Zajímavosti
🕓 3 min

Zvláštní motorové vozidlo: Co je to?

Co je zvláštní motorové vozidlo a jaká pro něj platí pravidla? V článku jsme připravili souhrn nejdůležitějších informací, včetně toho, co musíte zařídit, abyste se mohli vydat na silnici.

Obsah: Zvláštní motorové vozidlo Zobrazit

    Co je zvláštní motorové vozidlo

    Zvláštními vozidly se zabývá zákon č. 56/2001 Sb. Nehovoří o zvláštních motorových vozidlech, ale jen o zvláštních vozidlech obecně. Pod tuto větší kategorii spadají i vozidla motorová. Zákon říká, že:

    Zvláštní vozidlo lze provozovat, pokud svou konstrukcí a technickým stavem odpovídá technickým požadavkům stanoveným prováděcím právním předpisem a má schválenou technickou způsobilost k provozu podle tohoto zákona.

    Jedná se o vozidla, která byla vyrobená k jiným účelům než k provozu na pozemních komunikacích. Pokud ale s tímto vozidlem podmínky provozu na pozemních komunikacích splníte, vydat se na ně samozřejmě můžete. Ale musíte mít v pořádku příslušné doklady.  

    Mezi zvláštní vozidla patří:

    • zemědělské nebo lesnické traktory a jejich přípojná vozidla,
    • pracovní samojízdné stroje,
    • pracovní stroje přípojné,
    • výměnné tažené stroje,
    • nemotorové pracovní stroje nebo nemotorová vozidla tažená či tlačená osobou, která jde pěšky,
    • vozidlo bez karosérie se spalovacím motorem,
    • mobilní stroj,
    • průmyslové zařízení schopné přepravy.

    Silní a zvláštní vozidla se dělí do kategorií označených písmeny L, M, N, O, T, C, R, S a Z.

    Ve zvláštním motorovém vozidle smí jezdit pouze osoby nad 15 let.

    zvláštní motorové vozidlo

    Doklady a registrace

    Zemědělské, lesnické traktory, jejich přípojná vozidla, pracovní stroje přípojné i samojízdné a nadrozměrné vozíky pro invalidy na motorový pohon (viz infobox) podléhají schvalování technické způsobilosti k provozu na pozemních komunikacích. Technickou způsobilost schvaluje obecní úřad obce s rozšířenou působností na základě písemné žádosti.

    A pozor – provoz bez dokladů není možný. Neexistuje, že vyjedete do práce a při případné policejní kontrole se nebudete mít čím prokázat.  Je potřeba mít u sebe papíry jako je technické osvědčení, resp. osvědčení o registraci vozidla, nebo výpis technického osvědčení.

    Pokud potřebujete schválit, aby samojízdný pracovní stroj, kterému doklady chybí, mohl ve výjimečných případech užít místní komunikace a silnice, musíte kontaktovat příslušný silniční správní úřad.

    Zemědělské a lesnické stroje a pracovní stroje samojízdné navíc podléhají povinné registraci. Registrovat můžete jen schválené vozidlo, ke kterému existují doklady o schválení, protokol z technické kontroly (jestli je potřeba) a technický průkaz.

    Oproti tomu pracovní stroje přípojné registrovat netřeba. Lze je registrovat na žádost vlastníka, ovšem pouze jen po předložení příslušných doklad, které dokládají schválení.

    Jak je to s technickou kontrolou?

    Na pravidelnou technickou kontrolu musí jezdit pouze traktory a jejich přípojná vozidla. Čeká je každé 4 roky.

    Picture of Anna Macurová

    Anna Macurová

    Mám ráda dlouhé roadtripy v cizině i v Čechách a dobrodružství, která jinde než za volantem nezažijete. Zajímám se také o nové technologie a inovace v automobilovém průmyslu.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *