Máte černé svědomí a chcete to dát do pořádku? Poradíme, jak zjistit nezaplacené pokuty od policie. Dá se to vyřešit online, poštovně nebo osobně. Zatímco online získáte informace zadarmo, v ostatních případech zaplatíte poplatek 100 Kč. Další variantou je kontaktovat přímo úřad, který vaše pohledávky spravuje.
Kde zjistím nezaplacené pokuty
Dostali jste někdy od policie pokutu, na kterou jste zapomněli? Nebo jste ji kdysi úmyslně nezaplatili? Neradujte se předčasně. To, že se nikdo neozval, neznamená, že se na váš prohřešek zapomnělo.
Nezaplacené pokuty se evidují, a to opravdu dlouhou dobu. Na promlčení šest let příliš nespoléhejte. Jestli totiž úředník provede úřední úkon a začne věc řešit, doba se prodlužuje. Daňové nedoplatky lze podle zákona vymáhat až do dvaceti let od konce roku, ve kterém se stal nedoplatek splatným podle ust. §70 odst. 1 zákona o správě daní a poplatků.
A pozor – budete překvapení tím, jak zjistíte nezaplacené pokuty a kdo je eviduje. Na starosti je má Celní správa. Pokuty od policie přebírají celníci. Je na to dokonce zákon, který vyjímá z pravomocí policie vymáhání nezaplacených pokut. Říká se tomu režim dělené správy. Když neuhradíte policistovi pokutu na místě, přesouvá se to celé do kompetence Celní správy.
Jak zjistit nezaplacenou pokutu
Jak zjistit nezaplacenou pokutu? Budete muset hledat podle toho, kde jste přestupek spáchali. Jestli jste například jeli příliš rychle v okolí Plzně, ale bydlíte v Praze, váš dluh spravuje Celní úřad pro Plzeňský kraj.
V tomto případě tedy nezáleží na tom, jaké je vaše trvalé bydliště. Pokuta se řeší z oblasti, kde byla udělená. Vzpomeňte si, kde to bylo a najděte si celní úřad ve spádové lokalitě. Kompletní seznam celních útvarů najdete v online aplikaci Celní správy. Svou pohledávku u nich potom uhraďte.
Odpověď na otázku, kde zjistit pokuty od policie, tak možná byla trochu nečekaná. Ovšem tak to v České republice momentálně funguje. Jestli si nemůžete vzpomenout na přesnou lokalitu, informace by vám měl poskytnout v podstatě jakýkoliv celní úřad v místě bydliště.
Stačí tam osobně dojít (nebo je kontaktovat poštovně) a vyžádat si potvrzení o bezdlužnosti. Stojí 100 Kč. Tímto způsobem zjistíte informace o pokutách za rychlost i o všech dalších prohřešcích, při kterých vás policie chytila.
Ověřte si nezaplacenou pokutu online
Nejste si jistí, jak na tom jste a přímo s celním úřadem komunikovat nechcete? Máte možnost si bezdlužnost ověřit zdarma online – rychlý způsob, jak zjistit pokutu za rychlost. Podívejte se na cPortál, který se využívá pro elektronickou komunikaci občanů a firem s Celní správou.
Přejděte do aplikace na moje nedoplatky. Musíte se ale přihlásit přes Identitu občana (je potřeba mít eObčanku, bankovní identitu nebo nějaký jiný způsob elektronické identifikace) nebo datovou schránku. Kromě nezaplacených pokut (nedoplatek), se vám ukáží i přeplatky, tedy jestli u celníků nějaké máte.
Co hrozí, když pokutu nezaplatíte
Kde zjistit pokutu od policie už víte. Co vás čeká v případě, že nezaplatíte? Jak už jsme zmínili na začátku, nespoléhejte na to, že se na to celníci lidově řečeno „vykašlou“ a nechají dluh vyšumět. Naopak. Mají své prostředky na to, jak z vás částku dostat. Včetně toho nejkrajnějšího – exekuce.