Domů » Pro řidiče » Jak zapnout mlhovky: Naučte se je používat a vyhněte se problémům!

Jak zapnout mlhovky: Naučte se je používat a vyhněte se problémům!

0

V Čechách často narazíte na řidiče, kteří neumí používat mlhovky. Nejste jedním z nich? Podívejte se na to, kdy a jak je zapnout. Ohledně mlhovek existují jasně daná pravidla, která byste měli dodržovat nejen kvůli vlastní peněžence, ale i z důvodu bezpečnosti ostatních.

Jak zapnout mlhovky: Naučte se je používat a vyhněte se problémům!

Mlhovky – zadní vs přední

  • Zadní mlhovky slouží k tomu, aby si vás včas všiml řidič, který jede za vámi. Jsou součástí povinné výbavy všech vozidel.
  • Přední mlhovky ve výbavě některých nových vozů vůbec nenajdeme. Jejich funkci zastanou full LED světlomety. Místo mlhovek dopředu výrobci dávají světla pro denní svícení. Klasické přední mlhovky vidíme hlavně u starších aut. Řidič díky nim vidí před sebe, i když je okolo počasí pod psa.

Jak zapnout mlhovky

Plánujete vyjet za rodinou mimo město a úzkostně z okna pozorujete počasí? Na silnici skrz les se zničehonic snesla mlha? Buďte v klidu, od toho tu jsou mlhovky. Jak je zapnout? Stačí stisknout speciální vypínač, který najdete vedle hlavního ovladače pro světlomety.

Ne u všech aut je to stejné. Zatímco některá mají tlačítka pro mlhovky přední a zadní zvlášť, u jiných tato starost odpadá, jelikož mají mlhovky jen vzadu. Někdy zase na volantu narazíte na „klobouček“ nebo otočný spínač, pomocí kterého se světla ovládají. Stačí otočit, případně vytáhnout tlačítko směrem k sobě a je to.

Jak poznám, že jsou mlhovky rozsvícené?

V tomto případě je rada celkem jednoduchá. Hlídejte si kontrolky v autě. Oranžová kontrolka hlásí, že svítí přední mlhové světlo, bílá kontrolka, že svítí to zadní. Zadní mlhovku poznáte také podle toho, že je v opačném směru než symbol hlavních světel.

Kdy zapnout mlhová světla

Nejste si jistí ohledně toho, jak mlhová světla používat? Možná budete překvapení, ale existuje na to dokonce i zákon. Toto nařízení je součástí Zákona o provozu na pozemních komunikacích, konkr. § 32 zákona 361/2000 Sb. Pokud se jím nebudete řídit, za nesprávné použití mlhovek hrozí i pokuta.

Společně si teď na základě tohoto zákona probereme, kdy vám světla pomohou, a kdy s nimi naopak začnete otravovat okolí, v horším případě dokonce naštvete strážníky. Pokud se chcete vyhnout postihu v rámci bodového systému, dávejte si na to dobrý pozor.

mlhová světla

Kdy zapnout mlhovky?

  • Přední světla do mlhy se smí užívat pouze během mlhy, sněžení nebo hustého deště. Během těchto podmínek je zapnutí dobrovolné.
  • Zadní světla do mlhy řidič užívá během mlhy, když sněží nebo hustě prší. Zadní mlhová světla se musí užívat vždy, když nastanou tyto podmínky.

Mlhová světla jsou určená výhradně do špatného počasí. Tedy nikoliv, když se na obzoru objeví mráček a trochu zaprší. Používejte je jen tehdy, když je viditelnost vyloženě špatná. Pokud je budete mít zapnuté za běžných podmínek, koledujete si o pokutu za dopravní přestupek. Ovšem zapínat je v mlze a dešti v koloně, kdy jeden řidič na druhého vidí, ani to není úplně košer.

Nebezpečné se mohou stát tehdy, když jimi oslňujete ostatní řidiče při jízdě. Ti totiž mohou kvůli vám přehlédnout jiné auto bez mlhovek, cyklistu nebo chodce a nehoda je na světě. 

Pokud si u předních mlhových světel nejste jistí, jestli je na ně ten správný čas a zda je opravdu potřebujete, tak si to prostě vyzkoušejte. Zapněte je a zkontrolujte, jestli se viditelnost zlepšila. Při špatném počasí si rozdílu všimnete okamžitě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články