Dotace na elektromobil v roce 2024. Ano, nebo ne? Pro koho a za jakých podmínek? Podíváme se na to, kdo má šanci získat dotovaný elektromobil a kdo má v současné době smůlu.
Dotace na elektromobil
Dotace na elektromobil jsou v některých zemích Evropské unie celkem běžnou záležitostí. Elektromobilita jde ruku v ruce s trendem odklonu od fosilních paliv, který navíc akcelerovala válka na Ukrajině. Je trochu smutné, že v České republice dotace v tomto směru moc, nebo spíš vůbec, nefungují. Tedy jak pro koho.
Dotace na elektromobil pro fyzické osoby
Dotace na elektromobil pro fyzické osoby v České republice v současné době neexistují. Tyto osoby mohou požádat pouze o dotaci na instalaci nabíjecích stanic prostřednictvím programu Nová zelená úsporám.
Dotace na elektromobil pro české podnikatele a firmy
Dotace je zaměřena na české podnikatele a firmy všech velikostí, od živnostníků až po největší společnosti právě díky dotačnímu programu Záruka Elektromobilita - 1. výzva. Konkrétně se jedná o poskytování bankovní záruky za komerční úvěr od leasingové společnosti nebo banky, spolu s finanční dotací. Jednou z podmínek pro získání této dotace je potřeba financování nákupu elektrovozu prostřednictvím úvěru.
Dotace pro veřejný sektor
Dotaci také může dostat veřejný sektor, tedy města, kraje, úřady, státní organizace, školy, registrované církve, neziskové organizace a další jiné organizace. Pro tyto organizace platí dotační program s názvem Ekomobillita. Příspěvky se rozdávají i na budování nabíjecích stanic. Dotace totiž financuje Evropská unie, která je schválila v rámci rozvoje veřejného sektoru. Kromě klasických elektromobilů lze zažádat o příspěvek na plug-in hybridy a vozidla s pohonem na CNG.
Jaké jsou výše dotací?
Výše dotací pro elektromobily se liší v závislosti na konkrétním dotačním programu.
Program Nová zelená úsporám
Program Nová zelená úsporám poskytuje dotace fyzickým osobám, který není přímo určen pro elektromobily. Místo toho se dotace využívají pouze na instalaci nabíjecích stanic.
Program Nová zelená úsporám umožňuje žádost na finanční podporu ve výši až 15 000 Kč na instalaci dobíjecí stanice do jedné domácnosti. Dobíjecí stanice je možné získat pouze v případě, že je kombinována se zateplením, novostavbou nebo výměnou a instalací zdrojů energie.
Bytové domy mají také možnost využít podobnou formu podpory. Majitelé nebo Společenství vlastníků jednotek (SVJ) mohou požádat o dotaci ve výši 25 000 Kč na každou nabíjecí stanici. Celkový počet podporovaných stanic je omezen maximálním počtem bytů v daném domě.
Program Záruka Elektromobilita - 1. výzva
Dotační program s názvem Záruka Elektromobilita - 1. výzva je zaměřena na české podnikatele a firmy všech velikostí, od živnostníků až po největší společnosti.
Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytne žadatelům až 200 000 korun jako příspěvek na osobní automobily. Podpora pro nákladní a vodíkové vozy může dosáhnout až 300 000 korun.
Pokud jde o finanční podporu pro dobíjecí stanice, ta může dosáhnout až 50 000 korun u stanic typu AC a až 100 000 korun u stanic DC s výkonem do 40 kilowattů. Pro stanice s vyšším výkonem, tedy nad 40 kilowattů je možné získat podporu až ve výši 150 000 korun.
Program Ekomobilita
V dotačním programu s názvem Elektromobilita může žádat o dotaci veřejný sektor.
V programu Ekomobilita je stanovena finanční podpora pro elektromobily ve výši 300 000 korun. V případě vozidla na vodíkový pohon, dotace činí až 500 000 korun.
Jaké jsou podmínky pro dotace?
Podmínky pro žádost o dotaci pro elektromobily se liší v závislosti na konkrétním dotačním programu.
Podmínky dotace Nová zelená úsporám
- Podpora je pouze pro dobíjecí stanice, které mají schopnost řídit množství elektřiny, a které mohou přijmout během dobíjení elektromobilu ze sítě.
- Dobíjecí stanice a odpovídající parkovací místo musí být umístěny na pozemku, který má žadatel ve vlastnictví.
- Dobíjecí stanice nejsou určeny pro veřejné nebo komerční využití.
Podmínky dotace Záruka Elektromobilita - 1. výzva
- V současné době mají firmy možnost získat současnou podporu pouze tehdy, pokud si pořídí elektrické nebo vodíkové vozidlo prostřednictvím úvěru nebo leasingu, který zabezpečí Národní rozvojová banka.
Podmínky dotace Elektromobilita
- Žadatel musí zajistit trvalou udržitelnost svého projektu po dobu 3 let po jeho dokončení.
- Vozidla, která budou zakoupena, nesmí obsahovat olovo, rtuť, šestimocný chrom ani kadmium.
- Příjemce dotace je povinen informovat o tom veřejnost, že jejich projekt byl částečně financován ze Státního fondu životního prostředí České republiky.
Jak a od kdy je možné o dotace požádat?
Dotace na elektromobil je možné požádat v předpokládaném termínu, a to od března 2024 do září roku 2025, nebo do vyčerpání celkové částky, která je určena pro dotace.
Aktuálně je možné o jednotlivé dotace požádat prostřednictvím elektronického podání na stránkách zadosti.sfzp.cz. Dále můžete využít služeb firem, které se specializují na podávání žádostí.
Dotace v zahraničí - jak to funguje?
Proč to v zahraničí funguje a u nás nikoliv? Přistupují k tomu trochu jinak.
Tak například plošné dotace na elektromobil v Německu byly postavené na úplně jiném principu. Nefinancovala to Evropská unie, ale Německo samo. Ostatně, koncem roku 2023 zrušilo Německo dotace na elektromobil. Uvádí se, že od roku 2016 díky dotacím a programu na elektromobil, vyplatilo Německo na dotacích přes 10 miliard EUR. Aktuálně díky zrušeným dotacím na elektromobily, tak prodeje razantně propadli.
Obdobně je na tom je i Rakousko. Od roku 2023 mají dotační program, kde chtějí podpořit elektromobilitu celkovou částkou 105 milionů EUR. Tento program navazuje na minulý dotační program, který byl velmi úspěšný z předchozích let. Aktuálně na elektromobil v Rakousku můžete dostat až 5 000 EUR, přičemž pořídit si dobíjecí stanici je možné částkou 600 EUR.
Dotace na elektromobily na Slovensku byly v minulosti ve výše 5000 EUR. Podle průzkumů, ale tento dotační příspěvek příliš nezvrátil zájem ve prospěch elektromobility. I s příspěvkem jsou elektroauta pro většinu lidí bohužel stále drahou záležitostí. Ač jsou provozní náklady levnější, pořizovací cena elektromobilu je hodně vysoká. Nemluvě o bateriích (jejich životnosti a kapacitě), kterým spousta lidí moc nevěří.
" ["post_title"]=> string(44) "Dotace na elektromobil: Máte na ně nárok?" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(22) "dotace-na-elektromobil" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2024-03-29 09:06:24" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2024-03-29 08:06:24" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(28) "https://autotrip.cz/?p=21030" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(6) "clanky" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" } [1]=> object(WP_Post)#15159 (24) { ["ID"]=> int(20397) ["post_author"]=> string(2) "24" ["post_date"]=> string(19) "2024-01-25 07:45:49" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2024-01-25 06:45:49" ["post_content"]=> string(9071) "O elektromobilech se mluví jako o autech budoucnosti. Ekologie, nižší náklady, to vše zní krásně. Na jak velkou počáteční investici je potřeba se připravit a co všechno cenu ovlivňuje?
Ekologičnost a nižší náklady jsou největším lákadlem
Elektromobily jsou prezentované jako ekologičtější alternativa ke konvenčním automobilům. Při samotné jízdě vyprodukují 0 emisí. A i když zohledníme výrobu elektřiny, stále jsou k přírodě šetrnější než vozy se spalovacím motorem. Otázkou samozřejmě zůstává, jak moc ekologická je výroba baterií, ale i v tomto ohledu se snaží výrobci jít s dobou a využívat obnovitelné zdroje.
Pro elektromobil se zákazníci rozhodují nejen proto, že je ekologický a trendy, ale i kvůli jeho úspornosti a uživatelskému komfortu. Je sice pravda, že s elektromobilem zaplatíte za kilometr méně než u auta se spalovacím motorem, ovšem záleží hodně i na tom, zda budete dobíjet převážně ve stanicích nebo doma.
Domácí nabíjení vyjde dráž, než když nabíjíte na veřejných stanicích. U těch je zase problematická jejich nedostupnost. Ač se na budování nových neustále pracuje a je to o něco lepší než u aut na vodík, stále to není úplně ono a někdy to může způsobit drobné vrásky. Rozvažte tedy, kde vlastně budete nabíjet a zda jste na to připravení.
Faktem stále zůstává, že úspora není tak obrovská, aby dorovnala vysokou pořizovací cenu. Zkrátka nebudete jezdit zadarmo. I z toho důvodu jsou elektromobily pro většinu Čechů hudbou budoucnosti a nevidí mnoho důvodů, proč do nich investovat.
Nevyplatí se vám pár let počkat?
Asi největší problémy s elektromobilem je právě jejich nedostupnost. Obecně patří mezi vozy dražší a málokdo si je může dovolit. Při porovnání s vozy stejné kategorie může jít o rozdíl až o 100 000 Kč. Rozmýšlíte, zda se zadlužit či sáhnout do rodinných úspor a vůz pořídit? Nebo raději pár let počkáte s tím, že se třeba jednou nebude tak drahý?
Od roku 2027 se předpokládá, že výroba elektromobilů zlevní, což by se mělo promítnout i do výsledných cen. Druhou možností je koupit ojeté auto, ale zde je na místě opatrnost, hlavně co se stavu akumulátoru týče.
Za prostorný vůz si připlatíte
V současnosti vůbec nejlevnější elektromobily pořídíte okolo 600 000 Kč, ty ale nejsou příliš vhodná pro větší rodinu. Užijete je maximálně na jízdu po městě. V porovnání s konvenčními automobily je to trochu problém, protože za tuto cenovou hladinu už byste dostali rodinné kombi ve skvělé výbavě.
Raději si tedy promyslete, kdo všechno bude v autě jezdit a na co ho vlastně potřebujete. Na jízdu do kanceláře. Nebo na výlety s celou rodinou a rozvážení ratolestí po kroužkách a do škol?
Vyšší kapacita baterie = vyšší cena
Před koupí se sami sebe zeptejte i na to, jak daleko chcete jezdit? O elektrických autech se ví, že mají menší dojezd než ta benzínová a naftová. Dnes už to sice není tak hrozné, stále však zaostávají. Celkový dojezd se odvíjí od toho, kolik investujete. Takovým průměrem u vozů okolo jednoho milionu je dojezd cca 400 km.
Pokud se tedy chystáte na delší cesty, už to není tak špatné. Stále je však potřeba ošetřit dostupnost dobíjecích stanic. Levnější elektromobily mají dojezd podstatně nižší, což na městské popojíždění nevadí.
Kdybyste však chtěli vyjet s přítelkyní na hory, je to něco, co vám může plány trochu zkomplikovat. Jestli od elektrického auta očekáváte co nejvyšší dojezd, připravte na to svou peněženku.
Aktuální ceny elektromobilů v Česku pro rok 2024
Automobil | Cena pro rok 2024 |
---|---|
Peugeot E-208 | od 900 000 Kč |
Jaguar I-PACE R-DYNAMIC SE | od 2 500 000 Kč |
Tesla Model Y Long Range | od 1 456 000 Kč |
Nissan Leaf | od 859 000 Kč |
Volkswagen e-Up! | od 645 500 Kč |
Hyundai Kona Electric | od 849 990 Kč |
ŠKODA Enyaq iV | od 1 240 000 Kč |
Dojezd elektromobilu se v zimě snižuje. Proč se to děje? A můžete to nějak ovlivnit? Pojďte se s námi podívat na to, s jak velkými ztrátami můžete počítat a jaké jsou příčiny. V textu najdete i porovnání, jak velké ztráty vznikají u různých značek a modelů.
Proč se dojezd elektromobilu v zimě snižuje
Elektromobily mají během zimních měsíců problém – zkracuje se jim dojezd. To se samozřejmě děje i u konvenčních automobilů. Ovšem studie nasvědčují tomu, že ne o tolik, jako se to děje elektrickým autům.
Chladné počasí zpomaluje chemické reakce, což má negativní vliv na výkon a celkovou kondici baterie. Ovšem lví podíl na tom má hlavně regulace klimatu uvnitř auta. Vytápění (na druhou stranu i klimatizace v létě) další akce náročnější na energii, si vybírají svou daň. Kapacita baterie se kvůli systému ohřevu snižuje.
Pokud chcete dojezd v zimě prodloužit, vyplatí se auto před jízdou vyhřát na nabíječce. Tedy na topení využít elektřinu ze sítě, ne z baterie.
Co je takovým „mezníkem“, který naznačí, že byste si měli na stav baterie dávat větší pozor? Jakmile teploměr ukazuje nulu a méně, přišel ten správný čas. Nakonec, nejde jen o snížený dojezd. Ale i o to, že se v chladu auto pomaleji nabíjí. Jedno s druhým dokáže pěkně nabourat jakékoliv plány. Více o nabíjení se dozvíte v článku Jak nabíjet elektromobil.
Pamatujte, že když je auto zapnuté nebo připojení k síti, odebírá se energie, aby se teplota udržela na přijatelných hodnotách. Výjimkou je Tesla. Ta si tepelnou regulaci zapíná i tehdy, když je auto vypnuté nebo není zapojené. Což může být v některých situacích trochu mrzuté.
O kolik se tedy dojezd elektrického automobilu v zimě zkracuje? Určitě vás, stejně jako nás, zajímají tvrdá data. A proto jsme si vypůjčili výsledky studie organizace Recurrent. Ta se dlouhodobě zabývá zkoumáním elektromobilů a elektromobility jako takové.
Sbírali informace od sedmi tisíců elektrických aut různých značek, konkrétně o tom, jak si vedou při různých podmínkách a jak jim klesá dojezd.
Dojezd elektromobilu v zimě klesá až o 33 %
Dříve se hodně vycházelo z dat měření, které provedl Úřad pro ochranu životního prostředí (EPA). Recurrent nicméně zjistil, že dojezd klesá až o 33 %. Jak výsledkům rozumět? Svá procenta vztahovali právě k původnímu měření EPA.
Ale nebuďme hned pesimisté – těch 33 % je totiž naprostý extrém, který se naštěstí netýká všech značek. Například Audi e-tron klesá v mrazech dojezd jen o 8 %.
Výsledky jsou samozřejmě trochu zkreslené vzhledem k tomu, že do průzkumu vstupuje hned několik faktorů. Tak například někdy je pokles menší v případě menší udávané kapacity baterie, když jich je pro vozidlo dostupných víc.
Model | Vypozorovaný dojezd při 21 °C | Vypozorovaný dojezd při -1 až -7 °C | Pokles |
Audi e-tron | 367 km | 338 km | 8 % |
BMW i3 (42 kWh) | 241 km | 182 km | 24 % |
Chevrolet Bolt (60 kWh) | 375 km | 253 km | 33 % |
Ford Mustang Mach-E (99 kWh) | 404 km | 282 km | 30 % |
Hyundai Kona Electric | 465 km | 386 km | 17 % |
Jaguar I-Pace | 396 km | 384 km | 3 % |
Nissan Leaf 62 kWh | 382 km | 331 km | 13 % |
Tesla Model 3 Long Range AWD | 308 km | 260 km | 16 % |
Tesla Model S 75D | 242 km | 188 km | 22 % |
Tesla Model X 75D | 211 km | 184 km | 13 % |
Tesla Model Y Long Range | 336 km | 244 km | 27 % |
VW e-Golf (36 kWh) | 223 km | 177 km | 21 % |
VW ID.4 (82 kWh) | 423 km | 297 km | 30 % |
zdroj: Recurrent |
Ke ztrátám dochází i v teple
Stejně jako vám „žere baterky“ přehnané vytápění, i klimatizace dokáže s dojezdem nepěkně čarovat. Recurrent uvádí, že u nejpopulárnějších značek dochází při jízdě se zapnutou klimatizací ke snížení dojezdu až o 40 %.
Pozor na Tesly
Ač vám Tesla na přístrojové desce bude ukazovat dojezd stejný (a dokonce i skoro stejný jako v katalogu), ať už je venku jakkoliv, není příliš radno se na tyto údaje spoléhat. Většinou je reálný dojezd zhruba na 70 % toho, co ukazuje displej.
Počítač totiž do výpočtů nezahrnuje žádné vnější faktory, ale počítá si ho na základě přednastavené pevné hodnoty. Navíc se Tesla svědomitě stará o to, aby měla baterii vždy optimální teplotu. A to nějakou energii stojí. Jenže ani tento ohled při výpočtu dojezdu nezohledňuje.
Závěr
Menší dojezd v zimě je u některých značek elektrických automobilů znatelnější než u jiných. Přesto to v porovnání s konvenčními automobily není žádná výhra. Potvrzuje to trend, že se elektromobily hodí hlavně na městské popojíždění do lidnatějších oblastí, kde ostatně běžně nepanují tak kruté mrazy. Podívejte se, kolik vám může elektromobil ušetřit, posvítili jsme si na to v článku Cena za km pro elektromobil.
Zdroje: Recurrentauto.com
Nejčastější dotazy
V zimních měsících můžete počítat zhruba s 30 % snížením dojezdu. Záleží ale na značce a modelu auta – více info najdete v článku.
Největší vliv má regulace teploty uvnitř auta, ale například i to, zda jste auto předtím vyhřáli na nabíječce a další faktory.
Ekologičtější jízda je trendem posledních let a měsíců. Po Evropě se rychle rozmáhají nové elektromobily i nejrůznější hybridy. Řadí se k nim i takzvané plug-in hybridy, které zpravidla využívají kombinaci spalovacího motoru a elektromotoru. Narozdíl od klasických hybridů je možné je přímo nabíjet ze zásuvky, podobně jako elektromobil. Po městě tedy může každý využívat výhody elektrického pohonu a na dlouhé cesty se pak můžete vydat s klasickým spalovacím motorem.
Emisní normy Evropské unie jsou stále přísnější a automobily stojí před nelehkým úkolem, který se týká snižování produkovaných skleníkových plynů. I to byl jeden z důvodů, proč se BEV, PHEV nebo třeba HEV vlastně začaly vyrábět.
Co je Plug in hybrid?
Plug-in hybrid (často označovaný jako PHEV, což je zkratka z anglického "Plug-in Hybrid Electric Vehicle") je typ hybridního automobilu, který kombinuje spalovací motor s elektrickým motorem a baterií, kterou je možné nabíjet z externího zdroje elektrické energie pomocí kabelu. To znamená, že může jezdit na čistou elektřinu po určitou dobu nebo vzdálenost, než se baterie vybije, a poté pokračovat v jízdě s využitím spalovacího motoru.
Plug-in hybrid je jakýmsi mezistupněm mezi klasickými hybridy a elektromobily. Je velkou konkurencí pro mild hybridy. Mezi nejznámější plug-in hybrid vozy se řadí například VW Golf GTE, Toyota Prius PHEV, BMW i8 nebo Mitsubishi Outlander PHEV.
Výhody plug-in hybridů
Užívání plug-in hybridů s sebou nese pozitiva i negativa. Pokud se řidič rozhodne zakoupit klasický plug-in hybrid, může zejména na krátké vzdálenosti jezdit s převážně nabitým akumulátorem. Tím bude produkovat méně emisí a sníží se tím i spotřeba paliva. Řidiči tak mohou v takových případech šetřit nemalé náklady, které se týkají tankování běžných pohonných hmot. Pokud si elektřinu do auta dobijete doma ve své garáži z obnovitelných zdrojů, budou ušetřené peníze ve finále ještě vyšší.
Další výhodou je také většinou vyšší výkon a větší kapacita baterie oproti klasickým hybridům. Plug-in hybrid je také možné dobíjet z externích zdrojů, stejně jako elektromobil.
Velkou výhodou plug-in hybridů je také jejich SPZ s písmeny EL. Není tedy potřeba, aby provozovatel vozu měl nějaká jiné speciální oprávnění k parkování. Nemusí si zařizovat trvalý pobyt ani plnit jakékoliv jiné podmínky. To se však může ale do budoucna změnit.
Nevýhody plug-in hybridů
Nyní už k nevýhodám, které souvisí zejména s vybitou baterií. V takovém případě totiž roste spotřeba paliva, neboť auto musí s sebou táhnout velmi těžkou techniku. Vybrané plug-in hybridy se zároveň začnou automaticky dobíjet pomocí spalovacího motoru. Kvůli tomu ale vzrostou emise oxidu uhličitého a spotřeba paliva dosáhne i dvojnásobku běžné benzinové jednotky. Vždy ale záleží na konkrétním modelu.
Vůz zároveň ztrácí svou papírovou dynamiku. Jakmile je baterie vybitá a auto je odkázáno pouze na spalovací motor, negativně to dopadá na celkový výkon, zrychlení i maximální rychlost. Většina plug-in hybridů ani nepodporuje rychlonabíjení a řidiči jsou tak odkázáni na mnohdy velmi pomalý střídavý proud.
Pro plug-in hybridy je také typické, že jejich akumulátory jsou velmi těžké. Kvůli vysoké celkové hmotnosti vozu se zhoršuje brzdný účinek i chování v zatáčkách. Jako nevýhodu je možné uvést i celkovou průměrnou ujetou vzdálenost na elektřinu. V případě průměrného elektromobilu se vzdálenost blíží zhruba 400 kilometrům, u plug-in hybridů jde ale pouze o čtyřicet až šedesát kilometrů.
Jaký je nejlevnější plug-in hybrid v Česku?
Nabídka aut s plug-in hybridním pohonem je v Česku každoročně větší a větší. Tím nejlevnějším plug-in hybridem na českém trhu nyní je městské SUV Renault Captur, jehož základní cenovka aktuálně vychází zhruba na 783 tisíc korun. Nabízí elektronicky ovládanou zubovou spojku, čtyři stupně pro spalovací motor a dva pro elektromotor. Meziročně se však jeho cena zvýšila o 60 tisíc korun.
Pro koho je vhodný plug-in hybrid?
Plug-in hybrid je ideální pro člověka, který bydlí v rodinném domě s vlastním wallboxem, ze kterého má možnost čerpat elektřinu vyrobenou ze solárních panelů. Během dne najezdí jen pár kilometrů do práce a spalovací motor se tedy skoro ani nedostane do provozu. Pokud ale řidič najezdí za jediný den desítky až stovky kilometrů, měl by se poohlédnout jinde. Baterii by totiž měl věčně vybitou.
" ["post_title"]=> string(47) "Plug-in hybrid - jak funguje a komu se vyplatí" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(14) "plug-in-hybrid" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2023-09-19 12:32:47" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2023-09-19 10:32:47" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(50) "https://autotrip.cz/?post_type=clanky&p=38090" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(6) "clanky" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" } [4]=> object(WP_Post)#15163 (24) { ["ID"]=> int(32861) ["post_author"]=> string(2) "29" ["post_date"]=> string(19) "2023-05-09 11:12:54" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2023-05-09 09:12:54" ["post_content"]=> string(15305) "Elektromobily budou pro Evropu do dalších let klíčovým prvkem silniční dopravy. I proto se do popředí veřejné diskuze stále více dostávají témata, která se týkají jejich nabíjení. Do budoucna se i po České republice počítá se značným rozšířením vlastních domácích nabíjecích stanic. Rozhodnutí o jejich pořízení proto nejspíš nemine ani vás. Víte ale, jak správně takovou domácí nabíjecí stanici vlastně vybrat? Tak na to se podíváme v tomto článku.
Ačkoliv z posledních dostupných údajů je zřejmé, že elektromobily zatím české řidiče příliš nezaujaly, s budoucností bude jejich role nejspíš velmi úzce spjatá. V loňském roce jim sice náležel jen dvouprocentní podíl ze všech nově registrovaných automobilů na trhu, do dalších let se to ale má změnit, což už nyní vyvolává celou řadu nejrůznějších otázek.
Jednou takovou je i samotné dobíjení, respektive stále ještě nedostatečný počet veřejných dobíjecích stanic, což podle některých lidí je spolu s cenou ta hlavní překážka, která prodeje elektromobilů v současné chvíli brzdí.
Nic na tom nemění ani fakt, že Česko si v porovnání s dalšími evropskými zeměmi vede v oblasti fungujících nabíjecích stanic poměrně slušně. Na každých 100 elektromobilů u nás připadá 22 veřejných dobíjecích stanic, zatímco průměr v EU je jen 15. Vzhledem k budoucím potřebám celého českého obyvatelstva je ale tento počet stále nedostatečný, a i proto je vhodné uvažovat o domácím nabíjení. To zároveň není vůbec obtížné a s přehledem ho zvládne opravdu každý.
Jiná nabíječka pro firmu nebo domácnost
Řada řidičů v praxi neví, jakou domácí nabíjecí stanici přesně vybrat, a na to se právě v tomto článku společně podíváme. V každém případě totiž koupě soukromé nabíjecí stanice je poměrně vysokou investicí, a každý řidič by ji měl dostatečně zvážit. Rozhodně se doporučuje i dostatečné prokonzultovaní s odborníky z oboru, kteří pro vás dokáží vybrat to nejlepší.
Pokud se však chcete spolehnout hlavně sami na sebe, je důležité si uvědomit, kde taková domácí nabíjecí stanice bude ve vašem případě umístěna i například to, kdo ji bude v praxi používat. Jiné požadavky totiž bude mít v tomto ohledu firma s větší elektromobilovou flotilou než třeba běžný spotřebitel, který své auto na denní bázi nevyužívá. Je důležité se rozhodnout rovněž i o uvažovaném výkonu, nebo o tom, jaké chytré funkce má taková stanice zvládat.
Doporučují se nabíječky s vyšším výkonem
Klíčovou věcí je, že technologie se neustále vyvíjí. Týká se to samozřejmě i elektromobilů, a právě dobíjecích stanic. Proto by každý vlastník elektromobilu měl velmi zvážit, jestli do své garáže nebo jiného prostoru nezvolit nabíječku s vyšším výkonem, než je nyní třeba. Je totiž jasné, že jedno auto jednomu spotřebiteli po celý jeho život pravděpodobně stačit nebude a téměř každý spotřebitel tak svůj vozový park bude s pravidelností obměňovat, na což by měl myslet.
Při výběru domácí nabíjecí stanice pro elektromobily je třeba zvážit i několik dalších důležitých faktorů. Řadí se mezi ně i rozhodnutí, zda spotřebitel potřebuje chytrý systém pro komunikaci. Mezi další důležitá témata se řadí i výběr platebního systému, nebo to, zda si spotřebitel přeje pro své potřeby stanici s kabelem integrovaným, a to pro větší pohodlí.
Domácí dobíjení má velké výhody
Právě domácí nabíjení je tak jednou z největších výhod každého elektromobilu. Benefit spočívá v tom, že každý den je možné ze své garáže odjíždět s plně nabitou baterií a není tak potřeba složitě vyhledávat veřejné nabíječky, které jsou i dražší. Jde sice pouze o privilegium vlastníků rodinných bytů, vlastních garáží nebo alespoň parkovacích stání, tato skupina je však v dnešní době v rámci České republiky už pěkně citelně rozšířena.
230V a 400V zásuvky
Nejlevnější a zároveň nejjednodušší možností je, pokud se v rámci domácího nabíjení použijí běžné domácí 230V zásuvky. Většina vozů je totiž jimi vybavena už z výroby, a proto se následně nabízí jejích dobíjení přes noc. V nízkém tarifu D27d tak je možné to stihnout za zhruba osm hodin a v praxi tím je možno doplnit až 28,8 kWh, což za určité situace znamená až dvousetkilometrový dojezd.
Toto řešení se ale týká hlavně malých elektromobilů pro provoz ve městě. Větší vozy musí přistoupit k alternativám, což je kupříkladu nabíjení ze 400V zásuvky. K tomu je ale zapotřebí speciální kabel jištěním 16 A nebo 32 A, který je možné v obchodech zakoupit za zhruba 15 tisíc korun. Vzhledem k současným cenám elektromobilů tak nejde o příliš velkou investici, a vzhledem k přínosům ji můžeme s klidným svědomím každému vlastníkovi elektromobilů doporučit.
Wallboxy
Pokud to ale s elektromobily myslíte opravdu vážně, vsaďte na wallbox. Díky tomu totiž můžete v praxi užívat řadu smart funkcí, jako je třeba nabíjení z přebytků výroby FVE a sledovat můžete i nejrůznější statistiky.
Wallbox je tedy jakási velká a chytrá zásuvka pro každý váš vůz, která zároveň umožňuje regulovat samotný výkon dobíjení, a to přímo na něm nebo přes speciální aplikaci. Ceny základních wallboxů se v praxi pohybují mezi 14 a 30 tisíci korunami a výhodou je, že v některých případech je na ně možné použít i veřejné dotace, které tak sníží poměrně vysokou pořizovací cenu.
Jaká je cena domácího nabíjení?
Pokud se ptáte na to, na kolik vlastně dobíjení elektromobilu doma vyjde, jde o poměrně jednoduché počty. Nejvíce frekventované elektromobily mají v praxi aktuálně spotřebu okolo 18 kWh/100 km. U většiny dodavatelů vychází průměrná cena elektřiny na 8 KČ/kWh. V praxi to tedy znamená, že na 100 kilometrů momentálně provoz elektromobilu vyjde zhruba na 144 korun. Cena je tak pouze o trochu nižší oproti provozu běžného vozu se spalovacím motorem, kde 100 km vychází na cca 170-220 Kč/100 km.
Nejčastější otázky a odpovědi
Wallbox je jakási velká a chytrá zásuvka pro elektromobily, která umožňuje regulovat výkon dobíjení přímo na něm nebo přes speciální aplikaci. Nabízí řadu smart funkcí, jako je nabíjení z přebytků výroby FVE a sledování nejrůznějších statistik. Cena základních wallboxů se pohybuje mezi 14 a 30 tisíci korunami a v některých případech je na ně možné použít veřejné dotace, které snižují pořizovací cenu.
Při výběru domácí nabíjecí stanice by měl zákazník zvážit několik faktorů. Ty mohou zahrnovat umístění stanice, kdo ji bude v praxi používat, uvažovaný výkon a jaké chytré funkce má stanice zvládat. Zákazník by měl také zvážit, zda potřebuje chytrý systém pro komunikaci a zda si přeje stanici s integrovaným kabelem pro větší pohodlí.
Už jste se někdy setkali se zkratkou BEV, PHEV či HEV? A co teprve ZEV nebo ICE? V článku se podíváme jednotlivým technologiím na zoubek a prověříme jejich silné a slabé stránky.
Co je BEV
BEV je zkratka pro anglický termín Battery Electric Vehicle, což znamená vozidlo na elektrický pohon či bateriový elektromobil.
Jak už název napovídá, BEV využívá k pohonu pouze elektromotor napájený baterií. Nemá žádné palivové články, ani spalovací motor. Baterie má nějakou omezenou kapacitu na jedno nabití. Cca 300 až 500 km, ale dojezd elektromobilu zásadně ovlivňují vnější podmínky (více v článku Dojezd elektromobilu v zimě). Více o nabíjení elektromobilu se dočtete v samostatném článku.
Výhody a nevýhody
Příklady BEV
- Nejlevnější elektromobily na českém trhu
- Hyundai Ioniq 5
- Tesla Model 3
- Renalut Zoe
- Hyundai Kona Electric
- Kia EV6
Co je PHEV
PHEV (zkratka pro Plug-in Hybrid Electric Vehicle) je plug-in hybridní elektromobil, jinak řečeno hybridní automobil, který se dá dobíjet z elektrické sítě. Vůz tedy stačí zapojit prostřednictvím kabelu do elektrické zásuvky a je to.
Plug-in jsou samozřejmě i BEV. Výrobci ale tak nějak předpokládají, že to, že je musíte připojit do sítě, tak nějak vyplyne z podstaty věci. A proto se BEV neoznačují PBEV.
U hybrida platí, že využívá jak baterii, tak spalovací motor na benzín nebo naftu. PHEV ujede na baterii cca 16 až 80 km (výjimečně víc), potom zapojí benzínový či naftový motor. Hybrid je tedy taková mezicesta.
Na popojíždění po městě si vystačíte s baterií, na delší cesty se spolehnete na fosilní paliva, která můžete v případě potřeby skoro kdekoliv dotankovat. Další možností je naplánovat cestu tak, abyste mohli někde dobít. Zkrátka PHEV nabízí možnosti, jak ušetřit kapsu i životní prostředí.
Výhody a nevýhody
Příklady PHEV
- Mitsubishi Outlander
- Volvo XC60 Twin Engine
- BMW 225xe
- Volkswagen Golf GTE
- Toyota Prius Plug-in
- Mercedes-Benz E350 e SE
Co je HEV
HEV neboli Hybrid Electric Vehicle znamená hybridní elektromobil. Je to další vůz, který kombinuje spalovací motor a elektromotor. Jenže už se nejedná o plug-in verzi. Takže ho nemůžete zapojit do sítě a dobít.
HEV jsou vozy, které využívají hlavně benzín nebo naftu. Mají malou baterii, která pomáhá dojet dál či zlepšuje výkon. Na baterii jezdí hlavně při nízkých rychlostech. A když potřebuje přidat, zapne se benzínový či naftový motor.
