Domů » Vozidlo » Kolik stojí nabíjení elektromobilu? Ceny a příklady

Kolik stojí nabíjení elektromobilu? Ceny a příklady

0

Víte, na kolik vás vyjde nabíjení elektromobilu? Pojďme se na to podívat. Připravili jsme si pro vás přehled ceník největších provozovatelů dobíjecích stanic v ČR. A spočítali jsme, na kolik vyjde dobíjení doma. 

Kolik stojí nabíjení elektromobilu? Ceny a příklady

3 způsoby nabíjení elektromobilů

Jak nabíjet elektromobil? Níže jsou způsoby nabíjení elektromobilů:

  • AC nabíjení neboli nabíjení střídavým proudem. Jsme limitovaní palubní nabíječkou, jelikož střídavý proud je potřeba převést na stejnosměrný. Ten se uchovává v baterii. To dělá právě nabíječka. AC nabíjení trvá déle, je šetrnější k baterii a setkáte se s ním v domácím prostředí a na běžných dobíjecích stanicích.
  • DC nabíjení je nabíjení stejnosměrným proudem. Nejste tedy limitovaní výkonem palubní nabíječky. Elektromobil nemusí tento proud převádět, rovnou ho ukládá. Celý proces je díky tomu rychlejší, v řádech desítek minut. DC nabíjení nabízí rychlonabíječky neboli rychlonabíjecí stanice.
  • HPC (někdy označeno UFC) rovněž nabízí nabíjení stejnosměrným proudem, a to až o výkonu 500. Bavíme se o ultrarychlých nabíječkách. Ty nabízí například ČEZ, E.ON nebo Ionity.

Kolik stojí nabíjení elektromobilu doma

Cena elektřiny domácností je různá, ale pohybuje se okolo 6 až 8 Kč za kWh bez využití speciálních tarifů. Spotřeba elektromobilů se pohybuje mezi 18 až 25 kWh na 100 km. Vyjděte tedy z toho, kolik platíte za elektřinu a jakou spotřebu má váš elektromobil. Podle toho si snadno spočítáte, kolik vás cena vyjde. Příklad:

  • Domácnost platí 6 Kč za kWh. Elektromobil má spotřebu 20 kWh na 100 km. Zaplatíte podle následujícího: 6 × 20 = 120 Kč. Tedy spotřeba z domácího dobíjení vyjde na 120 Kč na 100 km. Jak spočítat cenu za km jsme probrali v samostatném článku.

Doporučujeme využít distribuční sazbu D27d. Ta vám dovolí čerpat elektřinu v nízkém tarifu po dobu alespoň 8 hodin od 18:00 do 8 hodin ráno. Nízký tarif sníží vaše náklady až o polovinu, navíc ho můžete využít nejen pro elektromobil, ale i spotřebiče atd. Firmám je nabídnuta alternativa, sazba C27d.

Kolik stojí nabíjení elektromobilu na veřejných místech

Asi nejlepší je, když narazíte na dobíjecí stanici, která vám dovolí nabíjet elektromobil zdarma. Těch ale v poslední době spíš ubývá a není to dané jen aktuální energetickou krizí. V budoucnu bude dobíjení zdarma spojené hlavně s nákupem v řetězci, restauraci atd.

Na klasických dobíjecích stanicích se za nabíjení elektromobilu platí. V současnosti je v ČR v provozu něco okolo tisíc stanic a další se budují. Nejčastěji narazíte na stojany ČEZ, PRE a E.ON. Budeme se tedy věnovat cenám hlavních aktérů.

Ceny ČEZ

Momentálně nabízí ČEZ:

  • AC nabíjení za 8 Kč za kWh
  • DC nabíjení 13 Kč za kWh
  • HPC nabíjení 18 Kč za kWh

To jsou ceny pro registrované zákazníky. Neregistrovaní samozřejmě zaplatí víc. Více informací najdete přímo na stránkách ČEZ. Cena tedy záleží na tom, jaký typ nabíječky používáte.

cena nabíjení elektromobilu

Ceny PRE

PRE nabízí jednorázové nebo pravidelné dobíjení. U jednorázového se nikam neregistrujete, prostě přijedete, zaplatíte a nabíjíte. Částka se určuje tarifem, tedy délkou dobíjení.

Toto je ceník platný od 1.9.2022

Pravidelné dobíjení vás vyjde výhodněji. Budete k němu potřebovat čip PRE nebo Lítačku. Ceny jsou následující:

Registrovaní tedy zaplatí 7 Kč/kWh za AC nabíjení a 9 Kč/kWh za DC nabíjení. Závisí také na tom, jak dlouho budete nabíjet. Více informací najdete přímo na stránkách PRE. Zákazníci Skupiny PRE mají ještě o něco lacinější sazby.

Ceny E.ON

Aktuálně nabízí E.ON:

  • Pro registrované 7,90 Kč/kWh u AC nabíjení, DC za 11,90 Kč/kWh, HPC 14,90 Kč/kWh.
  • Neregistrovaní zaplatí 9,90 Kč/kWh u AC, DC nabíjení je za 13,90 Kč/kWh, HPC 16,90 Kč/kWh.

Více na stránkách E.ON.

Další poplatky na dobíjecích stanicích

Když budete dobíjet na dobíjecí stanici, dávejte si pozor na zbytečné blokování. Není to parkoviště. Jestli stále stojíte u stojanu i po dobití baterie na maximum, platíte. Např. 2 Kč za minutu.

Někde se ale po určité době platí i v případě, že ještě nemáte plně nabito. Na stejný poplatek se musí připravit i po uplynutí 480 minut u AC stojanů, 90 minut u DC nabíječek a 45 minut u ultrarychlých HPC konektorů –⁠ a to i v případě, že ještě nemá plně nabito.

Nejčastější dotazy

Kolik stojí nabíjení elektromobilu?

Závisí na tom, jestli nabíjíte doma nebo na veřejné dobíjecí stanici. Doma vás to většinou vyjde levněji, bohužel to ale trvá déle. Veřejné rychlonabíječky jsou rychlé, ale zase se umí prodražit. Tím spíš, jestli nejste registrovaní zákazníci.

Kolik stojí nabíjení elektromobilu doma?

Počítejte podle toho, kolik platíte za kWh a jaká je spotřeba auta na 100 km. Příklad najdete v článku.

Kolik stojí nabíjení na veřejných stanicích?

Největší provozovatelé jsou ČEZ, PRE a E.ON. Ceny se pohybují okolo 8 Kč/kWh za AC nabíjení a 11 Kč/kWh za DC nabíjení. Neregistrovaní si připlatí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Nejnovější články