Domů » Cestování » Chorvatsko » Tolerance alkoholu v Chorvatsku

Tolerance alkoholu v Chorvatsku

Chystáte se k moři do Chorvatska? Pokud plánujete řídit, mějte na paměti přísná pravidla ohledně alkoholu za volantem. Pro běžné řidiče platí limit 0,5 promile, pro nováčky a profesionály nulová tolerance. Pozor na historická místa, kde může být omezená nebo zakázaná konzumace alkoholu. Respektujte místní předpisy, abyste se vyhnuli pokutám a problémům!

Zobrazit

    Tolerance alkoholu v Chorvatsku

    V Chorvatsku platí přísná pravidla týkající se alkoholu za volantem. Pro běžné řidiče osobních vozidel je povolený limit alkoholu v krvi 0,5 promile. Stejná pravidla platí i pro řidiče motocyklů a cyklistů.

    Pravidla pro řízení pod vlivem alkoholu se liší podle kategorie řidiče:

    • Běžní řidiči osobních vozidel a motocyklisté mohou mít maximálně 0,5 promile alkoholu v krvi.
    • Profesionální řidiči (například řidiči autobusů, kamionů a taxi), začínající řidiči do 24 let, řidiči s praxí kratší než dva roky a řidiči vozidel nad 3,5 tuny musí dodržovat nulovou toleranci alkoholu.

    I když je povolený limit pro běžné řidiče stanoven na 0,5 promile, pokud způsobíte nehodu a máte hladinu alkoholu v rozmezí 0 až 0,5 promile, čelíte vysoké pokutě a dalším právním následkům.

    Pozor na konzumaci alkoholu na veřejnosti! V některých turistických oblastech a historických městech, jako je například Split, platí přísná pravidla týkající se pití alkoholu na veřejnosti. Policie má pravomoc udělit pokutu až 150 EUR každému, kdo je přistižen při pití alkoholu na veřejných prostranstvích, kde je to zakázáno. Tato pravidla se ale nevztahují na konzumaci alkoholu v barech a restauracích.

    Vzhledem k častým silničním kontrolám, zejména v letních měsících a během svátků, je nejlepší se alkoholu za volantem zcela vyhnout a respektovat místní dopravní předpisy.

    Pokuty za alkohol za volantem v Chorvatsku

    Výše pokuty a délka zákazu řízení závisí na konkrétní hladině alkoholu a dalších okolnostech, jako je závažnost přestupku nebo recidiva. I když je v Chorvatsku povolený limit, řízení pod vlivem alkoholu zůstává významným bezpečnostním rizikem, které může mít vážné právní následky.

    Hladina alkoholuPokuty
    do 0,5 promile (Profesionální řidiči, začínající řidiči do 24 let, řidiči s praxí kratší než dva roky a řidiči vozidel nad 3,5 tuny)od 100 EUR
    od 0,5 do 1 promile od 140 do 300 EUR, zákaz řízení na minimálně 3 měsíce
    od 1 do 1,5 promile od 300 do 700 EUR, zákaz řízení na minimálně 6 měsíců
    od 1,5 promile a více od 700 do 2 070 EUR, zákaz řízení na 12 měsíců, případně odnětí svobody až na 2 měsíce
    jízda pod vlivem drog a jiných návykových látekod 700 do 2 070 EUR, odnětí svobody až 2 měsíce
    odmítnutí dechové zkoušky od 1 300 EUR, zákaz řízení až na 1 rok, trest odnětí svobody až na 3 měsíce

    V Chorvatsku se odmítnutí dechové zkoušky trestá přísně. Policie to vnímá jako pokus obejít zákon a zatajit alkohol za volantem!

    V případě dopravní nehody pod vlivem alkoholu se sankce řeší individuálně, a to na základě několika faktorů:

    • Míra alkoholu v krvi: Čím vyšší hladina alkoholu, tím přísnější tresty. Například, pokud je řidič silně pod vlivem alkoholu (např. více než 1,5 promile), může čelit přísnějším pokutám a delšímu zákazu řízení.
    • Závažnost nehody: Pokud dojde k vážné nehodě, například s těžkými zraněními nebo smrtelnými následky, tresty mohou být výrazně přísnější. V těchto případech může být také nařízeno odnětí svobody.
    • Opakování přestupku: Pokud je řidič opakovaně přistižen při řízení pod vlivem alkoholu, může to vést k přísnějším sankcím, včetně delšího zákazu řízení nebo dokonce vězení.
    • Další okolnosti: Například, zda řidič způsobil nehodu z nedbalosti, nebo zda měl předchozí záznamy v dopravním přestupkovém rejstříku.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *