou, tudíž se po zapnutí topení v autě nezačne odpařovat, zvlášť, když ji po zaparkování vylijete. Případně se odpaří rychleji. 

    4.    Snadněji se čistí

    Zatímco výlet na pískoviště nebo do lesa znamená pro řidiče s textilními koberečky nedělní odpoledne s vysavačem a čističem na textil, řidič s gumovými koberečky stráví úklidem auta maximálně deset minut. Jestli vlastní vapku, tak ještě méně. A zbylý čas stráví kvalitně se svou rodinou nebo koníčky.  

    5.    Uleví nervům i peněžence

    Klidná posádka je nakrmená a napitá posádka. Řidič s drobícími a pití vylévajícími spolujezdci je nervní řidič. Gumové koberečky sice síly zcela nevyrovnají, ale rozhodně řidiči uleví. Když bude vědět, že ho nečeká uklízecí šichta. 

    Navíc gumové koberečky mají příznivou cenovku a pokud nekoupíte ty úplně nejlevnější, několik let vám spolehlivě vydrží.

    Šlo by to i jinak?

    Zdá se, že textilní a gumové koberečky mají zcela rozdílné vlastnosti. Na obou je něco dobrého, ale i špatného. Kéž by to tak šlo nějak sloučit!

    Z tohoto důvodu v zahraničí začali vyrábět speciální koberečky do auta, které vzhledem připomínají kůži, ale jsou vyrobeny z velmi odolného syntetického materiálu. Vyrábí je na míru a jsou uchyceny až k okraji dveří a středovému panelu, takže nehrozí, že by se nečistota dostala pod ně. 

    Nevýhodou těchto speciálních koberečků je však vysoká cena, která se pohybuje kolem 7 až 20 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že taková suma tvoří významný podíl na ceně automobilu, poptávka v ČR by zřejmě nebyla dostatečná a nikdo je k nám nedováží. 

    Pokud se stále nemůžete mezi textilem a gumou rozhodnout, nabízí se varianta používat obojí. Do suchých teplých dní textilní koberečky a do mokra a sněhu raději gumové. Když přijde čas přezout zimní pneumatiky, jednoduše vyměníte i koberečky.

    Picture of Lucie Hromádková

    Lucie Hromádková

    Lucii předpověděli, že bude dobrá řidička už v pěti letech na pouťovém autodromu. Za opravdový volant sedla hned v 18 a od té doby se té svobody nemůže nabažit. Ráda hledá tipy pro řidiče a ještě raději o nich píše.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *