Tolerance alkoholu v Polsku – kdy hrozí zabavení auta?

Plánujete cestu do Polska? Pak pozor na přísná pravidla ohledně alkoholu za volantem! V Polsku je limit alkoholu v krvi nastaven na 0,2 promile, což je nízký limit. Jaké sankce vás čekají, pokud tento limit překročíte?

Zobrazit

    Tolerance alkoholu v Polsku

    V Polsku platí striktní zákazy týkající se řízení pod vlivem alkoholu, které se vztahují nejen na řidiče, ale i na cyklisty. Ti mohou být také kdykoli podrobeni dechové zkoušce na přítomnost alkoholu v krvi. Kontroly na silnicích jsou v praxi velmi časté a důsledné.

    V Polsku se pravidla pro řízení pod vlivem alkoholu liší podle kategorie řidiče:

    • Běžní řidiči osobních vozidel mají povolenou maximální hladinu alkoholu v krvi 0,2 promile.
    • Profesionální řidiči (například řidiči autobusů a kamionů) a začínající řidiči (s praxí kratší než dva roky) podléhají nulové toleranci.

    Pokuty za alkohol za volantem v Polsku

    V Polsku je řízení pod vlivem alkoholu klasifikováno buď jako přestupek, nebo jako trestný čin, vždy záleží na naměřené hladině alkoholu v krvi. Sankce za překročení povolených limitů jsou mimořádně přísné. Hrozí vám vysoké pokuty, odebrání řidičského průkazu a zákaz řízení a případně trest odnětí svobody.

    Polské právo rozlišuje dva stavy, kdy může jednotlivec být postižen v důsledku konzumace alkoholických nápojů. Tyto stavy jsou:

    • Stav po požití alkoholu – tento stav postihuje jednotlivce, jejichž krev obsahuje od 0,2 do 0,5 promile alkoholu;
    • Opilost – v tomto stavu se nachází osoba, jejíž krev obsahuje více než 0,5 promile alkoholu.
    Hladina alkoholu v krviPokutaDalší sankce
    0,2 až 0,5 promilePokuta od 2 500 do 30 000 PLN včetně odebrání řidičského průkazu na 6 měsíců až 3 roky a 15 trestných bodů.Řidič bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    0,5 a více promileVýše pokuty bude stanovena soudem, včetně odnětí svobody až na 3 roky, zákazu řízení na 1 až 15 let, a přidělení 15 trestných bodů. V určitých případech může být vozidlo zabaveno.Řidič bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    Trest za řízení pod vlivem alkoholu – recidiva (v případě opakovaného přestupku)Výše pokuty bude stanovena soudem, včetně odnětí svobody od 3 měsíců do 5 let, zákaz řízení na minimálně 3 roky, v závažnějších případech až na 15 let. V určitých případech může být vozidlo zabaveno.Řidič bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    Dopravní nehoda způsobená opilostí, která vede k těžké újmě na zdravíPokuta od 10 000 až 60 000 PLN, včetně odnětí svobody v délce nejméně 3 let až 15 let. V určitých případech může být vozidlo zabaveno.Řidiči bude doživotně zakázáno řídit, dále bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    Dopravní nehoda způsobená opilostí, která vede k úmrtíPokuta od 10 000 až 60 000 PLN, včetně odnětí svobody v délce minimálně 5 let až 20 let. V určitých případech může být vozidlo zabaveno.Řidiči bude doživotně zakázáno řídit, dále bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    Odmítnutí dechové zkouškyPokuta od 2 500 PLN, včetně zadržení řidičského průkazu až do vyřešení případu, což může trvat až 30 dní. Poté bude výše pokuty stanovena soudem, zákaz řízení vozidel od 6 měsíců do 3 let.Řidič bude povinen zaplatit částku ve výši 5 000 PLN až 60 000 PLN do Fondu na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc.
    Provozovatel vozidla svěří osobě pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky své vozidloProvozovatel je považován za spolupachatele trestného činu. Hrozí pokuta až 8 000 PLN, včetně zákazu činnosti, odnětí svobody, zabavení vozidla, v závislosti na okolnostech případu.

    Kromě pokuty může být také nařízena finanční sankce pro Fond na pomoc obětem a postpenitenciární pomoc, která slouží k podpoře obětí trestných činů, včetně těch, které vznikly v důsledku nehod způsobených alkoholem. Zajišťuje finanční, právní a psychologickou pomoc. Zároveň podporuje bývalé vězně při návratu do společnosti, pomáhá s léčbou závislostí a přispívá k prevenci recidivy.

    Zabavení vozidla za alkohol v krvi

    Soud může nařídit zabavení vozidla, pokud je hladina alkoholu v krvi řidiče vyšší než 1,5 promile, v některých případech již od 0,5 promile. O vozidlo mohou přijít i ti, kteří pod vlivem alkoholu způsobí dopravní nehodu z opilosti nebo přímo ohrozí ostatní účastníky silničního provozu. Přísná pravidla se zaměřují také na recidivisty, kteří během posledních dvou let opakovaně řídili pod vlivem alkoholu. Toto opatření se vztahuje na všechny typy vozidel, jak pozemní, vodní, tak i letecké.

    Pokud řidič řídil cizí vozidlo, soud nemusí zabavit samotné auto, ale může nařídit vyplacení částky státu odpovídající hodnotě vozidla. Tato hodnota se určuje podle pojištění nebo podle aktuální tržní ceny auta. Pokud je vozidlo velmi specifické, může být potřeba vypracovat znalecký posudek pro určení jeho hodnoty.

    V některých situacích soud vozidlo nezabaví, například pokud je zničené, poškozené nebo ztracené. Dále se zabavení nevztahuje na vozidla, která byla použita při profesní či služební činnosti, pokud řidič nebyl jejich vlastníkem.

    I když policie může zabavit vozidlo, konečné rozhodnutí o propadnutí majetku vždy náleží soudu. Policie má pravomoc zabránit opilému řidiči pokračovat v jízdě a vozidlo může být předáno jiné osobě nebo odtaženo na policejní parkoviště, což může být pro majitele spojeno s dalšími náklady.

    Doživotní zákaz řízení

    V Polsku může být řidičům, kteří řídí pod vlivem alkoholu, uložen doživotní zákaz řízení. Tento trest hrozí, pokud opilý řidič způsobí dopravní nehodu, která vede k těžkému zranění nebo smrti. V takových případech může být ztráta řidičského oprávnění trvalá, což znamená, že dotyčný už nikdy nebude smět řídit motorové vozidlo.

    Picture of Martina Poláková

    Martina Poláková

    Ráda cestuji autem neplánovaně kamkoliv, kdykoliv a na, jakkoliv dlouhou cestu. Mám ráda velká auta, která jsou praktická a umí na víkend převést cokoliv na co si vzpomenu. Od 18 let vlastním řidičský průkaz a užívám si tu bezstarostnou a svobodnou jízdu, kam zrovna chci. Na Autotripu pro vás převážně píšu informační články a praktické tipy pro řidiče.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *