Domů » Pro řidiče » Dejte klimatizace po zimě do pořádku

Dejte klimatizace po zimě do pořádku

0
Dejte klimatizace po zimě do pořádku

Klimatizace se stala běžnou výbavou i levnějších materiálů. Díky nim zvládáme cesty v horkých letních dnech. Aby vše fungovalo jak má, je potřeba klimatizaci pravidelně kontrolovat. Ideálně vždy před sezónou (na jaře) a po sezóně (na podzim). A právě teď přichází tak čas na předsezónní kontrolu vaší klimatizace.

 

Co se skrývá ve filtrech?

Přijde vám, hlavně po zimě, že je ve vašem voze cítit zatuchlina a větrání nepomáhá? Je to zanedbaná klimatizace, o kterou se nikdo nestaral. Největším problematickým prvkem jsou výparníky, kde zůstává vlhkost vzduchu. Tam se zachytávají drobné částečky nečistot zvenčí – roztoči, bakterií, viry a mikroskopické houby.

 

Jak klimatizaci správně používat?

Chcete, aby vaše klimatizace fungovala co nejdéle a nebyla zdraví nebezpečná? Pak je dobré ji vždy 5 minut před koncem jízdy vypnout. Díky tomu dojde k vysušení vlhkého prostředí v okolí výparníku a tím se sníží riziko vzniku bakterií a houbovitých plísní.

 

Předčasné vypnutí má také zásadní vliv na naše zdraví a organismus. Díky tomu, že se klimatizace vypne, se náš organismus stačí vypořádat s teplotním šokem. Nehrozí tak onemocnění angínou, které kvůli klimatizacím velmi často přichází.

 

Zapínejte klimatizaci i v zimě

Základním krokem pro bezpečnou a zdraví neškodlivou klimatizaci je pravidelné zapínání klimatizace i mimo sezónu. Je dobré ji alespoň jednou za měsíc na několik minut pustit. Díky tomu se zabrání nejen usazování škodlivin, ale také se speciálním oleje, který je obsažený v chladícím médiu maže kompresor a udržuje se tak v kondici těsnění.

 

Nezapomeňte na pravidelné kontroly

Klimatizace je potřeba kontrolovat minimálně jednou ročně. Nejen, že klimatizace bez pravidelné kontroly bude nefunkční a nebude mít takový výkon, ale také může ohrožovat naše zdraví. Kabinové filtry se zanášejí mikroorganismy a plísněmi. Je tak nutné je pravidelně vyměnit.

 

Jednou do roka, maximálně do dvou let je nutné zajistit servis klimatizace a doplnit chladící médium. Nemusíte se obávat, že byste kvůli pravidelnému servisu byli celý den bez automobilu, celková kontrola s doplněním chladícího média a výměnou starých filtrů trvá nejdéle 1 hodinu. Ani cena není nijak vysoká, ceny se pohybují kolem 700 Kč.

 

Další kroky, které se vyplatí během kontroly podstoupit je dezinfekce výparníku a ventilačního rozvodu. Za výměnu také stojí výměna pylového filtru. Výměny těchto částic se pohybují kolem 200 Kč.

 

Kde čištění provést?

Nabízejí se dvě možnosti, provést čištění a výměnu filtrů doma nebo se spolehnout na servis. Ideální je zajet s automobilem do servisu a nechat plnění a čištění klimatizace na odborníkovi. Ten vyhodnotí stav jednotlivých komponentů a vše odborně vymění.

 

Pozor na havárie přední části

Na funkčnost klimatizace může mít i vliv i malá rána na předek vozidla. V trubkách a chladiči se mohou objevit mikroskopické trhlinky, které mají vliv na funkčnost klimatizace. Ve specializovaném servisu se provádí kontrola za pomocí přístroje, který odsaje náplň a natlakuje klimatizaci novým chladivem s přídavkem světélkujícího plynu.


Technik si pak nasadí speciální brýle a sleduje, jestli chladivo někudy uniká. Pokud tomu tak je vadné díly se neopravují, ale mění za nové. Nové součástky se pak pohybují v cenové relaci tísících korun.

Přidat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Plíseň v autě

Plíseň v autě – jak se ji zbavit jednou pro vždy

0
Plísně. Velký nepřítel nejen každého řidiče. Stává se poměrně často, že právě plísně obsadí interiér vašeho vozu a následně je jen velmi těžké s nimi...