A co baterie? Jak ta se dobíjí, když ne ze sítě?
- Rekuperačním brzděním. Jakmile sešlápnete brzdu, elektromotor začne běžet pozadu a zafunguje jako generátor, který baterii dobíjí.
- HEV ale umí nabíjet baterie i spalováním fosilních paliv. Spalovací motor slouží jako generátor elektrické energie. Jedná se o celkem úspornou variantu.
Výhody a nevýhody
Příklady HEV
- Toyota Corolla Hybrid
- Toyota Yaris Hybrid
- Lexus RX450h
- Ford Mondeo Hybrid
- Honda NSX
Co je ICE
Co znamená ICE? Je to zkratka pro Internal Combustion Engine tedy klasický spalovací motor. Zkratka neoznačuje typ auta, ale právě samotný motor. Tento typ pohání auta víc jak 100 let, a ještě tu s námi dlouhou dobu bude. Je otázkou, zda auta na spalovací motor vůbec někdy elektromobily a další podobné nahradí. Ač by si to politici přáli, dosáhnout toho bude obtížné.
Spadá sem jak benzínový zážehový, tak dieselový vznětový. Zážehový motor u řidičů převažuje, zejména v českých končinách mu však silně konkuruje nafta. Spalovací motor je ale vlastně i základem pro všechny druhy hybridů, které si elektřinou jen vypomáhají.
V médiích často slýcháte, že elektromobil a hybrid mají nižší náklady na provoz. Jenže ne každý si je může dovolit. Nakonec, ICE nemusí hned znamenat, že budete jezdit draze. Podívejte se na výpočet průměrné spotřeby – v článku máme i tipy na to, jak ušetřit za palivo.
Výhody a nevýhody
Nejčastější dotazy
Jedná se o označení vozidla na elektrický pohon. Někdy se označuje také jako ZEV. Více informací se dozvíte v článku.
PHEV označuje plug-in hybridní automobil. Plug-in i hybridní technologie má svá pro i proti.
HEV je hybridní elektromobil, ovšem od PHEV se zásadně odlišuje.
ICE znamená spalovací motor. Na rozdíl do předchozích zkratek tak neodkazuje na typ auta, ale právě na samotný motor.
Za kolik se dá pořídit nejlevnější elektromobil? Takovou Dacii koupíte za cca 470 tisíc Kč. Jak na tom jsou další nejlevnější modely? A co všechno nabídnou?
Ceny elektromobilů jsou stále poměrně vysoké a pro mnoho řidičů je hlavně z toho důvodu nedostupný. Ekologie a úspornost jsou velkým lákadlem. Kolik stojí nabíjení elektromobilů jsme probírali v samostatném článku, a i v současné krizi zůstává provoz levnější než u konvenčního vozu.
Proč jsou elektromobily tak drahé? Je to dáno hlavně cenou baterie, ale i investicemi do technologií a v neposlední řadě jde i o byznys. Ovšem když si od celkové ceny odečtete servisní a další náklady, vyjde vám, že to zas až takový rozdíl není (z dlouhodobého hlediska). A v některých případech je elektromobil dokonce výhodnější.
Ač někteří odborníci předpokládají, že se elektromobily do budoucna zlevní (s vyšší produkcí se rozmělní výrobní náklady), jiní tvrdí, že tomu tak nebude. Hlavně kvůli nedostupnosti vzácných kovů, ze kterých se baterie vyrábí. Jak to tedy doopravdy bude, ukáže až čas. Snad by jednou mohli pomoct dotace na elektromobil i pro obyčejné smrtelníky.
Běžně koupíte elektromobil okolo 1000 000 Kč. Už se ale dají sehnat i levnější kousky. Pojďme se podívat na nejlevnější elektromobily na českém trhu.
Dacia Spring Electric
Dacia Spring Electric se vyrábí v Číně a vyjde na zhruba 470 000 Kč. Auto má menší rozměry a dojezd se uvádí 230 km. Recenze však ukazují na to, že dojezd je podstatně menší. Na městské popojíždění to ale i tak stačí. A právě na to je také určená.
Nabídne výkon 45 koní, místo pro 4 pasažéry, 290 litrový kufr, zadní parkovací senzory s kamerou, tempomat s omezovačem rychlosti, systém nouzového brzdění a rychlé nabíjení – kapacita je 27,4 kWh. Maximální rychlost je 125 km/h. Spotřeba 12 kWh/100 km. Součástí je manuální klimatizace, zrcátka a okna v elektrice, DAB rádio, Bluetooth, navigace a možnost integrace Android Auto nebo Apple CarPlay.
Hyundai Kona Electric
Menší rodinný crossover Kona Electric se prodává od 849 990 Kč. Oproti Dacia Spring Electric je to docela dost velký rozdíl v ceně. Ovšem to není to jediné, v čem se rozchází. Kona Electric nabídne dojezd až 484 km na jedno nabití, motor má sílu 150 kW. Takže se s ní dá dělat podstatně víc než jen jezdit z práce domů. Spotřeba je 12-14 kWh/100 km.
Poněkud plastový vnitřek je na první pohled trochu nevzhledný, na druhou stranu praktický. Tím spíš, když máte malé děti. Vnitřek je prostorný i pro větší řidiče, sedadla pohodlná, vyhřívaná i ventilovaná. Volant je rovněž vyhřívaný, k dispozici jsou jízdní režimy a automatická brda. Klimatizace se nastavuje manuálně. Ovládání nejdůležitějších funkcí se provádí ze středové obrazovky o velikosti 10,25″ a z volantu.
Opel Combo-e Life
Opel Combo-e Life je rodinný elektromobil, který pořídíte za necelých 830 000 Kč. Na jedno nabití ujede cca 280 km, baterie má kapacitu 50 kWh. Spotřeba se uvádí 19,4 až 17,5 kWh/100 km. Stejnosměrně se nabije do 80 % kapacity zhruba za půl hodiny. K dispozici jsou dvě verze, standardní pětimístná a XL, ve které je místo pro 7 lidí.
Tento elektromobil nabídne velké množství asistenčních a bezpečnostních systémů, panoramatickou parkovací kameru, hlídání slepého úhlu, elektronické systémy kontroly trakce a další. Díky panoramatické střeše získáte více světla. Minimální objem zavazadlového prostoru je 597 litrů, lze rozšířit na 2 126 litrů.
Opel Corsa-e
Opel Corsa-e zaujme pěkným moderním designem, který připomíná spalovací auto, a různými vychytávkami. Tak například díky tepelnému čerpadlu byste měli mít dobrý dojezd i v zimních měsících. Ten se uvádí na 330 km. Spotřeba je okolo 17 kWh/100 km. Lze nabíjet až na výkon 100 kW, takže u stojanu jste hotoví zhruba za 30 minut.
Za cenu 829 990 Kč se můžete těšit například na LED světla, skleněnou střechu a dostatečný vnitřní prostor, který není limitovaný baterií (ta je uložená pod kapotou). Disponuje dešťovým senzorem, rozpoznáváním dopravních značek, automatickou klimatizací, tempomatem. Z nuly na sto se dostanete během 8,1 vteřiny, maximální rychlost je potom 150 km/h.
Smart EQ fortwo
Smart EQ fortwo je perfektní městské vozítko pro každého, kdo chce auto hlavně pro sebe a nemá na starosti kupu dětí. Na dálnici s ním asi nepojedete, ale na nákupy a do práce je super. Dá se pořídit za zhruba 591 000 Kč. Dojezd je 130 km a spotřeba okolo 14 kWh/100 km. Je celkem mrštný, z nuly na 60 zrychlí během 4,8 sekundy.
Interiér je vzhledem k malým rozměrům celkem prostorný a nabízí úložné prostory ve dveřích. Dotykovou obrazovku lze propojit se smartphonem. Ve výbavě si můžete připlatit za palubní nabíječku s výkonem 22 kW, s ní je nabitý za 40 minut. Standard je nabíječka 4,6 kW. V základní výbavě je asistent bočního větru a další vychytávky.
" ["post_title"]=> string(50) "5 nejlevnějších elektromobilů na českém trhu" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(24) "nejlevnejsi-elektromobil" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2023-05-23 10:36:23" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2023-05-23 08:36:23" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(28) "https://autotrip.cz/?p=24330" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(6) "clanky" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" } [7]=> object(WP_Post)#15166 (24) { ["ID"]=> int(24072) ["post_author"]=> string(2) "24" ["post_date"]=> string(19) "2022-11-04 15:19:09" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2022-11-04 14:19:09" ["post_content"]=> string(14703) "Víte, na kolik vás vyjde nabíjení elektromobilu? Pojďme se na to podívat. Připravili jsme si pro vás přehled ceník největších provozovatelů dobíjecích stanic v ČR. A spočítali jsme, na kolik vyjde dobíjení doma.
