Dálniční poplatky Švédsko 2023

Pokud cestujete do zahraniční, často jistě hledáte ceny poplatků a dálniční známky v dané zemi. Možná se vám nepodařilo danou zemidohledat, Švédsko totiž patří mezi státy bez dálničních poplatků. Dálniční poplatky se zde platí přes Eurovignette, což je společný systém výběru mýta. Toto mýtné se týká pouze vozidel s hmotností nad 12 tun. 

Eurovignette – Mýto pro vozidla nad 12 tun

Eurovignette je společný systém výběru mýta v Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Dánsku a ve Švédsku. Pro využití dálnic a silnic pro motorová vozidla ve všech uvedených státech je tedy třeba řádně zaplatit poplatek Eurovignette, a to i v případě, že dané vozidlo přes některou z výše uvedených zemí pouze projíždí.

Systém Eurovignette je plně elektronický a vozidlo je po zvolenou dobu zapsáno v databázi. Doklad, který po uhrazení částky obdržíte na prodejním místě, nebo si ho vytisknete po koupi na webu, není proto třeba nijak uchovávat.

Poplatky za přejezd na některých úseků ve Švédsku

Zpoplatněný úsekMotocyklyVozidla do 3,5 tVozidla nad 3,5 t
Motala0 EUR0,47 EUR1,03 EUR
Sundsvall0 EUR0,84 EUR1,87 EUR
Svinesunds0 EUR1,87 EUR9,35 EUR

Öresundský dálniční most

Zpoplatněn pro osobní vozidla by zde měl být pouze Öresundský dálniční most mezi Kodaní a Malmö, více zde. Zaplatit je možné zaplatit v SEK, DKK a EUR a vrací se ve švédských nebo dánských korunách. Pro cestu trajektem z Německa do Švédska můžete zakoupit kombinovaný lístek ÖresundTicket. Pro informace o cenách a podmínkách se obraťte na Scandlines. Pokud využijete při cestě do Švédska trajekt, po výjezdu počítejte s téměř jistou kontrolou na alkohol.

Mýtné Dánsko a Švédsko

Most Öresund představuje spojení mezi Dánskem a Švédskem, tedy mezi Skandinávií a kontinentální Evropou. Propojuje oblasti Copenhagen a Malmo. Je zde jen jedna mýtní stanice umístěná v Lernaken na švédské straně s 11 pruhy v každém směru, 9 pruhů je určeno pro placení kartami včetně euroShell Card, 2 pruhy pro elektronickou platbu mýtného pomocí BroBizz. Další informace, včetně nejnovějších informací o tarifech mýtného naleznete na stránkách mostu Oresund.

Regulační poplatky ve Stockholmu/Göteborgu

Mýtné vybírané ve Stockholmu a Göteborgu se nevztahuje pouze na vozidla se švédskou registrační značkou, ale i na pronajatá vozidla a všechna vozidla i s cizí registrační značkou. Vybírá se v době mezi 6.00 a 18.30 hod. Mýtné se nevybírá v sobotu, neděli, ve veřejných svátcích, v den před veřejným svátkem a v červenci.

Vozidla jsou registrována jen automaticky u elektronických kontrolních bodů a mýto se na místě neplatí. Vozidlo je během průjezdu zaregistrováno, vyfoceno a data jsou zaslána Švédskému dopravnímu úřadu, kde se vozidlo identifikuje. Jde-li o zahraniční vozidlo, je vydána žádost zahraničnímu partnerovi o identifikaci vlastníka, zaslání platebního příkazu a obdržení platby pomocí systému EPASS24. Za zaplacení mýta je pak odpovědný vlastník vozidla.

Každý vjezd nebo výjezd do/z vnitřní městské zóny je zpoplatněn od 9 do 30 SEK (švédských korun) v závislosti na denní době. Nakumulované průjezdy pro vozidlo se agregují do daňového výměru. Maximální částka, kterou lze vybrat na vozidlo na den je 60 SEK v Göteborgu a 105 SEK ve Stockholmu.

Výše poplatků přes most Öresund

MotocyklyOsobní automobil do 6 metrůDodávka a minibus 6 – 9 metrů
Běžné34 EUR65 EUR130 EUR
BroPas10 EUR23 EUR46 EUR

Mýtné se týká pouze vozidel s hmotností nad 12 tun. Platnost viněty je časově omezena podobně jako dálniční známky, na jeden den, týden, měsíc nebo rok.

Most Öresund: Kodaň – Malmö

Öresundbron spojuje Dánsko a Švédsko. Poplatky za přejezdy se platí u mýtné stanice s názvem Lernaken na švédské straně země. Platba je možná v EUR, dánských a švédských korunách nebo také platební kartou. Pokud plánujete cestu tam a zpět, je vhodné si pořídit BroPas. Cena se pohybuje okolo 45 EUR a objednat přejezd lze zde.

cestovní pojištění

Srovnání cestovního pojištění online

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění. Pomůžeme vám srovnat nabídky všech pojišťoven a vybrat tu nejvýhodnější. Ušetřete až 50 % z ceny cestovního pojištění.

