Domů » Vozidlo » Elektromobil » Jak nabíjet elektromobil? Průvodce od A do Z

Jak nabíjet elektromobil? Průvodce od A do Z

0

Kde všude se dá nabíjet elektromobil? Nejen doma a na veřejné dobíjecí stanici. Někdo nabíjí například u zaměstnavatele nebo při nákupech v obchodním centru. A co všechno potřebujete vědět o nabíječkách? Pojďme se na to podívat.

Jak nabíjet elektromobil? Průvodce od A do Z

Jak nabíjet elektromobil

Kapacita baterie vlivem stárnutí klesá zhruba o 1 až 4 % v závislosti na konkrétním modelu za rok. Předpokladem pro dlouhou životnost baterie je správné nabíjení. Nejde jen o samotný proces, ale i to, jaké nabíječky a nabíjecí stanice využíváte.

Hlídejte si, aby vám stav baterie příliš neklesl, ale ani abyste nenabíjeli na úplné maximum. Úplné vybití i nabití není dobré. Uvádí se, že optimální stav nabití je na 80 %. A potom nechce stav klesat k 20 %. Následně opět proveďte nabití na 80 %. Většina elektromobilů má pojistku, takže se při nabití na 80 % začne nabíjet pomaleji.

Samozřejmě sem tam na maximum nabít můžete. Jednáte se hlavně o nabíjení z dlouhodobého hlediska. Ale jestli je zrovna před vámi dlouhá cesta a vy potřebujete mít jistotu, že dojedete na další dobíjecí stanici, prostě nabijte na plnou kapacitu.

Palubní deska vás ale bude v tomto ohledu trochu klamat – je běžné, že i když ukazuje 100 % nabití, v reálu na 100 % nabito nemáte. Nechává si z důvodu bezpečnosti kousek rezervu (aby se nezkracovala její životnost). To samé platí o vybité baterii, když palubní deska hlásí 0 %, většinou ještě nějakou rezervu má.

Faktem také je, že je časově nevýhodné nabíjet do 100 %. Horních dvacet procent se plní sníženým výkonem, a proto na plné nabití budete čekat podstatně déle. Na veřejných místech už byste mohli překážet a blokovat nabíječky pro jiné.

AC a DC dobíjení, co vlastně nabízí dobíjecí stanice?

  • AC nabíjení = dobíjení střídavým proudem. Z wallboxu, zásuvky či dobíjecí stanice vychází střídavý proud, který si musí palubní nabíječka přeměnit na stejnosměrný. AC dobíjení je pomalejší a také šetrnější k baterii.
  • DC nabíjení je rychlejší a využívá stejnosměrný proud. Nabito je za několik minut nebo za několik desítek minut. Když tankujete ve veřejném prostoru, je nejlepší hledat právě DC nabíjení.
  • Další variantou je HPC (a UFC) nabíjení, což jsou ultrarychlé nabíječky. Také nabíjí stejnosměrným proudem jako DC varianta. Jedná se o veřejné dobíjecí stanice, bývají nejrychlejší, ale také nejdražší. Zatím jich není tolik. Jedná se např. o Ionity, E.ON nebo ČEZ.

Rozdíly mezi palubními nabíječkami

U palubních nabíječek si všímejte toho, jaký mají výkon. Výkon nabíječky a nabíjecí stanice by se měl co nejvíc přibližovat, protože auto se vždy nabíjí jen tím výkonem, jaký zvládá palubní nabíječky. Bavíme se teď o AC nabíjení.

U nabíječek se setkáte s výkonem 3,6 kW, 7,2 kW, 11 kW nebo 22 kW. Nižší výkony mají hlavně nabíječky levnějších elektromobilů a plug-in hybridů. Nové elektromobily mají palubní nabíječky 7,2 či 11 kW.

Když tedy budete dobíjet u stanice, která má vyšší výkon než vaše palubní nabíječka, budete limitovaní právě tou nabíječkou.

U rychlonabíjecích stanic (DC nabíjení) si nemusíte dělat starosti s tím, jakou máte nabíječku. Poskytují totiž stejnosměrný proud. Ten vůz nemusí převádět, a tak není omezený palubní nabíječkou.

Kolik to stojí?

Doma se cena odvíjí od toho, kolik platíte za elektřinu. Na veřejných stanicích se setkáte s cenami (pro registrované):

  • ČEZ stanice 8 Kč za kWh nebo 13 Kč za kWh při DC nabíjení.
  • PRE 7 Kč za kWh, DC 9 Kč za kWh.
  • EON 7,90 Kč (AC) a 11,90 Kč (DC) za kWh. 

Jelikož dnes není výjimkou, že někdo platí i 7 Kč za kWh, rozdíl už to takový není. Když se u provozovatelů dobíjecích stanic registrujete a zaplatíte za nějakou formu členství, budete dobíjet výhodněji. Více v článku Cena nabíjení elektromobilu. Počítejte ale s tím, že se s cenami bude ještě hýbat. Dnešní doba je, co se týče ceny energií, dost nepředvídatelná.

