Domů » Pro řidiče » Jak zjistit nezaplacené pokuty? U policie ne!

Jak zjistit nezaplacené pokuty? U policie ne!

0

Máte černé svědomí a chcete to dát do pořádku? Poradíme, jak zjistit nezaplacené pokuty od policie. Dá se to vyřešit online, poštovně nebo osobně. Zatímco online získáte informace zadarmo, v ostatních případech zaplatíte poplatek 100 Kč. Další variantou je kontaktovat přímo úřad, který vaše pohledávky spravuje.  

Jak zjistit nezaplacené pokuty? U policie ne!

Kde zjistím nezaplacené pokuty

Dostali jste někdy od policie pokutu, na kterou jste zapomněli? Nebo jste ji kdysi úmyslně nezaplatili? Neradujte se předčasně. To, že se nikdo neozval, neznamená, že se na váš prohřešek zapomnělo.

Nezaplacené pokuty se evidují, a to opravdu dlouhou dobu. Na promlčení šest let příliš nespoléhejte. Jestli totiž úředník provede úřední úkon a začne věc řešit, doba se prodlužuje. Daňové nedoplatky lze podle zákona vymáhat až do dvaceti let od konce roku, ve kterém se stal nedoplatek splatným podle ust. §70 odst. 1 zákona o správě daní a poplatků.

A pozor – budete překvapení tím, jak zjistíte nezaplacené pokuty a kdo je eviduje. Na starosti je má Celní správa. Pokuty od policie přebírají celníci. Je na to dokonce zákon, který vyjímá z pravomocí policie vymáhání nezaplacených pokut. Říká se tomu režim dělené správy. Když neuhradíte policistovi pokutu na místě, přesouvá se to celé do kompetence Celní správy.

Jak zjistit nezaplacenou pokutu

Jak zjistit nezaplacenou pokutu? Budete muset hledat podle toho, kde jste přestupek spáchali. Jestli jste například jeli příliš rychle v okolí Plzně, ale bydlíte v Praze, váš dluh spravuje Celní úřad pro Plzeňský kraj.

V tomto případě tedy nezáleží na tom, jaké je vaše trvalé bydliště. Pokuta se řeší z oblasti, kde byla udělená. Vzpomeňte si, kde to bylo a najděte si celní úřad ve spádové lokalitě. Kompletní seznam celních útvarů najdete v online aplikaci Celní správy. Svou pohledávku u nich potom uhraďte.

Odpověď na otázku, kde zjistit pokuty od policie, tak možná byla trochu nečekaná. Ovšem tak to v České republice momentálně funguje. Jestli si nemůžete vzpomenout na přesnou lokalitu, informace by vám měl poskytnout v podstatě jakýkoliv celní úřad v místě bydliště.

Stačí tam osobně dojít (nebo je kontaktovat poštovně) a vyžádat si potvrzení o bezdlužnosti. Stojí 100 Kč. Tímto způsobem zjistíte informace o pokutách za rychlost i o všech dalších prohřešcích, při kterých vás policie chytila.

Ověřte si nezaplacenou pokutu online

Nejste si jistí, jak na tom jste a přímo s celním úřadem komunikovat nechcete? Máte možnost si bezdlužnost ověřit zdarma online ­– rychlý způsob, jak zjistit pokutu za rychlost. Podívejte se na cPortál, který se využívá pro elektronickou komunikaci občanů a firem s Celní správou.

Přejděte do aplikace na moje nedoplatky. Musíte se ale přihlásit přes Identitu občana (je potřeba mít eObčanku, bankovní identitu nebo nějaký jiný způsob elektronické identifikace) nebo datovou schránku. Kromě nezaplacených pokut (nedoplatek), se vám ukáží i přeplatky, tedy jestli u celníků nějaké máte.

Co hrozí, když pokutu nezaplatíte

Kde zjistit pokutu od policie už víte. Co vás čeká v případě, že nezaplatíte? Jak už jsme zmínili na začátku, nespoléhejte na to, že se na to celníci lidově řečeno „vykašlou“ a nechají dluh vyšumět. Naopak. Mají své prostředky na to, jak z vás částku dostat. Včetně toho nejkrajnějšího – exekuce.

Když vás tedy strážník zastaví, udělí vám pokutu a vy ji nezaplatíte, předá ji jako pohledávku Celní správě. Vymáhání postupuje podle daňového řádu. Během šestileté lhůty od udělení pokuty by se vám měli celníci připomenout. Jestli nezareagujete, mohou vydat exekuční příkaz na mzdu. Lhůta pro vymáhání se potom prodlouží klidně i na 20 let.

Dlužníkovi mohou při kontrole zabránit v odjezdu

Kromě obstrukcí s vymáháním nebo exekucí mají celníci ještě jedno eso v rukávu. A tím je zákon č. 418/2021 Sb. Ve zkratce jde o to, že pokud při kontrole vozidla celník zjistí, že máte neuhrazenou pokutu, mohou ji po vás požadovat na místě. A co se stane, když nezaplatíte ani tentokrát?

  • Mohou vám zadržet tabulku registrační značky vozidla,
  • nebo vám zabránit v odjezdu tím, že nasadí botičku.

Obdobné pravomoci získala i obecní policie. Také oni po vás mohou při kontrole požadovat uhrazení nezaplacených pokut, ale jen těch, které jste spáchali na území obce. Zároveň tento nedoplatek nesměl být už předán celnímu úřadu.

Jestli řídíte firemní auto a přestupek je evidovaný na provozovatele vozidla jako firmy, nikoliv vás konkrétně, může tato situace potkat i vás.

peněženka

Jak uhradit nezaplacenou pokutu při kontrole

Pokuta se dá na místě uhradit několika způsoby. Jestli u sebe zrovna nemáte dostatek hotovosti, nic se neděje. Celník nebo policista je povinen umožnit vám uhradit částku kartou, měl by mít u sebe platební terminál.

S obecní policií by to mohlo být složitější. Nejsou totiž povinní nosit u sebe platební terminál, a proto mohou vyžadovat zaplacení jen v hotovosti. Jestli zrovna v peněžence nemáte celou částku, pak bude jen na benevolenci obecního policisty, jestli vás nechá odjet. Jestli se na vás usměje štěstí a on vyhodnotí situaci jako případ hodný zvláštního zřetele, nemusí vám bránit.

Dodatečně lze poplatek uhradit na služebně, kde vám uloží tabulky registrační značky. Nebo u celního úřadu. Na služebně i na úřadě je platební terminál, a tam lze platit kartou. Ve výjimečných případech lze nedoplatek uhradit bankovním převodem na účet správce daně.

Číslo účtu příslušného správce daně zjistíte buď po kvalifikovaném přihlášení do cPortálu Celní správy České republiky nebo na webových stránkách Celní správy České republiky. Jestli jste zaplatili správci daně, policistovi nebo celníkovi se můžete prokázat výpisem z účtu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články