3 způsoby nabíjení elektromobilů
Jak nabíjet elektromobil? Níže jsou způsoby nabíjení elektromobilů:
- AC nabíjení neboli nabíjení střídavým proudem. Jsme limitovaní palubní nabíječkou, jelikož střídavý proud je potřeba převést na stejnosměrný. Ten se uchovává v baterii. To dělá právě nabíječka. AC nabíjení trvá déle, je šetrnější k baterii a setkáte se s ním v domácím prostředí a na běžných dobíjecích stanicích.
- DC nabíjení je nabíjení stejnosměrným proudem. Nejste tedy limitovaní výkonem palubní nabíječky. Elektromobil nemusí tento proud převádět, rovnou ho ukládá. Celý proces je díky tomu rychlejší, v řádech desítek minut. DC nabíjení nabízí rychlonabíječky neboli rychlonabíjecí stanice.
- HPC (někdy označeno UFC) rovněž nabízí nabíjení stejnosměrným proudem, a to až o výkonu 500. Bavíme se o ultrarychlých nabíječkách. Ty nabízí například ČEZ, E.ON nebo Ionity.
Kolik stojí nabíjení elektromobilu doma
Cena elektřiny domácností je různá, ale pohybuje se okolo 6 až 8 Kč za kWh bez využití speciálních tarifů. Spotřeba elektromobilů se pohybuje mezi 18 až 25 kWh na 100 km. Vyjděte tedy z toho, kolik platíte za elektřinu a jakou spotřebu má váš elektromobil. Podle toho si snadno spočítáte, kolik vás cena vyjde. Příklad:
- Domácnost platí 6 Kč za kWh. Elektromobil má spotřebu 20 kWh na 100 km. Zaplatíte podle následujícího: 6 × 20 = 120 Kč. Tedy spotřeba z domácího dobíjení vyjde na 120 Kč na 100 km. Jak spočítat cenu za km jsme probrali v samostatném článku.
Doporučujeme využít distribuční sazbu D27d. Ta vám dovolí čerpat elektřinu v nízkém tarifu po dobu alespoň 8 hodin od 18:00 do 8 hodin ráno. Nízký tarif sníží vaše náklady až o polovinu, navíc ho můžete využít nejen pro elektromobil, ale i spotřebiče atd. Firmám je nabídnuta alternativa, sazba C27d.
Kolik stojí nabíjení elektromobilu na veřejných místech
Asi nejlepší je, když narazíte na dobíjecí stanici, která vám dovolí nabíjet elektromobil zdarma. Těch ale v poslední době spíš ubývá a není to dané jen aktuální energetickou krizí. V budoucnu bude dobíjení zdarma spojené hlavně s nákupem v řetězci, restauraci atd.
Na klasických dobíjecích stanicích se za nabíjení elektromobilu platí. V současnosti je v ČR v provozu něco okolo tisíc stanic a další se budují. Nejčastěji narazíte na stojany ČEZ, PRE a E.ON. Budeme se tedy věnovat cenám hlavních aktérů.
Ceny ČEZ
Momentálně nabízí ČEZ:
- AC nabíjení za 8 Kč za kWh
- DC nabíjení 13 Kč za kWh
- HPC nabíjení 18 Kč za kWh
To jsou ceny pro registrované zákazníky. Neregistrovaní samozřejmě zaplatí víc. Více informací najdete přímo na stránkách ČEZ. Cena tedy záleží na tom, jaký typ nabíječky používáte.
Ceny PRE
PRE nabízí jednorázové nebo pravidelné dobíjení. U jednorázového se nikam neregistrujete, prostě přijedete, zaplatíte a nabíjíte. Částka se určuje tarifem, tedy délkou dobíjení.
Toto je ceník platný od 1.9.2022
Pravidelné dobíjení vás vyjde výhodněji. Budete k němu potřebovat čip PRE nebo Lítačku. Ceny jsou následující:
Registrovaní tedy zaplatí 7 Kč/kWh za AC nabíjení a 9 Kč/kWh za DC nabíjení. Závisí také na tom, jak dlouho budete nabíjet. Více informací najdete přímo na stránkách PRE. Zákazníci Skupiny PRE mají ještě o něco lacinější sazby.
Ceny E.ON
Aktuálně nabízí E.ON:
- Pro registrované 7,90 Kč/kWh u AC nabíjení, DC za 11,90 Kč/kWh, HPC 14,90 Kč/kWh.
- Neregistrovaní zaplatí 9,90 Kč/kWh u AC, DC nabíjení je za 13,90 Kč/kWh, HPC 16,90 Kč/kWh.
Více na stránkách E.ON.
Další poplatky na dobíjecích stanicích
Když budete dobíjet na dobíjecí stanici, dávejte si pozor na zbytečné blokování. Není to parkoviště. Jestli stále stojíte u stojanu i po dobití baterie na maximum, platíte. Např. 2 Kč za minutu.
Někde se ale po určité době platí i v případě, že ještě nemáte plně nabito. Na stejný poplatek se musí připravit i po uplynutí 480 minut u AC stojanů, 90 minut u DC nabíječek a 45 minut u ultrarychlých HPC konektorů – a to i v případě, že ještě nemá plně nabito.
Nejčastější dotazy
Závisí na tom, jestli nabíjíte doma nebo na veřejné dobíjecí stanici. Doma vás to většinou vyjde levněji, bohužel to ale trvá déle. Veřejné rychlonabíječky jsou rychlé, ale zase se umí prodražit. Tím spíš, jestli nejste registrovaní zákazníci.
Počítejte podle toho, kolik platíte za kWh a jaká je spotřeba auta na 100 km. Příklad najdete v článku.
Největší provozovatelé jsou ČEZ, PRE a E.ON. Ceny se pohybují okolo 8 Kč/kWh za AC nabíjení a 11 Kč/kWh za DC nabíjení. Neregistrovaní si připlatí.
Jedním z hlavních lákadel pro zakoupení elektromobilu jsou nižší náklady na provoz. Tedy za jízdu v elektromobilu byste měli teoreticky zaplatit méně než za jízdu v konvenčním automobilu se spalovacím motorem. Opravdu to tak je? A jaké další faktory vstupují do hry? Spočítejte si s námi, jaká je cena za km pro elektromobil.
Cena za km pro elektromobil by měla být výhodnější než u klasického vozu. Jednak existují stanice, kde se dá nabíjet zadarmo. A za druhé, elektřina po dlouhá léta vycházela levněji než benzín. Jenže, je v tom malý háček.
Pár slov k nabíjení elektromobilů zdarma. Ano, existují stanice, kde vás nechají nabít bez toho, abyste museli platit. Vyskytují se hlavně u obchodů, restaurací, sportovišť atd. Jedná se o takový malý marketingový trik pro získání zákazníků.
Jenže do budoucna bude těchto míst spíš ubývat než přibývat. Infrastruktura se buduje, trh nějakým způsobem funguje a ruku na srdce, je to služba jako každá jiná. Málokterý obchodník vás nechá dobíjet bez vidiny zisku. Často bývá podmínkou alespoň to, abyste v místě nakoupili. Zároveň sledujeme, že spousta dobíjecích stanic zdarma začíná být za poplatek.
A potom je tu problém se zdražováním energií. To se promítlo i do cen nabíjení ve veřejných nabíječkách. Pojďme se teď podívat na to, jaká je cena za km pro elektromobil a kolik tedy za provoz zaplatíte. Třeba i v porovnání s klasickým autem.
Co všechno ovlivňuje cenu za km
Ještě, než se pustíme do počtů, musíme vás upozornit na to, že je to celé trochu ošemetné. Hlavně protože narazíte na různě drahé dobíjecí stanice. Navíc, spotřeba roste při vyšších rychlostech, když se topí, je zapnutá klimatizace atd. A potom tu máme dobíjení doma – i to je různé, jelikož každý máme trochu jinou cenu za kW.
Jaká je cena za km pro elektromobil při nabíjení doma
- Nejprve musíte zjistit, jaká je spotřeba elektromobilu. Výrobci většinou uvádí údaj za 100 km. Průměrná spotřeba je někde mezi 18 a 25 kWh na 100 km.
- Potom zjistěte, jaká je cena za kWh. Dnes už spousta z nás platí okolo 6 Kč za kWh.
- Tedy 6 × 25 = 150 Kč na 100 km.
- Potom už jen údaj na 100 km vydělte 100 a dostanete cenu 1 km. 150/100 = 1,5 Kč.