Na veřejných místech je však vyšší cena pravidlem. Druhým problémem je to, že si nikdy nemůžete být jistí, že tam bude místo. Třeba budou všechny dobíjecí stanice plné. A potom máte smůlu, musíte čekat. Nebo najít jiné místo, kde dobijete.

jak nabíjet elektromobil doma

Jak dlouho se nabíjí elektromobil

Jak dlouho trvá nabíjení doma? Většinou celou noc nebo i déle. Závisí hodně na stavu baterie.

Jak dlouho se nabíjí elektromobil si můžete spočítat tak, že vydělíte dostupnou kapacitu baterie v kWh výkonem domácí zásuvky (takže např. vybitá baterie 32,2 kWh/domácí zásuvka 2,3 kW = 14 hodin).

Na veřejných místech bývá nabíjení rychlejší, třeba i v desítkách minut. Záleží ale na typu vaší palubní nabíječky a výkonu stanice nebo na tom, zda se jedná o rychlonabíjecí stanici. Pozor na plug-in hybridy a elektromobily s nabíječkami s nízkým výkonem. Ty se budou i u „výkonnějších“ AC stanic nabíjet stejně dlouho, jako doma.

Rychlost nabíjení ovlivní i výkon, který zvládne sám elektromobil/hybrid. Když vůz nabíjíte z nabíjecí stanice o výkonu 100 kW a vaše vozidlo zvládne využít jen 50 kW, bude se nabíjet 50 kW.

Jak nabíjet elektromobil doma

Doma se neobejdete bez volitelného síťového nabíjecího kabel, který umožní nabíjení ze zásuvky 230 V. Počítejte s tím, že nabíjení je pomalé. Rychlejší dobíjení nabízí třífázové 400V zásuvky (výkon až 11 kW). Ale pozor, třífázové zásuvky ne vždy podporuje palubní nabíječka.

Jak nabíjet elektromobil doma?

  1. Doma se zapojí nabíjecí kabel do zásuvky a konektor nabíječky do vozidla.
  2. Vozidlo zamknete klíčem a proces nabíjení se spustí.

Nabíjíme z wallboxu

Další alternativou je wallbox. Wallbox se instaluje do garáží. Takže jestli máte třeba rodinný dům s vlastní garáží, je to ideální řešení. Nabíjení z wallboxu je totiž komfortnější a rychlejší, než když se elektromobil nabíjí ze zásuvky 230 V. Nabízí výkon až 22 kW.

Nabíjení z wallboxu:

  1. Vezmete konektor,
  2. zapojíte konektor,
  3. zamknete vůz,
  4. potom ho znovu odemknete a je hotovo.
jak nabíjet elektromobil

Nabíjení z veřejné sítě

Kde všude se dá dobíjet?

  • Na veřejných dobíjecích stanicích, např. ČEZ, Ionity, E.ON, PRE
  • Na parkovišti u nákupního centra – supermarkety a obchodní centra budují nabíjecí stanice na parkovištích. Zatímco nakupujete, auto se dobije zhruba na jeden či dva dny jízdy po městě.
  • Na dálnici a kolem hlavních dopravních tepen– v současnosti se pracuje na budování infrastruktury rychlonabíjecích a ultrarychlých nabíjecích stanic. Ještě to není úplně dokonalé, ale rok od roku se to zlepšuje.
  • Garáže, čerpací stanice

ČEZ vytvořil interaktivní mapu dobíjecích stanic. Podívejte se na ní, bude se vám při cestách hodit. Další variantou jsou aplikace například ABRP, PlugShare nebo Nabíjím zadarmo. Poslední umí vyhledat stanice, kde se skutečně nabíjí zadarmo. Někdy nabíjení zdarma bývá podmíněné nákupem v obchodě atd. Více v článku Nabíjení elektromobilu zdarma.

Nabíjení elektromobilu u zaměstnavatele

Pokud bydlíte v nájemním bytě nebo v domě, který patří do společenství vlastníků, nabíjení se může trochu zkomplikovat. Infrastruktura kolem dobíjení ještě není plně vybudovaná, takže nabíjecí stanici před domem nejspíš nenajdete. Jak na to?

Asi nejsnadnějším řešením bude dobíjet u zaměstnavatele, pokud tedy ten nabíjení umožňuje (například vybudoval dobíjecí stanice u pracoviště). Elektromobil by se dobíjel během vaší pracovní doby. Dobíjet byste samozřejmě nemuseli denně. Pokud dojíždíte do vzdálenosti okolo 50 km, postačí vám dobít jen jednou za týden.

Nejčastější dotazy

Jak nabíjet elektromobil?

Můžete nabíjet doma nebo na veřejných místech. Dále u zaměstnavatele či na nákupech. Nabíjecí stanice potkáte také u restaurací, sportovišť atd.

Jaké jsou druhy nabíjecích stanic/nabíječek?

Stanice nabízí AC, DC a HPC dobíjení. U AC jste limitovaní výkonem své palubní nabíječky. U ostatních nikoliv. AC nabíjení probíhá také v domácím prostředí ze zásuvky.

Jak dlouho se nabíjí elektromobil?

U AC nabíjení počítejte s dobíjením přes noc a déle. Rychlonabíječky a ultrarychlé nabíječky to zvládnou během minut a desítek minut. Záleží i na kapacitě a stupni vybití baterie.

Jak nabíjet elektromobil doma?

Ze zásuvky 230 V či z třífázové zásuvky. Další variantou je wallbox.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články