Domů » Pro řidiče » Dejte klimatizace po zimě do pořádku

Dejte klimatizace po zimě do pořádku

0

Klimatizace se stala běžnou výbavou i levnějších materiálů. Díky nim zvládáme cesty v horkých letních dnech. Aby vše fungovalo jak má, je potřeba klimatizaci pravidelně kontrolovat. Ideálně vždy před sezónou (na jaře) a po sezóně (na podzim). A právě teď přichází tak čas na předsezónní kontrolu vaší klimatizace.

Dejte klimatizace po zimě do pořádku

 

Co se skrývá ve filtrech?

Přijde vám, hlavně po zimě, že je ve vašem voze cítit zatuchlina a větrání nepomáhá? Je to zanedbaná klimatizace, o kterou se nikdo nestaral. Největším problematickým prvkem jsou výparníky, kde zůstává vlhkost vzduchu. Tam se zachytávají drobné částečky nečistot zvenčí – roztoči, bakterií, viry a mikroskopické houby.

 

Jak klimatizaci správně používat?

Chcete, aby vaše klimatizace fungovala co nejdéle a nebyla zdraví nebezpečná? Pak je dobré ji vždy 5 minut před koncem jízdy vypnout. Díky tomu dojde k vysušení vlhkého prostředí v okolí výparníku a tím se sníží riziko vzniku bakterií a houbovitých plísní.

 

Předčasné vypnutí má také zásadní vliv na naše zdraví a organismus. Díky tomu, že se klimatizace vypne, se náš organismus stačí vypořádat s teplotním šokem. Nehrozí tak onemocnění angínou, které kvůli klimatizacím velmi často přichází.

 

Zapínejte klimatizaci i v zimě

Základním krokem pro bezpečnou a zdraví neškodlivou klimatizaci je pravidelné zapínání klimatizace i mimo sezónu. Je dobré ji alespoň jednou za měsíc na několik minut pustit. Díky tomu se zabrání nejen usazování škodlivin, ale také se speciálním oleje, který je obsažený v chladícím médiu maže kompresor a udržuje se tak v kondici těsnění.

 

Nezapomeňte na pravidelné kontroly

Klimatizace je potřeba kontrolovat minimálně jednou ročně. Nejen, že klimatizace bez pravidelné kontroly bude nefunkční a nebude mít takový výkon, ale také může ohrožovat naše zdraví. Kabinové filtry se zanášejí mikroorganismy a plísněmi. Je tak nutné je pravidelně vyměnit.

 

Jednou do roka, maximálně do dvou let je nutné zajistit servis klimatizace a doplnit chladící médium. Nemusíte se obávat, že byste kvůli pravidelnému servisu byli celý den bez automobilu, celková kontrola s doplněním chladícího média a výměnou starých filtrů trvá nejdéle 1 hodinu. Ani cena není nijak vysoká, ceny se pohybují kolem 700 Kč.

 

Další kroky, které se vyplatí během kontroly podstoupit je dezinfekce výparníku a ventilačního rozvodu. Za výměnu také stojí výměna pylového filtru. Výměny těchto částic se pohybují kolem 200 Kč.

 

Kde čištění provést?

Nabízejí se dvě možnosti, provést čištění a výměnu filtrů doma nebo se spolehnout na servis. Ideální je zajet s automobilem do servisu a nechat plnění a čištění klimatizace na odborníkovi. Ten vyhodnotí stav jednotlivých komponentů a vše odborně vymění.

 

Pozor na havárie přední části

Na funkčnost klimatizace může mít i vliv i malá rána na předek vozidla. V trubkách a chladiči se mohou objevit mikroskopické trhlinky, které mají vliv na funkčnost klimatizace. Ve specializovaném servisu se provádí kontrola za pomocí přístroje, který odsaje náplň a natlakuje klimatizaci novým chladivem s přídavkem světélkujícího plynu.


Technik si pak nasadí speciální brýle a sleduje, jestli chladivo někudy uniká. Pokud tomu tak je vadné díly se neopravují, ale mění za nové. Nové součástky se pak pohybují v cenové relaci tísících korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články