Za 1 km tedy při domácím dobíjení, kdy elektřina stojí 6 Kč za kWh zaplatíte nějakých 1,5 Kč. Když si to srovnáte s autem se spalovacím motorem, teoreticky by vás to mělo vyjít levněji (pokud tedy elektřina opět nevyletí nahoru).
Při ceně benzínu 40 Kč a spotřebou 6 litrů na 100 km spočítáme, že 6 × 40 = 240. Což je 240 Kč na 100 km. Tedy nějakých 2,4 Kč na km. Ano, elektromobil vychází levněji.
A to i v případě, že byste za elektřinu platili např. 8 Kč za kWh. Pojďme si to vypočítat.
8 (cena elektřiny, tedy Kč za kWh) × 25 (kWh spotřeba na 100 km) = 200 Kč na 100 Km. Tedy za 1 km zaplatíte 2 Kč.
Spotřeba elektromobilů bývá v reálu nižší, počítali jsme s nejvyšší uváděnou průměrnou spotřebou. I tak si ale můžeme naše výpočty zobecnit. Dokud za elektřinu platíte okolo 8 Kč a benzín stojí 40 Kč, vyjde vás to levněji. Faktem je, že i cena benzínu poslední dobou lítá nahoru a dolů. Tedy spíš nahoru. Takže jízda elektromobilem by měla být levnější.
Velkým mínusem je degenerace baterie a také to, že je opravdu drahá. Zároveň mají elektromobily vyšší spotřebu pneumatik. V neprospěch hraje samozřejmě i vysoká pořizovací cena. I ten nejlevnější elektromobil je pro většinu lidí nedostupný.
A navíc – ne vždy je možné dobíjet doma. Na kolik nás vyjde dobíjení na veřejném místě? A vyplatí se cena za km i tehdy?
Cena za km při nabíjení elektromobilu na veřejných místech
U veřejných nabíjecích místech se setkáte s různými cenami i různými typy ceníků. Například ČEZ dříve nabízel několik tarifů odstupňovaných podle frekvence dobíjení. Jenže nyní se platí podle typu nabíječky. U AC zaplatí registrovaní zákazníci 8 Kč za kWh, na rychlonabíječkách 13 Kč za kWh.
Jak vidíte, cena za km může být stejná jako u vás doma, ale také vyšší. Takže záleží na tom, kde se rozhodnete dobíjet, jestli jste registrovaní atd. Více jsme se cenami zabývali v článku Kolik stojí nabíjení elektromobilu.
" ["post_title"]=> string(46) "Cena za km pro elektromobil. Kolik zaplatíte?" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(23) "elektromobil-cena-za-km" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2023-05-23 10:36:43" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2023-05-23 08:36:43" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(28) "https://autotrip.cz/?p=24068" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(6) "clanky" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" } [9]=> object(WP_Post)#15282 (24) { ["ID"]=> int(24061) ["post_author"]=> string(2) "24" ["post_date"]=> string(19) "2022-11-04 14:54:50" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2022-11-04 13:54:50" ["post_content"]=> string(6946) "Kde nabít elektromobil zdarma? A dá se nabíjet elektromobil zdarma v domácích podmínkách? Zjistěte, jak na to. V článku najdete interaktivní mapu.
Elektromobil nebo hybrida jste určitě kupovali nejen proto, že jde o ekologickou a sexy moderní technologii. Ale i kvůli nižším nákladům na provoz. Jezdit na elektřinu se jevilo jako výhodnější alternativa k benzínu nebo naftě.
Jenže válka na Ukrajině nám do plánů tak trochu hodila vidle a vyšší ceny energií se dotkly snad každého. Elektromobility včetně.
V dnešním článku se podíváme na to, jak zjistit nabíjení zdarma a kde k němu přijít. I v dnešní nejisté a předražené době naštěstí stále existují stanice, kde vás nechají nabít elektromobil bez poplatku. Někdy je to podmíněné (např. nákup v obchodním centru), jindy ani ne.
Mapa míst, kde nabít elektromobil zdarma
Hledáte místo, kde v okolí nabít elektromobil zdarma? Podívejte se do naší mapy. Kromě Čech je tam u zahraničí. Takže když budete zrovna na cestách, rozhodně nezůstanete ve štychu.
Využijte myš nebo prst a posouvejte s mapou k místu, kde právě jste. Nebo kam se chystáte. Je dobrá i na plánování cesty.
Jak si všimnete, jedná se hlavně o nabíjecí stanice u obchodních center, supermarketů, ubytovacích služeb, restaurací, sportovních center atp. Jedná se o takový malý marketingový trik, jak přilákat zákazníky.
Na dobíjení zdarma v budoucnu moc nespoléhejte
Vzhledem k aktuální situaci je vám asi jasné, že dobíjecích stanic, kde můžete zdarma nabít váš vůz, bude spíš ubývat. Například společnost Innogy zpoplatnila část svých stanic, týká se to hlavně Prahy. A neříkají si zrovna málo – za 1 kWh je to 14,5 Kč. Jaké jsou ceny ostatních poskytovatelů? Podívejte se na Kolik stojí nabíjení elektromobilu.
Samozřejmě nejde jen o válku na Ukrajině. Byznys je prostě byznys. Tajemník Elektromobilní platformy, Lukáš Folbrecht, pro Deník.cz uvedl, že dobíjecí stanice zdarma byly takovou pobídkou při rozvoji elektromobility v ČR. A i když je elektromobilita v ČR pořád v zárodečné fázi, trh nějakým způsobem funguje. Proto se bude za dobíjení platit, tak jako se platí za ostatní podobné služby a palivo.
Dále Deník.cz ocitoval mluvčího řetězce Lidl, Tomáše Mylera. Ten se nechal slyšet, že dobíjení zdarma bude do budoucna hlavně benefitem pro zákazníky různých typů řetězců.
Ani to ale nechápejte jako bernou minci a nepočítejte s tím, že obchody vás všude nechají nabíjet zdarma. Například Lidl bezplatné nabíjení nedávno ukončil. Od léta se platí od 5,90 Kč/1kWh pro AC nabíjení a 6,90 Kč/1kWh pro rychlejší DC nabíjení. Cena se samozřejmě může změnit, přesnou částku se dozvíte před autorizací platby a začátkem nabíjení.
Jak vidíte, trend je takový, že dobíjení zdarma bude v menší míře a spíš „za odměnu“. Nejspíš tedy převážně u obchodních center, supermarketů atd. Na druhou stranu můžeme mít radost alespoň z toho, že se infrastruktura obecně každým rokem zlepšuje a dobíjecích stanic přibývá.
Nabíjení zdarma nabízí fotovoltaické panely
Fotovoltaické panely jsou trochu kontroverzní téma, jenže když to tak vezmete, vlastně se s nimi dá nabíjet zdarma. Počáteční investice do solárních panelů není zrovna malá, ale když už se do toho odhodláte, je to způsob, jak za energii pro auto ušetřit. Bude sice pár let trvat, než se vám investice vrátí, ale tak to je se vším.
Zdroje: Denik.cz
" ["post_title"]=> string(56) "Nabíjení elektromobilů zdarma. Vše, co vás zajímá" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(29) "nabijeni-elektromobilu-zdarma" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2023-05-23 10:34:15" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2023-05-23 08:34:15" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(28) "https://autotrip.cz/?p=24061" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(6) "clanky" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" } } ["post_count"]=> int(10) ["current_post"]=> int(-1) ["before_loop"]=> bool(true) ["in_the_loop"]=> bool(false) ["post"]=> object(WP_Post)#15155 (24) { ["ID"]=> int(21030) ["post_author"]=> string(2) "24" ["post_date"]=> string(19) "2024-03-29 08:42:09" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2024-03-29 07:42:09" ["post_content"]=> string(16540) "Dotace na elektromobil v roce 2024. Ano, nebo ne? Pro koho a za jakých podmínek? Podíváme se na to, kdo má šanci získat dotovaný elektromobil a kdo má v současné době smůlu.
Dotace na elektromobil
Dotace na elektromobil jsou v některých zemích Evropské unie celkem běžnou záležitostí. Elektromobilita jde ruku v ruce s trendem odklonu od fosilních paliv, který navíc akcelerovala válka na Ukrajině. Je trochu smutné, že v České republice dotace v tomto směru moc, nebo spíš vůbec, nefungují. Tedy jak pro koho.
Dotace na elektromobil pro fyzické osoby
Dotace na elektromobil pro fyzické osoby v České republice v současné době neexistují. Tyto osoby mohou požádat pouze o dotaci na instalaci nabíjecích stanic prostřednictvím programu Nová zelená úsporám.
