Kde všude se dá nabíjet elektromobil? Nejen doma a na veřejné dobíjecí stanici. Někdo nabíjí například u zaměstnavatele nebo při nákupech v obchodním centru. A co všechno potřebujete vědět o nabíječkách? Pojďme se na to podívat.
Jak nabíjet elektromobil
Kapacita baterie vlivem stárnutí klesá zhruba o 1 až 4 % v závislosti na konkrétním modelu za rok. Předpokladem pro dlouhou životnost baterie je správné nabíjení. Nejde jen o samotný proces, ale i to, jaké nabíječky a nabíjecí stanice využíváte.
Hlídejte si, aby vám stav baterie příliš neklesl, ale ani abyste nenabíjeli na úplné maximum. Úplné vybití i nabití není dobré. Uvádí se, že optimální stav nabití je na 80 %. A potom nechce stav klesat k 20 %. Následně opět proveďte nabití na 80 %. Většina elektromobilů má pojistku, takže se při nabití na 80 % začne nabíjet pomaleji.
Samozřejmě sem tam na maximum nabít můžete. Jednáte se hlavně o nabíjení z dlouhodobého hlediska. Ale jestli je zrovna před vámi dlouhá cesta a vy potřebujete mít jistotu, že dojedete na další dobíjecí stanici, prostě nabijte na plnou kapacitu.
Palubní deska vás ale bude v tomto ohledu trochu klamat – je běžné, že i když ukazuje 100 % nabití, v reálu na 100 % nabito nemáte. Nechává si z důvodu bezpečnosti kousek rezervu (aby se nezkracovala její životnost). To samé platí o vybité baterii, když palubní deska hlásí 0 %, většinou ještě nějakou rezervu má.
Faktem také je, že je časově nevýhodné nabíjet do 100 %. Horních dvacet procent se plní sníženým výkonem, a proto na plné nabití budete čekat podstatně déle. Na veřejných místech už byste mohli překážet a blokovat nabíječky pro jiné.