Eurowag vám v tomto případě nabízí

  • pohodlnou bezhotovostní platbu za viněty prostřednictvím karet Eurowag

    • na prodejních místech – seznam naleznete zde
  • výhodné ceny mýta napříč Evropou
  • přehled všech transakcí a faktur na zákaznickém portálu on-line

Fungování mýtného systému pro vozy nad 12 tun

Belgii, Nizozemí, Lucembursku, Dánsku a Švédsku jsou tyto poplatky hrazeny prostřednictvím systému Eurovignette. Od 1. 10. 2008 je systém dostupný přes internet a umožní dopravním společnostem jednodušší postup při placení dálničních poplatků.

Nová E-známka je dostupná s kartou Eurotrafic

  • AGES points
  • čerpacích stanicích v Belgii, Lucemburku, Nizozemí, Dánsku, Francii, Anglii, Finsku, Německu a Švédsku.

Vždy je možné zvolit platnost E-známky: na 1 den, 1 týden, 1 měsíc a 1 rok. Výjimku tvoří pouze Dánsko a Nizozemí, pro které si nemůžete zakoupit roční známku.

Zde se můžete přihlásit do systému pro země Beneluxu www.eurovignettes.eu

Způsob platby mýtného nad 12 tun

Akceptovanými způsoby platby jsou nejen palivové a ostatní karty, jako DKV, Esso, euroShell, Multi Service Europe, Redfuel/LOMO, Ressa, TSI Global Star, UTA, ale i kreditní karty Mastercard a VISA.
Výše jednotlivých poplatků naleznete na 
Sazby mýtného.

Cestování po Švédsku

Povinné celoroční svícení je zde po celý den. Povolené množství alkoholu v krvi je 0,2 ‰. Nejvyšší povolená rychlost ve Švédsku není striktně obecně stanovena a někdy je značením upravena až na 110 km/h. Rychlost na dálnici může být zvýšena nad obecný limit na 120 km/h a nejvyšší povolená rychlost pro automobily s přívěsem je 80 km/h. Rychlostní omezení je v obci 50 km/h, mimo obec 70 km/h. Ve Švédsku se doporučuje dodržovat rychlost. Ceny benzínu jsou na podobné úrovni jako u nás.

Povinné vybavení vozu

Nezapomeňte hlavně na značku CZ, při cestách po EU už není nutná, máte-li EU registrační značku, dále zelenou kartu, lékárničku, varovný trojúhelník a reflexní vestu. Hodí se i hasicí přístroj. Krátkodobé parkování je zde zpoplatněno a telefonovat během jízdy je možné pouze se sadou hands free. Stopování je zde povoleno.

Čerpací stanice ve Švédsku

Čerpací stanice nejsou ve Švédsku součástí dálniční infrastruktury a pro pohonné hmoty je nutné z dálnice sjet. Některé stanice jsou bez obsluhy a platí se pomocí kreditní karty. Musíte vložit kartu, zadat PIN, vybrat číslo stojanu, zvolit typ paliva u stojanu a natankovat. Pro vytištění účtu je nutné po natankování znovu vložit kartu do automatu. Odpočívadla často nejsou přímo na dálnicích a vyskytují se až poblíž komerčních center nebo v místech křížení jiných silnic. Švédské dopravní značení je velmi podobné českému.

Pokuty ve Švédsku

Velký pozor dejte na řízení pod vlivem alkoholu. Nad 0,2 promile nebo 0,10 mg alkoholu v dechu je zde totiž kvalifikováno jako trestný čin s okamžitým odnětím řidičského průkazu a až nepodmínečným odsouzením k odnětí svobody do 24 měsíců. Po pozitivní dechové zkoušce následují krevní testy. V případě vysoké hladiny alkoholu může být řidičák odejmut až na dobu 36 měsíců.

Překročení rychlosti do 15km/h je sazba 2 000 SEK, asi 5 400 Kč. K pokutě dostanete příkaz k úhradě k zaplacení do 30 dní převodem na účet nebo složením částky ve švédské bance. Při platbě v eurech, poplatek za převod stojí asi 200 Kč za převod. Ve švédských korunách je to horší, poplatek za převod mezi dvěma účty je i přes 1 000 Kč.

Dálniční síť Švédsko – přehled úseků

DálniceÚseky v provozuDélka
E4Helsingborg – Kånna, Toftahom – Jönköping – Linköping – Stockholm – Uppsala – Gävle, Njurunda – Sunsdsvall – Bergeforsen, Piteå – Norrfjärden759 km
E6Maglarp – Malmö – Halmstad – Göteborg – Norsko E6474 km
E18Segmon – Ed, Karlstad – Skatkärr, Lekhyttan – Örebro – Köping, Västjädra – Stockholm, Bergshamra – Rosenkälla, Söderhall – Norrtälje261 km
E20Dánsko E20 – Malmö – Göteborg – Tollered, Ingared – Allingsås, Lundsbrunn – Holmestad, Vretstorp – Arboga, Eskilstuna – Stockholm448 km
E22Trelleborg – Malmö – Fogdarp, Hörby – Linderöd, Vä – Fjälkinge, Gualöv – Sölvesborg, Nättraby – Karlskrona, obchvat Kalmaru143 km
E45Göteborg – Trollhättan, Segmon – Ed – Finsko81 km
E65Malmö – Tittente16 km

By derivative work Skvattram SWE-Map_Rike_new.PNG: Skvattram SWE-Map_Rike.svg: Lokal Profil (SWE-Map_Rike_new.PNG) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Maximální povolená rychlost na silnicích ve Švédsku

Ve městěMimo městoNa dálnici
50 km/h70 km/h110 km/h