Dotace na elektromobil pro české podnikatele a firmy
Dotace je zaměřena na české podnikatele a firmy všech velikostí, od živnostníků až po největší společnosti právě díky dotačnímu programu Záruka Elektromobilita - 1. výzva. Konkrétně se jedná o poskytování bankovní záruky za komerční úvěr od leasingové společnosti nebo banky, spolu s finanční dotací. Jednou z podmínek pro získání této dotace je potřeba financování nákupu elektrovozu prostřednictvím úvěru.
Dotace pro veřejný sektor
Dotaci také může dostat veřejný sektor, tedy města, kraje, úřady, státní organizace, školy, registrované církve, neziskové organizace a další jiné organizace. Pro tyto organizace platí dotační program s názvem Ekomobillita. Příspěvky se rozdávají i na budování nabíjecích stanic. Dotace totiž financuje Evropská unie, která je schválila v rámci rozvoje veřejného sektoru. Kromě klasických elektromobilů lze zažádat o příspěvek na plug-in hybridy a vozidla s pohonem na CNG.
Jaké jsou výše dotací?
Výše dotací pro elektromobily se liší v závislosti na konkrétním dotačním programu.
Program Nová zelená úsporám
Program Nová zelená úsporám poskytuje dotace fyzickým osobám, který není přímo určen pro elektromobily. Místo toho se dotace využívají pouze na instalaci nabíjecích stanic.
Program Nová zelená úsporám umožňuje žádost na finanční podporu ve výši až 15 000 Kč na instalaci dobíjecí stanice do jedné domácnosti. Dobíjecí stanice je možné získat pouze v případě, že je kombinována se zateplením, novostavbou nebo výměnou a instalací zdrojů energie.
Bytové domy mají také možnost využít podobnou formu podpory. Majitelé nebo Společenství vlastníků jednotek (SVJ) mohou požádat o dotaci ve výši 25 000 Kč na každou nabíjecí stanici. Celkový počet podporovaných stanic je omezen maximálním počtem bytů v daném domě.
Program Záruka Elektromobilita - 1. výzva
Dotační program s názvem Záruka Elektromobilita - 1. výzva je zaměřena na české podnikatele a firmy všech velikostí, od živnostníků až po největší společnosti.
Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytne žadatelům až 200 000 korun jako příspěvek na osobní automobily. Podpora pro nákladní a vodíkové vozy může dosáhnout až 300 000 korun.
Pokud jde o finanční podporu pro dobíjecí stanice, ta může dosáhnout až 50 000 korun u stanic typu AC a až 100 000 korun u stanic DC s výkonem do 40 kilowattů. Pro stanice s vyšším výkonem, tedy nad 40 kilowattů je možné získat podporu až ve výši 150 000 korun.
Program Ekomobilita
V dotačním programu s názvem Elektromobilita může žádat o dotaci veřejný sektor.
V programu Ekomobilita je stanovena finanční podpora pro elektromobily ve výši 300 000 korun. V případě vozidla na vodíkový pohon, dotace činí až 500 000 korun.
Jaké jsou podmínky pro dotace?
Podmínky pro žádost o dotaci pro elektromobily se liší v závislosti na konkrétním dotačním programu.
Podmínky dotace Nová zelená úsporám
- Podpora je pouze pro dobíjecí stanice, které mají schopnost řídit množství elektřiny, a které mohou přijmout během dobíjení elektromobilu ze sítě.
- Dobíjecí stanice a odpovídající parkovací místo musí být umístěny na pozemku, který má žadatel ve vlastnictví.
- Dobíjecí stanice nejsou určeny pro veřejné nebo komerční využití.
Podmínky dotace Záruka Elektromobilita - 1. výzva
- V současné době mají firmy možnost získat současnou podporu pouze tehdy, pokud si pořídí elektrické nebo vodíkové vozidlo prostřednictvím úvěru nebo leasingu, který zabezpečí Národní rozvojová banka.
Podmínky dotace Elektromobilita
- Žadatel musí zajistit trvalou udržitelnost svého projektu po dobu 3 let po jeho dokončení.
- Vozidla, která budou zakoupena, nesmí obsahovat olovo, rtuť, šestimocný chrom ani kadmium.
- Příjemce dotace je povinen informovat o tom veřejnost, že jejich projekt byl částečně financován ze Státního fondu životního prostředí České republiky.
Jak a od kdy je možné o dotace požádat?
Dotace na elektromobil je možné požádat v předpokládaném termínu, a to od března 2024 do září roku 2025, nebo do vyčerpání celkové částky, která je určena pro dotace.
Aktuálně je možné o jednotlivé dotace požádat prostřednictvím elektronického podání na stránkách zadosti.sfzp.cz. Dále můžete využít služeb firem, které se specializují na podávání žádostí.
Dotace v zahraničí - jak to funguje?
Proč to v zahraničí funguje a u nás nikoliv? Přistupují k tomu trochu jinak.
Tak například plošné dotace na elektromobil v Německu byly postavené na úplně jiném principu. Nefinancovala to Evropská unie, ale Německo samo. Ostatně, koncem roku 2023 zrušilo Německo dotace na elektromobil. Uvádí se, že od roku 2016 díky dotacím a programu na elektromobil, vyplatilo Německo na dotacích přes 10 miliard EUR. Aktuálně díky zrušeným dotacím na elektromobily, tak prodeje razantně propadli.
Obdobně je na tom je i Rakousko. Od roku 2023 mají dotační program, kde chtějí podpořit elektromobilitu celkovou částkou 105 milionů EUR. Tento program navazuje na minulý dotační program, který byl velmi úspěšný z předchozích let. Aktuálně na elektromobil v Rakousku můžete dostat až 5 000 EUR, přičemž pořídit si dobíjecí stanici je možné částkou 600 EUR.
Dotace na elektromobily na Slovensku byly v minulosti ve výše 5000 EUR. Podle průzkumů, ale tento dotační příspěvek příliš nezvrátil zájem ve prospěch elektromobility. I s příspěvkem jsou elektroauta pro většinu lidí bohužel stále drahou záležitostí. Ač jsou provozní náklady levnější, pořizovací cena elektromobilu je hodně vysoká. Nemluvě o bateriích (jejich životnosti a kapacitě), kterým spousta lidí moc nevěří.
" ["post_title"]=> string(44) "Dotace na elektromobil: Máte na ně nárok?" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "publish" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(22) "dotace-na-elektromobil" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2024-03-29 09:06:24" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2024-03-29 08:06:24" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(0) ["guid"]=> string(28) "https://autotrip.cz/?p=21030" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(6) "clanky" ["post_mime_type"]=> string(0) "" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" } ["comment_count"]=> int(0) ["current_comment"]=> int(-1) ["found_posts"]=> int(12) ["max_num_pages"]=> float(2) ["max_num_comment_pages"]=> int(0) ["is_single"]=> bool(false) ["is_preview"]=> bool(false) ["is_page"]=> bool(false) ["is_archive"]=> bool(true) ["is_date"]=> bool(false) ["is_year"]=> bool(false) ["is_month"]=> bool(false) ["is_day"]=> bool(false) ["is_time"]=> bool(false) ["is_author"]=> bool(false) ["is_category"]=> bool(true) ["is_tag"]=> bool(false) ["is_tax"]=> bool(false) ["is_search"]=> bool(false) ["is_feed"]=> bool(false) ["is_comment_feed"]=> bool(false) ["is_trackback"]=> bool(false) ["is_home"]=> bool(false) ["is_privacy_policy"]=> bool(false) ["is_404"]=> bool(false) ["is_embed"]=> bool(false) ["is_paged"]=> bool(false) ["is_admin"]=> bool(false) ["is_attachment"]=> bool(false) ["is_singular"]=> bool(false) ["is_robots"]=> bool(false) ["is_favicon"]=> bool(false) ["is_posts_page"]=> bool(false) ["is_post_type_archive"]=> bool(false) ["query_vars_hash":"WP_Query":private]=> string(32) "7d4303684162f702aa4e6db7f505bdca" ["query_vars_changed":"WP_Query":private]=> bool(true) ["thumbnails_cached"]=> bool(false) ["allow_query_attachment_by_filename":protected]=> bool(false) ["stopwords":"WP_Query":private]=> NULL ["compat_fields":"WP_Query":private]=> array(2) { [0]=> string(15) "query_vars_hash" [1]=> string(18) "query_vars_changed" } ["compat_methods":"WP_Query":private]=> array(2) { [0]=> string(16) "init_query_flags" [1]=> string(15) "parse_tax_query" } }