Omezovač rychlosti patří mezi další prvky, které slouží k podpoře řidiče. Jeho hlavním úkolem je zabránit řidiči, aby překročil maximální povolenou rychlost v dané lokalitě.
Od května letošního roku vejde v platnost nařízení Evropské unie o povinnosti nových aut mít omezovač rychlosti ve výbavě. Toto nové pravidlo vypracovala Evropská rada pro bezpečnost dopravy.
Cílem je vytvořit bezpečnější silnice a snížit nehodovost. A to díky hned několika novým prvkům v povinné výbavě, se kterými se budou auta na území EU vyrábět a které slouží k podpoře řidiče. Omezovač rychlosti je jedním z nich.
Co je to omezovač rychlosti
Obdobně jako adaptivní tempomat, i tento prvek byl vyvinutý za účelem bezpečnější jízdy a regulace rychlosti. Na rozdíl od tempomatu ale nepracuje s brzdným systémem, ani nijak neskenuje situaci před vámi. Funguje na trochu jiném principu.
Omezovač rychlosti (jinak také inteligentní omezovač rychlosti ISA = Intelligen Speed Assist) je zařízení, na kterém se navolí maximální rychlost, kterou může váš vůz jet. Je to poměrně sofistikovaný software. Vyhodnocuje data ze systému kamer a GPS. Skrze ně ověří, kde se aktuálně nacházíte a podle toho přizpůsobí limit rychlosti. Dokáže ho jednoduše sám bez vašeho zásahu zvednout i snížit.
Elektronika na základě vstupních dat reguluje výkon motoru – tedy v případě potřeby omezí přívod paliva ve vysokých otáčkách. A tím ovlivní vaši rychlost. Takže vlastně budete jezdit v dokonalém souladu se zákonem a nemusíte se bát bodového systému. Ať už chcete, nebo nechcete.
A naopak, když pojedete na dálnici, rozhodně vás nebude brzdit tím, že by vám nepovolil rychlost vyšší než 50 km/h. Jeho hlavním úkolem je pouze to, aby vám zabránil jet rychleji, než je v dané lokalitě povoleno. Nikoliv aby vám plošně zakázal jet rychleji, než jak se to má v obci.
Od května roku 2022 mají inteligentní omezovač rychlosti jako povinnou součást výbavy všechna nová auta v prodeji. Časem ale přejde tato povinnost na úplně všechny vozy v prodeji, a to od května roku 2024. Podle studií má inteligentní omezovač rychlosti snížit počet nehod o 30 %. To je jedna pozitivní věc. Další výhodou je, že vás ochrání před pokutami za překročení rychlosti.
Je možné omezovač rychlosti vypnout?
Tenhle systém naštěstí není příkaz, přes který vlak nejede. Alespoň prozatím. Tak za prvé ho můžete „přetlačit“. V praxi to vypadá následovně. V případě potřeby prudce prošlápnete plyn a překonáte tlakový odpor spínače. Omezovač rychlosti se na chvíli vypne a vy zrychlíte. Jakmile ale dáte nohu z pedálu a zvolníte, opět se aktivuje. Navíc během rychlejší jízdy neustále hlasově signalizuje, že jedete přes limit.
Jeden komentář
S Evropskou radou do ještě větší totality. Zlaté časy, kdy jsme tu neměli ještě tu „demokracii“!